Českotřebovský deník 274/2021 (30/9) 
Hledáme kolegu - kolegyni

Základní škola Česká Třebová, Ústecká ulice hledá: → učitele/-ku II. stupně na celý nebo částečný úvazek (dle domluvy)
Obor: český jazyk, příp. tělesná výchova, pracovní činnosti, občanská a rodinná výchova, nástup ihned – záskok za nemoc.
Nabídky posílejte na e-mail reditel@zs-ustecka.cz nebo volejte na tel. 465 531054 nebo 605 717350.

Po poměrně složitém procesu se podařilo pobočku pošty Česká Třebová 03 přemístit do nově adaptovaných prostor, které před časem využívala firma FAB a nyní byly prázdné. To vše v rámci jednoho domu čp. 205 na Ústecké ulici na Parníku. Prostory zatím ještě nebyly dnes ráno označeny, ale věřím, že se tak stane v co nejkratší době.  Nově umístěnou poštovní pobočku jistě každý najde bez problémů,  leží na hlavní ulici a z té staré je sem opravdu pár kroků. Postupně se daří realizovat rekonstrukci prostor také v přízemí, nahoře jsou od jara obydleny čtyři nově adaptované  byty.  Nyní se město jako majitel budovy zaměří na využití  souvislých větších prostor , kde byla poštovní pobočka do dneška.  Využití pro byty je problematické jednak pro hlučnost sousední hlavní komunikace a také pro nutnost zvednou okenní parapety do výšky, která by nebyla vhodná a nezajišťovala by dostatečně osvětlení takto připravených bytových prostor. Připadá v úvahu tedy využití  jako další nebytový prostor  nebo prostory, dokonce bezbariérové, s poměrně slušnou velikostí. Je několik námětů, zatím nebylo rozhodnuto. Snahou města je rekonstrukci domu čp. 205 dokončit včetně nové fasády tak, aby městský objekt v centru Parníka nedělal městu ostudu. Na fotografiích Martina Voleského můžeme nahlédnout do interiéru nové poštovní pobočky, dokonce i za přepážku, což potom v běžném poštovním provozu možné nebude...(mm)

Českotřebovský deník připravuje ve spolupráci s Českou televizí vzpomínkový film o Mileně Asmanové

Myšlenka natočit vzpomínkový film o Mileně Asmanové vznikla  při rozhovorech redaktora Čt. deníku Milana Mikoleckého s "pražským Českotřebovákem" Dr. Josefem Zavřelem, se kterým spolupracuje také na jiných projektech. Josef Zavřel také hrál s Milenou Reindlovou během války  na jevišti v Národním své první dětské role. 
S Milenou Asmanovou - Reindlovou se potkávali - byť nepravidelně - celý život a po jejím přestěhování do Prahy se stali blízkými přáteli. A protože Dr. Josef Zavřel byl profesí redaktor České televize (kde pracuje také jeho dcera Hana) tak vznikla  cesta ke spolupráci  s televizí. Po předtočených záběrech v Praze byl včera 29. září natáčecí den u nás v České Třebové. Společně jsme  navštívili místa významná pro Milenu Reindlovou a její rodinu, např. v Javorce, kde Reindlovi bydleli, u Národního domu, kde Milena poprvé vystoupila na prkna co pro ni nakonec znamenala svět. v Kulturním centru jsme se potkali s Vlastou Kreuzovou a Jiřím Jirešem, se kterými Milena spolupracovala a nezapomněli jsme navštívit ani místo jejího posledního odpočinku na městském hřbitově. V Dlouhé Třebové jsme také navštívili paní Burešovou, její spolužačku z posledních ročníků českotřebovské měšťansky, která se pochlubila i uchovaným záznamem v památníku z roku 1944, kdy bylo Mileně 14 let. Další velmi zajímavé a do detailu popsané vzpomínky na Milenu Asmanovou poskytla Blanka Krejčí. Není ještě hotovo, čekají nás ještě další dotáčky mapující Mileninu televizní a filmovou tvorbu a zařazení ukázek z filmů a inscenací, spojení natočených sekvencí s komentátorkou atd. Budeme se snažit vzpomínkový dokument publikovat v lednu 2021 k ročnímu výročí úmrtí Mileny Asmanové. Bude to vlastně první koproduční film Českotřebovského deníku a České televize..... Více ZDE

