Českotřebovský deník 133/2019 (15/5)

Přijmeme brigádníka / brigádnici starší 18 let do prodejny RELAY v hale českotřebovského nádraží jako prodavavče tabákových výrobků, novina a časopisů.  Kontakt 606 283 743

Putování za třebovským kohoutem se blíží

 KČT Česká Třebová zve všechny čtenáře ČtZ na 43. ročník Putování za Třebovským kohoutem. Start je 18. a 19. května od internátu VOŠ Na Skalce 1692 od 6. do 9.30 hodin a na dětské trasy od 8 do 11 hodin.  V sobotu jsou připraveny trasy pro pěší v délce 15, 20, 35 a 50 km do oblasti Semanínských stezek s cílem u Chaty Maxe Švabinského na Kozlovském kopci do 17. hodin. Bude připravena i 12 km trasa po zajímavých místech v okolí s telefonem a aplikací Mapy.cz.
V neděli vedou trasy pro pěší 15, 25, 35 a 50 km k Třebovským stěnám a do údolí Skuhrovského potoka. Cíl nedělních tras bude u restaurace Nad Hrází v Srnově do 17 hodin.
Po oba dny jsou připraveny dětské trasy Toulavý kočárek 6 – 8 km, v cíli  se  soutěžemi pro děti a cyklotrasy v délce 40 až 100 km.
Podrobnosti můžete sledovat na facebooku:  https://www.facebook.com/ctkohout/
 
Revitalizace Zádolského potoka přerušila silnici v Zádulce

V Zádolkách probíhá oprava silnice. Nejezdí tam kvůli tomu autobusy, jen vlak párkrát za den. Ovšem obyvatelé bydlící v dolní části (např. moji rodiče) dělí od vlakové zastávky obří díra, kolem které je udělaná provizorní blátivá cestička, kterou nejde přejít bez toho, abyste se zabořili po kolena do bláta. Když chcete jet do práce nebo do školy, asi nechcete s sebou tahat pokaždý zablácený gumáky na přezutí. Po rozhovoru mého táty se starostou v Opatově a dotazem, kudy mají chodit, je výsledek tento: “nám je to jedno, si choďte na vlak třeba do Opatova nebo pěšky do Třebový (oboje cca 7km), to není naše starost, ale kraje. “ Zajímalo by mě, co na tohle jednáni říká třeba Martin Netolický. Nehledě na to, že díky návaznosti Zádolky na skládku bere Opatov milionové dotace, ale nehne nikdo nikdy ani prstem, když je něco potřeba. To se pak buduje nová Opatovská hospoda a pořádají obecní akce... FB Tereza Hýblová
 
Reakce Martina Netolického

Skládka je na katastrálním území Třebovice, nikoliv Opatova. Tuto investici s názvem "Revitalizace Zádolského potoka"  která přerušila silnici, platí a organizuje Povodí Labe. Pardubický kraj potom dokončí opravy silnice, rozbitou těžkými kamiony s kontejnery během uzavírky při rekonstrukci podjezdů u Korada, když přes Zádulku vedla objížďková trasa. Jinak se za komplikace omlouvám, ale rekonstrukce je nutná a potřebná. MN
 
