Českotřebovský deník 3/2021 (3/1)       
Nové video Českotřebovského deníku:
Spolu na jedné lodi Denisa a Kristýna Škodovy

Českotřebovský deník přijal pozvání na vánoční návštěvu od maminky čtrnáctiletých dvojčat Denisy a Kristýny Škodových. Ačkoliv jde ještě o žákyně základní školy Habrmanova, mají mnoho mimoškolních zážitků. Pootevřel se jim totiž svět modelingu.
Již od roku 2017 dívky spolupracují s modelingovou agenturou a díky tomu měly možnost působit i v hlavních dětských hereckých rolích v pohádkách, seriálech, reklamách nebo videoklipech... A tak  třeba část dokumentu k ukončení seriálu Ordinace v Růžové zahradě2 se natáčela díky působení děvčat u nich doma v České Třebové.
Děvčata byla oslovena předními profesionálními fotografy. Např. Edita Bízová je pozvala na fotospolupráci do Říma, kde vznikly snímky pro americký magazín PUMP. Díky pozvání na "fotomejdan roku 21", kde se sešlo mnoho známých fotografů, vznikly zajímavé profesionální fotky na svatební téma pro francouzský magazín Movier.
V  covidové době se děvčata věnují také sociálním sítím. Na instagramu má Kristýna 37 tisíc a Denisa 22 tisíc sledujících. Agentura děvčatům přidělila agentku, která přichází často se zajímavými  nabídkami.  
Děvčatům jsme položili několik otázek...

Rozhovor z Centra: Magdaléna Peterková

Novoroční rozhovor Adama Pávka na prahu posledního roku volebního období historicky první starostky města Česká Třebová

Dobrý skutek
na ZŠ Nádražní

Žáci a učitelé Základní školy Nádražní se v prosinci rozhodli udělat "dobrý skutek".
Uspořádali jsme finanční sbírku a tím podpořili provoz Záchranné stanice Pasíčka, která se stará o zraněná zvířata z volné přírody. Podařilo se nám dohromady vybrat krásných 5 230 Kč. 
Doufáme, že po zimním odpočinku zvířat záchranná stanice na jaře opět otevře své brány veřejnosti.  Více ZDE

Dopravní měření rychlosti = zlaté vejce pro Litomyšl

Když už tudy jezdí tolik auta, tak ať na nich aspoň vyděláme.  Proto měřené úseky v Litomyšli stále přibývají. Řidiči jsou sice  nyní poněkud obezřetnější a tak přestupků poněkud ubývá.  Díky frekventované trase přes Litomyšl to stále není málo peněz.  Město na dořešení přestupků musí zaměstnávat také pracovníky a platit je z městské pokladny. Aby se při poklesu přestupků  tito pracovníci  zaplatili, musí město otevírat stále další měřené úseky. Tak třeba nyní v prosinci došlo i na ulici V. K. Jeřábka neboli výpadovku II/358 na Českou Třebovou. Úsek dlouhý necelých 400 metrů počínaje křižovatkou s matiční ulicí se měří zatím v jednom směru "do Litomyšle". dejte si tedy pozor, abyste zbytečně nepřihazovali peníze do litomyšlské městské pokladny.
"Výtěžek" získaný z pokut v Litomyšli dávají nikoliv na bezpečnost na komunikacích, jak by se dalo očekávat, ale na zvláštní účet, který je určen na jinou potřebnou akci a to stavbu nového Domova důchodců v Litomyšli,. Už zde mají na kontě 75 milionů, potřebují mnohem víc.  Z toho ovšem vyplývá pravý cíl této metody úsekových měření: vydělávat peníze, doprava v Litomyšli přináší  městu peníze. A o ty jde přece až v první řadě.
Měření je také jinde, není to jen litomyšlský vynález. Česká Třebová se k tomu chystá hodně dlouho. Připraveno je úsekové měření na Moravské ulici. Zatím úředníci odboru dopravy likvidují pouze přestupky na úsekovém měření v Třebovici. I zde přestupků postupně ubývá  a výtěžek z pokut se zmenšuje. Právě otevření dalšího úseku bude pro efektivitu odboru dopravy jistě důležité. V Ústí nad Orlicí vsadili na jednodušší stacionární radar, nyní bude umístěn na Moravské ulici pro vozidla dojíždějící do Ústí od České Třebové.

Parkoviště  u obchodů nejsou pro dlouhodobé odstavování vozidel!

