Kohouti zahájili finálovou sérii na domácím ledě prohrou
Neděle 8. března 2020
HC Kohouti Česká Třebová - HC Světlá nad Sázavou  2:3 (0:1, 0:1, 2:1)

V prvním finálovém utkání o Pohár Vladimíra Martince doplatili hokejisté České Třebové (podobně jako ve čtvrtfinálové sérii s Chotěboří) na neproduktivní koncovku. Kohouti vstřelili na svém ledě pouze dva góly a to na světelské Skláře nestačilo. Druhý zápas se hraje ve středu 11. března na Vysočině.
Branky: 44. Švub, 45. Korhoň (Filip, Křečan) – 17. D. Piskač (Kořínek, Kubát), 31. V. Piskač (D. Piskač, Kubát), 46. Štros (Kopecký).
Rozhodčí:  Čížek – Obr, Voltner. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. Diváků: 492. Střely na branku: 31:27. Nejlepší hráči: Filip – D. Piskač. Stav série: 0:1.
Česká Třebová: Vlk – Pažourek, Šejba, Holík, Jemelka, Pražák, Žouželka -  Hemský, Filip, Křečan – Korhoň, Plášek, Král – Vaňo, Fúzik, Veverka – Pirkl, Švub.
Světlá: Koubský – Šíma, Zveřina, Kořínek, D. Piskač, Kerber, Svoboda – Blažek, Jindra, Kohout – Dolinský, Kubát, V. Piskač – Kopecký, Špatenka, Štros.
V 55. vteřině fauloval hostující útočník Dolinský domácího obránce Holíka, Kohouti však během první přesilové hry nic nepřevedli, a tak začali hrát Skláři. Ve 4. minutě našel Štros přesnou přihrávkou v čisté gólové pozici Kopeckého, jehož ránu zneškodnil brankář Vlk.
V 9. minutě hráli domácí druhou přesilovku, opět špatně. Po chybě Šejby se hosté dostali do přečíslení dva na jednoho, Šímův pokus kryl pozorný Vlk. Ve 12. a potom i ve 14. minutě  si první důležité zákroky připsal hostující brankář Koubský, který úspěšně čelil střelám Holíka a Korhoně.
V čase 14:44 byl vyloučen Fúzik (podražení) a nedělní osud Kohoutů se začal naplňovat. Pouhých deset vteřin před návratem českotřebovského kapitána překvapil brankáře Vlka střelou z úhlu 19letý obránce D. Piskač – 0:1.
Začátek druhé třetiny? Střelecký zmar Kohoutů. Ve 22. minutě měl 150% gólovou šanci Šejba, místo střely z nějakých sedmi metrů hledal zbytečnou přihrávkou spoluhráče. O minutu později mohl skórovat Veverka, zblízka mířil do brankáře Koubského. Chvíli po něm byl v nadějné pozici Král, také on nevystřelil a přihrávkou navíc se snažil najít obránce Holíka. Podobná situace se opakovala ve 28. minutě, tentokrát nevystřelil Filip...
V čase 30:17 byl vyloučen obránce Žouželka (hrubost) a hosté udeřili podruhé. Tentokrát jim k využití přesilové hry stačilo pouhých 22 vteřin, v čase 30:39 se totiž prosadil V. Piskač – 0:2. Kohouti v závěru druhého dějství přidali, dostali soupeře pod tlak, jenže střelecky byli nadále impotentní. Šance Vaňa, Holíka a Krále pochytal velmi dobře chytající Koubský.
Do závěrečné třetiny odstartovali Kohouti dvěma nevyužitými šancemi Pažourka, záhy se však dočkali sladké odměny. V čase 43:47 se prosadil nejmladší hráč na ledě, 17letý útočník Švub, který po hezké individuální akci trefil pravý horní růžek Koubského branky – 1:2. Drtivý nápor završil v čase 44:29 tvrdou střelou do stejného místa Korhoň – 2:2.
Hosté, kteří inkasovali dvě rychlé branky, si vzápětí vybrali oddechový čas. Kohouti pokračovali v náporu, krátce po zahájení hry nedokázal proměnit nadějnou šanci Křečan.
Historie se, bohužel pro domácí, opakovala. Kopeckého střelu vyrazil gólman Vlk na hůl Štrose, který se v čase 46:00 postaral o rychlou gólovou odpověď – 2:3. Na trestnou lavici navíc musel domácí útočník Král (napadení).
Pět minut před koncem utkání prováhal správný okamžik ke střele Král, o malý okamžik později blokoval obránce Světlé střelu Křečana.
Oddechový čas Kohoutů přišel v čase 58:02. Po vyhraném vhazování servíroval Korhoň přesnou křížnou přihrávku Fúzikovi, který pálil vedle hostující branky. V 60. minutě se v obtížné pozici nedokázal prosadit Filip, a tak se z prvního vítězství radovali Skláři.

Pavel Rohlík, trenér Kohoutů:
„První třetina byla z naší strany velmi špatná, chyběl nám pohyb a nasazení. Ve druhé části se výkon mužstva zvedl, místo střelby si však hráči dávali přednost a jeden druhého hledal zbytečnými přihrávkami. Když se nám v závěrečné třetině podařilo během necelé jedné minuty dvěma vstřelenými góly vyrovnat, nedokázali jsme udržet koncentraci. Vlastními chybami jsme soupeři darovali třetí branku. Doplatili jsme na špatnou koncovku, ale také na to, že jsme se nedokázali vyrovnat s hrou soupeře. Někteří hráči si možná mysleli, že po hladké sérii s Litomyšlí půjde všechno dál samo, ale to se mýlili.“
Příští utkání – středa 11. března: Světlá nad Sázavou - Česká Třebová (19.00).