Českotřebovský deník 134/2019 (16/5)
Přijmeme brigádníka / brigádnici starší 18 let do prodejny RELAY v hale českotřebovského nádraží jako prodavače tabákových výrobků, novin a časopisů.  Kontakt 606 283 743

Sraz bývalých pracovníků ÚZCHV a Spolsinu velmi úspěšný

Účastníci setkání v úterý 14. května naplnili neočekávaně hlavní místnost restaurace Kříb. Osobností č.1 byl cca 90tiletý pan Karel Gratias. Nepodařilo se mi dopravit na sraz Ing. Františka Velínského z domova důchodců. Zavzpomínali jsme na něho i na další žijící spolupracovníky, kteří se nemohli zúčastnit ze zdravotních důvodů: pana Ing. Jančaříka CSc., pana Ing Pelinku, pana Ing.Hartycha, Ing. Vodičkovou... Všem děkuji za milou společnost, za to, že přinesli fotografie, že pozorně sledovali promítnutí dvou krátkých videí.
Ing. Václav Polák

Národní dům znovu na prodej - jeho budoucnost je nejasná

Nový majitel Národního domu pak Skakun z Lanškrouna  nedávno zakoupený objekt znovu nabízí k prodeji. Dal se zřejmě zlákat nízkou cenou a nezvážil další potřebné investice a provozní náklady. Definitivně skončí možnost odběru tepla z uzlové kotelny a  je z toho vyplývá potřeba nové investice (nová kotelna). Dosud   zamluvené termíny akcí se uskuteční, počítá se zde tedy např. se zajištěním sešlosti absolventů gymnázia  při sjezdu školy ke 110. výročí založení v sobotu 15. června, podobně se uskutečnilo 13.. Benefiční notování. všichni jeho účastníci ovšem potvrdí, že jim  zde v sále byla zima. Nabídková cena pro prodej objektu je 7,5 milionu korun.  Nabídka prodeje byla učiněna i  městu Česká Třebová i s možností splátkového prodeje.   O prodejích a nákupech může rozhodnout jen zastupitelstvo města, není tedy možné dopředu napsat jaké bude rozhodnutí. Je třeba si uvědomit, že rozhodnutí o nekoupení Národního domu padlo již v devadesátých letech (v neprospěch odkoupení) tak lze jen ovšem těžko očekávat, že město kývne na prodej v současné době, když k nabídkové ceně je třeba připočítat další investici, revize, údržbu a provozní náklady a město pro objekt nemá odpovídající využití. Podle vyjádření majitel s prodejem nespěchá, objekt ovšem zůstane do doby prodeje zakonzervovaný a tedy nepoužívaný, příští plesovou sezónu můžeme odepsat. (mm)
 
Prázdné domy v ČR

Celkem je ve webové databázi na adrese prazdnedomy.cz  4096 domů, které lze různě filtrováním rozdělit podle lokalit, krajů apod., také podle to zda jde o bytové nebo tovární objekty. Přímo v městě Česká Třebová databáze uvádí 4 domy: (plovárna - zbouráno)  domy pod ZUŠ v Kozlovské ulici,  dříve zde bylo truhlářství. Demoliční výměr byl již vydán, město demolici odkládá, i když by zde mohlo být alespoň místo pro parkování.  Dále je jako bytový dům uveden tzv. Velký dům čp. 93 v Husově ulici  a zbytky po provozech továrny Primona. Další  prázdný dům je již na katastru Rybníka, je v kolejišti za depem. Jde o známou panelovou ubytovnu z šedesátých let G57, ke které se nyní nikdo nehlásí....
V Ústí nad Orlicí jsou takto označeny dva objekty a to Brožkova vila v zatáčce pod nemocnicí, kterou majitelé v devadesátých letech věnovali městu pro zřízení Městského muzea, které zde také jistou dobu  mělo depozitář a knihovnu a druhým objektem je chata Bouchalka u chatové oblasti Amerika pod Kubincovým kopcem. V Litomyšli jsou 3 prázdné domy v městské památkové zóně v ul. Boženy Němcové, mezi nimi známá bývalá tiskárna Augusta.  Takových domů je ovšem jistě více, v Litomyšli nyní Vila Klára (bývalá LDN), další máme také u nás v České Třebové a dobře o nich víme....
Foto: Velký dům v Husově ulici - snímek z roku 2011. Od té doby přibylo ochranné podloubí a propadla se střecha.  Možná stojí připomenout, že v minulosti zde bydlela řada řada významných osobností. Nyní je dům ovšem typický nebezpečný brownfied, který není vhodný ani pro bezdomovce, byl dlouho součástí dědického řízení, a nemohl být řešen.  Nyní majitele má, problém ale není jen jeho, ale celého města. Řešení je možné stejně jen demolicí. Bude drahá, jde o spoustu materiálu. Lze však  na ni přece získat i dotaci. Může zde být parčík stejně jako sídlo firmy či dva rodinné domky u Třebovky....
POZVÁNKA NA SENIOR FESTIVAL DO CHRUDIMI

