ČD 360/2023    neděle 24. prosince


Vánoční přání uvádí letošní třistašedesáté vydání Českotřebovského deníku v tomto roce, které vychází na Štědrý den. Je to Den přání a letos si přejme snad víc než jindy, aby byla splněna. Po tom letošním nešťastnými událostmi zakončeném adventu to je více než zapotřebí.  Rok má ale 365 dnů a tak po krátké vánoční  pauze vyjde 27. prosince a dál do konce roku ještě pět posledních letošních deníků. Budu se snažit problémy hodit za hlavu, byť existují a zabývat se tématy vznešenějšími, zásoba je opravdu velká. Adventní shon skončil, tak bude právě na tyto jinak odkládané záměry více času. "Vánoční prázdniny"  tak budou využity zejména k dohánění všech restů. Všechno co jsem nestihl pak plynule přechází do dalšího roku 2024. A není toho málo. Koncem roku bude také čas na zamyšlení o tom, jaký byl ten rok současný, co se podařilo a co stále před sebou odsouváme.
Dovolte mi, abych všem návštěvníkům webových a facebookových stránek Českotřebovského deníku poděkoval za celoroční přízeň a popřál spokojené a radostné Vánoce v rodinném kruhu. Milan Mikolecký

Vánoční dárek Českotřebovského deníku:

Videozáznam celého Vánočního koncertu z 12. prosince


Nové video Českotřebovského deníku putuje přímo ze střižny Libora Vašiny na obrazovky  právě před uzávěrkou 360., tedy vánočního vydání Českotřebovského deníku. Obsahuje všechna vystoupení se záběry z více kamer a optimalizovaným zvukovým záznamem. Délka videa přesahuje 1,5 hodiny. Při poslechu si uvědomíme, co všechno dokážou předat svým žákům pedagogové hudebního oboru naší zušky.


Rozdávání světla na Starém náměstí – 24. 12. 2022


Rádi Vás uvidíme na Štědrý den u vánočního stromu na Starém náměstí, kde budeme všem příchozím dělat plamínkem radost. Budeme zde Betlémské světlo rozdávat od 9:30 do 11:30.
  Pozvánka na lednovou výstavu do městské knihovny Česká mše vánoční - provedení 2023 a 2021. Porovnejte záznamy!
  

   
11.1. 2023 ČTVRTEK  od 18:00  ZA TUČŇÁKY DO PATAGONIE

Vyprávění Mgr. Hany Entové o měsíční výpravě do Patagonie a Ohňové země. Kromě navštívených jihoamerických památek bylo cílem cesty pozorování a fotografování místní fauny a flóry. Na své si přijdou i milovníci hor a ojedinělých fenoménů zdejší neživé přírody. K vidění bude fotoprezentace a velkoformátové knihy.
Ekocemrum Podorlicko, Podbranská 959 Č. Třebová  Pořádá ZO ČSOP Podorlicko. Vstupné dobrovolné


O sladkovodní ryby z Rybářství Litomyšl  je velký zájem


Hejtman Martin Netolický navštívil v pátek 22. prosince Rybářství Litomyšl. S vedením největšího podniku svého druhu v našem regionu řešil ohlédnutí za končící sezónou, plány na příští rok ale například i legislativní změny, se kterými se rybáři musí popasovat.
Rybářství Litomyšl je největším regionálním producentem ryb, většinu z nich navíc prodává v České republice. Na tuzemský trh míří 80 % produkce, v exportu převažuje vývoz do Německa, Polska, Rakouska a dalších zemí. Drtivou většinu prodejů tvoří kapr obecný, ale společnost nabízí i další oblíbené sladkovodní druhy ryb, například pstruhy, sumce, štiky, candáty a mnohé další. Společnost letos oslavila kulaté výročí, na trhu působí od roku 1993. „Hospodaří na více než 200 rybnících s rozlohou přesahující 1100 hektarů. Letos mají za sebou ekonomicky průměrný rok, museli se jako ostatní rybáři v republice vypořádat například s klimatem, který ovlivnil teplotu vody a dalšími problémy. Přesto se samozřejmě najdou pozitiva, například nárůst ceny u exportu do zahraničí, který jim pomohl vylepšit ekonomický výsledek. V okolních zemích mají problémy s chovem sladkovodních ryb, což nahrává tuzemským producentům. S vedením společnosti jsme řešili také legislativní změny například v oblasti ochrany kormoránů a vyder, jejichž počty chtějí rybáři snižovat. I tento sektor se navíc bude muset vypořádat se změnou zákoníku práce, což může způsobit problémy. Dobrou zprávou je, že stát by měl v příštím roce podle odhadů vypsat dotace na odbahnění rybníků, které letos nebyly, což v praxi zkomplikovalo situaci,“ shrnuje výsledky jednání hejtman Martin Netolický.
Rybářství Litomyšl má svou vlastní líheň pro hlavní hospodářské druhy ryb. Již několik let se podílí na speciálním projektu záchrany raka říčního. Společnost je také aktivní v oblasti revitalizace krajiny a ochrany životního prostředí. V posledních letech ekologicky zhodnotila více jak 100 hektarů pozemků obnovou rybníků, vodních toků a mokřadních pásem. V odborné činnosti úzce spolupracuje s předními vědeckými subjekty a univerzitami v ČR. Aktivně se zapojuje do pořádání akcí ve sportovním rybolovu i kulturním životě v Litomyšli, stojí mimo jiné za tradičním festivalem Fish Fest, který se letos konal již po osmnácté.
Předvánočního setkání se kromě zástupců Rybářství Litomyšl zúčastnil i litomyšlský starosta Daniel Brýdl a generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta. „Společně jsme probírali plány radnice na příští rok, kdy se například opět bude muset Smetanova Litomyšl konat mimo prostory zámku. Radnice se chystá opravovat dům U Rytířů a má pro následující měsíce řadu ambiciózních plánů. Řešili jsme ale například i plánované rozvojové aktivity v areálu Litomyšlské nemocnice, zadržování vody v krajině a další témata,“ dodává Martin Netolický. TZ