Českotřebovský deník 140/2023 (18/5)
Nové video Českotřebovského deníku: 15. hudební besídka ZUŠ

Odkaz na video ZDE
 
Další akce ZUŠ na konci školního roku:
 
24. 5.  II. absolventský koncert  od 18 hodin, Malá scéna
 
31. 5. 16. hudební besídka  od18 hodin Malá scéna
 
1.6. III. absolventský koncert od 18 hodin, Malá scéna
 
2.6. Noc kostelů
kostel sv. Prokopa Dl. Třebová - orchestr bývalých žáků ZUŠ
 
3.6. Zuška v Javorce - ZUŠ OPEN  14 hodin - Hudební pavilon A. Bennewitze
6.6. Závěrečný koncert ZUŠ  18 hodin Velký sál Kulturního centra
7.6. 2023 Vystoupení literárně dramatického oboru  18 hodin, Malá scéna
8.6. 2023 Vystoupení literárně dramatického oboru  18 hodin, Malá scéna
Odkaz na video ZDE

Před 23 lety jsme bojovali za zřízení svého ORP
Tento den 18.5. v roce 2000 navštívila naše město náměstkyně ministra vnitra  paní Yveta Stryjová a zúčastnila se v tehdejším kině Svět besedy o problematice vytvoření obvodů pověřených úřadu. Při této příležitosti jí byla odevzdána petice se 4200 podpisy za zřízení ORP Česká Třebová. Snaha  Českotřebováků měla zabránit opětovnému připojení  od ústeckou radnici. Tato snaha se podařila a lze říci, že již tohoto dne jsme měli od paní náměstkyně příslib, že v dalším vývoji nebude Česká Třebová vynechána.  Besedy se tehdy zúčastnil nejen českotřebovský starosta Jiří Pásek, ale také orlickoústecký starosta Čepelka.

Pozvánka na vernisáž v domě u Rytířů 
Přijměte srdečné pozvání na vernisáž výstavy Josef Duchan / Pentiment, která se uskuteční v pátek 2. června v 17.00 v domě U Rytířů. v Litomyšli Pokud jste minulý rok navštívili festival Smetanova Litomyšl, mohli jste na koncertech a v Klášterních zahradách potkat umělce Josefa Duchana, jenž na papír horečnatě zaznamenával okolní dění. Intuitivní kresby tohoto těžko zařaditelného autora se vyznačují komplikovanou lineární strukturou, která balancuje na hraně abstrakce a zobrazivého umění. Barevné kresebné linie se v nich shlukují, překrývají a vytvářejí „chvějící se“ obrazy, jež odhalují autorovo niterné prožívání hudby a přibližují divákovi samotný tvůrčí proces vznikání uměleckého díla, podobně jako je tomu u techniky „pentimenti“. Hudební doprovod vernisáže: OSKARSAX 

České dráhy připravují pro kraj osm nových souprav

Hejtman Martin Netolický s náměstkem pro oblast dopravy Michalem Kortyšem jednali s vedením Českých drah o modernizaci vozového parku v regionu či uplatňování sankčního aparátu. České dráhy nyní pro kraj v rámci uzavřené smlouvy připravují pořízení osmi elektrických jednotek, které by měly v regionu jezdit od prosince 2025.
„Vzhledem k insolvenci původního dodavatele České dráhy definitivně opustily původní plán modernizovat v rámci celé republiky desítky osobních vozů řady Bdmtee, tedy takzvaných „honeckerů“ pro provoz v regionální dopravě. Proto nás zajímá, jakým způsobem budou tato vozidla pro náš kraj nahrazena. Mělo by se jednat celkem o osm kusů elektrických jednotek EMU 140 s maximální traťovou rychlostí 160 kilometrů v hodině, které by měly být nasazeny na trati 010 mezi Kolínem a Českou Třebovou od prosincové změny jízdního řádu v roce 2025,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že tato vozidla by měla zajišťovat přes 20 procent celkového zasmluvněného dopravního výkonu.
V rámci jednání byla řeč také o úpravě sankčního mechanismu za neplnění parametrů smlouvy mezi krajem a dopravcem. „Cílem změny je zajištění ekonomického narovnání mezi hrazenými službami dle objednávky a skutečně poskytovanými službami, a to především při nasazovaní vozidel. V posledních letech rostou sankce za odstavená vozidla s odpisy nad jeden milion korun mimo jiné z důvodu nedostatku opravárenských kapacit, materiálu a náhradních dílů. V roce 2022 byly sankce hrazené v rámci výkonů v našem kraji dokonce páté nejvyšší ze všech krajů,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš.

