Sportovat se dá i 95 letech...
PĚTADEVADESÁTILETÝ SPORTOVEC JIŘÍ FIŠAR Z ČESKÉ TŘEBOVÉ BYL NEJSTARŠÍM ÚČASTNÍKEM JUBILEJNÍHO 20. ROČNÍKU NOVOROČNÍHO VÝSTUPU NA ANDRLŮV CHLUM.
Když jsem na Silvestra dopoledne šlapal do České Třebové nevycházel jsem z údivu. Nádherné počasí, modrá obloha, na několika úsecích v Dlouhé jsem neviděl před sebe, jak mne oslňovalo sluníčko. „Říkám si: To budou mít na Palici lidí, když je tak krásně!“ Tuto oblíbenou akci pořádají řadu let spolupracovníci ze Sintexu. Věřil jsem také, že přízeň počasí vydrží i při Novoročním výstupu na Andrlák. Bohužel, opak byl pravdou. Než jsem začal o půl sedmé nakládat potřebné věci do auta chataře Leoše Grima, prohlásila manželka, odcházející na ranní procházku s psíkem Snížkem to známé Kemrovské: „A chčije a chčije…“
Naštěstí se ukázalo, že akce Klubu českých turistů v Ústí nad Orlicí „NOVOROČNÍ VÝSTUP NA ANDRLŮV CHLUM“ je mezi veřejností tak populární, že zde počasí nehraje žádnou roli, zvlášť když se jedná o jubilejní 20. ročník. Již od devíti hodin přicházely na vyhřátou chatu Hvězda davy promočených turistů, sehraný Grimův profesionální tým však stačil požadavky stovek návštěvníků uspokojit. Poslední hosté odcházeli s „NOVOROČNÍM ČTYŘLÍSTKEM“ až po dvacáté hodině. Humanitární akce na pomoc zdravotně hendikepovaným spoluobčanům se ústečtí turisté zúčastňují již šestnáct let. Letos vybrali 5181 Kč, celkově přispěli na výstavbu bezbariérových přístupů částkou 60925 Kč. I za velice nepříznivého počasí se pořadatelům zaprezentovalo 1023 účastníků, za 20 let přivítali na „Andrláku“  20676 milovníků zimní přírody od Prahy přes Kladno, České Budějovice, Plzeň, Přerov, Brna a další města České republiky. Nejvíce lidí přichází vždy z Ústí nad Orlicí a České Třebové. Celoživotní sportovec, věčně usměvavý pán se zamlženými brýlemi, navštívil chatu Hvězda kolem desáté hodiny. Jiří Fišar z Parníku oslavil 95 narozeniny 1. října 2018. Hrdost na vitálního tatínka bylo lehce vyčíst z očí všech dětí, které ho doprovázely.
Nejpočetnější skupinou cyklistů, která každoročně přijíždí na Nový rok na Andrlův chlum je kamarádská sešlost týmu CYKLOCENTRUM JOSEFA VOLESKÉHO z Chocně. Atmosféra, která po celý den provází novoroční akci je neopakovatelná. Úsměvy, potřásání rukou, plácání po ramenou, přání pevného zdraví. Víme my všichni, kteří jakž takž stojíme oběma nohama na zemi, co je to ZDRAVÍ. Važme si ho.
Zbývá snad jen se omluvit návštěvníkům chaty Hvězda, kteří přišli mezi 11 až 15 hodinou, že se nemohli všichni posadit. Při takto náročných akcích dovedeme vměstnat do třech místností kolem 140 židlí, chatu i když je Hvězda zkrátka více nafouknout nedovedeme.
Všem účastníkům jubilejního 20. ročníku NOVOROČNÍHO VÝSTUPU NA ANDRLŮV CHLUM mnohokrát děkujeme za účast a těšíme se na další setkání 1. ledna 2020.  Milan Richter