Týden s hudbou. Koncerty a představení online         

R. Strauss: Elektra – The Metropolitan Opera New York 2016 (zdroj The Metropolitan Opera)                                        

Pondělí 22. března 2021

Na webu a Facebooku Slezského divadla Opava si můžete poslechnout Operu o komínku českého klasicistního skladatele Karla Loose v hudebním nastudování Vojtěcha Spurného.

Vídeňská Státní opera bude od 19:00 hodin streamovat operu Giuseppe Verdiho Aida v nastudování Marca Armiliata.

Na serveru Opera Vison je k dispozici do 28.3. záznam opery Die tote Stadt (Mrtvé město) brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda z berlínské Komische Oper. V archivu tohoto webu naleznete i řadu dalších inscenací, např. inscenaci oratoria finské skladatelky Kaijy Saariaho La Passion de Simone.

Newyorská Metropolitní opera pro nás na tento týden připravila cyklus nočních streamů nazvaný Myths and Legends. Jako první zazní Orfeo ed Euridice Christopha Willibalda Glucka. Účinkují Danielle de Niese, Heidi Grant Murphy a Stephanie Blythe. Záznam ze dne 24. ledna 2009 řídil nedávno zesnulý dlouholetý šéfdirigent Metropolitní opery James Levine. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 00:30 hodin ráno.

Úterý 23. března 2021

Frankfurtský Ensemble Modern od 19:30 naposledy opakuje kompoziční portrét Simona Steen-Andersena.

Curtisův hudební institut ve Philadephii bude dnes streamovat koncert Ensemble 20/21. Na programu je kompozice The Holy Presence of Joan d’Arc (1981) Julia Eastmana (1940 – 1990) pro deset violoncell. Zájemce o sledování koncertu se může zdarma registrovat na stránce každého koncertu. Zhruba v 16:00 ET (21:00 SEČ) obdrží zájemce email s linkem, na kterém může sledovat záznam do konce semestru.

Faustovo prokletí Hectora Berlioze dnes v noci zpřístupní newyorská MET. Účinkují Susan Graham, Marcello Giordani a John Relyea s dirigentem Jamesem Levinem. Záznam byl pořízen 22. listopadu 2008.

Středa 24. března 2021

Orchestre de Paris s dirigentem Klausem Mäkelou bude na svém webu od 20:30 hodin streamovat program z děl Maurice Ravela (La Pavane pour une infante défunte), Bély Bartóka (Koncert pro klavír a orchestr č. 3, sólista Kirill Gerstein) a Antona Brucknera (Symfonie č. 9 d moll).

Frankfurtský Ensemble Modern bude od 20:00 streamovat program Afro-modernismus v soudobé hudbě s díly Hanna Kendall, Jessie Cox, Daniela Kidana, Alvina Singletona, Andile Khumalo a Taniy Léon.

London Philharmonic Orchestra s dirigentem Enriquem Mazzelou od 22:00 SEČ bude na Marquee.tv vysílat online koncert z části festivalu China-UK. Zazní Symfonie č. 49 Josepha Haydna a Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka.

Manchesterský Hallé Orchestra uveřejní záznam provedení Klavírního koncertu č. 12 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista a dirigent Paul Lewis) a Stravinského Concerto in D pro smyčce.

Opera Iphigénie en Tauride Christopha Willibalda Glucka v obsazení Susan Graham, Plácido Domingo, Paul Groves a Gordon Hawkins s dirigentem Patrickem Summersem bude dnes v noci zařazena do cyklu nočních streamů z MET nazvaných Myths and Legends. Záznam byl pořízen 26. února 2011.

Čtvrtek 25. března 2021

Česká filharmonie dnes od 20:15 uvede druhý koncert cyklu Jarní hvězdy. Se šéfdirigentem Semjonem Byčkovem vystoupí houslista Nikolaj Szeps-Znaider a Koncertem pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26 Maxe Brucha. Program doplní předehra Coriolanus, op. 62 a Symfonie č. 3 Es dur, op. 55 „Eroica“ Ludwiga van Beethovena. Program bude kromě webu a Facebooku České filharmonie vysílat také ČT Art. Během koncertu se uskuteční veřejná sbírka ve prospěch systémové psychosociální pomoci zdravotníkům.

Festival Věčná naděje uvede v 19:30 na svém facebookovém profilu a YouTube kanálu online premiéru nahrávky koncertu z modlitebny Církve českobratrské na Vinohradech s Kvartetem na konce času Oliviera Messiaena, Ukolébavkou Gideona Kleina a Páté suity pro violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Účinkují Jan Mráček (housle), Irvin Venyš (klarinet), Martin Kasík (klavír) a Jiří Bárta (violoncello).

Londýnský Royal Philharmonic Orchestra s dirigentem Vasilem Petrenkem od 20:30 SEČ bude streamovat online koncert s díly Carla Maria von Webera (předehra Euryanthe, op. 81), Heitora Villa-Lobose (Fantasie pro saxofon a orchestr, sólistka Jess Gillam), Johannesa Brahmse (Symfonie č. 4 e moll, op. 98) a dalších.

