Českotřebovský deník 218/2021 (5/8) 
Školní rok 2021/2022
DDM Kamarád Sadová 1385 560 02 Česká Třebová
 www stránky: ddmkamarad.eu
mobil: 777 292 242, 739 242 326,
777 292 218, 736 694 671, 777 292 244
Úřední hodiny DDM Kamarád od 4. 10. 2021
Pondělí: 9.00 – 11.00  13.00 – 16.30
Středa:   9.00 – 11.00  13.00 – 16.30
Celý nabídkový katalog nového školního roku najdete ZDE

V pátek 6. 8. 2021 proběhne další ročník Svinnského ISCAREX krosu.

Start dětských kategorii je od 17 do 18 hodin. Start hlavního závodu je naplánován na 19 hodin. Pro absolutní vítěze je připraven pohár z dílny českotřebovského keramika Jakuba Šicha. Jak je zvykem, tak i letos je připraven bohatý doprovodný program - 
 

Na posledním červencovém koncertu hrála v Javorce skupina MADAM 

Na koncert 29/7  fotografoval Martin Šebela . Dnes měli v Javorce vystupovat Ahasweři. Počasí to nedovolilo.  Nakonec se mnoho nestalo, neboť Ahasweři budou vystupovat v Javorce v pátek 28. srpna na tradiční akci Loučení s létem, které organizuje v Javorce nebo v Národním domě již osm let Koalice pro Českou Třebovou.... Národní dům je  bohužel mimo provoz....

V úterý večer byla v Ústí bouřka jako hrom, lámala stromy 


V úterý 3. srpna večer byla bouřka také u nás, ale v Ústí udeřila mnohem větší silou. Bouřka doprovázená silným větrem a krupobitím tam způsobila na řadě míst škody na zeleni i několika nemovitostech. Mnoho stromů bylo vyvráceno nebo poškozeno v lokalitách od Hylvát přes Wolkerovo údolí až po letiště. Bylo třeba neprodleně zasáhnout a odstranit poškozené dřeviny.Pomáhali  také dobrovolní hasiči. Poškozena byla též zeleň, která není na pozemcích města jako například stromy na břehu řeky Třebovky, které jsou součástí Povodí Labe. Vlastníci jsou o vzniklých škodách postupně informováni, aby zajistili i zde nápravu v postižených lokalitách. Bouřka přitom byla poměrně lokální, v jiných částech regionu významnější škody nenapáchala. Nepršelo přitom nijak extrémně, za dvě hodiny spadlo v Ústí podle údajů meteorologů 12 milimetrů vody. V České Třebové tak zle nebylo,v bouřce byl zaznamenán jeden přímý úder někde ve městě, dost pršelo, ale nikdo neměřil milimetry. Důležité je že nebyly  kroupy ani velký vítr.....
V kraji Ivana Olbrachta bude pomáhat další sanitka

Okresní nemocnice v Mižhiri v Zakarpatské oblasti Ukrajiny získala od Pardubického kraje sanitní vůz, který byl vyřazen v rámci pravidelné obměny vozového parku Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Jedná se o třetí sanitku, kterou kraj do partnerského regionu daroval. První slouží v nedaleké Koločavě, která je častým cílem českých turistů, druhá pak v Perečíně.
„Kromě finančních prostředků na jednotlivé projekty se snažíme pomáhat v Zakarpatské oblasti také materiálně, a to především v oblasti zdravotnictví, které je zde vysoce podfinancované. I když se situace za poslední dobu mírně zlepšila, tak v horských oblastech jezdí sanitní vozy často i ze 70. let. V rámci pravidelné obměny vozového parku naší záchranné služby chceme pokračovat v uvolnění sanitek především do těchto oblastí, do kterých jezdí v letním i zimním období čeští turisté a mohou tak rychlou zdravotnickou pomoc potřebovat,“ řekl hejtman Martin Netolický, s tím, že první sanitku daroval kraj do nemocnice v Koločavě, druhou pak do města Perečín, které je partnerským městem Svitav.
Kromě sanitek se podařilo opravit právě nemocnici v Koločavě. „V rámci dvou etap jsme po dohodě s místní samosprávou opravili dvě podlaží nemocnice, ale také jsme ve spolupráci s našimi nemocnicemi akutní i následné péče darovali některé chybějící přístroje, které u nás nahrazujeme, ale jsou plně funkční a mohou dalších několik let spolehlivě sloužit,“ doplnil hejtman.
 
