Týden s hudbou.

Online produkce pokračují i během prodloužení nouzového stavu

 
Pondělí 15. února 2021
Na tento týden si pro nás newyorská Metropolitní opera připravila týden s Francem Zeffirellim. Celý týden můžeme sledovat operní produkce, které režíroval. Jako první uslyšíme operu La Bohème Giacoma Pucciniho z 5. dubna 2000. Účinkovali Angela Gheorghiu, Ainhoa Arteta, Ramón Vargas, Ludovic Tézier a Oren Gradus s dirigentem Nicolou Luisottim.
Český filharmonický sbor Brno zveřejnil na svých stránkách a YouTube kanále záznam koncertu duchovní hudby z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně.
Národní divadlo moravskoslezské chystá od 19:00 hodin druhou premiéru nové inscenace opery Giuseppe Verdiho Tosca. Hudebního nastudování se ujal Marek Šedivý, režie Jiří Nekvasil. Přímý přenos budete moci sledovat na TV Noe nebo YouTube kanálu divadla. První premiéra se uskutečnila v sobotu 13. února 2021.
Moravská filharmonie Olomouc spustila online hlasování ke koncertu na přání, který by se měl uskutečnit ve čtvrtek 11. března. V nabídce jsou skutečně zajímavé tituly, proto hlasujte.
Pražský komorní balet na Mall.tv zveřejnili záznam choreografie Pavla Šmoka Holoubek a Musica Slovaca na hudbu Antonína Dvořáka a Ilji Zelenky. Záznam je ke zhlédnutí do 14. března 2021. Stále je možné na stejném webu shlédnout i Kytici v choreografii Petra Zusky s hudbou Ondřeje Brouska.
Na webu Bambergských symfoniků si stále můžete poslechnout záznam Alpské symfonie, op. 64 Richarda Strausse s dirigentem Jakubem Hrůšou. Koncert se uskutečnil 16. října loňského roku.
 
Úterý 16. února 2021
Mirella Freni, Barbara Bonney, Marilyn Horne, Bruno Pola a Paul Plishka účinkovali ve Verdiho opeře Falstaff, kterou pro Metropolitní operu režíroval Franco Zeffireli. Záznam dne 10. října 1992 dirigoval James Levine.
Slovenská státní opera Banská Bystrica bude od 19:00 hodin přenášet operetu Gejzy Dusíka Hrnčířský bál.
Ensemble The Sixteen zveřejnil video s distančním provedením Libera nos Johna Shepparda (c. 1515 – 1558).
 
Středa 17. února 2021
Středeční večer z MET přináší klasickou dvojici oper Cavalleria Rusticana Pietra Mascagnihjo a Pagliacci Ruggiera Leoncavalla. Záznam opery ve slavné režii Franca Zeffireliho dirigoval dne 5. dubna 1978 James Levine. Mascagniho operu zpívali Tatiana Troyanos, Jean Kraft, Plácido Domingo a Vern Shinall; Leoncavallovu operu pak Teresa Stratas, Plácido Domingo, Sherrill Milnes a Allan Monk.
Na webu Pařížské filharmonie si můžete od 20:30 poslechnout koncert z madrigalů Claudia Monteverdiho v podání ansámblu Les Arts florissants.
 
Čtvrtek 18. února 2021
Čtvrtý večer noční stream tohoto týden z New Yorku představí Zeffirelliho režijní pojetí Pucciniho Toscy. V záznamu ze dne 27. března 1985 s dirigentem Giuseppem Sinopolim s účinkovali Hildegard Behrens, Plácido Domingo a Cornell MacNeil.
Státní filharmonie Košice s dirigentem Vojtěchem Spurným od 19:00 plánují online orchestrální koncert z děl Josepha Haydna, Františka Xavera Richtera a Jana Václava Stamice.
Ve 20:15 bude ČT Art vysílat dokument k nedožitým pětasedmdesátým narozeninám Jiřího  Bělohlávka.
Londýnský Royal Philharmonic Orchestra plánuje od 17:00 SEČ streamovaný koncert nazvaný From Paris to New York s dirigentem Alexanderem Shelleyem. Na programo jsou kompozice George Gershwina (Rhapsody in Blue, sóliste Peter Jablonski), Clauda Debussyho (Prélude à l’après-midi d’un faune) a na závěr Maurice Ravela (Le tombeau de Couperin). Koncert je druhou částí cyklu, který byl zahájen ve čtvrtek 11. února. Ta je k dispozici na YouTube kanálu. Záznam z minulého týdne je možné zhlédnout zde.
 
Pátek 19. února 2021
Páteční večer z New Yorku bude streamovat Dona Giovanniho Wolfganga Amadea Mozarta v režii Franca Zeffirelliho. Účinkují Carol Vaness, Karita Mattila, Dawn Upshaw, Jerry Hadley, Samuel Ramey, Ferrucio Furlanetto a Kurt Moll. Záznam pořízený 5. dubna 1990 dirigoval James Levine.
Budapest Festival Orchestra bude již od 11:00 streamovat koncert určený dětskému publiku. Uslyšíte skladby Camilla Saint-Saënse (část Karnevalu zvířat), Dmitrije Šostakoviče (Suita pro varietní orchestr), Franze Schuberta, Ference Farkase, Arama Chačaturjana a řadu dalších.
Curtisův hudební institut ve Philadephii na dnešní večer připravil stream dalšího studentského recitálu. Dnes se představí pět sólistů v sólových skladbách studentů kompozice na Curtisově institutu: perkusionista Hazma Able (Elise Arancio: Made From Broken Mockingbirds), tympánista Julien Bélanger (Nathan Sean Bales: It’s Coming), varhaník Aaron Patterson (Alistair Colman: Scenes from Snow’s Alley), kontrabasista Markus Lang (Maya Miro Johnson: Life after Death?) a houslistka Emma Carina Meinrenken (Elizabeth Younan: Fantasia IV). Video z prosincového přenosu streamů skladatelského oddělení je stále k dispozici na YouTube kanálu Curtisova institutu.
 
Sobota 20. února 2021
Dnešní večer z newyorské Metropolitní opery představí Zeffireliho pojetí Carmen Gerogese Bizeta. V záznamu ze dne 25. března 1997 s dirigentem Jamesem Levinem účinkovali Angela Gheorghiu, Waltraud Meier, Plácido Domingo a Sergei Leiferkus.
Slovenská Státní opera Bánská Bystrica bude od 19:00 streamovat Rossiniho operu Marie Stuartovna.
 
Neděle 21. února 2021
Závěrečnným nočním streamem MET tohoto týdne bude poslední Pucciniho opera Turandot. V režii Franca Zeffirelliho účinkovali Maria Guleghina, Marina Poplavskaya, Marcello Giordani a Samuel Ramey. Záznam byl pořízen 7. listopadu 2009, provedení řídil Andris Nelsons.