Kohouti odvrátili mečbol

Před skvělou návštěvou 1 167 diváků se hokejisté České Třebové ve finálové sérii konečně radovali, v domácím prostředí porazili moravskotřebovský Slovan 7:5. Kohouti strhli vítězství na svoji stranu až ve třetině, v níž soupeři nastříleli čtyři branky. Čtvrtý zápas se bude hrát ve středu 21. března v Moravské Třebové.

Česká Třebová – Moravská Třebová 7:5 (2:2, 1:2, 4:1)

Branky: 10. Šejba (Prachař, Křečan), 14. Jar. Moučka (Hemský, Vlček), 21. Jindřich (Prachař, Křečan), 51. Křečan (Prachař, Jindřich), 54. Křečan (Vlček,), 54. Hemský (Jar. Moučka), 59. Prachař (Šejba) – 4. Fibrich (Čikl), 10. Kobza (Langr, Faltus), 33. Fibrich (Pěcha), 34. Kobza (Langr, Faltus), 54. Pavlovský.

Rozhodčí: Čížek, Kareš – Kolář, Teplý. Vyloučení: 6:7 (navíc Fibrich na 10 minut). Využití: 2:1. Diváků: 1 167!!! Nejlepší hráči: Sajdl, Křečan, Prachař – Kobza, Langr.  Stav série: 1:2.

Česká Třebová: Sajdl – Cik, Pražák, Lesák, Šejba, Jan Moučka, Procházka - Hemský, Vlček, Jar. Moučka – T. Prachař, Jindřich, Křečan – Pejcha, Knytl, Zítka – Šimončič.

Moravská Třebová: Turek – Pokorný, Rajnoha, Muselík, Bednařík, Schneider, Hradil -  Augustin, Čikl, Pavlovský – Langr, Kobza, Faltus – Řehulka, Pěcha, Fibrich.

Zápas začal pro domácí tým menším šokem. Na začátku 4. minuty totiž z pravého křídla přesně a tvrdě zamířil útočník Fibrich – 0:1. Vzápětí mohl skórovat hostující Augustin, brankář Sajdl naštěstí zachránil. Kohoutům pomohl nedovolený zákrok Řehulky (hákování). K využití přesilové hry stačilo Kohoutům pouhých 12 vteřin, po parádní spolupráci s Prachařem a Křečanem v čase 9:09 vyrovnával Šejba – 1:1.

Domácí vzápětí na chvíli vypnuli a draze za to zaplatili. Druhý útok Slovanu rozebral domácí obranu jako domeček z karet, po rychlém „ťukesu“ strhl v čase 9:45 vedení na stranu hostujícího mužstva Kobza – 1:2. Řehulka byl o malý okamžik později znovu vyloučen, při hře v oslabení zneškodnil gólman Sajdl gólovou šanci Augustina. Krátce poté si na českotřebovském brankáři vylámal zuby také osamocený Pěcha.

Nedáš, dostaneš. Platilo ve 14. minutě, kdy z levé strany překvapil brankáře Turka prudkým švihem Jar. Moučka – 2:2. Hosté si krátce poté vypracovali další dvě vyložené příležitosti. V 17. minutě zaúřadovala dvojice Augustin – Čikl, jejichž nájezdu úspěšně čelil brankář Sajdl. Ve stejné minutě byl vyloučen moravskotřebovský bek Bednařík, domácí propadli v útočném pásmu a po rychlém výpadu Augustina s Čiklem se puk odrazil od levé tyčky českotřebovské branky!

V závěru první třetiny se Kohoutům naskytla skvělá příležitost. V čase 19:06 byl vyloučen Pavlovský, jeden z hostujících hráčů zalehl puk v brankovišti, nařízené trestné střílení však Jar. Moučka neproměnil!!

Na začátku druhé dvacetiminutovky pokračovala přesilovka Kohoutů, kteří se poprvé dostali do vedení, když v čase 20:43 dorážel puk do odkryté branky Jindřich – 3:2. Další minuty patřily brankáři Sajdlovi, který držel svůj tým nad vodou zejména při hře v oslabení. Ve 23. minutě zlikvidoval šance Schneidera, Rajnohy a Langra. Ve 27. minutě na něj byli krátcí Augustin a znovu Schneider, o dvě minuty později kryl domácí gólman nebezpečnou střelu Fibricha.

Po tvrdém ataku jednoho z hráčů Slovanu museli otřesenému Prachařovi pomoci na střídačku dva spoluhráči, jednoho z klíčových útočníků naštěstí dal po několika minutách dohromady masér Míra Krsek.

V čase 31:21 byl vyloučen domácí útočník Pejcha, po 49 vteřinách hry se o vyrovnání postaral šikovný Fibrich – 3:3. Co bylo horší, třetí pětka Kohoutů se vzápětí dopustila dalšího zaváhání a hosté zápas během krátké doby otočili. V čase 33:03, opět po výborné spolupráci s Langrem a Faltusem, vstřelil čtvrtou branku Slovanu výborně hrající Kobza – 3:4. A mohlo být ještě hůř. Ve 37. minutě ztratil puk před vlastní brankou Pejcha, ve vyložené gólové šanci netrefil Fibrich.

