Entere Florale - prestižní mezinárodní soutěž pro Poříčí u Litomyšle               
 
Obec Poříčí u Litomyšle leží v mírně zvlněné krajině, která je charakteristická pro okolí Litomyšle. Nejsou zde velké kopce, příroda působí velmi malebně a romanticky. Žijí zde přátelští lidé. Poříčí má strategickou polohu poblíž pískovcových skal s názvem Toulovcovy maštale. To vše jsou velké plusy pro účast v prestižní mezinárodní soutěži Entente Florale.
O jakou soutěž se jedná? Název Entente Florale znamená ve volném překladu Evropská kvetoucí sídla. Na wikipedii jsem přečetla doslova toto: „Evropské Entente Florale je soutěž pro města a vesnice. Každá soutěžící země navrhuje své město a vesnici. Porota město a vesnici navštíví a provede hodnocení. Soutěž byla založena před cca 30 lety, původně z iniciativy Velké Británie a Francie. V současné době se účastní 12 zemí a další žádosti o účast se posuzují. Soutěže se dnes účastní těchto dvanáct zemí: Belgie, Česká republika, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Rakousko, Slovinsko a Spojené království.“
I když obec Poříčí leží v krásném místě, bylo by to málo pro účast v soutěži. Obecní zastupitelstvo vede od roku 2002 až dodnes pracovitý, houževnatý, vytrvalý a dá se říci, že i statečný starosta František Bartoš. On a zastupitelé řídí vesnici ve vysokém pracovním nasazení. A to je zde vidět na každém kroku. Jsou malou obcí do 500 obyvatel, vládne zde soudržnost v přátelském duchu.
Obec Poříčí v loňském roce získala v celostátní soutěži Vesnice roku 2017 zelenou stuhu. To ji předurčilo k tomu, že byla jediná za Českou republiku vyslána právě do výše zmíněné evropské soutěže Entente Florale.
17. července 2018 je navštívila mezinárodní komise, která celou obec prošla, aby se s ní seznámila. Večer se konalo v kulturním domě slavnostní setkání 9členné hodnotící komise a přizvaných hostí. Předseda komise Rudi Geerardyn (Belgie) se vyjadřoval pochvalně o tom, co viděli.
I kdyby se již Poříčí v soutěži neumístilo na viditelném místě, i tak je to obrovská výhra. Účastnili se mezinárodní soutěže a reprezentovali s velkou ctí a nasazením český venkov, venkov Pardubického kraje. A to je opět další z důkazů a vzkazů pro vedení státu, že zachování a podpora funkčního venkova je to nejlepší, co je možné pro lidi udělat.
Ať se poříčským i nadále daří co nejlépe a žijí klidný život. Díky za skvělou reprezentaci českého venkova v mezinárodním měřítku.
 
Hana Štěpánová, radní Pardubického kraje pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace