Novým uměleckým šéfem Laterny magiky

se stal českotřebovský rodák Radim Vizváry


Laterna magika, čtvrtý soubor Národního divadla, má od ledna letošního roku nového uměleckého šéfa. Stává se jím mezinárodně uznávaný představitel mimického umění, režisér, pedagog i držitel Ceny Thálie, Radim Vizváry. Vedení Národního divadla jej s nabídkou oslovilo před půl rokem. Radim Vizváry plánuje rozvíjet odkaz Laterny magiky jako multižánrového divadla, využít své tuzemské i zahraniční kontakty pro získání nových tvůrců nebo podpořit větší využití nových technologií. Bohatší bude i edukativní činnost a doprovodné programy.
Radim Vizváry plánuje otevřít Laternu magiku novým uměleckým výzvám a spolupracím i novým typům projektů. „Laterna magika prošla za svou existenci mnoha proměnami, hledala své nové podoby a snažila se držet krok s rozvojem divadla i audiovizuálních technologií. Dnes se neobejde bez progresivnějšího využití nových technologií a silnějšími impulzy směřujícími k multižánrovosti. Vážím si odkazu Josefa Svobody a Alfréda Radoka a věřím, že jejich nadčasové myšlenky budeme nejlépe naplňovat právě tím, když se stane Laterna magika prostorem experimentu,“ uvádí ke své nové koncepci.
Využití nových technologií by měla pomoci spolupráce s vědci i studenty technických oborů, stejně tak jako s digitálními umělci a dalšími profesemi, jež nemusí být nutně divadelní. „Národní divadlo má v tuto chvíli jedinečnou možnost vytvořit platformu pro plnohodnotný čtvrtý žánr,“ komentuje Radim Vizváry. „Máme příležitost propojit umělecké styly, směry a obory, které doposud jen sloužily nebo byly podřízenou součástí historicky zakořeněných tradičních žánrů. Mám na mysli například současný tanec, fyzické divadlo, pantomimu, akrobacii, loutkové divadlo nebo nový cirkus. Zaslouží si svůj vlastní prostor, ve kterém by se mohly stát plnohodnotným reprezentantem současného divadelního umění.
Laterna magika by měla využívat nejen již existující prostředky, ale technologie vytvořené na míru pro její potřeby. „Z již vytvořených technologií by tvůrci inscenací měli využívat takové, které se na divadelních jevištích objevují jen výjimečně anebo se neobjevují vůbec. Měli bychom zkoumat a využívat nové materiály a nové postupy v práci,“ zdůrazňuje nový umělecký šéf. „Na každý projekt plánuji pozvat jiného režiséra, z tuzemska nebo zahraničí, s tím, že mu budu doporučovat další umělce ke spolupráci. Dovolím si také jednu zásadní věc, a to hlídat tvůrce, aby se neodklonili od poetiky, kterou chci pro Laternu vytvořit,“ dodává. Laterna magika bude otevřenou platformou pro tvůrce i interprety, bude podporovat mladé talenty a dávat prostor zkušeným tvůrcům i mladé generaci.
Premiéra rodinné inscenace již na jaře
První premiéra, kterou Laterna magika pod vedením Radima Vizváryho uvede, je již v procesu zkoušení. Inscenace s názvem Zázrak (s)tvoření, kterou Vizváry sám režíruje, bude určena pro rodinné publikum. Hlavním poselstvím autorského díla, které bude kombinovat současný tanec, nový cirkus, loutkohru a ruční animace, je prostá myšlenka, že svět bude vždy takový, jaký si jej vytvoříme sami. „Hrdinou je chlapec, který tváří v tvář nicotě vytváří svůj svět z fantazie a prostého materiálu, bílého papíru. Zažije různá dobrodružství a naučí se mnoho o sobě i o tom, co je potřeba udělat, aby o křehký svět, který si vytvořil, nepřišel,“ přibližuje Radim Vizváry téma inscenace. Autorem scény a kostýmů je Marek Cpin, choreografie se ujal Matyáš Ramba, člen Losers Cirque Company, hudbu skládá Ivo Sedláček, animace a projekce vytváří Maria Procházková, která v Laterně magice režírovala inscenaci Vidím nevidím, a jako light designér bude spolupracovat Karel Šimek. Premiéry jsou naplánovány na 11. a 12. březen 2021, pokud to dovolí aktuální protipandemická opatření.

