Rychlý finiš patřil Kohoutům

Hokejisté České Třebové využili výhodu domácího prostředí a před téměř osmi stovkami diváků dokázali ve druhém semifinálovém střetnutí porazit Moravskou Třebovou 5:4. Hosté se poprvé dostali do vedení patnáct minut před koncem dramatického střetnutí, ale závěr patřil Kohoutům. Třetí zápas se bude hrát v neděli 3. března v Moravské Třebové.

Česká Třebová – Moravská Třebová 5:4 (2:2, 1:0, 2:2)

Branky: 4. Filip (Štefka), 16. Hemský (Velínský, Škvor), 29. Prachař (Šejba), 49. Prachař (Fúzik, Hemský), 54. Velínský (Nesvadba, Hemský) – 8. Pavlovský (Janošek), 20. Langr (Schneider, Pavlovský), 41. Augustin (Adolf), 45. Scheuter (Marek, Janků).
Rozhodčí: Bernat, Kratochvíl – Kolář, Kis. Vyloučení: 10:11. Využití: 1:1. Diváků: 771. Nejlepší hráči: Hemský, Prachař, Filip  - Pavlovský. Stav série: 1:1.
Česká Třebová: Nimmerrichter – Nesvadba, Šejba, Jemelka, Daněk, Škvor, Pražák -  Křečan, Filip, Štefka – Král Prachař, Fúzik – Velínský, Hemský, Krejza.
Moravská Třebová: Galuška – Janošek, Rajnoha, Schneider, Muselík, Janků, Hradil, Adolf – Pavlovský, Čikl, Augustin – Langr, Faltus, Kobza – Scheuter, Marek, Fibrich.

Zápas odstartoval ve vysoké tempu. V 1. minutě se do slibných střeleckých příležitostí dostali nejprve hostující útočník Pavlovský a poté domácí forvard Štefka, oba mířili vedle. O minutu později našel Velínský přesnou přihrávkou Krejzu, který přestřelil.  Českotřebovští fanoušci nečekali na vedoucí branku dlouho, v čase 3:24 ji po Štefkově přihrávce vstřelil Filip – 1:0.

Vzápětí (3:47) byl vyloučen obránce Schneider, ale první přesilovka se Kohoutům nepovedla. O necelé čtyři později udeřila elitní formace Slovanu. Ve středním pásmu našlápl rychlý Pavlovský a z pozice mezi kruhy a v čase 7:16 přesnou střelou pod horní tyčku vyrovnal - 1:1.

Ve 12. minutě měl smůlu domácí útočník Král, po jehož ráně z levého křídla orazítkoval puk pravou tyčku moravskotřebovské branky. Aktivní hra přinesla Kohoutů ještě jednu gólovou radost. Na začátku akce byla krásná křížná přihrávka obránce Škvora, po levém křídle vzápětí ujel Velinský, jehož přihrávku v čase 15:33 šikovně tečoval Hemský – 2:1.

V závěru první třetině domácí zariskovali a byli za to potrestáni. V rohu kluziště vybojoval puk Křečan, zpětnou riskantní přihrávkou hledal na útočné modré kapitána Šejbu, který při zpracování puku fauloval (nedovolené bránění). Kohouti se jednu minutu výborně bránili, jenže poté nechali příliš volného prostoru Langrovi, který v čase 19:03 vyrovnal – 2:2. Ještě ve 20. minutě se hostující obranou protáhl Hemský, ale zblízka přestřelil.

V úvodu druhé třetiny, při hře ve čtyřech, prověřil pozornost brankáře Galušky tvrdě střílející obránce Nesvadba. Čistou gólovou šanci spálili domácí hokejisté ve 28. minutě. Na levém křídle se skvěle uvolnil Křečan, předložil gólovou přihrávku Šejbovi, ten nevystřelil, další přihrávku adresoval Filipovi, který přestřelil. Obrovská škoda!

