Týden s hudbou on-line                         

I tento týden bude pokračovat v omezení kultury, kdy veškeré akce pro veřejnost jsou zrušeny. Přinášíme proto výčet některých událostí, které se krizi rozhodly čelit online formou. Podle Úřadu vlády se od pondělí budou moci konat koncerty a další hudební, divadelní a jiná umělecká představení ovšem výhradně bez přítomnosti veřejnosti. Můžeme se tak postupně těšit na oživení českého koncertního života.

Úterý 24. listopadu 2020

Již brzy ráno v 6:05 hodin bude TV Noe znovu vysílat záznam Rossiniho Petite messe solonelle z Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci 2020 z chrámu svatého Václava. Se sólisty Patricií Janečkovou, Monikou Jägerovou, Aleksandrem Kruczekem, Davidem Szendiuchem, Českým filharmonickým sborem Brno (sbormistr Petr Fiala) a instrumentálním doprovodem s Michalem Bártou, Lukášem Michalem a Jakubem Davidem Směšným. Provedení řídil Paolo Gatto.

Úterní stream z MET představí současnou americkou operu Nica Muhlyho Marnie premiérovanou 18. listopadu 2017 v londýnské English National Opera, která vznikla přímo na objednávku MET na námět stejnojmenné novely Nicholase Wrighta. Tato literární předloha z roku 1961 inspirovala též v roce 1964 Alfreda Hitchcocka k natočení stejnojmenného psychothrilleru. Americká premiéra se pak uskutečnila 19. října 2018. Uslyšíme záznam z 10. listopadu 2018 amerického premiérového obsazení s Isabel Leonard, kontratenoristou Iestynem Daviesem, Christopherem Maltmanem či dirigentem Robertem Spanem, pro kterého byla tato operní produkce debutem v MET. Operu Marnie jsme v čase její světové premiéry recenzovali ZDE.

Vídeňská státní opera uvede streamovaný záznam Čajkovského baletu Labutí jezero ze 16. března 2014 v choreografii Rudolfa Nurejeva s dirigentem Alexandrem Ingramem.

Pařížská filharmonie bude od 20:30 hodin streamovat čtvrtou část souborného provedení Beethovenových smyčcových kvartetů v provedení souboru Quator Ébene. Zazní Smyčcové kvartety č. 6 a č. 11.

Středa 25. listopadu 2020

Třetí stream tohoto týdne z MET v rámci cyklu Family Drama bude francouzská opera na námět Williama Shakespeara Hamlet Ambroise Thomase. Představení z 27. března 2010 zpívali Marlis Petersen, Jennifer Larmore, Simon Keenlyside a James Morris s dirigentem Louisem Langréem.

Středeční pravidelný cyklus FOK ON přinese program Beethoven 250. Hostem dramaturga Martina Rudovského bude klavírista Jan Bartoš.

Pražský komorní orchestr představí od 20:00 hodin komorní koncert Jiřího Bárty a Terezie Fialové. Zazní Sonáty g moll a A dur Ludwiga van Beethovena.

Vídeňská státní opera uvede streamovaný záznam Straussovy opery Žena beze stínu z 25. května loňského roku v obsazení Stephen Gould, Camilla Nylund, Evelyn Hertzius, Sebastian Holecek, Wolfgang Koch, Nina Stemme a Maria Nazarova s dirigentem Christianem Thielemannem. Další představení na webu nebyla v čase uzávěrky tohoto článku uvedena.

London Symphony Orchestra uvede na Maquee.tv v 21 hodin SEČ program nazvaný 2015: Midnight Sun. Na programu jsou skladby, které vznikly v letech 1815, 1915 a 2015. Jako první zazní Sinfonietta č. 1 (2015) Krzysztofa Pendereckého, následovaná Symfonií č. 3 D dur, D 200 (1815) Franze Schuberta, kompozice nazvaná Verdigris (2015) Lotty Wennäkoskiho a na závěr Symfonie č. 5 Es dur, op. 82 (1915) Jeana Sibelia.

Curtis Institute of Music ve Philadelphii zařadil do programu další vokální recitál. Tentokrát vystoupí Patrick Wilhelm a Anastasia Sidorova s klavíristou Jinhuyun Parkem. Na programu zazní písně W. A. Mozarta, Richarda Strausse nebo Johannesa Brahmse v kontrastu s americkým repertoárem skladatelů Leslie Adamse, Florence Price a Williama Bolcoma.

Ansámbl The Sixteen bude v 20:30 hodin SEČ streamovat další koncert z cyklu A Choral Odyssey. Na programu budou kompozice španělského renesančního mistra Francisca Guerrery.

Čtvrtek 26. listopadu 2020

Čtvrteční stream z MET uvede Elektru Richarda Strausse. Představení z 30. dubna 2016 uslyšíme v obsazení Nina Stemme, Adrianne Pieczonka, Waltraud Meier a Eric Owens. Provedení řídil finský skladatel a dirigent Esa-Pekka Salonen.

Pražský komorní orchestr bude od 20:00 hodin streamovat koncert klavíristy Matyáše Nováka.  Na programu zazní skladby Ludwiga van Beethovena, Josefa Suka, Edvarda Griega, Bedřicha Smetany a Franze Liszta.

Státní filharmonie Košice bude na svém Facebooku streamovat od 19:00 koncert pod taktovkou Leoše Svárovského. Na programu jsou kompozice Johannesa Brahmse a Jana Křtitele Jiřího Nerudy, na závěr programu zazní Tance z Galanty Zoltána Kodályho.

Budapest Festival Orchestra bude od 20:00 hodin streamovat komorní koncert z děl Jeana Francaixe a Ludwiga van Beethovena.

Pátek 27. listopadu 2020

Noční stream z MET uvede operu Lucia di Lammermoor Gaetana Donizettiho. Natalie Dessay, Joseph Calleja, Ludovic Tézier a Kwangchul Younv se představí v hlavních rolích záznamu ze dne 19. března 2011. Provedení řídil Patrick Summers.