Městské muzeum Česká Třebová Vás zve na akce pořádané v květnu 2019


Stálé expozice: Dopravní křižovatky
Muzeum a TIC otevřeno denně mimo pondělí od 8 do 18 hodin
Během svátků 1. a 8. května muzeum a TIC otevřeno dle běžné otvírací doby, badatelna zavřená.
 
Semináře
Seminář pro začínající rodopisce                                                                                            
Je určen zájemcům o poznání rodinných kořenů, a to zejména začátečníkům. Probíhá vždy    1. úterý v měsíci. Příští setkání se uskuteční v úterý 7. května 2019 od 17 hodin, tentokrát na téma Trénujeme kurent 2. Cena každé lekce je 20 Kč (na lekci není třeba se předem registrovat). Lektor: Mgr. Jana Voleská.
 
Seminář pro nejmenší návštěvníky muzea „Malý muzejník“
Je určen dětem od 5 do 12 let. Seminář probíhá vždy 2. úterý v měsíci. Příští setkání se uskuteční v úterý 14. května 2019, pro mladší děti (ve věku od 5 do 8 let) od 16 hodin, pro starší děti (ve věku od 9 do 12 let) od 17 hodin
V květnu na téma Barvíř.
Cena každé lekce je 20 Kč (na lekci není třeba se předem registrovat).
Lektor: Mgr. Radka Urbánková.
 
Seminář „Výtvarné umění v proměnách staletí“
Je určen nejširšímu okruhu zájemců o výtvarno, věnuje se přehledu slohového vývoje výtvarného umění evropského kulturního okruhu. V rámci jednotlivých slohových epoch bude přihlédnuto – vedle tvorby významných světových i domácích představitelů – také k osobnostem a památkám našeho regionu. Seminář probíhá vždy 3. úterý v měsíci.
Příští setkání se uskuteční v úterý 21. května 2019 od 17 hodin, tentokrát na téma Dada. Adorace nesmyslu ve výtvarném umění.   Cena každé lekce je 20 Kč (na lekci není třeba se předem registrovat).  Lektor: PhDr. Ludmila Kesselgruberová, Ph.D.
 
Seminář pro pamětníky staré České Třebové
Je určen pamětníkům starých českotřebovských zákoutí, lektor semináře promítne a okomentuje fotografie vybrané českotřebovské lokality. Seminář probíhá poslední úterý v měsíci. Příští setkání se uskuteční v úterý 28. května 2019 od 17 hodin, tentokrát na téma Kovozpracující závody v České Třebové. Cena každé lekce je 20 Kč (na lekci není třeba se předem registrovat).
Lektor: Martin Šebela.
 
Výstava
Výtvarná výstava Železnice jako malovaná. Motivy vlaků, nádraží i železničářů ve výtvarném umění je zaměřená na železnici a představuje umělecké předměty z řady veřejných i soukromých sbírek.
Výstava potrvá do neděle 26. května 2019.  Pro školy je možné objednat doprovodný program.
Program (nejen) pro rodiny s dětmi Sobota v muzeu proběhne 18. května 2019 od 15 do 16:30 hodin. Po komentované prohlídce výstavy se návštěvníci mohou těšit na výtvarnou dílnu s železniční tematikou.
 
Muzejní noc v Chaloupce Maxe Švabinského v Kozlově   
Letošní turistická sezóna bude zahájena již tradičně v rámci Festivalu muzejních nocí.  Muzejní noc v Chaloupce Maxe Švabinského se uskuteční  v sobotu 25. května 2019 od  19 hodin.  Dospělým návštěvníkům večer hudbou zpříjemní skupina Nahonem, pro děti budou na zahradě chaloupky připraveny hry. Pro zájemce bude v 19,30 hodin připravena vycházka Putování za Švabinského obrazy (koná je v případě příznivého počasí). Expozice  při nočním osvětlení a zahrada upravená pro neformální posezení                    budou přístupné do 24 hodin.                                                                                                                    
Otvírací doba:  
červen - srpen: denně mimo pondělí 9 - 17 hodin                                                                            
září a říjen: soboty, neděle a svátky 12 - 16 hodin
 
Příměstský tábor
V období letních prázdnin Městské muzeum Česká Třebová pořádá příměstský tábor s názvem Od kroku k pokroku. Letošním tématem jsou historické epochy. Naše putování po České Třebové a okolních městech započne v pravěku a skončí ve století páry. Tábor se koná od 8. do 12. července 2019 a je určen dětem od 8 do 12 let. Přihlášky a podrobné informace jsou ke stažení na webových stránkách www.mmct.cz.
 
Slavnostní zahájení výstavy v kulturním centru
Slavnostní zahájení výstavy Mozaika tradiční lidové kultury Pardubického kraje proběhne ve čtvrtek 2. května 2019 od 17 hodin v kulturním centru. Putovní výstava Muzea v přírodě Vysočina představuje významné fenomény lidové kultury, které byly pro svoji jedinečnost zapsány na krajský seznam nemateriální kultury a dodnes se udržují. Otevřeno denně 9-12 a 14-17 hodin s těmito výjimkami: 17., 18., 19. května a 3. června, kdy bude z provozních důvodů zavřeno.
Výstava potrvá do neděle 30. června 2019.
 
Akce
Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí, který letos připadá na 18. května, bude vstup do expozic i na výstavu volný.
---------------------------------------------------------
Informace o akcích Městského muzea Česká Třebová naleznete i na webových stránkách muzea www.mmct.cz  a na  facebooku https://www.facebook.com/mmctcz