Na Czech Raildays představí CZ LOKO dvě novinky

Bude to hybridní lokomotiva HybridShunter 400 a první EffiShunter 1000 pro český trh

 

ČESKÁ TŘEBOVÁ, 6. června 2019

 

Hned dvě novinky, hybridní lokomotivu HybridShunter 400 a první EffiShunter 1000 pro český trh, představí společnost CZ LOKO na ostravském veletrhu drážní techniky Czech Raildays 2019.

 

Hybridní dvounápravový HybridShunter 400 je absolutní novinkou v portfoliu firmy. Jeho hybridní pohon zajišťuje trakční baterie s režimem nabíjení ze zásuvky vnějšího napájení (plug-in). Jako záloha slouží spalovací motor CAT C4.4. Určen je na posun.

 

„Použití hybridního pohonu vychází z aktuálních trendů, upřednostňujících „čisté“ druhy energií, které lze získávat z obnovitelných zdrojů, oproti fosilním palivům. Použitá technologie je šetrná k životnímu prostředí a navíc minimalizuje hlukovou zátěž. Tyto přednosti se naplno projeví při posunu v městských aglomeracích, průmyslových halách a obdobných provozech,“ říká Jan Kutálek, obchodní ředitel CZ LOKO.

 

Po veletrhu bude lokomotiva podrobena náročnému zkušebnímu provozu, na jehož základě začne sériová výroba. Firma tuto technologii plánuje využít rovněž při stavbě výkonnější čtyřnápravové lokomotivy s hybridním pohonem.

 

EffiShunter 1000 (744.110) z pětikusové série pro ČD Cargo pak představuje první lokomotivu tohoto typu na českém trhu, poté co se s ním CZ LOKO prosadilo již v Itálii a ve Slovinsku. Poháněn je spalovacím motorem CAT C32 a vybaven všemi potřebnými moderními technologiemi jako je kamerový systém, on-line monitoring a diagnostiky, prvky pasivní bezpečnosti.

 

„Všechna vozidla pro ČD Cargo jsou vybavena rovněž zabezpečovacím systémem ETCS a dopravce je bude mít k dispozici na přelomu letošního a příštího roku po dokončení schvalovacího procesu. Dalších pět lokomotiv je součástí opce,“ uvedl Jan Kutálek.