Kynologie Javorka – úspěšné zahájení sezony                     


Závodní sezona se v kynologii rozbíhá velmi brzy, na první letošní soutěž „vyrazila“ dvojice Renata Zárubová a Indiana v závěru února, tradičně do Uničova na Závod dvojic. Partnerem jim byla Marcela Kučerová s BOM Quickem ze ZKO Sudkov. Oba týmy předvedly společně v kategorii ZZO1 skvělou práci oceněnou potleskem a po zásluze zvítězily.
Týden poté byla Iveta Skalická již potřetí delegována na Kvalifikaci pro MS Obedience 2019. Závod určený pouze týmům OB3 proběhl v kryté jízdárně Jezdeckého klubu Baník Ostrava.
1.Československý závod Obedience

Kynologie Javorka – úspěšné zahájení sezony

 

O víkendu 23.-24.3. proběhl v kynologické hale Zetor Brno mezinárodní závod Obedience, hned s několika novinkami. Kategorie byly zcela naplněny již krátce po uveřejnění, o účast byl velký zájem především kvůli delegaci rozhodčího, poprvé u nás posuzoval pan Ralf Bjorklund, špičkový rozhodčí z Finska (mimo jiné letos posuzuje MS Belgických ovčáků). Jeho hodnocení bylo velkým přínosem, přísně hodnotí například konečné pozice cviků i zcela přímou osu psa i psovoda, velký důraz klade i na vzájemnou souhru, tzv. celkový dojem.
Téměř polovina startovního pole patřila slovenským kolegům, po zhlédnutí musím konstatovat – většinou s výbornými výsledky. I halový prostor vždy přidá na úrovni soutěží OB.
Z naší ZKO se zcela netradičně zúčastnily 2 členky s jedním psem - borderkolií Indym, který je již několik let nejúspěšnějším závodním psem v České Třebové.
V sobotu s Indym startovala Iveta Skalická v nejpočetněji obsazené kategorii OB1. S výborným výsledkem 285 bodů si dvojice udržela po celou soutěž pozici na 1.místě a porazila tak i nejlepší slovenský tým této třídy pana I.Urminskeho s Bornem, který udržoval napětí opravdu až do úplného konce.
Neděle patřila třídám OB2 a 3 a naší české kategorii OB-Z. Renata Zárubová nastoupila ve třídě OB2. Na Indym nebyla poznat únava z předešlého dne, úspěšně zvládl i nárazové oteplení po předchozích studených dnech. Nejenom Renata byla se společným výkonem ve vrcholové třídě velmi spokojena, rozhodčí jej ohodnotil 254,5 body a tým tak obsadil krásné 2.místo před úspěšnou slovenskou závodnicí Annou Mazákovou. Naši dvojici tak porazila jen mistryně OB Národních plemen Hana Vymazalová.
Na tuto akci budeme dlouho vzpomínat a těšíme se již nyní na další ročník.
                                                                                                                                                               Výbor ZKO Javorka