Ceny přivaděčů na D35 rostou. Kraj chce jednat se státem o navýšení finančních prostředků

Pracovní skupina Pardubického kraje pro výstavbu přivaděčů k dálnici D35 se sešla k pravidelnému kontrolnímu dni. V jeho průběhu došlo k aktualizaci informací o průběhu každé ze staveb, a to především z hlediska finančního, postupu přípravy a realizace. Oproti uzavřenému memorandu z roku 2006, aktualizovaného v roce 2017, je předpokládaná hodnota všech staveb o miliardu korun vyšší.
„Po dokončení modernizace silnice z České Třebové do Litomyšle pokračuje modernizace silnice II/360 z Ústí nad Orlicí do Litomyšle. Na průtahu Litomyšle zahájili práce vlastníci infrastruktury, na které naváže v příštím roce rekonstrukce silnice. V letošním roce pak předpokládáme, že se nám podaří dokončit modernizaci úseku z Litomyšle do Němčic a rekonstrukci opěrné zdi za obcí Řetůvka. Celkově nás tato silnice vyjde na 137 milionů korun bez daně,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš.
Také v dalších připravovaných stavbách dochází k posunům v rámci příprav. Jednou z těchto silnic je napojení silnice II/312 na D35 MÚK Vysoké Mýto – západ. Před 14 dny bylo vydáno závazné stanovisko k posouzení vlivu stavby na životní prostředí „EIA“. „Z navrhovaných tras vedení komunikace okolo města Choceň byla upřednostněna takzvaná modrá varianta, kterou preferovalo město Choceň. Tato stavba patří mezi finančně nejnáročnější a je rozdělena na tři etapy: obchvat Vysokého Mýta s vyústěním před Chocní, obchvat Chocně a mostní objekty. V současné době na krytí této stavby chybí téměř 660 milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.
Právě finanční stránka budování přivaděčů by měla být tématem dalších jednání kraje se státem. „Když jsme v roce 2017 podepisovali aktualizaci memoranda se státem, tak jsme na sebe převzali obrovské břemeno v podobě výstavby dálničních přivaděčů. To by měla být primárně záležitost státu. Ten nám přislíbil částku 2,7 miliardy korun. Tato částka vznikla valorizací ceny stavby pořízené státem před 30 lety. Obtížně předvídatelné jsou například náklady na záchranný archeologický průzkum, který činí u obchvatu Dašic částku převyšující 80 milionů korun, u obchvatu Rokytna přes 40 milionů korun. V průběhu projektování jednotlivých staveb a blížící se výstavbě se ukazuje, že tyto prostředky nebudou dostačovat. Chceme proto po parlamentních volbách otevřít debatu o navýšení této částky, protože jinak nebudeme schopni z vlastních zdrojů některé úseky financovat,“ řekl hejtman Martin Netolický, který je zodpovědný za finance a rozpočet kraje.
Výrazný nárůst ceny se týká také napojení silnice II/322 na D35 MÚK Dašice. „Podařilo se nám uzavřít dohodu o vstupu na pozemky soukromého vlastníka tak, abychom mohli dokončit archeologický průzkum. To by mohlo být na přelomu dubna a května příštího roku. Finančně se však v rámci této stavby dostáváme na více než dvojnásobek, jelikož aktuální cena díla dosahuje 560 milionů korun, zatímco v roce 2017 byla vyčleněna memorandem částka 248 milionů korun bez daně. Obecně je možné říci, že nás v rámci staveb drtí ceny za záchranný architektonický výzkum,“ řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš.

K tomu lze napsat jen jednu poznámku:

Zaplať pámbu za to, že nás "přivaděč" Česká Třebová - Litomyšl byl realizován jako první a vešel se tedy do plánované ceny. Není to úplně to, co jsme si pod pojmem "přivaděč" představovali, ale můžeme být rádi za to, že můžeme už nyní jet do Litomyšle (a dál do světa) po slušné silnici.