Zkreslená a nepravdivá tvrzení otravují život

Většinou vyplývají z neinformovanosti a vlastně z toho, že se  po skutečných informacích nikdo nepídí, každý má svou pravdu a neověřuje si ji, ač by to bylo někdy velmi snadné. Výše uvedený text píše o milionových dotacích  pro Opatov z třebovické skládky, ale v povinně zveřejněném rozpočtu obce nic takového nenajdete. Poplatek za ukládání odpadů ve výši 8 mil. Kč je v příjmových položkách rozpočtu obce Třebovice. Jenže to už se šíří tato nepravdivá informace po sociálních sítích a mnozí to v dobré víře lajkují a sdílí. Nikdy to už nikdo neuvede řádně na pravou míru. Podobně třeba nepravdivá informace mezi občany způsobila "zemětřesení" ve složení osadního výboru v Kozlově. Stačilo šířit nepravdivou informaci o tom, že peníze, kterými disponuje osadní výbor, byly využity (tedy zneužity) pro rekonstrukci krajské silnice od autobusové zastávky dolů do obce a na další cesty v Kozlově peníze nezbyly. Přitom je jasné, že investorem  opravy krajské silnice od křižovatky u kozlovské hájenky až do obce byl samozřejmě Pardubický kraj prostřednictvím krajské Správy a údržby silnic. Jenže nepravdivé tvrzení "zlých jazyků" zhoršilo vztahy v obci a vyvolalo zbytečné a neplánované změny ve složení osadního výboru, jehož členové vykonávají svou práci pro obec nezištně a ve volném čase. Považuji za potřebné proto přistupovat k některým zveřejněným zprávám a názorům s určitou rezervou. 
Myslím, že nejde o skutečné "fake news", tedy "podvržené zprávy", ale i tak stojí za to na ně upozornit.  Podle studie Kolumbijské univerzity lidé, pokud jsou (i nepřímo) ve skupině, mají tendenci si příliš neověřovat zprávy. To vede například právě k šíření dezinformací na sociálních sítích. Fake news ale šíří menšina uživatelů a více k tomu tíhnou starší lidé nad 65 let věku. Před sdílením fake news by tak pomohlo, kdyby si každý informaci nejprve ověřil. (mm)
 
AD: Průjezd v ulici U Podhorky zakázán

K Vašemu článku bych chtěl poznamenat, že zákaz průjezdu vozidel U Podhorky je sice výsledkem petice zdejších občanů, ale jen některých! Paradoxně  za touto peticí stojí lidé, kteří  také vlastní osobní automobil a sami neudělají krok pěšky, dokonce i na úřad, který je vzdálen necelý kilometr, jedou tuto petici projednávat autem..... Pochopitelně ulicemi, kde bydlí další spoluobčané! Právě zástupce nás, co auto nevlastníme, ulice města provozem nezatěžujeme a s peticí nesouhlasíme, tam šel pěšky.... Pokud někdo používá auto jako sanitku k pojížďkám po obchodech ve městě, sám si jezdí před okny ostatních a na druhé straně organizuje petice aby to stejné nemohli dělat oni před okny jeho, Není to jen sobectví a bezohlednost jak píšete, ale možná i životní styl.... Je zarážející, že odbor dopravy se k takové bezohlednosti  podvolil.  Z. Černý
 
Dovoluji si zareagovat na Váš článek o "zakázaném průjezdu" v ulici U Podhorky. Ten kdo toto schválil, si myslím hodně naběhl a docela mu to i přeji, protože jeho rozhodnutí bude bráno jako precedens pro všechny podobné petice, takže každý panelák na sídlišti si udělá petici na parkování pro své obyvatelé u domu. Je to přece podobný "dopravní" problém a jak píšete "lavina" žádostí na sebe nenechá dlouho čekat. Obzvláště na Trávníku okolo Malé scény je to markantní: zastaví ráno auto, vystoupí cestující, který upaluje na vlak a auto parkuje den, někdy i déle uvnitř sídliště na místě, které bylo vybudováno právě pro obyvatele sídliště. Je pravda, že Váš článek je o průjezdu ulicí a petici občanů, to ale na smyslu petice na úpravě dopravních omezení ve městě nic nemění. O smysluplnosti "zakázaného průjezdu" v ulici "Na Podhorce" se dá více než polemizovat. Je to nesmysl a spíše se mi toto zdá jako nějaká hodně řvoucí známost někoho s někým. Jarda Koníček

