Českotřebovský deník 39/2023 (7/2)   
Ústecký starosta Petr Hájek vystavuje v Kulturním centru

Vernisáž výstavy Koláží Petra Hájka v českotřebovské výstavní síni  byla velmi vydařená, stejně jako na předešlých vernisážích zde vládla pohoda a dobrá nálada, mezi návštěvníky se míchali Třebováci i Oušťáci.  Mezi hosty vernisáže byl také českotřebovský starosta Zdeněk Řehák a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, Petr Hájek si dovezl na vernisáž také hudebníky a vybral dobře.  Ukázalo se, že Petr Hájek není jen výborný správce sousedního města, kde ve funkci starosty "vládne"  už čtvrté funkční období, ale také tíhne k múzám několika druhů.  Jeho "slabost" pro amatérské divadlo byla dobře známa v širém kraji, nyní vešla i v České Třebové ve známost i jeho další záliba v kolážích, ve které výtvarno spojuje se svými vzpomínkami, fantaziemi. Výstava obsahuje úctyhodný počet obrazů, jejichž společným výtvarným řešením je kruh. Výstava teprve začala a tak je třeba pozvat veřejnost, aby poodkryla zdroje inspirace Petra Hájka a posoudila řešení. Je zde opravdu co prohlížet.
Českotřebovský deník na výstavě natočil vše potřebné k tomu, abychom v krátké době prezentovali  zajímavý video dokument o výstavě. K výstavě se vrátím ještě zítra důkladnou fotoreportáží. (mm)
 

Zemřel Mgr. Stanislav Beneš,  dlouholetý ředitel školy, sportovec, radní     
Nekrolog připravujeme.
Standa Beneš byl významnou osobností města  a zaslouží si, aby jeho působení ve škole, ve sportu i ve veřejném prostoru bylo sepsáno pečlivě a úplně. Od roku 2002 do r. 2018 byl např. zastupitelem města a radním. Čest jeho památce !

Připravuje se pasport veřejného osvětlení  

Je to skutečně potřebné. Veřejné osvětlené není jen nové, ale některé trasy byly postaveny  třeba i v v 70. a 80. letech. Nyní už nikdo neví, kudy přesně vedou. Máme desítky druhů svítidel různého stáří, často už hodně přesluhujících a méně účinných. Navíc existují dotace na modernizaci VO, ale bez existujícího pasportu na ně není nárok.
Ve městě je přes 1600 světelných bodů. Část sítě VO byla modernizována  odhadem možná 25 - 30%  Majitelem sítě je Město, EkoBi zajišťuje provoz a údržbu a opravy
Zaměření kabelů si provádí EkoBi samo, pasport je třeba zapracovat do  digitálních mapových podkladů. Hlavním úkolem je úspora, neboť postupnou modernizací nevýkonných světelných bodů a vedení by se dalo ušetřit cca 40% současné spotřeby. Některé trasy však potřebují zásadní modernizaci. připomeňme si, že po dokončení  nového osvětlení na hlavním průtahu města, v Podbranské a Lidické ulici  měla být na řadě modernizace veřejného osvětlení v ulici Litomyšlské. Jako první krok by měla být příprava  projektové dokumentace.....

 Nová silnice a snadnější dojíždění pro zaměstnance z Polska.
Kraj přichází s kombinací přeshraničních projektů

Dalším postupem příprav na modernizaci silnice II/311 z Mladkova do Jablonného nad Orlicí se v pondělí zabývali krajští radní. V případě této komunikace se předpokládá podání žádosti o dotaci v rámci programu Interreg Česká republika – Polsko 2021-2027. Náklady celého projektu jsou v tuto chvíli odhadovány na 110 milionů korun s tím, že evropská dotace by mohla přinést až 80 milionů korun.
„Již v minulosti jsme v rámci silnice II/311, která vede z Lanškrouna až do Deštného v Orlických horách opravili úsek Nepomuky-Horní Čermná a plánujeme také modernizaci dalšího úseku z Horní Čermné do Mistrovic. Paralelně s tím řešíme také úsek z Jablonného nad Orlicí až do Mladkova, na který bychom chtěli získat finanční prostředky z programu přeshraniční spolupráce Interreg Česká republika – Polsko 2021-2027. Předpokládané náklady projektu činí 110 milionů korun a realizace by mohla začít koncem roku 2024,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Výzva k podání žádosti o dotaci bude dvoukolová. Ještě v únoru musí být podán zjednodušený projektový záměr, a poté do tří měsíců kompletní žádost se všemi přílohami dle podmínek výzvy. „Evropská dotace by ideálně mohla dosáhnout až 80 milionů korun. Pro zvýšení bodového ohodnocení žádosti a úspěšnou obhajobu maximální výše dotace proto hledáme další kladné přeshraniční efekty, od nalezení partnera s podobným silničním úsekem na polské straně až po koordinaci významných zaměstnavatelů v Jablonném a okolí pro společnou organizaci přeshraničních autobusových spojů pro hromadnější dojíždění jejich zaměstnanců. Pokud by se takovéto unikátní dopravní spojení podařilo, pak by se zároveň výrazně ulevilo obcím v příhraničí, které trápí vysoká intenzita individuální osobní automobilové dopravy související s „pendlováním“ polských pracovníků do českých firem,“ sdělil krajský radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

FOTOGRAFIE PRO PAMĚTNÍKY    


   Javorka, jakou neznáte....