Nesmíme se smířit se silovým protlačením rekodifikace stavebního zákona

Starostové měst a obcí z celé republiky dorazili do Kongresového hotelu Jezerka na Seči, který se stal hostitelem již devátého ročníku kongresu Forum Municipal. Jeho letošním mottem je „Sebevědomá samospráva jako záruka veřejné správy v České republice.“ Stejně jako v předchozích letech se setkání zúčastni také hejtman Martin Netolický. Mezi další přednášející patřili advokáti Zdeněk Koudelka a Tomáš Sokol, bývalá ministryně spravedlnosti, advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová a advokátka a organizátorka kongresu Jana Zwyrtek Hamplová.
Hejtman Martin Netolický zaměřil své vystoupení na problematiku rekodifikace stavebního zákona. „Už nyní se ukazuje, že reforma stavebního práva v časech, které jsou stanovené, je nereálná, a proto naše krajské zastupitelstvo schválilo legislativní iniciativu. Ta spočívá v odložení účinnosti všech stanovených termínů o jeden rok. Jediné, co je možná reálné stihnout, je výběr ředitele nejvyššího stavebního úřadu, a to je jednoznačně málo,“ řekl hejtman Martin Netolický. „Proto chceme vrátit diskusi zpátky na půdu Poslanecké sněmovny, ale té, která vzejde z parlamentních voleb. Jsem přesvědčený, že jsme svědky zásadního zásahu do veřejné správy v České republice, a proto je nutné pokračovat v debatě a nesmířit se se silovým protlačením této rekodifikace,“ uvedl Martin Netolický.
Ten hovořil také o nelogickém rušení některých stavebních úřadů na úrovni obcí s rozšířenou působností. „Stavebních úřadů po rekodifikaci má být celkem 297. V rámci stanovených kritérií vypadlo několik obcí s rozšířenou působností, čímž se zcela přeruší přirozené vazby občanů na úřady. Jedná se například o Králíky, Tanvald, Horšovský Týn, Vizovice, Pacov, Vítkov, Kravaře, ale například také Telč, což osobně nechápu vzhledem k tomu, že historické centrum města je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO,“ sdělil hejtman, podle kterého v tomto případě neproběhla debata ministerstva pro místní rozvoj s ministerstvem vnitra.

Role hygienických stanic pro zvládání pandemie by měla být posílena 

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický se sešel s epidemiologem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Hejtman se zajímal především o další potenciální vývoj pandemie, ale také o to, jak by bylo možné připravit dotčené instituce na zvládání jakékoliv další pandemie.
„Jsem přesvědčený, že bychom již nyní mohli s odstupem času začít více objektivně a s nadhledem hodnotit jednotlivé kroky týkající se distribuce osobních ochranných prostředků, vytváření očkovacích center či zapojení krajů, nemocnic a hygienických stanic do celého rozhodovacího procesu. Koronavirová pandemie nás všechny překvapila a museli jsme řadu postupů tvořit de facto na koleni bez předchozích zkušeností. Proto je nutné vytvořit systémová opatření a řešení, abychom příště měli nastavené základní postupy včetně jednotlivých kompetencí tak, jako je to například u povodní či ptačí chřipky,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Domnívám se, že by měla být posílena role krajských hygienických stanic a jasně vydefinovány úkoly státu, fakultních nemocnic, krajů a právě hygieny. Jako cesta se jeví úprava zákona o ochraně veřejného zdraví. Chtěl bych po dohodě s panem Prymulou oslovit předsedu Asociace krajů, abychom z území dali dohromady podněty, připomínky a zkušenosti z posledního roku a půl, které bychom následně rádi projednali s novou vládou,“ řekl hejtman Netolický, který s Romanem Prymulou probíral také aktuální situaci očkování nejen v regionu, zájem obyvatel o přeočkování třetí dávkou či očkování dětí mladších 12 let.