Rozjetí hosté dominovali také v úvodu závěrečné třetiny. Ve 45. minutě zlikvidoval Sajdl nájezd Faltuse s Pěchou, o minutu později kryl tvrdou ránu Langra. Klíčové bylo, že domácí vzápětí ubránili další přesilovou hru Slovanu.

Závěrečná desetiminutovka patřila Kohoutům. O vyrovnání se v čase 50:19 postaral s obrovskou chutí hrající Křečan – 4:4. O malou chvíli později, přesně v čase 50:49, se všichni přítomní dozvěděli, že zápas sleduje 1 167 diváků!!

Zpráva o rekordní návštěvě domácí hokejisty povzbudila k mohutné ofenzívě. V čase 53:31, po výborné přihrávce Vlčka, se podruhé gólově prosadil Křečan – 5:4. Tentokrát vypadli z role hokejisté Moravské Třebové. Za pouhých 8 vteřin, v čase 53:39, je srazil do kolen přesně střílející Hemský – 6:4.

Kohouti byli na koni, jenže přišlo další „bleskové“ zaváhání. Za vlastní brankou nedokázal puk odehrát do bezpečí Šejba, technicky skvěle vybaveného Pavlovského nedokázal ubránit asi Lesák, a tak útočník Slovanu v čase 53:59 vrátil svůj tým znovu hry – 6:5.

Hosté opět přiložili pod kotel a Kohouti chvílemi nevěděli, kde jim hlava stojí. V 55. minutě měl stoprocentní šanci k vyrovnání zkušený Muselík, jeden z nejdůležitějších zákroků zápasu vytáhl brankář Sajdl.

V čase 56:46 byl na straně domácích vyloučen obránce Prachař, kterého naštěstí v čase 57:11 následoval na trestnou lavici také hostující Schneider. V čase 57:50 si hosté vybrali oddechový čas, vzápětí vsadili na hru pěti proti čtyřem. Riskantní tah jim nevyšel, v čase 58:09 poslal puk do opuštěné moravskotřebovské branky Prachař – 7:5.

Jaromír Jindřich, trenér Kohoutů:
„Výhra se rodila těžce, ale žijeme. Důležité bylo, že jsme zvládli třetí třetinu. Řada hráčů má zdravotní problémy, nastoupili se sebezapřením,“

Igor Čikl, st., trenér Slovanu:
„Naše hra se ve třetím dějství trochu rozsypala, příliš část jsme hráli v oslabení.  Neproměnili jsme velké množství šanci, soupeři výborně zachytal gólman. Na sedm inkasovaných branek se těžko vyhrává. Vedeme v sérii 2:1, doma chceme udělat poslední krok.“

Příští utkání středa 21. března: Moravská Třebová – Česká Třebová (19.00).

Foto Jarda Koníček

Ohlasy na první finálovou výhru Kohoutů
Jan Lustyk, generální ředitel Rieter CZ:
„Ano, takhle se hraje a bojuje ve finále soutěže. Naši hráči zápas poctivě odpracovali, v závěrečných deseti minutách silného soupeře dokonale zaskočili. Myslím, že ve čtvrtém utkání bude psychická výhoda spíše na naší straně.“
Vladimír Vaněk, manažer Kohoutů:
„Je fajn, že těžký zápas hráči zvládli a udělali radost svým fanouškům, kterých přišel rekordní počet. S ohledem na naši marodku, a nemám na mysli pouze hráče, kteří k zápasu nemohli nastoupit, je naše vítězství malým zázrakem. Je to skvělé povzbuzení do čtvrtého finálového souboje, který se bude hrát 21. března na ledě soupeře. Mrzí nás vandalské chování některých fanoušků Slovanu Moravská Třebová.“
Filip Sajdl, brankář Kohoutů:
„Předvedli jsme týmový výkon, klukům musím poděkovat. Druhá třetina nám nevyšla, ve třetí jsme však předvedli výborný výkon a silného soupeře přehráli. Věřím, že jsme ještě neřekli poslední slovo.“
Jaroslav Moučka, útočník Kohoutů:
„Jsme rádi za první vítězství, byl to náš cíl. Zápas byl dost vyrovnaný. Důležité bylo, že jsme dokázali proměňovat gólové šance. Ve středu bychom chtěli v podobném výkonu pokračovat a vrátit sérii do České Třebové.“
Marek Hemský, Kohoutů:
„Další těžký zápas s velice kvalitním protivníkem. Úspěch slavila naše obrovská bojovnost a efektivita v koncovce.“
Martin Šejba, obránce Kohoutů:
„Konečně výhra a důležitá! Před pátou brankou soupeře jsem to trochu pokazil. Svoji roli hrála únava, ale i kvalita útočníka Pavlovského. Ve třetí třetině byla rozhodující naše bojovnost a odvaha, s níž jsme se tlačili do střeleckých situací a gólových šancí. Povedlo se, jedeme dál.“