Kohouti doma nezaváhali, Litomyšl porazili

V prvním semifinálovém utkání o Pohár Vladimíra Martince využili hokejisté České Třebové výhody domácí prostředí a bez větších problémů porazili Litomyšl. Soupeři chyběli junioři, v sestavě Kohoutů se neobjevili zranění útočníci Fúzik, Veverka a Prachař.

Česká Třebová – Litomyšl 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky: 14. Holík (Korhoň, Šejba), 28. Hemský (Křečan, Filip), 50. Vaňo (Pražák, Vlk), 55. Pirkl (Velinský, Vaňo).
Rozhodčí:  Škorpil – Gregar, Kopecký. Vyloučení: 2:8. Bez využití. Diváků: 413. Zásahy brankářů: 27:48. Nejlepší hráči: Vaňo, Korhoň. Stav série: 1:0.
Česká Třebová: Vlk – Pažourek, Šejba, Holík, Jemelka, Pražák, Žouželka -  Hemský, Filip, Křečan – Korhoň, Plášek, Král – Vaňo, Pirkl, Velinský.
Litomyšl: Horáček – Jankovský, Mečiar, Navrátil, Vacek – Barkóci, Křesťan, Voženílek – Cink, Šíp, Skoumal – Švec, Dvořák.
Kohouti v úvodu dominovali. První gólovou šanci spálil ve 20. vteřině hry Hemský, ve 3. minutě se zblízka netrefil bekhendovou střelou Filip, o dvě minuty později měl hostující brankář Horáček velké štěstí po střele Vaňa.
Při první přesilové hře vystřelil tvrdě Korhoň, puk se od zadního mantinelu odrazil k Jemelkovi, který rovněž netrefil. V polovině první třetiny rozehrál rychlou akci Šejba, přes Pirkla se puk dostal k Velínskému, který ve slibné pozici mířil vedle litomyšlské branky. Hosté si první slibnou příležitost vypracovali až ve 12. minutě, obránce Mečiar měl naštěstí vychýlenou mušku. Krátce po něm měl první gólovou šanci Voženílek, kterého vychytal gólman Vlk.
Kohouti se dostali do vedení v čase 13:54. Korhoň našel krásnou přihrávkou Holíka, jehož bomba skončila v pravém horním růžku litomyšlské branky – 1:0. Domácí hokejisté mohli svoji převahu vyjádřit dalšími góly, Vaňovu šanci lapil brankář Horáček, o malou chvíli později mířil vedle útočník Křečan. V čase 19:17 byl vyloučen hostující Dvořák (podražení), v čase 20:00 vyfasoval dvouminutový trest Jankovský (vysoká hůl).
Domácí tým v úvodu druhé třetiny promarnil dlouhou přesilovku pět na tři (77 vteřin), vyloženou příležitost zahodil zkušený Filip. Festival zahozených českotřebovských gólových šancí pokračoval, své o tom věděli Jemelka, Král, Plášek a Křečan.
Druhé branky se čtyři stovky diváků dočkaly před polovinou jednostranně se vyvíjejícího střetnutí, v čase 27:45 se mezi střelce snadno zapsal Hemský, na kterého „zívala“ odkrytá branka – 2:0. Kohouti se pak úspěšně bránili ve čtyřech, v oslabení mohli přidat třetí gól, po ráně Holíka skončil puk na tyčce. V závěru druhé třetiny Litomyšl opět několikrát podržel gólman Horáček.
Obraz hry se nezměnil ani v závěrečné dvacetiminutovce. V jejím úvodu vyzkoušeli Horáčkovu pozornost Korhoň s Velínským. V čase 46:52 skončil zápas předčasně pro trenéra Kohoutů Pavla Rohlíka, po zásahu pukem utrpěl tržnou ránu na hlavu a sanitkou odjel k ošetření do Orlickoústecké nemocnice.
Jeho svěřenci dobře rozehrané utkání dotáhli do vítězného konce. V 50. minutě poslal obránce Pražák dlouhým pasem do úniku Vaňa, který předvedl ukázkový blafák – 3:0. Pět minut před konce se radoval junior Pirkl – 4:0. V závěru mohli přidat další góly Hemský (třikrát) a Žouželka.

Pavel Rohlík, trenér Kohoutů:
„Po téměř dvoutýdenní zápasové přestávce jsem očekával, že to bude ještě horší. Měli jsme zápas pod kontrolou, ale mohli jsme jej rozhodnout podstatně dříve. Ukázalo se to, co jsem viděl na dvou trénincích. Některé akce zbytečně přehráváme. Je tam, s nadsázkou řečeno, milion přihrávek a málo střelby. Vyhráli jsme první zápas a jdeme dál, v koncovce potřebujeme být efektivnější.“

Příští utkání – středa 26. února: Litomyšl – Česká Třebová (18.30).

Další zápasy: Hlinsko - Světlá nad Sázavou 5:4 v prodloužení.
Semifinále: Moravská Třebová - Chotěboř 4:3 v prodloužení, Choceň - Chrudim 1:2 po samostatných nájezdech.