Českotřebovský deník 143/2019 (25/5)
Hokejbalová Lokomotiva je po roce opět ve finále II. ligy 
Českotřebovský tým postupuje po pětizápasové bitvě se zálohou extraligového Hradce Králové. V rozhodujícím zápase na domácím hřišti porazili hráče hradeckého béčka po dramatickém závěru 5 : 4. Stav utkání se nejdříve vyvíjel dobře pro domácí, kteří však ztratili do konce druhé třetiny dvoubrankové vedení. Rozuzlení dramatu přinesla závěrečná třetina, kdy šla Lokomotiva opět do vedení 4 : 3. Pátý gól do prázdné branky hradeckých přidal v poslední minutě  kapitán Matěj Švec, ale ani to hosty nesrazilo do kolen a čtyři vteřiny před koncem ještě  snížili na rozdíl jediné branky. Po výhře 5 : 4 domácí postupují do finále v kterém vyzvou opět Chlumec nad Cidlinou.
Italská návštěva
v Domově pro seniory

V pátek 23. května 2019 navštívila náš Domov pro seniory delegace z italského sboru Coro Il Rifugio, která do České Třebové přijela za účelem převzetí „Ceny města Česká Třebová.“
 
Přátelé z italského sboru zavzpomínali na koncert, který v Domově proběhl před několika lety, a slíbili, že při nejbližší příležitosti zase přijedou obyvatelům zazpívat.
Prozatím jejich skvělé pěvecké výkony budeme poslouchat z CD, které nám prezident sboru věnoval. Děkujeme a již teď se těšíme na setkání!
Cari amici, grazie per la vostra visità, tanti saluti al tutto coro ed a presto! 
Magdaléna Peterková ml.,
Sociální služby Česká Třebová

MATEŘSKÉ ŠKOLY V ČESKÉ TŘEBOVÉ ZCELA NAPLNĚNY

Po provedeném zápise do českotřebovských mateřských škol je možné konstatovat, že byly umístěny všechny děti, které letos do konce roku dosáhnou věku tří let. Některé děti ovšem budou také navštěvovat i mateřské školy např. v Rybníku nebo Semaníně. Podobně byla také naplněna kapacita tzv. (soukromých) dětských skupin Kulíšek a Stonožka, které také zabezpečují péči o děti předškolního věku. Třídy mateřských škol jsou naplněny až do maximálního povoleného počtu 28 děti, optimální je počet 24 dětí. Je žádoucí tuto výjimku omezit, což nebude možné bez dalšího zvýšení počtu tříd mateřských škol v České Třebové. Odbor školství MěÚ tuto situaci řeší. Je to aktuální problém města, zvláště v situaci, kdy do mateřských škol je možné umísťovat děti již od věku 2roky. Není to sice povinnost, ale v dnešní době, kdy se maminky snaží co nejdříve zapojovat do práce třeba i na částečné úvazky, žádostí o umístění dvouletých dětí přibývá.
 
V NOVÉM ŠKOLNÍM ROCE BUDE JEN 6 TŘÍD PRVŇÁČKŮ

Bývalo jich sedm, na ZŠ Habrmanova bývaly vždy otevírány tři třídy. Nejsou ale prostory a tak musely být některé děti přeřazeny na jiné školy, kde byla ještě volná kapacita. Výběr přeřazených byl prováděn losováním. Není to samozřejmě ideální, ukazuje to na problémy města i v základním školství. Třídy budou naplněny až k maximu a individuální přístup učitelů je pak problematický. Zvláště nyní, když do základní školu navštěvují i děti s některým omezením, je pak práce učitele velmi složitá. Problém vyžaduje nový přístup, protože pak mají děti z našeho města horší podmínky pro školní práci než jinde a může se to projevit např. při přijímání na střední školu.  Již výsledky přijímacích zkoušek na osmileté gymnázium ukazují, že na předních místech se dle hodnocení přijímacích testů byli především žáci ze škol v okolí a Třebováci pak museli čekat, zda budou na studiu v České Třebové trvat nebo zda uvolní místo místním. Jednou z příčin může být i přeplněnost tříd na našich základních školách. Dalším problémem je nedostatek učitelů za I. stupni vůbec a jejich časté střídání.
 
Zástupci dětských parlamentů se sešli na krajském úřadě

V úterý se konala v Sále Jana Kašpara Krajská konference žákovských parlamentů Pardubického kraje. Už potřetí ji uspořádala základní škola z Chrasti, která je jednou ze dvou pilotních škol Pardubického kraje, které zaváděly žákovské parlamenty. Záštitu nad celou akcí převzal radní pro školství Bohumil Bernášek.
„Dnes jsme chtěli dětem i pedagogům představit fungování chrasteckého školního parlamentu. Seznámili jsme je s dobrými příklady praxe, sdíleli jsme znalosti. Z dnešního setkání si pak odvezli nápady pro další činnost,“ sdělila ředitelka chrastecké školy Lenka Budínská.  Setkání navštívilo 123 žáků a 23 pedagogů z 20 škol Pardubického kraje. Děti se měly možnost seznámit s prvky demokracie. Vyzkoušely si, jak se tvoří tým i jaké je to prosadit názor v kolektivu.  „Jsem moc rád, že žáci základních škol mají možnost poznávat a uplatňovat demokratické postupy. Dětské parlamenty jsou krásným příkladem, jak se seznámit s věcmi, které zná většina lidí jen z televizních obrazovek. O dobré práci chrastecké školy svědčí fakt, že je o konferenci nebývalý zájem,“ řekl Bohumil Bernášek, radní odpovědný za školství.  
Žáci z Chrasti, kteří se ve volném čase věnují „parlamentní činnosti“, mají stále co dělat. Učí se na konkrétních projektech, které mají sami od začátku do konce na starost. Pravidelnými akcemi jsou například turnaj ve florbale a přehazované nebo celoškolní talentová soutěž. Jednou do roka se také „parlameňtáci“ setkávají s ředitelkou školy, která čelí dotazům na problémy týkajících se chodu školy.
 
Pardubický kraj přispěje popáté na výměnu kotlů 

Pardubický kraj má za sebou čtyři úspěšné výzvy kotlíkových dotací pro vlastníky rodinných domů na území Pardubického kraje.  V září tohoto roku bude vyhlášena pátá výzva, ve které bude rozděleno 176,5 milionů korun.
„Podmínkou přijetí dotace bude pořízení vysoce ekologických kotlů výhradně na biomasu, kondenzačních plynových kotlů a tepelných čerpadel. Podpořena bude pouze výměna starého kotle na pevná paliva s ručním přikládáním emisní třídy 1., 2. a bez určení třídy. Celá výzva bude vyhlášena nejpozději v termínu do 30. září letošního roku,“ sdělila radní zodpovědná za regionální rozvoj a evropské fondy a inovace Hana Štěpánová.  Evropská unie prostřednictvím operačního programu Životního prostředí poskytne finanční prostředky ve výši 176,5 milionů korun. Ve čtyřech předchozích výzvách bylo již podpořeno 3381 žadatelů, kteří si rozdělili částku 367,5 milionů korun.