Spolek Hurá na Výlet se rozhodl uspořádat 15. června první ročník Senior Festivalu v Chrudimi.
Mrzí nás, že i přes velké množství vyhlášených výletů je většina kapacit v autobusech pro letošní rok téměř vyprodána, a proto plánujeme událost s kapacitou pro více než tisíc seniorů. Touto cestou chceme nabídnout dalším seniorům možnost se setkat v příjemném prostředí Klášterních zahradách v Chrudimi. Za nepříznivého počasí se akce uskuteční v prostorách Sportovní haly TJ Sokol Chrudim. Vstupné na festival je dobrovolné. Protože víme, že senioři mívají problémy s dopravou, jsou pro ně zdarma zajištěny svozové autobusy ze 70 obcí a měst v České republiky, převážně z Pardubického kraje.
ZAJIŠTĚNY SVOZOVÉ AUTOBUSY Z NÍŽE UVEDENÝCH OBCÍ A MĚST (BOHUŽEL NIKOLIV Z ČT)
Pardubice, Skuteč, Hlinsko, Ústí n. Orlicí, Proseč, Heřmanův M., Perálec, Kutřín, Předhradí, Přibylov, Podlažice, Chrast, Zaječice, Orel, Vlčnov, Rváčov, Trhová Kamenice, Rohozná, Nová Ves, Nasavrky, Libáň, Výsonín, Svídnice, Slatiňany, Opatovice, Stéblová, Starý Mateřov, Čepí, Dřenice, Třibřichy, Přelouč, Klenovka, Veselí, Choltice, Svinčany, Nákle, Bylany, Markovice, Třebechovice n. O, Týniště nad Orlicí, Albrechtice n. O., Žďár n. O, Borohrádek, Veliny, Holice, Dolní Roveň, Dašice, Úhřetice, Tuněchody, Kerhartice, Hrádek, Svatý Jiří, Loučky Choceň, Sruby, Zámrsk, Stradouň, Ostrov, Čankovice, Hrochův Týnec, Medlešice, Mikulovice.
Informace o festivalu a rezervace místa ve svozovém autobusu na telefonu +420 733 105 151 (pondělí – pátek |  9 – 15h).
Web: http://senior-fest.cz/  Podpořit aktivity spolku je možné na transparentní účet sbírky: 2701034210 / 2010
  •  
    CYKLO GLACENSIS 2019

    Propagační cyklojízda Cyklo Glacensis 2019 již po osmnácté zahajuje cyklistickou sezónu v česko-polském příhraničí. Koná se v pátek 17. května 2019 pod záštitou 1.náměstka Pardubického kraje Romana Línka a s finanční podporou Pardubického a Královéhradeckého kraje. Na akci se podílejí finančně i přímou účastí Sdružení obcí Orlicko, města Lanškroun, Choceň, Vysoké Mýto, Náchod, obec Bačetín, DSO Region Orlické hory a za polské partnery okres kladský.
    Hvězdicové cyklojízdy se zúčastní 18 týmů startujících v pátek 17. 5. 2019 z deseti českých a osmi polských měst příhraničních regionů. Z českých měst vyjedou týmy z Ústí nad Orlicí, České Třebové, Brandýsa nad Orlicí, Chocně, Žamberka, Králík, Lanškrouna, Vysokého Mýta, Náchoda a Bačetína. V každém týmu pojede deset a více cyklistů a po různých trasách dojedou do cíle symbolicky v blízkosti česko-polské hranice. Cíl je letos na Číhalce v Olešnici v Orl. horách. Každý cyklista, který se připojí k propagační cyklojízdě, získá na památku tričko s potiskem loga Cyklo Glacensis, názvem startovního města a štítek na kolo s logem akce.
    V cíli na horské boudě Číhalka je očekáváno až 250 cyklistů. Od 19 hodin je připraven kulturní a společenský program. Ubytování a stravování je zajištěno také na chatě Jurášce. Každý cyklista se účastní na vlastním kole a na vlastní zodpovědnost. Návrat je individuální v průběhu soboty – neděle. Pořadatel a organizátor Region Orlicko-Třebovsko srdečně zve.

