Českotřebovský deník 141/2022 (21/5)
CZ LOKO v centru České Třebové otevřelo školící a ubytovací zázemí

Nové školící centrum pro 30 osob a ubytování pro 25 zaměstnanců nabízí zrekonstruovaná budova, kterou společnost CZ LOKO otevřela 18. května 2022 v historickém centru České Třebové.
„Vyřešili jsme tím hlavně vlastní potřeby, protože dostatečné vzdělávací a ubytovací kapacity nám chyběly. Ale stejně tak mě těší, že jsme pomohli vylepšit vzhled města, s nímž jsme spojeni už od poloviny 19. století, kdy zde začala oprava lokomotiv,“ uvedl Josef Bárta, majoritní akcionář a předseda představenstva CZ LOKO.
Zanedbaný a dlouho nevyužívaný objekt, v němž kdysi byla i banka, firma získala v roce 2020.
Podle Magdalény Peterkové, starostky města, je nové využití objektu velmi dobrým počinem. „Vím, že stavební úpravy nebyly jednoduché, neboť se dům nachází v městské památkové zóně a bylo třeba splnit podmínky památkářů. Plné využití objektu na Starém náměstí velmi vítám a věřím, že napomůže oživení centra města,“ říká starostka.
„Modernizace to byla radikální, ale také velmi ohleduplná k okolí. Výsledkem spolupráce se stavebním úřadem je citlivé začlenění do rázu celého náměstí,“ dodává Jiří Kutálek, správní a personální ředitel CZ LOKO.
Z náměstí jsou dva vchody.  První vede do školicího střediska a bytové části s pěti pokoji a společnou kuchyní. Druhý pak do prostor, o jejichž využití není ještě rozhodnuto. Může v nich být lékárna nebo ordinace lékaře. Z boční ulice je vchod do ubytovny s devíti pokoji ve dvou patrech. K dispozici je šatna, kuchyně, společenská místnost a několik sociálních zařízení. Budova má svého stálého správce a ostrahu.
CZ LOKO tím výrazně rozšířilo možnosti pro vzdělávání zaměstnanců, protože školící zázemí přímo v továrně už naráží na kapacitní limity. Vedle větších školících akcí zde bude pořádat i setkání se zákazníky, konference nebo firemní akce.„Vlastní ubytovací kapacity jsme dosud neměli žádné. Je to strategická investice, protože nám rozšiřuje možnosti náboru zaměstnanců z celého Česka i zahraničí. Bez toho se neobejdeme. Kapacita se také velmi rychle zaplnila,“ vysvětluje Jiří Kutálek. Firma chce ubytování či bydlení svých zaměstnanců věnovat pozornost i nadále, protože podle demografické křivky za osm až deset let nejsilnější ročníky odejdou do penze a naopak ty početně nejslabší budou v produktivním věku.
„Pak nebude jiná možnost, než chybějící profese jako svářeče nebo elektrikáře přivézt ze zahraničí. Proto i své ubytovací kapacity budeme muset dál rozšiřovat,“ dodal. Vedle České Třebové v úvahu připadá i Jihlava, kde má firma druhý závod, specializovaný na výrobu nových lokomotiv.  
Odkaz na video najdete ZDE

Rušnou noc měli hasiči Pardubického i Královéhradeckého kraje. 

Varování meteorologů se naplnilo a jednotky požární ochrany zasahovaly od páteční 19. hodiny do sobotní 6. hodiny ranní v 90 případech (Pardubicko) a 124 případech (Královéhradecko) u spadlých stromů hlavně na komunikaci, ale i na zaparkované vozy.
V souvislosti s bouřkou likvidovali hasiči Pardubického kraje tři požáry. Do Srchu -Pohránova u Pardubic mířili hasiči ještě před půlnocí. Po úderu blesku tady hořel karavan. Při příjezdu hasičů byl již karavan celý v plamenech, a navíc došlo k explozi propanbutanové lahve v karavanu. Událost se obešla bez zranění. Během bouřky bylo nutné také zachránit slepice v odchovně v Opatovicích nad Labem. Došlo zde vlivem bouřky k výpadku klimatizace. Aby nedošlo k jejich přehřátí museli hasiči přes elektrocentrály napojit ventilátory ve třech halách. Ventilátory byly v provozu celou noc.
Profesionální a dobrovolné jednotky hasičů v Královéhradeckém kraji především odstraňovaly spadlé stromy z komunikací. V několika případech také došlo k pádu stromů auta. Například u vodní nádrže Rozkoš u Velké Jesenice odstranili hasiči strom, který spadl na zaparkovaný osobní automobil. Ve Skuhrově nad Bělou pak zabezpečili proti požáru osobní vůz, na který spadla část štítu rodinného domu.
V souvislosti s bouřkou zasahovaly jednotky u dvou dopravních nehod. Ve Vamberku (Merklovice) v 22:53 hodin byl ohlášen náraz osobního vozidla do spadlého stromu (bez zranění). V 23:37 hodin v Dobušce pak pád stromu na osobní vozidlo na silnici I/14 (bez zranění). Hasiči likvidovali také dva požáry: v 22:40 hodin v Libřicích požár travního porostu od spadlých drátů elektrického vedení, v 23:23 hodin v Semonicích požár stromu po úderu blesku.(Orlicky.net)