Krajská pomoc Zakarpatské oblasti bude pokračovat

Delegace Pardubického kraje a Kraje Vysočina zavítala do Zakarpatské oblasti Ukrajiny, která je partnerským regionem obou krajů. Ty zde realizují řadu projektů na podporu zdravotnictví, školství, sociálních služeb či integrovaného záchranného systému. Pardubický kraj v loňském roce podpořil tři projekty za 1,5 milionu korun. Na základě jednání s vedením oblastní rady by mohla podpora pokračovat i v letošním roce.
„Zakarpatská oblast udělala za poslední dva roky, kdy naše spolupráce byla omezena koronavirovou pandemií velký krok dopředu, což se projevuje především v oblasti silniční infrastruktury, ale také na školních budovách. Ostatně školství společně se zdravotnictvím či integrovaným záchranným systém patří mezi podporované priority. V loňském roce jsme podpořili tři projekty za 1,5 milionu korun. V roce 2019 jsme uvolnili 2,2 milionu korun na pět projektů. Naší podmínkou je, aby se ukrajinská strana vždy podílela na projektu minimálně stejnou finanční částkou. Tyto projekty nejprve vybereme a následně kontrolujeme jejich realizaci. V tomto nám velmi pomáhá Nadační fond ViZa, který vytvořil Kraj Vysočina, za což patří kolegům velký dík,“ řekl hejtman Martin Netolický. „O podpoře projektů na letošní rok budeme jednat, ale považuji za správné, abychom i v současné době vybrané projekty podpořili,“ doplnil hejtman.
Ten společně s dalšími krajskými zastupiteli, hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem či generálním konzulem České republiky ve Lvově Pavlem Peškem navštívil také Masarykovu školu v Užhorodě, kde je vyučován český jazyk či obec Perečín. Právě tam zamířil v roce 2019 sanitní vůz ze Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Ve stejném roce zde kraj přispěl částkou 400 tisíc korun na rekonstrukci místní školy.
Kraj si připomene výročí nezávislosti Ukrajiny
Hejtman Martin Netolický v rámci jednání s vedením oblastní rady přislíbil, že si kraj 24. srpna připomene výročí nezávislosti Ukrajiny. „Na letošní rok připadá 30. výročí nezávislosti Ukrajiny a jako výraz naší sounáležitosti vyvěsíme na krajském úřadě ukrajinskou vlajku,“ řekl hejtman, který od předsedy Zakarpatské oblastní rady obdržel medaili za dlouhodobou spolupráci a pomoc při rozvoji celého regionu.