Často se např. u supermarketu Billa setkáváme s tím, že není kde zaparkovat, i když Váš cíl je v souladu s určením parkoviště a jste zákazníkem OC Billa.
Jsou také ale lékařské ordinace a další obchody a plocha parkoviště je dostatečná. V dopoledních hodinách to ovšem takto není, například dnes v první pracovní den nového roku 2022. Asi nezbude, než přijít s nějakým omezením a celodenně parkující vozidla odtud vymístit jinam.
Problém je v tom, že jde o parkoviště soukromé, majitelem je provozovatel OC Billa. Jenže jinde to je obdobné a je to vyřešeno. Na vedlejší fotografii je dopravní značka při vjezdu také na soukromé parkoviště před Diskontem COOP, kde je dopravní značka s omezením délky parkování na 30 minut, což by mělo zákazníkům postačovat. Parkoviště zde má také omezené rozměry, takže jakékoliv prodlužování parkovací doby by bylo problematické. 
U Billy, kde jsou také ordinace, bych se ovšem přimlouval na prodloužení této doby aspoň na jednu hodinu. Myslím, že se dá snadno poznat, zda  řidič se zaparkovaným vozem značku dodržuje. Jednak musí mít nastavené parkovací hodiny, jednak se dá různým způsobem dokázat, že se vozidlo po zaparkování třeba celý den nehnulo z místa. 
Toto omezení by mělo platit alespoň v pracovní dny, přes víkend bude moci dobře sloužit např. pro návštěvy rodin na sousedním sídlišti Trávník... (mm)
 

Škola začala v novém roce velkým testováním 

100% negativních samozřejmě nebylo a tak někteří žáci museli v izolaci počkat na rodiče a odejít do karantény.  Ostatní byli ve škole, proticovidová opatření byla dodržována. Další testování bude ve čtvrtek. To už ovšem bude mít každý pozitivní nález větší dopady i na ostatní žáky ve třídě. Očekává se nová vlna, kterou bude třeba přečkat. Zatím máme v České Třebové velké zlepšení a patříme mezi města nejmenším procentem nárůstu covidu v regionu.

Nové osvětlení v Žamberku vede podél Orlice

V listopadu loňského roku bylo dokončeno a zprovozněno veřejné osvětlení v úseku od betonového mostu v Tyršově ulici podél řeky kolem betonové lávky, volejbalových kurtů a bývalého kluziště až k napojení na silnici 1/11 v ulici Zámecká před koupalištěm.
Pro realizaci byla vybrána historizující svítidla v LED technologii s teplým světlem, která byla použita již v předchozí etapě na Havlíčkově nábřeží a v ulicích Hluboká, Pod Radnicí a Vrbí. Akci realizovaly Technické služby Žamberk. Celkové investiční náklady jsou 930.200 Kč včetně DPH. 

První miminka roku v kraji - doplnění: 

Prvním miminkem roku, které se narodilo v některé z porodnic v Pardubickém kraji, je holčička Dorotka. Mamince Tereze se narodila v Orlickoústecké nemocnici v 6.47 hodin a vážila 3000 gramů
Prvním chlapečkem a druhým miminkem, které se narodilo na Nový rok v Pardubickém kraji, je Sebastien. Ten přišel na svět v Chrudimské porodnici v 10.49 hodin s váhou 3.150 gramů. 

Mezikrajská  hokejová liga v neděli pokračovala, Kohouti nehráli

SKUPINA A, 7. kolo:
HC Jaroměř – HC Chrudim 2:6 (0:2, 1:2, 1:2). Diváci: 105.
HC Náchod - HC Spartak Choceň 3:5 (1:0, 1:4, 1:1). Diváci: 121.
Tabulka:  1. Česká Třebová (15), 2. Nový Bydžov (13), 3. Nové Město nad Metují (13), 4. Chrudim (11), 5. Litomyšl (9), 6. Choceň (4), 7. Náchod (1), 8. Jaroměř (0).
Příští program:  Středa 5. ledna, 18:00: Nový Bydžov – Litomyšl, Náchod – Jaroměř, 18:30: Chrudim – Choceň, 19:00: Nové Město nad Metují – Česká Třebová. Neděle 9. ledna, 17:00: Náchod – Chrudim, Nový Bydžov – Česká Třebová, Jaroměř – Litomyšl, Nové Město nad Metují – Choceň.

