Českotřebovský deník 87/2023 (27/3)  
Nové video Českotřebovského deníku: Zakončení sezóny CHL Česká Třebová

  Letops zakončil sezónu exhibiční zápas mezi dvěma výběry CHL. Výběr provedl vedoucí zimáku pan Jaroslav Šimek,a udělal to dobře.   
Nominace byly chytře vymyšleny tak, že každý tým přihlášený do letošního ročníku soutěže měl v některém z týmů  zastoupení, největší pak první dva týmy z I. ligy letošního ročníku, tedy ADBA Ústí n.O. a Proplast.  V exhibici padla spousta gólů, neboť bílí vyhráli 9 : 2, přičemž jejich brankostroj se naplno rozjel až v poslední třetině exhibičního zápasu, který se hrál na 3 x 14 minut. Bylo to utkání plné rytířských soubojů, hrané bez záludností. Hráči se dobře znali z mnoha sehraných zápasů. Rozhodčí zápasu pánové Dalecký a Havránek tedy mnoho práce neměli, žádný trest nebyl udělen. A nehráli zde jen mladíci,  některé hlavy po sundání přileb zdobily šediny.
Uspořádání exhibice byl dobrý počin, v podstatě se tím zajistila účast zástupců všech týmů na závěrečném vyhodnocení soutěže. Závěr zápasu a následné vyhlášení pořadí a ocenění nejlepších natáčel také Českotřebovský deník. Ceny předával starosta města Zdeněk Řehák a jednatel společnosti Eko Bi Martin Brejcha. Slavnostní závěr CHL moderovala Magdaléna Zemková.  Vítězným týmem letošního ročníku CHL se stalo družstvo ADBA Ústí nad Orlicí,  druhý skončil letos tým Proplast. Byl zvyklý na zlaté medaile, letos se jeho hráči museli spokojit se stříbrem . "Takové medaile ještě nemáme", říkali hráči týmu při předávání a  radost z druhého místa v turnaji měli velikou.Na třetím místě v turnaji se umístil první českotřebovský tým Calibra. Byli také vyhlášeni nejlepší hráči turnaje. Jejich jména  vyplývají ze statistik, které vzorně po celou sezónu připravoval vedoucí zimního stadionu Jaroslav Šimek.

Nové video Českotřebovského deníku: Kácení stromů na Trávníku 

Dnes v pondělí 27. března nebyl zriovna den na vycházky, fičelo, zima a vítr dávaly dohromady pocity nevlídna. A přesto vyjela technika  s obsluhou likvidovat přerostlé dřeviny na sídlišti TZrávník. Pamatuji si na letní dobu, kdy jsem zde na přání zdejších obyvatel pořizoval fotografie svědčící o tom, že větve stromů leží na zaparkovaných autech a při dešti a větru dochází k poškození a znečištění. Vybrané stromy právě dnes padly a "přestěhovaly se do kontejnerů a na na skládku, kompostárnu... Pohotovým  zásahem Libora Vašiny tak máme zdokumentováno jak taková akce probíhala....

 

FOTOGRAFIE PRO PAMĚTNÍKY 

Fotbal se hrál také na Parníku, zejména v době, kdy zde bylo hřiště u továrny.  V archivu jsem našel tyto dvě fotografie z roku 1951 a 1952. Tehdy Parbník hrál pood klubem Jiskra. Hřiště nebylo jen pro fotbal, ale také se zde v zimě i bruslilo a samozřejmě hrál i hokej. Odtud se kluziště stěhovalo Za Vodu.