Očkovací kamion dnes v Přelouči zahájil cestu ze západu na východ kraje

Aby Pardubický kraj přiblížil možnost nechat se oočkovat co nejvíce k občanům, vypravil očkovací kamion do míst, kde bylo dosud vakcinovaných spoluobčanů nejméně. Jízdní řád počítá se zastávkami v sedmi městech a obcích, kam si zájemci starší 16 ti let mohou přijít pro vakcínu bez předchozí rezervace a registrace. Koncem minulého a na začátku tohoto týdne  byl kamion k dispozici občanům v Pardubicích a v Chrudimi. Dnes se tedy vydal na svoji cestu na východ ze západu kraje, z Přelouče, kde na něj už ráno čekaly desítky lidí. Během dne se fronta čekajících pohybovala kolem stovky čekajících.
„Asi před týdnem jsme v očkovacím týmu při Bezpečnostní radě Pardubického kraje prošli dostupná data a ukázalo se, že samotný západ a východ kraje není dost proočkován a vakcínu tam dostalo méně než 50 procent občanů. Proto jsme se spojili se starosty dotčených měst a obcí a domluvili se s nimi, že se na tyto oblasti zaměříme a zajistíme pro ně mobilní očkovací kamion, který za nimi přijede,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková. „Od minulého týdne máme díky očkovacímu kamionu k dnešku aplikovaných 1880 dávek bez registrace a rezervace v Pardubicích a Chrudimi, největší zájem je o jednorázovou vakcínu Janssen, kterých jsme naočkovali plných 1700 dávek.“
Denně v kamionu naočkují asi 350 lidí
V Přelouči zůstane kamion do zítřka. V sobotu pokračuje do Starého Mateřova, v neděli do Holic a začátkem příštího týdne se zastaví v Letohradu, Lanškrouně, Moravské Třebové a ve čtvrtek svou cestu očkování ukončí v Dlouhé Loučce. „Lidé se mohou rozhodnout pro vakcínu Comirnaty od Pfizeru, které máme dostatek, nebo jsme pro občany nad 18 let věku zajistili i 2 500 dávek jednodávkového Janssenu. Plánujeme, že denně jsme schopni oočkovat asi 350 lidí, kteří se nemusejí nijak registrovat. Zároveň jsme objednali dalších 1500 dávek Janssenu, které by měly dorazit příští týden,“ upřesnila Michaela Matoušková.
Očkování walk-in celý proces zrychluje a zkracuje
Zkušenosti z Pardubic a ze čtyř krajských nemocnic, které očkují bez registrace, ukazují na zájem lidí, pro které se celý proces očkování výrazně zrychlí a zkrátí.  I v Přelouči se dnes již brzy ráno vytvořila fronta před patřičně vybaveným přívěsem kamionu, postaveným na parkovišti před sportovní halou. Podle náměstkyně mobilní očkovací přívěs svůj účel splnil. „Lidé průběžně přicházeli, za což jsem ráda, protože nabídkou mobilního očkování v Přelouči zasahujeme celou západní část Pardubického kraje včetně Chvaleticka. Bohužel, dříve jsme nemohli zřídit stacionární očkovací místa, protože jsme nesehnali dostatek praktických lékařů, kteří by celodenně a hlavně dlouhodobě očkovali,“ vysvětila dosavadní menší míru proočkovanosti v tomto regionu Michaela Matoušková.
O dalším očkování se rozhodne podle zkušeností z této jízdy na konci příštího týdne. „Ukáže-li se nadále klesající trend zájmu o očkování, budeme postupně přistupovat k uzavírání očkovacích míst pro první dávky.  Již jsme pro první dávky uzavřeli očkování v Lázních Bohdaneč, v Albertinu Žamberk, v Magnu v Pardubicích, v Hamzově léčebně v Luži, v České Třebové a Vysokomýtské nemocnici. Kraj dále počítá se zachováním páteřní sítě, která sestává z očkovacích míst provozovaných Nemocnicí Pardubického kraje, a to přímo v areálech jednotlivých  nemocnic. Tato páteřní očkovací místa jsou i nadále doplněna i očkováním na poliklinice Kolf v Pardubicích, v LDN Rybitví, v Odborném léčebném ústavu v Jevíčku, v Rehabilitačním ústavu v Brandýse nad Orlicí, v Seči a Hlinsku.

 
Nový stadion bude nejen v Pardubicích, ale i v Hradci Králové

Hradecký fotbalový stadion v Malšovicích se během následujících týdnů promění ve staveniště, areál město předalo uskupení firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont. Nyní bude následovat příprava staveniště. Podle stanoveného harmonogramu by měl v následujících dnech začít zhotovitel s přípravou staveniště. Dojde například k jeho kompletnímu oplocení a zřízení kontrolovaného vstupu. „Demoliční práce na stadionu začnou už během srpna demontáží sedaček, samotné tribuny a další prvky na stadionu začnou mizet během září. Ještě v září, případně v říjnu je také v plánu demontovat lízátka – čtyři světelné stožáry nad hrací plochou, které společně tvoří dominantu stadionu,“ doplňuje náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha. „K dnešnímu dni mají za sebou moji kolegové a celý projekční tým spoustu práce, která sice není navenek tolik vidět, ale je stejně důležitá jako samotné stavění. Proběhla řada konstruktivních jednání se zástupci investora, během kterých byly vysvětleny detaily našeho technického řešení stadionu. A samozřejmě od začátku projektujeme,“ říká Aleš Fišer, technický vedoucí oblasti ze společnosti Strabag. Zahájení stavebních prací se pak plánuje na jaro příštího roku. Nový hradecký multifunkční fotbalový stadion má být dokončený v průběhu roku 2023.