Českotřebovský deník 174/2019 (23/6)
Benefiční koncert v Javorce: výtěžek přes 23 tisíc korun

Neděle 23. června, krásné počasí, zaplněné lavičky (aspoň ty co byly ve stínu) připravené dvě kapely Karolína + Ahasweři. Výtěžek z koncertu i připravovaného občerstvení  byl celý věnován na konto sbírky ve prospěch postižených obyvatel z lhoteckých domů čp. 177 a 178.  Přispěl i senátor Petr Šilar, alespoň "na dálku", poslal bečku piva, takže  výtěžek k žízně posluchačů naplnil pokladničky a zvýšil konto sbírky, které v ten okamžik činilo cca 141 tisíc korun. Po skončení koncertu byl výtěžek spočítán za účasti zastupitelů  města:  Martina Voleského, Láďi Vraspíra, Jirky Ducháčka, Zbyňka Rudy a Magdalény Peterkové. Činil přesně 23 039 Kč. V pondělí 24/6 bude připsán na konto veřejné sbírky.Všem, kteří se na zdaru benefičního koncertu podíleli, patří velké poděkování.

Běh na Kozlovský kopec měl 28. ročník  

Na startu závodu bylo 93 závodníků, kteří se v 10:00 vydali na 5200 metrů dlouhou trať k chatě Maxe Švabinského na Kozlovském kopci. Jako první sem doběhl Ladislav Kučera (Iscarex) v čase 18:46, který však startoval ve starší mužské kategorii, vítěz kategorie Muži A  Radek Hübl (Runsport) doběhl v čase 19:10, tedy se ztrátou 24 sekund. Kategorii žen vyhrála Lenka Topinková z Brna v čase  25:28, kdy  v celkovém pořadí (muži + ženy) obsadila 31. místo. Pořadatelem akce byl Iscarex, z.s. Na fotografii start závodu v Habrmanově ulici před budouvou VDA a Ladislav Kučera před posledním stoupáním k chatě.

18. 6. 2019
VOLEJBAL
JUNIOŘI A KADETI, UKONČENÍ SEZÓNY

V úterý 18. 6. 2019 družstvo juniorů a kadetů oficiálně zakončilo úspěšnou sezónu 2018-2019. Do turnaje rodičů s dětmi se přihlásilo 8 družstev, které se utkala mezi s sebou ve dvou skupinách a následně semifinálovými a následně finálovými boji.
 
Konečné pořadí není důležité, ale pořadí na prvních místech:
1)    Lukášovi,  2)    Kadlecovi  3)  Bělkovi. 
O občerstvení se postarala Markéta B. za což děkujeme. Michal Kadlec
 

Rekondice na Pastvinách se vydařila 

Nastal červen, my "Roskaři" z Rosky Ústí nad Orlicí přijíždíme na Pastviny do útulného penzionu Pastviny. Zdejší krásné prostředí je naší srdeční záležitostí. Svým švitořením nás vítají jiřičky, příroda je svěží, zelená a voňavá. Sluníčko nás hladí svými teplými paprsky, nebe je modré a čisťounké jako křišťálová  studánka.
V sobotu 15.6.2019 nám začala jarní rekondice. Těšili jsme se na své přátele a samozřejmě na bohatý program. Máme novou předsedkyni - paní Martinu Štěpánkovou.
Již první den rekondice jsme poctivě cvičili náš dech a protahovali se. Večer jsme si povídali, co je u nás nového. Představily se nám dvě nové členky, za což jsme rádi, že k nám zavítají noví přátelé, kamarádky a kamarádi. Každý nový den začínáme rozcvičkou. V neděli dopoledne nás navštívila slečna Markéta Kovářová a přednášela o ovládání našeho těla myslí a pokud jsme omezeni na pohybu, můžeme cvičit v mysli. Mozek je geniální computer, který dokážeme naprogramovat k určitým činnostem. Po poledním klidu jsme si dali kruhový trénink a posílili pánevní dno.
Přišlo pondělí, opět jsme převážně v tělocvičně. Dopoledne jsme procvičili hluboký stabilizační systém a odpoledne se věnovali cvičení s gumami. Samozřejmě po každém cvičení relaxujeme. Relaxace je důležitou součástí našeho cvičení. Nejdříve své tělo rozproudíme ať nezahálí a potom se zklidníme.
Rekondice utíká a již je úterý. Dopoledne se nám věnovala paní Bára Lýdie Sládková z Kostelce nad Orlicí. Věnuje se muzikoterapii a s každým individuálně pracovala. Používala Tibetské mísy, různé zvonkohry a zvonky. Odpoledne za námi přijela fyzioterapeutka paní Libuše Částková. Vždy ji rádi uvítáme. Tentokráte si pro nás připravila cvičení s hudbou, což bylo příjemné zpestření.
Ve středu dopoledne jsme se věnovali ergoterapii. Je pro nás "Roskaře" také důležitá. Jednak procvičujeme jemnou motoriku, zručnost, trpělivost a soustředění. Malovali jsme na kameny a malovali obrázky pomocí žehličky a rozpuštěných voskovek. Výtvory se nám zdařily a máme z nich velkou radost. Odpoledne někteří z nás jeli na výlet do Neratova. Je tam zrekonstruovaný kostel s moderním oltářem ze skla. Navštívili jsme také zdejší pivovar a seznámili se s výrobou piva. Druhá parta se rozhodla jít na přehradu na šlapadla a relaxovat.
Čtvrtek začal přednáškou Karla Dědáčka o poruchách spánku, což je v dnešní době aktuální téma. Všichni víme, jak je spánek pro člověka velmi důležitý. Poté jsme cvičili jógu a odpoledne proběhlo posilování svalů páteře. Večer za námi přijel pan Biena, který nám zahrál a zazpíval známé písničky. Příjemně jsme se bavili, zatančili a zazpívali.
Je pátek, rekondice končí. Je nám líto, že čas tak rychle běží. Zhodnotili jsme rekondici a navrhovali náměty na podzimní. Probírali další akce, např. jako je Roskiáda. Procvičili jsme rovnováhu a po obědě si ještě zacvičili.
Po večeři se loučíme a odjíždíme do svých domovů. Opět se setkáme v září. Prožili jsme pěkný příjemný týden, jsme unavení, ale také spokojení, že jsme pro sebe, pro své tělíčko něco udělali. Rekondice byla fajn, bezva, prima. Všichni jsme ji bravurně zvládli. Ahoj v září, krásné léto a opatrujte se!  Martina Štěpánková
 