Muzeum modelové železnice v Chocni?

Hejtman Martin Netolický navštívil v pátek dopoledne Choceň, kde navštívil choceňské nádraží, v rámci kterého by v jedné z nevyužitých prostor mohlo vzniknout muzeum modelové železnice. Cílem je, aby se expozice otevřela v dubnu příštího roku. Následně hejtman jednal také se starostou města Janem Ropkem.
„Na hlavním železničním koridoru se nachází několik nádražních budov, které by vzhledem k provozu mohli sloužit veřejnosti jako muzeum modelové železnice. Vedle budovy v Ústí nad Orlicí, která je však v neutěšeném stavu se nabízí nádraží v Chocni. Zde je opuštěný prostor po centru Českých drah, který se svojí velikostí a dispozicí přímo nabízí k expozici modelové železnice. Společně s iniciátorem myšlenky a Správou železnic se bavíme o možnostech, aby od příštího roku bylo muzeum otevřené veřejnosti. V tuto chvíli se nám jeví jako nejlepší, aby muzeum provozoval spolek s finanční podporou kraje, města, ale i soukromých subjektů. Obdobné iniciativy u nás rozhodně mají dveře otevřené,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Ten při své zastávce v Chocni jednal také se starostou Janem Ropkem. Tomu představil nejen záměr muzea modelové železnice, ale hovořili také o rekonstrukcích silnic v okolí včetně stavby přivaděčů na D35.

Pevnost Dobrošov se otevřela návštěvníkům 

Od včerejšího dne si návštěvníci mohou prohlédnout nově zrekonstruovanou pevnost Dobrošov. V květnu bude otevřena denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin a zájemci si mohou projít prozatím dva ze tří prohlídkových okruhů.
Návštěvnické centrum je přístupné po celou otevírací dobu, do pevnostních srubů a podzemí budou komentované prohlídky odcházet v 11:00, 13:00 a 15:00. Průběžné informace o otevírací době a ceny vstupného lze nalézt na webu www.muzeumnachodska.cz/dobrosov.
„Královéhradecký kraj investoval do turisticky oblíbené památky téměř 96 milionů korun, aby pomohl zachovat a dál prezentovat významnou část naší historie. Nyní se pevnost Dobrošov otevírá po tříleté pauze návštěvníkům. Věřím, že si i díky moderním audiovizuálním technologiím odsud odnesou nezapomenutelný zážitek i ponaučení,“ uvedl hejtman Martin Červíček.
Pevnost Dobrošov a její historii lze poznat prostřednictvím tří prohlídkových okruhů. První z nich vede do nově postaveného návštěvnického centra. Zde si lidé mohou prohlédnout expozici věnovanou vývoji opevnění i událostem v roce 1938, kdy se Československo muselo vzdát části pohraniční, a tedy stále rozestavěného systému pevností. Nachází se zde i sbírka modelů vojáků a techniky československé armády období první republiky od Lubora Šušlíka. Zájemci si mohou vyzkoušet, jak vypadala střelba z děla na postupující tanky, hledání min či sledovat pomocí virtuální reality let netopýrů, kteří v pevnosti zimují. Centrum je plně bezbariérové a je možné se sem opakovaně v rámci dne vracet.
Další prohlídkový okruh zavede turisty kromě návštěvnického centra také do srubů Můstek a Zelený a podzemních chodeb mezi těmito objekty. Prohlídka je fyzicky náročná. Návštěvníky čeká více než 400 schodů. Teplota v podzemí je přibližně 6 °C. Vstup je možný pouze v doprovodu průvodce a prohlídky začínají v 11:00, 13:00 a 15:00. V jedné skupině může být maximálně 28 lidí, takže personál pevnosti doporučuje objednání předem na e-mail dobrosov.pokladna@muzeumnachodska.cz.
V dělostřeleckém srubu Zelený se nově nachází osobní výtah, který díky lávce činí tento pevnostní objekt částečně bezbariérový, nutná je však předchozí domluva s personálem pevnosti.
Srub Jeřáb skrývá unikátní nápisy vojáků
Třetí prohlídkový okruh vede do pěchotního srubu Jeřáb a přilehlé části podzemí. Tato část pevnosti bude otevřená pouze v červenci, srpnu a o státních svátcích. I zde návštěvníci musejí počítat s fyzickou náročností prohlídky. Do objektu se vstupuje otvorem o rozměrech 90 x 110 centimetrů a na trase se nachází zhruba 300 schodů. Uvnitř srubu Jeřáb se nalézají citlivě rekonstruované nápisy a malby, které na stěnách vytvořili vojáci, a odrážejí tak pocity frustrovaných Čechoslováků.
„Srub Jeřáb je jediný, kde se takováto stopa mobilizovaných a následně odvolaných vojáků dochovala do dnešní doby. Posádka na stěny zaznamenala silně emotivní slovní útoky na adresu nacistického Německa či Polska, které zabralo část českého Těšínska. Vzhledem k této jedinečnosti jsme museli zvolit citlivý restaurátorský zásah, který nemá v Česku obdoby,“ dodala náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, do jejíž gesce spadá kultura a cestovní ruch.
Muzeum Náchodska, dříve Regionální Muzeum Náchod a Okresní muzeum Náchod, provozuje muzeum v pevnosti Dobrošov od roku 1968. Královéhradecký kraj vlastní pevnost Dobrošov od roku 2015, kdy ji bezplatně převzal od Armády České republiky.

