Životní jubileum Vlasty Preislerové - Ployharové
V sobotu 25. ledna oslaví své životní jubileum nyní již mnoho let v České Třebové působící osobnost českého hudebního světa, operní pěvkyně sopranistka Vlasta Preislerová - Ployharová.  Studovala na pražské konzervatoři u Vlasty Linhartové a v Itálii u Giny Cigny. Její umělecká kariéra je spojena s více než třicetiletým angažmá v Olomouci a zde se konal start  na jeviště dalších předních českých divadlech a také do zahraničí.
"Olomoucká scéna byla v té době ve znamení "vlády" skladatele a dirigenta Iši Krejčího. Byla to opravdu významná osobnost, velice ráda na toto období vzpomínám", říká Vlasta Preislerová po více než půl století od těchto událostí
Vlasta Ployharová byla skutečně vynikající pěvkyní. Úspěch na Mezinárodní pěvecké soutěži ve Francii jí otevřel řadu jiných bran do pěveckého světa. Získala stipendium pro studium v italské Sieně, zpívala na mnoha koncertních i operních pódiích. Zůstala členkou olomouckého divadla, ale hostovala na všech našich operních scénách a také v zahraničí.
Mezi uměleckým působením v zahraničí nejde vynechat cestu do New Yorku s Laternou magikou v roce 1964 -  byla zajímavá a atraktivní. Zde Vlasty Ployharová zpívala Antonii v Hoffmannových povídkách J. Offenbacha ve slavné inscenaci LATERNY MAGIKY, se kterou předtím úspěšně vystupovala ve státní opeře Praha (byla tehdy  stejně jako dnes součástí Národního divadla) a  také v Berlíně. Právě tato role  ji přivedla  za oceán do Carnegie Hall, koncertní síně na Sedmé avenui v New Yorku.
Hudbě věnovala celý život a hudbou žila také celá rodina. V roce 1972 se ve 44 letech podruhé vdala za Františka Preislera, který v té době působil v olomouckém divadle, později působil v Brně a také v zahraničí. V říjnu 1973 se jim narodil  syn František. V té době Vlasta, nyní již Preislerová sehrála jednu z největších životních rolí jako maminka syna Františka a trpělivě provázela jeho velké umělecké kroky. František byl mimořádný talent, v oblasti hudby a divadla uměl vše a všechno se mu dařilo. Jeho nasazení bylo neuvěřitelné. Od jeho náhlého tragického úmrtí v létě 2007 již uplynulo více než 12 let a dosud se tím rodina nesmířila.
V osmdesátých letech Vlasta Preislerová předčasně ukončila svou bohatou pěveckou kariéru v Olomouci a rozhodla se následovat manžela na jeho trvalé angažmá v Brně, kde byl František Preisler jmenován šéfem opery.
O divadelním působení sopranistky Vlasty Preislerová - Ployharové  najdeme v encyklopediích  dlouhý výčet rolí. Uvedu např. Mařenka (Prodaná nevěsta), Katuška (Čertova stěna), Rusalka, Panna Maria (Křičkovy České jesličky), Nedda (Komedianti), Massenetova Manon, Micaela (Carmen), Antonia (Hoffmannovy povídky), Zuzanka (Figarova svatba), Bastienka (Bastien a Bastienka), Despina (Cosi fan tutte). Když se zeptáte, kterou z rolí měla nejraději, tak se dozvíte zcela jistě, že to byla Mařenka z Prodané Nevěsty nebo také Liška Bystrouška ze stejnojmenné  Janáčkovy opery. "Z celé mé kariéry teď mám teď spoustu krabic krásných a velkých fotografií a také zvukové záznamy z řady představení. Videozáznamy tehdy ještě nebyly," uzavírá své vyprávění Vlasta Preislerová. 
K dnešním narozeninám Vlasty Preislerové přejeme především hodně zdraví a spokojenosti.
Milan Mikolecký 25. ledna 2020.