  • Nositel krajské Ceny za záchranu Michala Rabase:
    Jaroslav Komárek (Velká Pardubická 2018)

    Velká pardubická je dostih, který přitahuje obrovskou pozornost. V hledišti ho sledují desítky tisíc lidí, další stovky tisíc se na něj dívají v televizi. Loňský dostihový mítink, který právě Velkou pardubickou vrcholil, mohla ale poznamenat tragédie. Nebýt zásahu Jaroslava Komárka, který už mnoho let slouží jako veterinární technik na závodišti. Právě on se postavil do cesty osudu, který si zle zahrál s jezdcem Jánem Machem.
    Kůň Smajlík právě s tímto jezdcem za lesíkem pravděpodobně podcenil poměrně lehký příkop s živým plotem. Pádů je v dostizích poměrně hodně, tenhle byl ale trochu jiný. Machovi totiž zůstala noha zaklíněná ve třmeni a kůň ho vláčel zhruba kilometr oranicí. „S kolegy jsme byli na dropu, když jsme uviděli, že zpoza lesíka vyběhl kůň vláčející jezdce,“ vzpomíná na osudový okamžik Jaroslav Komárek. „Rychle jsem utíkal kolem překážek a za živým plotem, který jsem přeskočil, se mi podařilo koně s obrovským štěstím chytit a zastavit.“
    Možná v tom bylo štěstí, ale také pořádná dávka odvahy. Jaroslav Komárek je sice kus chlapa a s koňmi má velké zkušenosti, tady se ale postavil do cesty rozeběhnutému půltunovému plnokrevníkovi. „Šlo mu přitom o život,“ potvrzuje veterinář a správce dráhy pardubického závodiště Jiří Janda. „Jára je koňař odmalička a když viděl tu hrůzu, která se tady stala, bylo mu jasné, že jde o život jezdci i koni. Nepřemýšlel, co a jak má dělat, prostě utíkal na pomoc.“
    Koně se podařilo Jaroslavu Komárkovi zastavit před překážkou číslo jedenáct, kterou kromě živého plotu tvoří i masívní břevno. Právě to hrozilo fatálním zraněním jezdce a pravděpodobně i koně. „Bylo velmi důležité i to, že se nám podařilo po zastavení koně udržet v klidu. Byl vyděšený a asi i rád, že jsme ho zastavili. Nezačal se nám točit nebo skákat,“ doplňuje Komárek, který měl i tak problémy jezdce ze třmenu vyprostit. „Museli jsme tedy koně kompletně odsedlat a pak se o žokeje mohli postarat záchranáři.“ Ján Mach skončil v pardubické nemocnici. Sice zraněný, ale bez vážnějších následků.
    Výjimečnost situace a konání Jaroslava Komárka potvrzuje i ředitel Dostihového spolku Martin Korba. „Velmi si vážím všech lidí, kteří dokáží v kritický okamžik reagovat. Pan Komárek má můj obrovský obdiv,“ konstatuje Korba, který zaznamenal i poch­val­né reakce zahraničních hostů dostihu.
    Sám Jaroslav Komárek o příhodě z loňského podzimu vypráví, aniž by svoji zásluhu na záchraně života jezdce zveličoval. „Volné koně se nikdy zastavit nesnažíme, je to přece jenom pět set kilo živé váhy. Ale když tam visí člověk, tak nad tím nepřemýšlíte, prostě se snažíte toho koně zastavit. A jestli bych to udělal znova? Udělal,“ dodává Komárek.
     
