Loupežné přepadení v České Třebové                                 
DOBRÁ PRÁCE POLICIE
Dnes ve čtvrtek 7. února 2019 odpoledne žila Česká Třebová loupežným přepadením téměř osmdesátiletého muže, které nakonec pravděpodobně skončí jako podezření ze spáchání trestného činu pokus o vraždu. A zdá se, že pachatel byl již dopaden. Velký vliv na rychlé a dobré práci má podle mých informací především místní znalost policistů z obvodního oddělení v České Třebové a služby kriminální policie. Podezřelému hrozí nepodmíněný trest odnětí svobody v nejpřísnějším odstavci.
Osmasedmdesátiletého muže vážně pobodal ve čtvrtek odpoledne neznámý útočník v České Třebové. Senior byl s vážným zraněním letecky transportován do nemocnice. Po agresorovi nyní pátrají policisté spolu s psovody a kriminalisté.
Senior byl nalezen v autě na českotřebovské ulici U Stadionu. Podle informací televize Nova měl na hrudníku pět bodných ran. Záchranáři potvrdili, že muž ztratil mnoho krve a byl převezen letecky do nemocnice.
"Došlo k napadení 78letého muže, který byl zraněn a následně letecky transportován do nemocnice," potvrdila mluvčí policie Lenka Vilímková.  Útočníka  policie zsjiš´tzovala na útěku. Na intenzivním pátraní, se podílelo mnoho hlídek včetně psovodů a kriminalistů. Ihned po útoku začali prohledávat okolí místa napadení a nyní pátrají v dalších částech města. V souvislosti s případem policisté uzavřeli i prostor na ulici Riegrova nedaleko městské knihovny. Jak místo s útokem souvisí, však kriminalisté neprozradili. Motiv napadení zatím není známý. Jasné není ani to, zda oběť útočníka znala, nebo šlo o obyčejnou náhodu.  Nakonec  jako úleva přišlo oznámení, že podezřelý z páchání zločinu byl dopaden.
Podezřelého muže policie vzala k výslechu a umístila ho do cely předběžného zadržení. Motivu činu je zatím nejasný. Identitu a bližší okolnosti případu policie zveřejňovat nechce.
Zdroj: TVNOVA, FB MARTIN NETOLICKY
 
Dobrý den z Pekláku

Na našem kopci máme ideální podmínky.
Kombinace přírodního a technického sněhu nemá chybu, tak dorazte, lepší to být nemůže.
Odečítáme v čase 9-16 15 bodů za jízdu, 17-20 20 bodů za jízdu !!
Co nás čeká v příštích dnech:
4-8.2. Hra o lyžařský zájezd s CK Čile
13.2. – Dětské závody na sjezdovce Zahrádky s lyžařskou školou
16.2. – Testování lyží Elan se Sport Bárt Ústí nad Orlicí
18.2. – Veřejné závody v obřím slalomu se Ski teamem Česká Třebová – přeloženo !!!
 
Díky za článek o Pekláku

Musím potvrdit z vlastní zkušenosti, že jak se starají o svahy a vedou školu by se od nich mohli učit horalé z" velkých hor". Co mě však velmi nemile překvapilo mě čekalo hned po příjezdu. O víkendu byla o odleva, takže parkoviště byla plocha bláta- to si myslím hodně lidí odradí od další návštěvy. Druhou skvrnou na kráse jsou chátrající prostory půjčovny pamatující snad ještě minulé století. Ptal jsem se obsluhy a snad by měl být nějaký projekt který by vyřešil v dohledné době popsané problémy. Máte k tomu prosím nějaké informace, myslím že by to zajímalo spoustu čtenářů. Děkuji moc Luděk Šebek
 
Stručná reakce:

Peklák dozná velkých změn, do realizace přichází velký projekt podpořený  EU. Rozsahu a provedení se budu podrobně věnovat. Ve stručnosti je nutné  napsat, že nelze všechno řešilo najednou. Investiční činnost je zaměřena zejména na posílení letního využití areálu.  Jde o projekt Singletrack Glacensis II  podpořený velkou dotací více než 14 mil. Kč, což je 85% projektovaných uznatelných nákladů.  Dalších 5% dodá kraj a a 10% město Česká Třebová. K tomu je však třeba přičíst další vynucené investice, které nebyly do dotovaného projektu zahrnuty. Dřívější vedení města o výši těchto nákladů bohužel nikdy neinformovalo (stále se mluvilo jen o dotaci na singletracky), a nejde přitom o malé peníze. Celé dobudování nástupního místa Peklák bude ještě pro město finančně náročné a je prozatím rozděleno na investice v letech 2019 a 2020. S přebudováním  zmíněných buněk pro poskytování služeb pro lyžaře na solidní budovu se počítá  v dalších letech. Je třeba si uvědomit, že ve vztahu k potřebám města jde ve skutečnosti o nadstavbu, tedy "třešničku na dortu" a ve městě je třeba řešit mnoho dalších investičně náročných a často zanedbaných problémů. (mm)
Zadní náraz do autobusu -policie žádá občany o svědectví