Návštěva dětí z MŠ U Koupaliště v Domě s pečovatelskou  službou                   

Dne 10. května navštívily děti s jejich učitelkami Domov s pečovatelskou službou, aby seniorkám zpříjemnily dopoledne, které se neslo ve znamení Svátku matek. Děti si připravily dárečky a program plný písniček, básniček, ale i dramatizace pohádky O řepě. Pro děti to byly nevšední zážitky z nových setkání a pro klientky domova radost, z roztomilých dětských představení. Tato milá setkávání dvou generací dávají dětem možnost spojovat minulost s přítomností, vnímat tradice a osvědčené hodnoty. „Babičky“ dětem odpovídaly na milé otázky a děti si je na příště pozvaly  do své mateřské školy.
Děti a učitelky z MŠ U Koupaliště
 
Nositelé ceny Michala Rabase:
Michal Fajfr a Jiří Sršeň - studenti z Letohradu

Na pozdní večer 12. března loňského roku zřejmě dlouho nezapomenou dva kamarádi z Letohradu - Jiří Sršeň a Michal Fajfr. Mladíci, jejichž přátelství se táhne už od první třídy základní školy, se tehdy šli projít. V místě, kde silnice podjíždí železniční trať, se ale poklidná procházka změnila v boj o lidský život. „Uviděli jsme muže, který běžel od mostu a křičel o pomoc,“ popisuje začátek příběhu student průmys­lovky Jiří Sršeň. „Z mostu jsme viděli, jak se potokem valí žena. Michal seběhl na břeh a začal jí podávat ruku.“ Žena ovšem nebyla schopná se ruky chytit, a tak ji Michal Fajfr popadl za nohu. To už příkrý břeh zdolal i Jiří a ženu uchopil za druhou nohu. „Společně jsme paní dostali z vody ven a snažili jsme se ji vytáhnout po strmém břehu nahoru na cestu,“ doplňuje Michal, podle kterého to ale nejprve kvůli klouzajícímu terénu vůbec nešlo. Asi desetiminutové snažení ale nakonec přineslo ovoce a promočenou ženu se mladíkům podařilo dostat z koryta potoka.
Původní plán prochlazenou ženu dovést do tepla bytu muže, který oba zachránce přivolal, rychle zavrhli a raději zavolali na místo profesionály. „Zavolal jsem záchranku a nasměroval jsem ji sem. Se záchrankou během deseti minut přijela i policie a hasiči. O ženu se postarali a my jsme mohli jít domů,“ lakonicky uzavírá děj večerního příběhu Jiří.
Ovšem příhoda tím zdaleka neskončila. Po Letohradu se totiž rozkřiklo, co se u potoka v noci stalo, nikdo ale netušil, kdo jsou dva mladí zachránci. „Říkalo se, že to byli dva kluci, ale nikdo nedokázal říct kteří,“ vzpomíná starosta města Petr Fiala. „Pomohly sociální sítě, kde jsem zveřejnil, že zachránce hledám. Když jsem se pak dozvěděl, o koho se jedná, tak mě to ani nepřekvapilo, protože je znám.“
Proč takové složité pátrání po zachráncích? Mladíci se totiž s noční příhodou nesvěřili proto, že student letohradské průmyslovky Michal měl ten večer „zaracha“ a tudíž se bál reakce rodičů, kteří by se dozvěděli, že i přes zákaz šel ven. „Policie na místě naši totožnost nijak nezjišťovala a mohli jsme jít rovnou domů,“ říká Michal, kterému to přišlo vhod. Doma se ale svěřil Jiří, jehož babička na starostovu výzvu odpověděla. „Chtěl jsem chlapcům poděkovat, tak jsem je i s rodiči pozval na radnici. Bylo vidět, že rodiče jsou na kluky pyšní, takže ten prohřešek byl dávno odčiněn,“ usmívá se starosta Fiala.
Prožitá příhoda a záchrana topící se ženy ani jednomu z chlapců život nezměnila. „Nic se nezměnilo. Zachrá­nil jsem život, ale že bych byl něco víc než někdo jiný, to určitě ne,“ tvrdí Michal.
Dopravní značení zajistí TEPVOS

Orlickoústecká městská společnost TEPVOS od 1. 5. 2019 převzala v plném rozsahu činnost týkající se zajištění dopravního značení od společnosti Kalgus. Nabízíme trvalé dopravní značení svislé i vodorovné, půjčovnu a pronájem, renovace dopravního značení, značení pro objížďky a uzavírky. Zájemcům zajistíme projednání a povolení na dotčených úřadech pro realizaci trvalého i přechodného dopravního značení. Služba je určena pro firmy, obce i jednotlivce, kteří realizují silniční stavby, jejich přípravu, opravy vozovek a označení výkopů. Další informace nebo objednávky vyřizuje pan Radim Petránek.