O krajském zdravotnictví podruhé, tentokrát se starosty Chrudimska

Debata s představiteli obecních samospráv, která se i tentokrát týkala tématu zdravotnických služeb v gesci Pardubického kraje, se po Svitavách přesunula do Chrudimi. Na setkání dorazili nejen starostové obcí, ale i zastupitelé. V sále nakonec diskutovaly více než dvě desítky osob.
Zdravotnická záchranná služba, LDN Rybitví, DC Veská nebo Hamzova léčebna, to všechno jsou zdravotnická zařízení, jejichž vedení se dnes v Chrudimi představilo. Velká část programu byla věnovaná i Chrudimské nemocnici.  Do té v polovině července nastoupí nový oblastní ředitel pro zdravotní služby, který kromě Chrudimské nemocnice povede ještě nemocnici v Pardubicích. „Je pro mě velmi podstatné, abychom jako kraj dokázali o důležitých tématech pravidelně komunikovat se starosty obcí. I proto tato setkání pořádáme. Jméno nového ředitele, jehož pozici se podařilo obsadit po více než roce, jistě takovýmto tématem je,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková s tím, že Jan Marounek, který výběrové řízení vyhrál, je lékař s bohatými zkušenostmi z praxe i z Ministerstva zdravotnictví, zná legislativu a rozumí fungování zdravotnických zařízení.
Po nástupu čeká na nového ředitele velký úkol v podobě personální stabilizace nemocnice. „Chrudimská nemocnice má v Nemocnici Pardubického kraje svoji nezastupitelnou roli v péči o více než sto tisíc obyvatel okresu. I nadále se s ní počítá jako s jednou z našich pěti nemocnic akutní péče a je dlouhodobě plánován její rozvoj,“ uvedl během své prezentace generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald a náměstkyně Michaela Matoušková jej v prohlášení podpořila: „Pardubický kraj bude svým obyvatelům, a nejen jim, i nadále nabízet služby ve všech svých pěti nemocnicích akutní lůžkové péče. Na tom se nic nemění.“ 
Na setkání v Chrudimi navážou červnová setkání v Litomyšli, Ústí nad Orlicí a Pardubicích. I zde budou diskutovat zástupci zdravotnických zařízení (nemocnice, léčebny, rehabilitační ústavy či dětská centra) z oblasti s vedením obecních samospráv. Náměstkyně má v plánu akci pravidelně opakovat. „Považuji za klíčové, abychom byli se starosty obcí v kontaktu, a to jak my, tak zdravotnická zařízení, která mají ve své spádovosti. Doufám, že se nám podaří jednotlivé subjekty vzájemně propojit a že výsledkem bude lepší komunikace a lepší servis pro občany,“ uzavřela Michaela Matoušková.


  •