Obnova pardubického zámku pod dohledem významných architektů
Národní kulturní památka Zámek v Pardubicích, která je v majetku Pardubického kraje, představuje pro  region symbolicky něco jako Hradčany pro Českou republiku. Pro její postupnou rekonstrukci a co nejlepší funkčnost proto ustavil náměstek hejtmana Roman Línek před časem poradní sbor architektů. Vedle autora generelu zámku Petra Všetečky do něj patří emeritní děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus a také další uznávaný architekt Josef Pleskot. Všichni se nyní sešli na zámku, aby posoudili hotové části a debatovali nad dalšími etapami rozvoje.
„Poprvé jsem je pozval do Pardubic v roce 2017 a od té doby konzultujeme naše postupy pravidelně. Stáli jsme hlavně  o to, aby se tito špičkoví odborníci se zkušenostmi z rekonstrukcí památek,  podívali na to, co řešíme, zvenčí a nezaujatě. To se podařilo a získali jsme mnoho cenných podnětů, díky kterým se na zámku otevřely ty nejcennější prostory pro veřejnost. Pro muzejní výstavy a provoz vznikly a ještě budou vznikat prostory nové. Vedlejším efektem těchto schůzek byl i plán vystěhovat ze zámku galerii a zakoupit pro ni hlavní budovu v Automatických mlýnech,“ uvedl Roman Línek.
Spokojenost nad tím, co se na pardubickém zámku od první návštěvy architektů změnilo, vyjádřil po prohlídce Ladislav Lábus: „Je to velice citlivě udělaná rekonstrukce, která je kvalitní nejen ve vazbě na stavbu historického zámku, ale i formou svých expozic a vybraných materiálů. Před pěti lety zde byly některé expozice trochu přeplněné a jiné zase nebyly příliš vhodné do reprezentačních prostor zámku. Například přírodě, která má nyní výstavu v hospodářských budovách, sluší nové sály mnohem více. Zámek a jeho výstavy dostaly také určitou provázanost jako celek, což je dobře. Je to provedeno s velkorysostí, která je adekvátní významu tohoto sídla.“
Zámek má být jako šperk, ale také k dennímu užívání
V procesu těsně před zahájením jsou nyní na pardubickém zámku dva velké projekty - návštěvnické centrum podle návrhu architekta Všetečky a nový společenský sál, jehož návrhu včetně ikonického skleněného schodiště se ujala Eva Jiřičná. Tím bude dokončena hlavní osa rekonstrukce, ale stále je zde mnoho dalších míst, která je možné vylepšit. Jedním z nich je třeba opuštěná terasa vedle zbrojnice, kde by mohl vzniknout reálný skleník, volně přístupné lapidárium v podzemí, rekonstrukci budou potřebovat další prostory po galerii a jejích kancelářích a ve výhledu jsou i zahradnické úpravy valů a jejich případné zprůchodnění z Podzámeckého parku.
"Chceme na zámku vyzdvihnout několik výjimečných záležitostí, takových šperků a taháků pro návštěvníky. Jednak to bude klenotnice s nejcennějšími archeologickými nálezy z historie, jejíž podobu navrhla Eva Jiřičná. Dalším šperkem bude jistě i skleněné schodiště v sále od stejné autorky a nakonec také renesanční zasedací sál ve 3. podlaží. O jeho finální podobě se zatím radíme. Zároveň tu chceme mít také dobré zázemí pro provoz muzea, pro návštěvníky zámku, ale i pro ty, co sem přijdou jen na procházku,“ okomentoval nové projekty Roman Línek.
Hlavně nepřeleštit
Sály paláce ve třetím patře, které jsou nyní bez dveří a vytváří průchozí enfiládu, si prošli i přítomní architekti. Řeč byla hlavně o tom nejzachovalejším, s nádherným kazetovým stropem s motivy mořských božstev. V nástěnných malbách je tu naznačeno i originální rozmístění lavic a motivy maleb vytvářejí dojem trojrozměrné architektury. „Máme z posledních let dostatek historických výzkumů na to, abychom mohli zrekonstruovat nejpravděpodobnější původní podobu této místnosti,“ řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek a pokračoval: „To znamená, že bychom v této místnosti nástěnné malby nechali domalovat na celou plochu a vybavili ji historicky přesnými replikami stolu a sedacího nábytku, případně i dveří.“. Na to navázal Josef Pleskot: „Pokud bude mít zasedací sál v této podobě svou užitnou reprezentativní funkci v rámci kraje a města a zároveň i vědecky podloženou funkci edukativní a historickou, rozhodně bych se toho nebál,“ uvedl architekt, který zároveň varoval před zbytečnou nablýskaností některých opravených památek. „Když mají nějaký svůj pel a omšelost danou časem, ne zanedbáváním, je na místě jim takovou autenticitu ponechat, hlavně nepřeleštit,“ dodal na závěr.