V Přívratu funguje další z hybridních prodejen

V prodejně potravin v obci Přívrat nedaleko České Třebové si mohou lidé objednat nákup do výdejního boxu, ze kterého si ho později vyzvednou a zaplatí jej i mimo otevírací dobu. Jde již o druhý typ hybridní prodejny, jež v Pardubickém kraji funguje. Jak takový nákup v praxi vypadá, si jel vyzkoušet radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.
Můžeme se označit za průkopníky hybridních prodejen v České republice, protože jsme prvním krajem, kde takovou službu nabízí. Jinde už možná fungují automatizované prodejny, ale jejich účelem je většinou zvýšení zisku. Hybridní venkovské prodejny, které jsme otevřeli u nás v kraji, představují řešení, jak zachovat samotnou službu obchodu v rámci obce. Po Bítovanech je to i prodejna v Přívratu, která zákazníkům nabízí možnost objednat si nákup předem. Obsluha jej následně připraví k odběru do chlazeného výdejního boxu. Obec se tím snaží vyjít vstříc občanům, kteří si nestíhají v obchodě nakoupit během otevírací doby. Když je prodejna otevřená, lidé si tu mohou nakoupit i obvyklým způsobem,“ vysvětlil radní Miroslav Krčil. Ten zároveň sdělil, že Pardubický kraj by chtěl časem pro tyto typy prodejen zařídit systémovou podporu. „Venkovské prodejny podporujeme dlouhodobě prostřednictvím dotačního podtitulu Programu obnovy venkova, ale zároveň bychom chtěli podat pomocnou ruku i těm obcím, které přijdou s nápadem na otevření takto specifické prodejny, jejíž počáteční provoz se bez finanční pomoci neobejde. Další obce o jejich zřízení také uvažují. V nejbližší době proto pro zájemce uspořádáme seminář, kde bychom jim nastínili reálné možnosti podpory. Zároveň by jim zde mohly obce, ve kterých už prodejny fungují, předat své zkušenosti.“
Ačkoliv se provoz boxů teprve rozjíždí, občané už si na tuto službu podle starosty Přívratu Jana Stránského zvykají. „Za první týden a půl provozu jsme měli přes třicet výdejů, což považuji na začátek za slušné. Boxy nejsou klíčovou, ale doplňkovou vlastností našeho obchodu, a cílí především na obyvatele, kteří chtějí nakupovat v našem obchodě a podporovat jej, ale jejich pracovní nebo jiné časové vytížení jim nedovoluje navštívit obchod v otevírací době,“ dodal.
První hybridní prodejna byla v rámci kraje otevřena v obci Bítovany na Chrudimsku. Nese název „Fééér samoobslužný obchůdek“ a mohou v něm nakoupit třeba i ti, kteří přijíždějí z práce později. Ráno a dopoledne je v prodejně přítomna obsluha, odpoledne a večer se obchod přepíná do samoobslužného režimu.


Krajské dotace obcím pro územní plán
I pro rok 2023 kraj vyhlásil dotační program na podporu pořízení územních plánů pro obce do 3000 obyvatel. Letos se do něj přihlásilo pět žadatelů a radní Pardubického kraje v pondělí 20. března zastupitelstvu doporučili poskytnutí dotací obcím Bukovina u Přelouče, Ctětín, Dolní Morava, Horní Újezd a Plch.
V letošním roce chceme podpořit pořízení územních plánů malých obcí částkou 405 tisíc korun, přičemž přispíváme maximální výší 70 procent na projekt. Od roku 2007 Pardubický kraj podpořil celkem 362 místních obcí, mezi které rozdělil 39 milionů korun určených na tvorbu strategického rozvojového dokumentu. V současné době má vydaný nový územní plán 418 obcí, 28 ho pořizuje a pouze pět obcí pořízení územního plánu dosud nezahájilo. Jsme samozřejmě připraveni pomoci i jim,“ uvedl radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.
Co je územní plán a k čemu slouží?
Jedná se o územně plánovací dokumentaci na úrovni obce, v níž se stanovují cíle a úkoly rozvoje daného území. V územním plánu se mimo jiné stanovuje urbanistická koncepce, uspořádání krajiny, kudy má vést veřejná infrastruktura a vymezují se plochy a podmínky pro možné umístění staveb. O jeho schválení rozhodují zastupitelé dané obce.