Nová výstava v Kulturním centru má vernisáž 11. ledna

Jde o výstavu (snad) královéhradeckého výtvarníka Lukáše Bezvody, ke které zatím nebyly vydány žádné podobnosti, kromě dále uvedeného plakátu. Ve snaze získat nějaké zvěsti na internetu jsem toho mnoho nezjistil.  Nejsou ani informace o posledních  realiozuovaných výstavách. Našel jsem pouze jeden plakát na stejnojmennou výstavu, která se však uskutečnila již v listopadu 2020. Tento plakát pro srovnání uvádím...
Možná jsem špatně hledal. Je to ovšem škoda, že nemáme možnost získat o výtvarníkovi, který se podle všeho nespecializuje pouze na m alby, více vědomostí. Budeme muset počkat až na vernisáž, potom už budeme informovanější. Jen nevím, zda se tímto způsobem přiláká na výstavu více návštěvníků.  Snad tam alespoň přijdou (očkovaní) členové kulturní komise... (mm)


Některá českotřebovská výročí v roce 2022                          

Před 730 lety roku 1292 daroval Václav II. zbraslavskému klášteru rozsáhlé území  na Orlickoústecku, mj. i Českou Třebovou. Tato listina je pro mnohé obce první písemnou zprávou o jejich existenci.
Před 570 lety roku 1452 byl založen v našem městě tkalcovský cech. Cechovní artikule získal cech ale až roku 1722, tedy púrávě před 300 lety.
Před 475 lety roku 1547 byla postavena renesanční radnice, mnohokrát přestavovaná, se štítem, hodinami a věžičkou.
Před 455 lety roku 1567 uděluje Vratislav z Pernštejna městu právo odúmrtí a právo várečné. O rok později tuto výsadu potvrzuje i král Rudolf II..
Před 260 lety roku 1762 udělila Marie Terezie městu na žádost purkmistra a rady privilegium na dva výroční trhy. První trh na přízi, plátno, len a vlnu se měl konat každoročně 6. srpna, druhý dobytčí trh, na den svatého Mikuláše (6. prosince). Navíc měšťanům povolila konání týdenního trhu každý čtvrtek.
Před 235 lety roku 1787 vyhořela první dřevěná kaple na Horách.
Před 170 lety (10. srpna 1852) projíždí Českou Třebovou do slovenského Sliače a za manželem do Ďarmot Božena Němcová.
Před 160 lety roku 1862 byl zvolen starostou města synovec MUDr. Rybičky, velkopláteník z domu na náměstí čp. 22 Hynek Rybička.
Před 155 lety roku 1867 bylo zrušeno na náměstí  dvanáct masných krámů a náměstí bylo vydlážděno. V témže roce nechal postavit Jan Rybička na Horách nynější hostinec s lázněmi za vyhořelý dřevěný.
Před 150 lety roku 1872 přerušila činnost tělocvičná jednota Sokol. Z této organizace vznikl Sbor dobrovolných hasičů. Jednota Sokol byla obnovena až v roce 1885.
150 let od vzniku Sboru dobrovolných hasičů
Před 145 lety roku 1887 věnovalo místní občanstvo hasičskému sboru prapor, který byl posvěcen 21. srpna téhož roku.
Před 130 lety (16. října 1892) byla otevřena Na Skále tělocvična místní tělocvičné jednoty Sokol a na Vinohradech byla založena Josefem Vavřínem firma na výrobu harmonik a heligonek.
Před 120 lety roku 1902 byl zřízen městský vodovod s požárními hydranty a začala přestavba českotřebovského nádraží, kdy došlo k jeho rozšíření a prodloužení. Také byly zrušeny dva přejezdy nedaleko parku Javorka.
Před 115 lety roku 1907 bylo založeno první orchestrální sdružení Filharmonická jednota, která byla v roce 1912 přejmenována na Pěvecko – hudební sdružení Smetana. Na Horách poblíž hostince postavilo město kramářské boudy.
Před 110 lety roku 1912 byla založena pila firmy Krbec a Přibyl. Došlo také k otevření budovy dnešního Gymnázia.
Před 90 lety roku 1932 bylo postaveno severní křídlo měšťanské školy na Farářství.
Před 70 lety roku 1952 začala výstavba vojenských kasáren v Borku.
Před 65 lety roku 1957 byla zahájena stavba nového mostu přes řeku Třebovku na silnici ke Skuhrovu.
Před 60 lety roku 1962 byla dokončena přestavba kina Jas ve čtvrti Parník na širokoúhlé kino. Téhož roku vznikl Ústav pro zpracování chemických vláken (ÚZCHV).
Před 50 lety roku 1972 byla zprovozněna výšková budova VKDI Orlík.
V tomto roce opustila Dílny pro opravu vozidel ČSD poslední opravená parní lokomotiva.
Před 45 lety roku 1977 se konal první ročník pochodu Putování za českotřebovským kohoutem.
Před 35 lety roku 1987 bylo dobudováno panelové sídliště Lhotka.
Před 30 lety roku 1992 byla zřízena Městská policie a bylo otevřeno rehabilitační středisko VKDI Orlík.
Před 25 lety (1. května 1997) zrušeno Obchodně – provozní ředitelství ČD. V červenci téhož roku postihla město velká povodeň, o dva měsíce později ( 2. září ) byl slavnostně otevřen stacionář ( A – Centrum v městské čtvrti Lhotka).