Dnešní večer z New Yorku představí inscenaci opery Elektra Richarda Strausse v záznamu ze dne 30. dubna 2016. Tehdy účinkovali Nina Stemme, Adrianne Pieczonka, Waltraud Meier a Eric Owens s dirigentem Esa-Pekka Salonenem.

Pátek 26. března 2021

Titulární varhaník katedrály Notre Damme v Paříži Olivier Latry provede s Orchestre Philharmonique Royal de Liège a dirigentem Samuelem Jeanem Koncert pro varhany, smyčce a tympány g moll FP 93 Francise Poulenca. Na programu jsou též díla Maurice Ravela (Valses nobles et sentimentales) a Alberta Roussela (Symfonie č. 3). Koncert bude od 20:00 živě streamován na webu orchestru.

Curtisův hudební institut ve Philadephii v rámci cyklu studentských recitálů bude dnes vysílat koncert studentů lesního rohu a harfy.

Na portále Operavision bude zveřejněn záznam oper Francise Poulenca La Voix humaine (Lidský hlas) a L’Heure espagnole (Španělská hodinka) Maurice Ravela. Obě inscenace pocházejí z maastrichtské Opera Zuid.

Opera Idomeneo Wolfganga Amadea Mozarta byla vybrána jako páteční noční stream z New Yorku. Účinkují Hildegard Behrens, Ileana Cotrubas, Frederica von Stade, Luciano Pavarotti a John Alexander. Záznam z 6. listopadu 1982 řídil James Levine.

Sobota 27. března 2021

Ostravské Národní divadlo Moravskoslezské chystá na svém YouTube kanálu premiéru druhé části projektu Taste Ballet Ostrava – baletní hostina z Ostravy.

Dlouho avizované vystoupení Pražského filharmonického sboru v Baden Badenu na velikonočním festivalu s operou Mazepa Petra Iljiče Čajkovského bylo kvůli současné epidemiologické situaci v Neměcku zrušeno.


Druhý koncert v rámci cyklu Jarní hvězdy České filharmonie bude mít benefiční rozměr.

Odstartuje veřejnou sbírku, založenou Nadací Via, ve prospěch systémové psychosociální pomoci zdravotníkům. Program koncertu, který bude možné zhlédnout na ČT art nebo na sociálních sítích České filharmonie ve čtvrtek 25. března od 20.15 hodin, se z důvodu karantény většího počtu hráčů orchestru musel změnit. Namísto Druhé symfonie Sergeje Rachmaninova zazní pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova dvě skladby Ludwiga van Beethovena – předehra Coriolanus a Třetí symfonie „Eroica“. Koncert pro housle a orchestr č. 1 Maxe Brucha provede podle plánu Nikolaj Szeps-Znaider. Živé vysílání koncertu zajistí Studio Rudolfinum pod režijním vedením Michaela Beyera, moderování večera se ujme Marek Eben. Česká filharmonie zároveň zpřísní hygienická opatření na pódiu.

„Náš koncert 25. března věnujeme zdravotníkům v České republice. Ve světle vypětí a obětí přinášených lékaři a sestrami se naprosto přirozeným základním kamenem programu stala Beethovenova symfonie ‚Eroica‘. Kdo jiný než právě Beethoven vyjádřil lidskou cestu z temnoty ke světlu? Kdo objevil výstižnější zvuk pro utrpení, které prožíval a které je teď i pro nás tak aktuální? Kdo dokázal lépe ukázat cestu k překonání bolesti a znovuobjevení krásy života?“ ptá se šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov a své myšlenky shrnuje: „Beethoven stojí jako lékař duše po boku zdravotníků, kteří léčí tělo.“

Benefice reaguje na extrémní pracovní zátěž a psychické vypětí zdravotníků spojené s pandemií covidu-19. „Peníze vybrané v rámci veřejné sbírky, kterou s Nadací Via chystáme, proto budou využity na vyškolení dobrovolníků z řad zdravotnického personálu s cílem zmírnit dopady dlouhotrvající krize na duševní zdraví jejich kolegů,“ upřesňuje generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Do sbírky bude možné přispět během koncertu i po skončení přenosu. Již nyní lze benefiční záměr podpořit prostřednictvím sbírkového účtu 8848962/0800 či na stránce Darujme.cz/pomocvkrizi. Aktivní budou také DMS zprávy a v Rudolfinu bude zřízeno call centrum. Dobrovolníky bude v oblasti krizové intervence a psychologické podpory zdravotníkům školit Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů.

Druhý koncert z cyklu Jarní hvězdy České filharmonie se bude hrát v menším obsazení a s jiným programem, než bylo původně zveřejněno. Dramaturgie se změnila z důvodu uvalení karantény na všechny hráče, kteří vystupovali na prvním koncertu 9. března. Přestože filharmonici byli otestováni PCR testy ještě před zahájením zkoušek v pátek 5. března, v den koncertu se testy opakovaly a jeden z hráčů měl pozitivní výsledek. Samotný koncert ještě proběhl, ale nahrávání Sukovy Pohádky léta, které mělo následovat 10. a 11. března, už bylo zrušeno.