Českotřebovský deník 28/2018 (26/1) 
Městské muzeum otevřelo výstavu ke svým 130. narozeninám 

Oslava to byla jak se patří, k oslavě byl vyroben krásný narozeninový dort.  Více ve zvláštním článku.

Johan Sebastian Bach trochu jinak 

 498. českotřebovský hudební večer byl ve znamení J.S. Bacha a tří dam Taťány Medvecké, Haliny Františákové a Elišky Novotné
Byly to vlastně tři koncerty - Houslový, klavírní a v ničem si nezadal ani umělecký přednes Taťány Medvecké spúojené do jednoho komponovaného pořadu. Výkony umělkyň ocenilo i početné publikum.

 

Přímé spojení Ústí n.O. a polské Vratislavi je na dosah

Zástupci Pardubického kraje pod vedením hejtmana Martina Netolického a náměstka pro oblast dopravy Michala Kortyše včera jednali s představiteli Českých drah v čele s místopředsedou představenstva Michalem Štěpánem a zástupci Dolnoslezského vojvodství o možném zavedení přímého vlakového spoje z Ústí nad Orlicí do polské Vratislavi. V současné době musí cestující na této trase minimálně jednou přesedat na české či polské straně a cesta například z Pardubic trvá čtyři a půl hodiny. V průběhu února se uskuteční další jednání a do konce února by mělo být jasno o finálním řešení spoje.
„Přeshraniční železniční trať z Letohradu přes Lichkov do polského Mezilesí a dále na Vratislav čeká již deset let na výraznější oživení. V minulosti byla z polské strany velká snaha elektrifikovat tuto trať na naší straně. Bohužel tato nákladná modernizace nebyla plně využita pro cestující, což je samozřejmě velká škoda. Poslední přímé spojení existovalo v roce 2013 a dnes musí cestující využít spoj s přestupem v Lichkově či Mezilesí. Při vhodném napojení by se mohlo jednat o velmi pohodlné spojení s návazností na vlak do Prahy či Brna. Chceme proto jednat se zástupci Českých drah a dopravce Koleje Dolnośląskie, který je ve vlastnictví Dolnoslezského vojvodství. Polská strana nám nabízí využití velmi moderních a luxusních souprav pro zajištění přímého a pohodlného spojení. Jsem rád, že se po čase tato myšlenka znovu otevírá a budeme dělat vše proto, aby mohla být již s novým jízdním řádem,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že by přímý spoj mohl pomoci také dalšímu zatraktivnění celé oblasti Králicka, kam již nyní míří mnoho polských turistů.
Ten společně s náměstkem Michalem Kortyšem řešil se zástupci obou dopravců konkrétní záležitosti jako je například kategorie vlaku, počet zastávek či ekonomické záležitosti. „První navržený model jízdního řádu je nastaven tak, aby vyhovoval polohám vlaků v Ústí nad Orlicí, což je vzhledem k zaplněnosti tohoto dopravního uzlu velmi komplikované. Musíme si také říci, zda se má jednat o vlak, jehož cílem bude co nejrychlejší spojení Ústí nad Orlicí a Vratislavi, nebo o spoj, který bude zajišťovat také vnitrokrajskou železniční obslužnost,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš s tím, že nyní bude kromě jízdního řádu řešen také ekonomický model navržených řešení. „Do konce února si řekneme, jakým směrem se vydáme. Pokud chceme spoje zahrnout do prosincového jízdního řádu, musíme začít aktivně jednat,“ řekl Kortyš. „Nejbližší jednání je plánováno na polovinu února v Jeleni Góře, po kterém by měly mít obě strany jasno,“ dodal náměstek.
 
Hamzova léčebna v Luži otevřela nový pavilon

Nově zrekonstruovaný dětský lůžkový pavilon otevřela slavnostně v tomto týdnu Hamzova léčebna v Luži - Košumberku. Události se zúčastnil také krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
Pavilón je určen pro samostatné pobyty dětí od předškolního a školního věku do 18 let s různými druhy neurologických onemocnění, s poruchami motorického vývoje s ortopedickými vadami a se stavy po polytraumatech. Celkem pavilón disponuje třiceti pěti lůžky. Rekonstrukce, která vyšla na více než 38 miliónů, byla hrazena z dotačních titulů Ministerstva zdravotnictví a z prostředků léčebny.
Ačkoli zřizovatelem Hamzovy léčebny je Ministerstvo zdravotnictví, o průběh stavby jsem se zajímal, protože z pohledu zdravotnictví v kraji a především z pohledu pacienta je důležitá spolupráce všech zařízení, nehledě na to, kdo je spravuje. Jsem rád, že takové zařízení v kraji máme,“ uvedl radní Valtr, který při příležitosti otevření pavilonu také jednal s náměstkem ministra zdravotnictví za sekci legislativy a práva Radkem Policarem.
Hamzova léčebna si letos také připomíná 150. výročí narození svého zakladatele a významné osobnosti Pardubického kraje Františka Hamzy. Pod projektem „Hamzův rok“ plánuje léčebna na každý měsíc akci, která bude jejího zakladatele připomínat. Společně s městem Luže také vydá vlastní sérii známek.
Profesor František Hamza, mimo další významné počiny, které během svého života udělal, před 110 lety založil v Luži sirotčinec. Nejen otevření právě dětského pavilonu, ale celý projekt Hamzova roku považuji za důstojnou připomínku jeho odkazu,“ dodal Ladislav Valtr, který nad projektem Hamzův rok 2018 převzal osobní záštitu.