V polovině střetnutí byli krátce po sobě vyloučeni domácí Nesvadba a hostující Marek, krátce poté ve slibné pozici přestřelil Šejba.  Domácí kapitán byl ve 33. minutě vyloučen za hákování, jeho spoluhráči se ubránili. Po nedovoleném zákroku Marka (sekání) získali v čase 34:47 výhodu přesilové hry Kohouti. Chybou při střídání se ji domácí v čase 35:42 se rychle zbavili, navíc dostali další dvě trestné minuty za nesportovní chování. Jednu minutu a šest vteřin hrály oba týmy ve čtyřech, dalších 56 vteřin měli přesilovku hosté. Po faulu Pavlovského (36:26) hráli Kohouti ve čtyřech proti třem, během 21 vteřin neskórovali.

V čase 37:14 byl za ukázkové sekání Prachaře vyloučen útočník Slovanu Faltus. Kohouti hráli dlouhou dobu (72 vteřin) čtyři na tři, ale jediným výsledkem jejich tlaku byla tyčka, kterou trefil Nesvadba. Závěr druhé třetiny patřil hokejistům Moravské Třebové, který pomohlo  vyloučení Křečana (vysoká hůl).

Na začátku závěrečné třetiny ubránili Kohouti krátké pokračující oslabení (22 vteřin), jenže potom několikrát chybovali ve vlastním obranném pásmu a bylo zle. V čase 40:33 velice rychle vyrovnával Augustin – 3:3. Vzápětí byli vyloučeni dva hráči Slovanu, v čase 41:32 Fibrich a v čase 41:51 Adolf. To byla šance pro Kohouty, kteří mohli hrát 101 (!) vteřin ve čtyřech proti třem. Šance Filipa s Křečanem pochytal gólman Galuška. Poté „pomohli“ svému týmu fanoušci Slovanu, kteří v čase 43:04 vhodili z hlediště na led druhý puk. Po neplánovaném přerušení hra pokračovala, vedle střílel domácí útočník Prachař.

Hosté nápor Kohoutů přežili a ve 45. minutě se poprvé dostali do vedení, po pravém křídle ujel domácím hráčům Scheuter, vystřelil a trefil horní růžek – 3:4. Ve stejné minutě mohl přidat další branku Augustin, naštěstí mířil vedle domácí branky.

Tlak Kohoutů narůstal, soupeř se bránil jen za cenu nedovolených zákroků. V čase 46:48 byl vyloučen obránce Hradil (nedovolené bránění), v čase 47:51 byl na trestnou lavici vykázán kapitán Čikl. Na téměř minutovou přesilovku pět na tři nasadili českotřebovský kouč Palinek pět útočníků: Křečana, Hemského, Prachaře, Fúzika a Filipa. Byla to správná volba, protože v čase 48:26 se po ráně Fúzika a poté, co se puk odrazil od zadního mantinelu, o vyrovnání zblízka postaral Prachař - 4:4.

Velice důležitý moment přinesla 51. minuta, kdy stoprocentní šanci Faltuse zneškodnil brankář Nimmerrichter. O dvě a půl minuty později rozehráli další gólovou akci Hemský s Nesvadbou, mezi obránci Slovanu se jako lasička protáhl Velinský a v čase 53:29 přesnou střelou skóre dokonale otočil – 5:4. Ve stejné minutě přehlédli rozhodčí faul na Nesvadbu, kterého Pavlovský zasáhl vysokou holí v obličeji.

O velké drama se v závěru postarali dva vyloučení domácí hokejisté. Nejprve byl v čase 57:18 potrestán Fúzik (napadení). Moravská vsadila na hru bez brankáře, Kohouti se s vypětím sil ubránili. Sotva se Fúzik vrátil na led, tak od trestné lavice trefil tyčku! V čase 59:27 si hosté vybrali oddechový čas. V čase 59:44 byl přísně vyloučen Šejba, jeho spoluhráči však cenné vítězství uhájili.

Martin Palinek, trenér Kohoutů:
„Druhý zápas jsme zvládli podstatně lépe než ten první. Nevyvarovali jsme se chyb a zbytečných vyloučení, nicméně výkon celého mužstva byl dobrý. Důležité bylo, že se tým nepoložil ani za nepříznivého stavu 3:4. Naopak, hráči zabrali a dvěma vstřelenými góly dokázali zápas otočit ve svůj prospěch.“

Příští zápas – neděle 3. března: Moravská Třebová - ČESKÁ TŘEBOVÁ (17.00).

Druhé semifinále: Chotěboř – Chrudim 1:3. Stav série: 1:1.  Foto Jarda Koníček