Prověřujeme dodatečně oznámenou dopravní nehodu, která se stala před třemi týdny v České Třebové.
Ve čtvrtek 17. ledna 2019 patnáct minut před sednou hodinou ranní narazil, na křižovatce při výjezdu z České Třebové u firmy Korado a.s., nákladní automobil Volvo FH13 zezadu do stojícího autobusu značky Mercedes-Benz Intouro. Řidič
náklaďáku patrně nepřizpůsobil rychlost jízdy a nestihl včas za stojícím autobusem zastavit. Oba účastníci sepsali po dopravní nehodě euroformulář. Později však vyšly najevo okolnosti, pro které nám nehoda byla oznámena.
Žádáme cestující v autobuse na lince Litomyšl - Česká Třebová nebo svědky této kolize, aby se nám ozvali na linku 158 nebo na telefonní číslo 974 580 251.
7. února 2019  por. Bc. Lenka Vilímková    tisková mluvčí
Seminář pro starosty měst a obcí našeho kraje

Hotel Jezerka na Seči patřil ve čtvrtek odborníkům na právo, starostům měst a obcí, ale také významným hostům v čele s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem, hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým, nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem či Františkem Juklem, předsedou Svazu měst a obcí ČR, který byl pořadatelem tohoto odborného setkání. Hlavními tématy konference byla trestněprávní, soukromoprávní, politická a občanská odpovědnost komunálních politiků či aktuální legislativní návrhy z oblasti lobbingu, ochrany oznamovatele či pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.
„Diskuse v oblasti veřejné správy je nikdy nekončící proces, protože ta je typická tím, že je neustále reformovaná. Když slyším záměry, které se v posledních letech objevují, tak to znovu vypadá na některé dílčí změny. Osobně doufám, že případné změny budou rozumné, a že budeme mít nadále zcela nezávisle územní samosprávné celky,“ uvedl v úvodu hejtman Martin Netolický, který zmínil také častý jev posledních let, a tím je vliv různých agentur a právních kanceláří na vnímání dílčích změn v zákoně. „Bohužel jsou samosprávy často strašené tím, co jim změna přinese. Jedním z příkladů je ochrana osobních údajů, ono známe GDPR. Zde se ukázalo zcela jasně, že celá situace byla dramatizována nejrůznějšími právními kancelářemi, agenturami a poradenskými společnostmi. Praxe však ukazuje, že se situace až tak dramaticky nezměnila. Administrativní náročnost je již dnes na starosty velká a věřím, že se do budoucna nebude zvyšovat. Připravované změny, se kterými nás seznámil pan ministr Kněžínek, se samosprávy zcela jistě dotknou, avšak doufám, že například v rámci zákona o ochraně oznamovatele nebude aplikován český způsob, kdy notoričtí oznamovatelé zavalí jednotlivé úřady stížnostmi, a úřad se začne zabývat sám sebou. To rozhodně nesmíme dopustit,“ sdělil hejtman Netolický.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek v rámci svého bloku odprezentoval tři návrhy zákona či jejich novely. První z nich je novela zákona řešící rozsah pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Ministr Kněžínek porovnal starostům návrh vládní novely s novelou, kterou předložila Pirátská strana. Druhým tématem byl návrh zákona o ochraně oznamovatelů, takzvaný whistleblowing. Cílem návrhu je umožnit zaměstnancům nebo osobám ve služebním poměru podat bezpečným způsobem oznámení o tom, že zaměstnavatel se dopouští trestné činnosti nebo páchá přestupek. Záměr vychází z legislativní aktivity Evropské unie či Rady Evropy v oblasti whistleblowingu. Pro územní samosprávní celky je důležité, že se návrh týká také krajů, obcí nad 10 tisíc obyvatel a obcí s rozšířenou působností. Posledním tématem, které starostům přednesl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, byl návrh zákona o lobbování. Návrh například počítá s vytvořením registru transparentnosti, ve kterém by se museli všichni lobbisté zaregistrovat a hlásit své aktivity a kontakty. Za porušení povinností by jim hrozila pokuta až 100 tisíc korun či v některých případech zákaz činnosti až na tři roky.
Dalším přednášejícím byl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který prezentoval výsledky analýzy trestněprávní odpovědnosti zastupitelů. Za období pěti let bylo vedeno celkem 1,33 milionu trestních řízení, z čehož pouze 438 případů se týkalo volených zástupců, kterých je v České republice přibližně 60 tisíc. Celých 300 případů skončilo již ve fázi prošetřování a nedošlo před soud. Nejvyšší státní zástupce zároveň v rámci rozboru analýzy zmínil, že přes 75 procent všech řízení bylo zahájeno na základě trestního oznámení od fyzických či právnických osob.
 
Z hokejové bitvy s HC LITOMYŠL 

Česká Třebová – Litomyšl 12:3 (8:0, 3:0, 1:3)
Branky: 8. Křečan (Filip), 9. Štefka (Škvor, Hemský), 13. Fúzik (Křečan, Filip), 13. Štefka (Škvor, Hemský), 16. Křečan (Filip), 16. Veverka (Škvor, Hemský), 20. Křečan (Filip), 20. Heský (Štefka), 31. Krejza (Prachař), 39. Prachař (Krejza, Daněk), 38. Velínský (Schejbal, Prachař), 47. Hemský – 43. Vomočil (Jakubec), 45. Jakubec z trestného střílení, 49. Křesťan (Starý, Mečiar).
Rozhodčí: Bernat – Čížek, Kolář. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Oslabení: 4:0. Diváků: 707. Nejlepší hráči: Křečan, Hemský. Stav série: 2:0.  Foto Jarda Koníček