Studenti Gymnázia Ústí nad Orlicí zvou  na studentské protestní setkání  "Vyjdi ven Ústí nad Orlicí", které se koná v rámci celostátní akce. 
Dějištěm demonstrace bude ve čtvrtek 16. května veřejné prostranství Kociánka (v sousedství gymnázia, zdravotnické školy, kulturního domu a základní umělecké školy), začátek akce stanovili pořadatelé na 15. hodinu.
 
Bližší informace najdete pod odkazem: https://www.facebook.com/events/2054365298005982/

Děti z MŠ U Koupaliště na Dni Země v Javorce

Dne 14 .května jsme s dětmi navštívily již dvanáctý ročník Dne Země v Javorce, který připravuje Odbor životního prostředí Městského úřadu v České Třebové.
 
V jednoduchém pojetí je Den Země ekologicky motivovaný svátek, který upozorňuje lidi na dopady ničení životního prostředí a rozvíjí diskuzi o možných řešeních.
 
I když poslední „ledový muž“ o sobě dost dával vědět, přece si děti dopoledne plné her, soutěží, nových informací a výborných ochutnávek bio potravin náležitě užily.
 
Děkují děti a učitelky z MŠ U Koupaliště

Školy hledají cesty, jak vzdělávat nadané žáky

Jednou ze základních škol, kde se věnují nadaným žákům, je Základní škola Březová nad Svitavou, okres Svitavy. Tu v rámci mapování těchto aktivit navštívil radní Bohumil Bernášek, vedoucí odboru školství Martin Kiss a další pracovníci odboru školství krajského úřadu. „Některé základní školy hledají cesty ke vzdělávání nadaných žáků nad rámec běžného vyučování. Rádi bychom tento proces podpořili, zejména hledáme cesty k financování v rámci současných legislativních předpisů,“ sdělil Martin Kiss, vedoucí odboru školství.  
„Základní školu v Březové nad Svitavou navštěvuje přes 200 žáků. Do skupiny s rozšířenou výukou jsou vybíráni žáci na základě splnění IQ testů. Ve škole pracuje v této skupině 12 nadaných žáků z druhé a třetí třídy. Ve svých kmenových třídách absolvují pouze výchovy (výtvarnou, tělesnou, pracovní a hudební) a žáci 3. třídy tři hodiny povinného anglického jazyka. Výuka je týdně rozšířena o 5 hodin –  hodina logiky, hodina osobnostního rozvoje a 3 hodiny anglického jazyka s externím lektorem,“ řekla ředitelka březovské školy Bohuslava Zelená. „Na navštívené hodině matematiky vyučované Hejného metodou pracovali žáci ve skupinách. Zaujalo mě jejich nasazení, logické myšlení i to, jakým způsobem si sami dokáží svoji činnost zorganizovat. Příprava takové hodiny je pro pedagoga nesmírně náročná a vyžaduje velkou invenci,“ sdělil radní Bohumil Bernášek.
Během návštěvy březovské školy diskutovali radní Bernášek a pracovníci odboru školství s vedením školy o možnostech dalšího rozvoje vzdělávání nadaných žáků. K problematice nadaných žáků se vyjádřil i místopředseda spolku MENSA ČR a předseda Světa vzdělání Tomáš Blumenstein, který informoval zástupce kraje o podpoře Mensy při vzdělávání nadaných žáků na některých školách v České republice. V současné době pod vedením Světa vzdělání pracuje 10 škol.