Kohouti vstoupili do semifinálové série

s Litomyšlí pravou nohou

. Po výborném výkonu ve druhé třetině, v níž soupeři nastříleli pět gólů, se v neděli večer radovali ze zaslouženého vítězství. Hokejistům České Třebové vycházela hra v početní převaze, využili celkem pět přesilovek. Zápas sledovala v probíhající sezoně rekordní návštěva 851 diváků!!

Česká Třebová – Litomyšl 9:5 (2:1, 5:0, 2:4)

Branky: 7. Jar. Moučka (Škvor, Hemský), 11. Vlček (Křečan), 24. Jindřich (Šejba), 30. Fúzik (Jar. Moučka, Škvor), 34. Hemský (Škvor), 37. Jindřich (Vlček), 37. Fúzik (Hemský, Jar. Moučka), 46. Jar. Moučka (Procházka), 48. Fúzik (Hemský, Jar. Moučka) – 8. Starý (Švec, Dvořák), 41. Pilavka (Budina), 53. Starý, 60. Dvořák (Musil, Skoumal), 60. Šklíba (Musil).

Rozhodčí: Kratochvíl, Pilný – Škorpil, Gregar. Vyloučení: 9:8 (navíc Vomočil na 10 minut). Využití: 5:0. Diváků: 851. Zásahy brankářů: 32 : 42. Nejlepší hráči: Fúzik, Jar. Moučka – Starý. Stav série: 1:0.

Česká Třebová: Nimmerrichter – Škvor, Pražák, Lesák, Jan Moučka, Cik, Procházka, Verner - Hemský, Jar. Moučka, Fúzik – T. Prachař, Jindřich, Šejba - Křečan, Vlček, Pejcha – Zítka, Knytl, Pirkl.

Litomyšl: Kalousek (41. Klička) – Šklíba, Mečiar, Polák, Budina, Starý, Bláha – Barkóci, Kovář, Musil – Svatoš, Zahradník, Pilavka – Vomočil, Švec, Dvořák – Voříšek, Hynek, Svatoš.

Kohouti nezačali nejlépe, v čase 1:54 se nechal zbytečně vyloučit útočník Pejcha, nadějnou příležitost Musila zlikvidoval brankář Nimmerrichter a hosté se neprosadili. Domácí si s první přesilovkou poradili lépe, sedm vteřin před návratem vyloučeného obránce Starého skóroval Jar. Moučka – 1:0.

Českotřebovští fanoušci se neradovali dlouho, po hrubce Procházky se hosté dostali do přečíslení dvou na jednoho a Starý v čase 7:07 s přehledem vyrovnal – 1:1. Po chybě litomyšlského střelce vyrovnávací branky se v 9. minutě dostal do gólové šance Jindřich, ale přestřelil. V polovině prvního dějství jásali domácí fanoušci podruhé. Křečan našel skvělou přihrávkou Vlčka, který v čase 10:0 strhnul vedení na stranu Kohoutů – 2:1. Kohouti mohli své vedení v dalších minutách navýšit, ve slibných pozicích nedokázali skórovat nejprve Pirkl a po něm ani Fúzik.

Na začátku druhé třetiny hráli pro změnu ve čtyřech hosté. Ubránili se, jenže pouhé dvě vteřiny po návratu vyloučeného Svatoše překonal hostujícího gólmana Kalouska domácí centr druhé řady Jindřich – 3:1. Vzápětí byl vyloučen Vlček, ve slibné pozici přestřelil Hemský. Útočník Litomyšle Svatoš byl podruhé vyloučen v čase 29:17 a tentokrát hosté oslabení nepřežili, protože v čase 29:53 zvýšil na rozdíl tří branek důrazný Fúzik – 4:1.

Kohouti se rozjeli a soupeře z ledu doslova vygumovali. Při druhém vyloučení Pejchy si Kohouti vypracovali čistou gólovou šanci, po střele Vlčka předvedl vynikající zákrok brankář Kalousek. Hosté pak špatně vystřídali, chvíli se hrálo ve čtyřech, následující výhodu jednoho hráče v poli zužitkoval po nádherné Škvorově přihrávce skvělou individuální akcí Hemský – 5:1.

Další dvě branky inkasovali zdecimovaní hosté během necelé minuty. Krátce po svém návratu z trestné lavice, v situaci, kdy oba týmy hrály ve čtyřech, přidal v čase 36:03 další gól Jindřich – 6:1. Vzápětí znovu zaúřadoval první útok Kohoutů, Jar. Moučka s Hemským vypracovali šanci pro přesně střílejícího Fúzika – 7:1.

Znechucený brankář Kalousek, který ve druhé části střetnutí lovil puk celkem pětkrát za svými zády, zůstal na střídačce, jeho post zaujal mladý Klička. V úvodu závěrečné třetiny se zapomněl vrátit do obrany kapitán Lesák, do brejku se dostali veteráni Budina s Pilavkou, který prudkou ranou prostřelil brankáře Nimmerrichtera – 7:2.

Další gól mohl přidat Zítka, v koncovce byl nepřesný. Mnohem lépe si o chvíli později počínal Jar. Moučka, který ve 46. minutě zvyšoval na rozdíl šesti branek – 8:2. Při vyloučení Vomočila spálil další tutovku domácí Knytl. Zásluhou první útočné formace Kohouti přesilovku využili, ve 48. minutě se potřetí střelecky prosadil Fúzik – 9:2. Desátý gól visel ve vzduchu, Vlček a dvakrát Prachař však své šance nevyužili.

Posledních osm minut se Kohoutům nepovedlo. V čase 52:03, po zbytečné chybě Vlčka, se prosadil bránce Starý – 9:3. Po další šanci Pilavky si domácí trenér Jindřich raději vzal oddechový čas. Na chvíli své svěřence uklidnil, ti se dostali do další gólových příležitostí.  Jenže: Jindřich, Prachař a Vlček mířili vedle litomyšlské branky, po dělovce Šejby zvonila pravá tyčka.  V závěrečné minutě si domácí hokejisté dvakrát zdřímli a bojovnému soupeři umožnili vstřelit další dvě branky. V čase 59:04 skóroval Dvořák – 9:4, po dalším výpadku Kohoutů přidal pátý gól v čase 59:30 Šklíba – 9:5.

HLAS PO UTKÁNÍ

Jaromír Jindřich, trenér Kohoutů:
„Zhruba v polovině třetí třetiny jsme úplně přestali hrát, dělali chybu za chybou a umožnili soupeři vstřelit tři branky. Zbytečně jsme pokazili celkový dojem z prvního semifinálového zápasu, to si musíme v kabině vyříkat.“

Příští utkání – středa 28. února: Litomyšl – Česká Třebová (18.30).

Další nedělní výsledek: Hlinsko – Moravská Třebová 5:8. Fotografie Jarda Koníček:

První semifinálové utkání mezi Českou Třebovou a Litomyšlí mělo slavnostní předehru, během které manažer českotřebovského klubu Vladimír Vaněk pozval na ledovou plochu starostu města Žamberk Jiřího Dytrta.

„Chtěl jsem ještě jednou a veřejně poděkovat panu starostovi za podporu akce Winter Classic. Jak fanoušci Kohoutů dobře vědí, 27. ledna letošního roku jsme odehráli mistrovské utkání se Spartakem Choceň, které se uskutečnilo na otevřeném kluzišti v Žamberku. Zápas navštívilo téměř šest stovek diváků, na úspěchu akce se významně podílelo město Žamberk a jeho technické služby,“ připomenul Vladimír Vaněk.