Laterna magika na Expu 2020

Na Světové výstavě Expo 2020, která bude probíhat od října 2021 do března 2022, nebude chybět ani Laterna magika. Radim Vizváry uvede již jako její umělecký šéf svou autorskou inscenaci Robot Radius. Kanceláří generálního komisaře pro účast ČR na Všeobecné světové výstavě Expo byl osloven před dvěma lety, aby vytvořil inscenaci na téma dramatu Karla Čapka R.U.R. Tato významná divadlení hra slaví v letošním roce 100 let od prvního uvedení a Vizváry se v tomto svém sólovém projektu inspiroval jednou z jejích postav. Již předtím, než dostal nabídku Národního divadla na šéfovský post, uvažovalo komisařství o propojení tohoto projektu právě s Laternou magikou, která jako divadelní fenomén vznikla na Světové výstavě Expo 58 a slavila úspěchy i při účasti v letech 1968 a 1970. Nyní je spolupráce již oficiálně stvrzena. Česká premiéra proběhne 10. a 11. září 2021 na Nové scéně ND a světová premiéra v říjnu v Dubaji. Na tvorbě úzce spolupracuje skladatel a kytarista Michal Pavlíček, který bude v inscenaci vystupovat živě na každé repríze. Režie se ujme další výrazná osobnost českého nonverbálního divadla, Miřenka Čechová.

Radim Vizváry se narodil v roce 1979 a žil v České Třebové,
žil ovšem  s příjmením Kučera, své nynější příjmení vzal jako umělecké jméno, které má však zapsané v občanském průkaze a pod kterým žije, pracuje a vystupuje. Žil také v Poličce, ale vztah má k celému našemu regionu, také ke Svojanovu.  Je to mim, herec, loutkoherec, výtvarník, produkční, hudební producent, ředitel režisér a proslavil se také jako majitel umělecké agentury Sekultura. Je absolventem HAMU – katedry pantomimy a komedie, žákem Borise Hübnera.
Produkoval několik ročníků festivalu Svojanovské kulturní léto, na mnohých dalších se produkčně podílel. V letech 2000 až 2003 byl v angažmá v pražském divadle Minor.  Také výtvarník. Své obrazy představil veřejnosti na několika samostatných výstavách. Působí jako pedagog jevištního pohybu na Vyšší odborné škole herecké v Praze. Stále studuje, realizuje umělecké projekty a pravidelně vystupuje jako herec a pantomim na pražských divadelních scénách, po celé ČR a v zahraničí.
"Doma" u nás v České Třebové jsme  jej měli možnost vidět  v roce 2008 jak v Kulturním centru, tak v klubu Modrý trpaslík (viz dále v textu a na obrázcích).  Díky jeho  umělecké agentuře Sekultura již  pořádal stovky koncertů, festivalů řadu divadelních představení a pantomim po celé republice i v zahraničí. Projekt "Pantomime must go on" se v našem kraji uváděl také v České Třebové. Stejně další pantomimický příběh Radima Vizváryho DEBURAU (v Kulturním centru). V něm  přibližuje Jeana Gasvorda Deburau - největší postavu světové pantomimy, rodáka z Kolína, v příběhu o tom, jak je trpké rozdávat radost. Je to příběh tragického klauna, živě zpívané představení na hudbu (od hlavy až k patě tetovaného) Vladimíra Franze.  To je však již historie stará 12 let....

Patří mezi nejvýraznější mezinárodně uznávané osobnosti současného mimického divadla v Evropě. Je absolventem Hudební a taneční fakulty AMU v Praze, kde dosáhl nejvyššího, doktorského vzdělání, titulu Ph.D. Je držitelem Ceny Thálie 2016 v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr za herecký výkon v autorské představení Sólo. Na jubilejním 70. ročníku světového divadelního festivalu v čínském městě Haikou obdržel v listopadu 2018 výroční medaili ITI (International Theatre Institute – World Organization for the Performing Arts) za dlouhodobé vynikající výsledky v divadelním umění. Je nositelem mnoha dalších ocenění u nás, v Evropě nebo USA. Od roku 2014 je zařazen mezi významné osobnosti Oxford Encyclopedia. Jako autor, režisér nebo choreograf má na svém kontě stovku představení a jako interpret představil svou uměleckou práci téměř v celé Evropě nebo v USA, Asii a Africe. Ve své vlastní tvorbě se nejvíce specializuje na pantomimu, rozvíjí ji do současné podoby a řeší problematiku nonverbálního divadla, a to i ve sféře pedagogické a teoretické. Je uměleckým šéfem divadelního uskupení Mime Prague, spoluzakladatelem a ředitelem mezinárodního festivalu MIME FEST a uměleckým šéfem mezinárodního festivalu pouličního divadla v Táboře Komedianti v ulicích. Spolupracoval s mnoha prestižními institucemi, např. NDT/Korzo Theatre v Haagu, University of Arts Helsinki a další. V Národním divadle v Praze vytvořil choreografie k inscenacím Z mrtvého domu, Juliette (Snář), Sen čarovné noci, Billy Budd a režii operní grotesky Poprask v opeře nebo opery Láska ke třem pomerančům. V současné době společně s uskupením Losers Cirque Company vytváří novou scénu nového cirkusu a pantomimy Divadlo BRAVO! (v bývalém Branickém divadle).