    Kraj už má firmu na modernizaci interiérů Domu hudby

    Rekonstrukce pardubického Domu hudby je zase o krok blíž. Radní kraje schválili výběrové řízení na zhotovitele stavebních prací v interiérech společenské části a ve vstupních prostorech Konzervatoře Pardubice.
    „Celkem to bude stát náš kraj téměř 56 milionů korun. Původně jsme chtěli nechat rekonstrukci vstupních prostor do školní části budovy do další etapy, ale nakonec jsme se dohodli, že to uděláme najednou,“ informuje 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek.
    Budovu Domu hudby spravuje krajská škola - Konzervatoř Pardubice. „Vzhledem k tomu, že tu denně projdou desítky až stovky dětí, nejen z naší konzervatoře, ale také ze základní umělecké školy, která tu sídlí, chceme co nejvíce zkrátit čas oprav a rádi bychom ty hlavní práce stihli během prázdnin,“ uvedl radní pro školství Bohumil Bernášek. Všichni uživatelé Domu hudby počítají s tím, že od června letošního roku do konce února 2020 bude provoz ve společenské části omezen. Komorní filharmonie bude po tu dobu využívat sál Univerzity Pardubice a do domovských prostor by se měla vrátit od března příštího roku.
    „Práce na Domu hudby zahájíme v červnu projektem z oblasti životního prostředí, tedy energeticky úspornými opatřeními,“ řekl Roman Línek a pokračoval: „To znamená výměnu oken a dveří, repasi vzduchotechnických zařízení a další práce. Téměř souběžně začne výše zmíněný projekt v interiérech, který zlepší uživatelský komfort sálů a jejich zázemí, akustické vlastnosti i technické vybavení.“

    Včelaři se učí v Nasavrkách 65 let

    Zdejší učiliště a vzdělávací centrum nedávno otevřelo novou zpracovatelskou linku pro včelařský velkoprovoz a prostory pro výuku za 18 milionů korun. V úterý odpoledne tuto organizaci založenou Ministerstvem zemědělství České republiky a Českým svazem včelařů navštívil hejtman Martin Netolický. „Ačkoliv se nejedná o školu zřizovanou Pardubickým krajem, tak je velmi důležitá vzhledem ke svému přesahu do celé republiky. Investice spolufinancovaná z Integrovaného regionálního operačního programu dosahující 18 milionů korun dovršila technický rozvoj zařízení, které je nyní plně vybavené na svoji činnost,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který s vedením organizace hovořil také o stavu včelařství a krajské podpoře začínajícím včelařům.
    Ten si v rámci své návštěvy prošel také nové prostory školy, které pomohou nejen začínajícím včelařům, kteří mají možnost seznámení s moderním provozem, ale také zkušeným chovatelům včel. Nové technologie umožní studentům školy získat zkušenosti, které jim pomohou k lepšímu uplatnění na trhu práce. Nová hala slouží také k dalšímu vzdělávání pedagogických pracovníků a včelařů z celé České republiky.
    Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s. je obecně prospěšná společnost, založená Ministerstvem zemědělství České republiky a Českým svazem včelařů za účelem: vzdělávání dospělých, provozování a organizace mimoškolní činnosti dětí a mládeže v oboru včelařství, organizování a zajišťování vzdělávacích a kulturně výchovných činností a provozování středního odborného učiliště včelařského.
     
    Porovnejte ceny  v restauraci U Fleků po 50 letech (1967 a 2017)


  •  

    Putování za třebovským kohoutem se blíží

     KČT Česká Třebová zve všechny čtenáře ČtZ na 43. ročník Putování za Třebovským kohoutem. Start je 18. a 19. května od internátu VOŠ Na Skalce 1692 od 6. do 9.30 hodin a na dětské trasy od 8 do 11 hodin.  V sobotu jsou připraveny trasy pro pěší v délce 15, 20, 35 a 50 km do oblasti Semanínských stezek s cílem u Chaty Maxe Švabinského na Kozlovském kopci do 17. hodin. Bude připravena i 12 km trasa po zajímavých místech v okolí s telefonem a aplikací Mapy.cz.
    V neděli vedou trasy pro pěší 15, 25, 35 a 50 km k Třebovským stěnám a do údolí Skuhrovského potoka. Cíl nedělních tras bude u restaurace Nad Hrází v Srnově do 17 hodin.
    Po oba dny jsou připraveny dětské trasy Toulavý kočárek 6 – 8 km, v cíli  se  soutěžemi pro děti a cyklotrasy v délce 40 až 100 km.
    Podrobnosti můžete sledovat na facebooku:  https://www.facebook.com/ctkohout/