Městská knihovna Česká Třebová v srpnu                          

 
Matyldina knihovna v přírodě
8. srpna, sraz u hříbku v Javorce v 16 hodin
Ahoj holky a kluci, kóóónečně prázdniny! Pokud si najdete v tom prázdninovém shonu aspoň chvilku času, tak přijďte za námi do Javorky, kde si v trávě pod stromem budeme vyprávět prázdninové pohádky, zahrajeme si spolu hry a také si něco zajímavého vyrobíme. K tomu si navíc vyčarujeme na kouzelném ubrousku nějakou dobrotu! Moc se na Vás těší: Matylda. Vstupné dobrovolné. Podložky na sednutí budou k dispozici na místě, s sebou dobrou náladu.
V případě deštivého počasí se akce přesouvá na dětské oddělení, aktuální informace sledujte na našich facebookových stránkách.
 
Rychlokurzy na počítači budou pokračovat pro nové zájemce
Připravujeme pro vás další Rychlokurzy na pc pro začátečníky a pokročilé. Skupiny s malým počtem účastníků umožňují skutečně se naučit, co potřebujete při běžné práci s počítačem. Obsah kurzů je tvořen podle vašich požadavků. Cena za 7 dvouhodinových lekcí je 240 Kč. Pokud se chcete naučit pracovat s počítačem (případně vlastním notebookem), tak se přihlaste do 20. srpna 2018 na e-mail adela.voclova@ceska-trebova.cz anebo osobně v knihovně. Počet míst je omezen. Těší se na Vás lektorka Adéla Voclová. Kurzy začínají od září. Informační schůzka pro přihlášené se bude konat 29. srpna v městské knihovně, od 9 hodin pro začátečníky, od 10 hodin pro pokročilejší zájemce.
Hana Sychrová
 
Výtvarná soutěž: Vytvoř antistresovou omalovánku na téma knihy, knihovny, čtení
Městská knihovna vyhlašuje výtvarnou soutěž na téma antistresová omalovánka s tématikou knih. Zúčastnit se může každý ve věku 10–99 let. Soutěžní návrhy omalovánek kreslete na papír formátu A4 s použitím černého slabého fixu (min. 0,7). Hotový výtvor můžete odevzdat na kterémkoli oddělení knihovny, nebo jej můžete ve formátu jpg zaslat na email: jana.kodouskova@ceska-trebova.cz. Nezapomeňte uvést jméno, věk a kontakt na vaši osobu, popř. zákonného zástupce. Soutěž je prodloužena až do 29. září 2018. Tři nejlepší díla budou oceněna a spolu s dalšími nejpovedenějšími obrázky budou zařazena do plánované knižní podoby.
 
Výstava výtvarné skupiny Maxmilián
Prostory knihovny ve Smetanově ulici oživují pastelové obrazy místní výtvarné skupiny Maxmilián. Do konce srpna jsou zde k vidění krásně barevné portály, dveře a různé zahrady.
 
Letní bonus pro čtenáře – výpůjčky na 45 dní!
Půjčit si knihu na dovolenou? Dát dětem knížky z knihovny na prázdniny k dědovi a babičce? A nemuset řešit o prázdninách vracení a prodlužování výpůjční doby? Ano, letos to bude mnohem jednodušší. Knihy, časopisy, audioknihy i hry půjčené od 15. června do 15. srpna budou mít automaticky výpůjční lhůtu 45 dní. Pokud by ani to nestačilo, můžete si výpůjčky jako obvykle sami prodloužit přes své čtenářské konto, napsáním na info.knihovna@ceska-trebova.cz nebo volejte 732 756 827.
 
Letní otevírací doba
Letní otevírací doba knihovny začíná 9. července a končí 2. září. Sobotní provoz v této době zrušen.
 
všechna oddělení město (Smetanova ul.)               pobočka Parník (Ústecká ul.)
(Bibliobox otevřen po zavírací době, celý víkend).              (Bibliobox otevřen 24 hodin).
            po        8-18                                                    po        8-11:30 12:30-18 dospělé oddělení
            út         8-14
            st         8-18                                                    st         8-11:30 12:30-18 dětské oddělení
            čt         8-14
            pá        8-14
 
Markéta Kutilová: Sýrie – od revoluce po světovou syrskou válku – pozvánka na září
14. září od 18 hodin, 1. patro knihovny
Zveme na setkání s novinářkou a spoluautorkou knih Islámskému státu na dostřel.  Sýrie 2018: Islámský stát je sice poražen, ale násilí eskaluje. Nastává další fáze války, roste počet civilních obětí, přibývá bombardování. Porcování syrského medvěda vstupuje do další fáze – teď už je jasné, že zde nejde o Syřany, demokracii ani svobodu. To si jen mocnosti musí konečně nějak rozparcelovat to strategické území s přístupem k moři a Evropě. A také se dohodnout, co ovládnou sunnité a co šíité. Kudy, odkud, kam a zda povedou nové ropovody a plynovody. Jenže klíčoví hráči na syrském hřišti jsou vyrovnaně silní a mají propletené zájmy. Další hráči, jako Saúdská Arábie a Katar, čekají na střídačce a fandí sunnitskému džihádu tím, že podporují různé islamistické skupiny bojující proti šíitskému Asadovi. Hlavní zápas hrají Rusko, Írán a Turecko a USA. Nikdo není na lopatkách, a tak se musí bojovat dál.
Novinářka Markéta Kutilová začala kariéru v Lidových novinách v roce 2002. Její články a reportáže ze zemí třetího světa publikovala mnohá česká média. Působila také jako projektová koordinátorka na zahraničních misích Člověka v tísni (Írán, Srí Lanka, Haiti), v Demokratické republice Kongo zakládala projekty na pomoc znásilněným ženám a dětem. Jako novinářka pracovala v DR Kongo, Ugandě, Kambodži, Libérii, Gambii, Senegalu, Rwandě, Kongu, Jordánsku atd. V posledních letech se snaží dokumentovat válku proti Islámskému státu. Pravidelně jezdí do Sýrie a Iráku, je spoluautorkou knih Islámskému státu na dostřel I. a II, které zachycují příběhy lidí ve válečných oblastech na severu Sýrie. Podílela se na tvorbě mnoha televizních reportáží, které byly odvysílané v pořadu Reportéři ČT. Spolu s Lenkou Klicperovou založila sbírku na pomoc lidem v syrském Kobani www.soskobani.cz  Dalším jejím tématem je migrace. Věnuje se přednáškové a publikační činnosti. Je spoluautorkou dokumentárního filmu Nezlomené. Vstupné 50 Kč.
 
Další informace a aktuální otevírací dobu naleznete na webové stránce knihovna.ceska-trebova.cz nebo https://www.facebook.com/mekct/. Psát můžete na info.knihovna@ceska-trebova.cz nebo volejte 732 756 827.