PRÁZDNINOVÝ PROVOZ RC ROSA 

Otevření herny během července je možné vždy po předchozí tel. domluvě pro alespoň 3 člennou skupinku. Pro aktuální aktivity a činnosti během léta sledujte náš facebook Rosa rodinné centrum.
Kontakty: 724 986 435 Šárka Březinová, 773 601 427 Pavla Jansová; e-mail: rcrosact@seznam.cz
 

Dobu plastovou nabídne galerie na zámku, Dům U Jonáše se na léto zavře

Připravovaná výstava Východočeské galerie v Pardubicích Doba plastová je připomínkou padesátiletého výročí dvou významných sochařských symposií Artchemo věnovaných plastům v letech 1968 a 1969 a ukázkou vztahu současných výtvarníků k tomuto materiálu. K vidění bude od 26. června do 6. října v prostorách galerie na Zámku Pardubice. Současně galerie na letní měsíce uzavírá Dům U Jonáše na Pernštýnském náměstí, kde bude odborná firma vyměňovat v přízemí podlahu zničenou při havárii vodovodního potrubí. Zde se nové výstavy představí až od 18. září.
„Výstava na zámku navazuje na ikonické projekty, které se v Pardubicích, městě s tehdy skutečně rozsáhlou chemickou továrnou, uskutečnily na konci 60. let. Věříme, že bude lákat návštěvníky do areálu zámku, který je pouze částečně uzavřený pro rekonstrukci některých prostor Východočeského muzea.  Navíc jsou nyní plasty znovu v centru pozornosti, už nejen jako inovativní materiál, ale také jako ekologický oříšek, a pohled společnosti i výtvarníků na ně se posouvá do nových rovin,“ řekl 1. náměstek hejtmana Roman Línek.
První část výstavy je věnována symposiu Artchemo a připomíná tvorbu z obou ročníků, ale také doplňuje díla dobovými náčrtníky, krátkými dokumenty z výstavy v Galerii Václava Špály v Praze uskutečněné v roce 1970 a vzpomínkovým dokumentem s historikem umění a kurátorem symposií Jaromírem Zeminou.
Symposia Artchemo se uskutečnila díky iniciativě pardubického fotografa Jiřího Tomana, historika umění a kurátora Jaromíra Zeminy a výtvarníka Františka Kyncla. Symposií se účastnilo celkem deset umělců. Mezi nejvýraznější práce s formou či příklonem k experimentu z prvního symposia v roce 1968 patří skupina skořepin z umaplexu od Jiřího Ševčíka, dále reliéf se silným sociálně-historickým podtextem od Jozefa Jankoviče; z roku 1969 to jsou figurální sochy od Jana Hendrycha, nebo figurální dílo na pomezí obrazu a sochy od Rudolfa Volrába či objekt od Václava Mergla.
Druhá část výstavy představuje obrat ve společnosti po roce 1989. Plastická hmota je všudypřítomná, ale už ne tak okouzlující, jako dříve. Pro některé umělce se stala signifikantním vyjadřovacím prostředkem, a to jak díky formě, tak i díky své dostupnosti. Výčet autorů pracujících s plastem by mohl být téměř nekonečný a dokládá jen definici současné doby jako plastové.
Vystavující umělci: Josef Daněk, Kurt Gebauer, Vladana Hajnová, Jolana Havelková, David Helán, Jan Hendrych, Juliana Höschlová, Dalibor Chatrný, Jozef Jankovič, Ladislav Jezbera, Daniel Kinský, Stanislav Kolíbal, Václav Mergl, Marek Rejent, Veronika Richterová, Jana Skalická, Miloš Ševčík, Nik Timková, Rudolf Volráb, Nick Zypr.