Línek: Kulturu v létě potáhnou muzea, galerie a památky

V živém vysílání na facebooku Pardubického kraje 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek hovořil o kulturních akcích a provozu kulturních institucí v současném stavu nouze. Od poloviny března musel také Pardubický kraj uzavřít své příspěvkové organizace v kultuře – čtyři muzea, Východočeskou galerii a Krajskou knihovnu. Podle nového harmonogramu vlády by se knihovna a posléze muzea a galerie mohly začít otevírat už dříve, proto sdělení aktualizujeme.
„Podle čtvrtečního rozhodnutí vlády by se měly knihovny otevřít už v pondělí, muzea a galerie potom v pondělí 11. května.  Rozhodnutí s knihovnami nás svou rychlostí trochu překvapilo. U menších obecních knihoven, pro které dělá metodiku naše Krajská knihovna, to nebude problém. Krajská knihovna otevře v pondělí zatím v redukovaném rozsahu pro registrované čtenáře. V instituci, kterou denně navštíví víc jak 500 lidí, bude potřeba zavést ještě řadu úprav, abychom vyhověli hygienickým normám, které nyní platí. V současné době má knihovna mezi lidmi na 50 tisíc knih, které se budou po vrácení dekontaminovat, na pulty knihovnic jsou objednaná plexiskla a přibude řada dalších opatření. Proto prosím všechny zájemce o knihovní služby, aby sledovali webové stránky knihovny s aktuálními informacemi,“ říká Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za kulturu a investice.
Ten požádal ředitele krajem zřizovaných kulturních institucí, aby v mezidobí rozšířili ve větší míře kulturní aktivity na webu a na sociálních sítích. „Některé digitální formy se osvědčily a je možné, že si je naše muzea i galerie ponechají i v běžných časech, ale teď už jsme všichni rádi, že se budeme moci potkávat s naší historií i kulturou naživo. Je jasné, že to je oblast, která není bezpodmínečně nutná k přežití v krizi, ale k dobrému životu kulturu určitě potřebujeme. Už britský premiér Winston Churchill během války oponoval návrhům škrtat výdaje na kulturu slovy: A za co bychom pak bojovali?“
O jednotlivých nových výstavách budou muzea a galerie podrobně informovat aktuálně, ale některé taháky může kraj představit už nyní: „V parkánu Zámku Pardubice se brzo objeví výstava velkoformátových fotografií z parforsních honů a od konce června se na novém místě a v nové instalaci představí ve Východočeském muzeu velmi ceněná expozice uměleckého skla.  Východočeská galerie připravila výstavy spojené s Kunětickou horou a projekt výtvarníků s vazbou na Pardubice ze skupiny Starý psi. Chrudimské muzeum bude lákat třeba na krasohledy a na psí duši, vysokomýtské muzeum na Tatrovky a litomyšlské muzeum na Retrogaming a v červnu také na obnovené Portmoneum,“ vypočítává Línek.
Pardubický kraj má ve svém dokumentu Tvář kraje 26 tradičních akcí s vysokou návštěvností. „Už nyní od mnoha organizátorů akcí v jarních a letních měsících víme, že letošní ročník vynechají. Akce v druhé polovině roku zatím vyčkávají, jak se situace vyvine. Slíbili jsme těm, kteří už měli s přípravou doložitelné výdaje, určitou pomoc, a na některých akcích se domlouváme v redukované podobě.  Jedná se například o Smetanovu Litomyšl, Loutkářskou Chrudim nebo Pardubické hudební jaro a další. Například Výtvarné Hlinecko s italskými motivy ale bude letos bez omezení. Můžeme tedy říci, že letní prázdniny potáhnou muzea, galerie a památky,“ dodává Roman Línek.

Obnova výstavní činnosti se připravuje i v České Třebové

Podobná úvaha o dalším obnovení kulturního dění v České Třebové je nyní na místě. Otevření městské knihovny pro registrované čtenáře nebude jistě velký problém, výstavní činnost zajišťuje především městské muzeum, které slibuje otevření první výstavy  obrazů již v termínu od 11. května, ovšem bez vernisáže. Podrobnosti uvedeme v co nejkratší době.  Přes léto se pak v městském muzeu uskuteční plánovaná rodinná výstava.  V Kulturním centru je nyní "na řadě" výstava českotřebovské výtvarné skupiny Maxmilián, která si však zasluhuje mít také svoji vernisáž.  Proto zde ještě rozhodnutí o výstavní činnosti v květnu a červnu nepadlo.