V sobotu 1.3. 2008  se konalo odložené představení  Radima Vizváryho a Miřenky Čechové v představení THEATRO PANTOMISSIMO „MIME MUST GO ON!“. 

Opravdu postačilo to, co Modrý trpaslík nabízí:  holou scénu, paprsky světla, hudební doprovod. Pak se zde objevil člověk s tajemnou bílou maskou na tváři. Vlastně  dva, Ona a On.  Dva mladí mimové předvedly čtyři krátké příběhy, které bylo možné na malém pódiu s omezeným světelným parkem předvést.  Byl to příběh, který každý  z přítomných viděl a prožil jinak.  Příběh vzácnější ještě tím, že Radim Vizváry přijel do České Třebové vlastně domů,  a jeho vztah k České Třebové tedy není  apatický.  Chodil k nám ještě s příjmením Kučera do sedmé třídy.  Potom gympl v Poličce a dále Praha. Nyní studuje ve čtvrtém ročníku  vysoké školy a  k tomu má spoustu vystoupení  nejen v Praze  (a v Poličce). Se svou partnerkou si velmi dobře rozumí (i mimo jeviště),  vytvořili spolu "Theatro Pantomissimo" jako momentálně jediný stálý pantomimický soubor v České republice, který navazuje na dlouholetou tradici klasické bílé pantomimy a na odkaz svých předchůdců – Ladislava Fialky   a Borise Hybnera. Perspektivu mají určitě velikánskou.  
Do České Třebové se vydali v trojici se zvukařem a osvětlovačem pokorně vlakem, naštěstí včas a přesto trasa Praha - Česká Třebová mohla trvat celou věčnost. Nakonec se dostali až do Pardubic, kam pro něho musel dojet otec pan Kučera z České Třebové autem.  Nocleh byl dojedná samozřejmě pro celou trojici doma u Kučerů. Kdyby ovšem nepřišla esemeska pro Miřenku, znamenající ještě večerní odjezd zpátky aby se připravila na nedělní odlet na baletní vystoupení do Frankfurtu.  
Vraťme se ještě do Modrého trpaslíka. Představení zde mělo kouzelnou atmosféru (hlavně se nekouřilo), byl opravdu bezprostřední kontakt s vnímavým publikem. Oběma aktérům se prostředí v našem klubu velmi líbilo, byli jím nadšeni. Pro herce vytvořili  nakonec malou improvizovanou šatnu.
Radim Vizváry  byl již v České Třebové v lednu hlavním hrdinou divadelního představení  Mes Dames & Messieurs, Deburau!“společně s činoherci, nyní zde byla poprvé "čistá" pantomima. Propracovaná do posledního detailu,  představení, které se nedá odbýt. Radim rád opět do České Třebové přijede, podle "pokecu"  po představení zase nebylo možné na malém klubovém pódiu  některé příběhy realizovat, vyžadují buď větší jeviště a také větší a bohatší možnosti nasvícení.
Pro ně by se moc dobře hodilo nové jeviště Malé scény, kde by se dala také realizovat třeba i školní představení. "Dávám si hodně záležet na přípravě, třeba jen nasvěcování scény mě trvá i více než dvě hodiny. Potom jako mim potřebuji čas na líčení, takže  nemohu jen tak narychlo přijet a hrát bez přípravy. Kdybych jednou něco odbyl, tak by se mi to vymstilo," řekl po představení Radim Vizváry. V České Třebové se mi hraje dobře a rád bych se sem zase vrátil, mám zde přece své kořeny", dodal Vizváry (a tatínek se vedle jen usmíval...).
Zdroj: Opera plus, fotografie k textu David Konečný a archiv Českotřebovského deníku.