Hrad Rychmburk jde do třetí sezóny

Nedaleko Skutče se na ostrohu nad řekou Krounkou vypíná původně gotický hrad Rychmburk. Pro veřejnost je zahalen tajemstvím díky tomu, že vlastně nikdy v historii nebyl veřejně přístupným turistickým objektem. Pardubický kraj ho získal jako sídlo domova pobytových sociálních služeb. Po jejich transformaci kraj v roce 2021 otevřel hrad s prvními expozicemi turistům a spolu s Regionálním muzeem v Chrudimi tuto nabídku každoročně rozšiřuje. Vloni přišlo na hrad na 13 tisíc lidí.
„Pardubický kraj po tři roky investuje do úprav hradu po pěti milionech korun. Ale nejsou to jen samotné expozice, letos byly třeba osazeny nové okapy, vyspraveny části mostku a dovybaveny prostory ve druhém podlaží,“ uvádí náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Roman Línek.
Z minulých dvou turistických sezón zůstávají na Rychmburku expozice o historii hradu, o útrpném právu a idylická domácnost správce hradu. Pokračuje také výstava ze soukromých sbírek Na kolech radosti, která představuje historické hračky a kočárky a také audiovizuální techniku. Dále jsou tu i galerijní prostory, společenský sál a vyhlídková věž.
Letošní novinky
Expozice Domácnost správce panství je doplněna o nově vytvořenou hradní kuchyň a soukromou koupelnu. Jednotlivé, již v loňském roce vytvořené pokoje byly obohaceny o zajímavosti a drobnosti, jako jsou například dámské šaty paní správcové v ložnici, dětský námořní obleček v pokojíčku, šaty služky v pokoji služebné, starý písařský stůl v pracovně, sklenice na šampaňské na stole v salonu, aby byla jejich dobová atmosféra dokonalejší,“ vyjmenovává ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.
Pivovarnictví tu má tradici
Bývalé jídelně a kuchyni sociálního ústavu teď vévodí pivovarnictví. „Na Rychmburku to není od věci, pivo se tu od renesančních časů vařilo hned vedle hradu a já věřím, že se obci podaří zatím zdevastovaný areál do budoucna zachránit. Na hradě teď zájemci uvidí celý vývoj tohoto oboru v regionu na příkladu několika pivovarů,“ konstatuje Roman Línek. Vystaveny tu jsou dobové pivní lahve, korbele a sklenice, sudy a soudky, dobové pípy a chladicí boxy a součástí expozice je i interiér prvorepublikové hospody s výčepním pultem a panem hostinským.
Středověké chrudimské oltáře
Pro letošní sezónu se připravuje také přesun nejslavnějšího gotického chrudimského oltáře na Rychmburk. „V kostele svaté Kateřiny nejsou pro něj vhodné klimatické podmínky, proto nám bude farností zapůjčen do bezpečného prostoru na hradě.  Zatím je ale stále v péči restaurátorky Evy Skarolkové, takže expozice s názvem Středověké chrudimské oltáře bude otevřena od 1. září,“ informuje náměstek Línek.
Zastávka Předhradí zve na hrad
Pardubický kraj nechal vylepšit také železniční zastávku v Předhradí, odkud je pěkná procházka na hrad Rychmburk. Turistům se tu nabízí příjemné posezení i informační panely o okolních zajímavostech a malé dětské hřiště. Stěny zastávky nyní zdobí i siluety hradu od Ivy Hauptmanové.

 

Letní divadelní festival na hradě Potštejn

První ročník divadelního festivalu na hradě Potštejn proběhl v roce 2013. Teoreticky bychom tedy již oslavili jubilejní 10. a následně 11. ročník. Ovšem kvůli omezením ohledně pandemie covidu 19 se v letech 2020 a 2021 festival nekonal. Letos tedy proběhne „pouze“ 9. ročník. Což však nic nemění na příjemné - komorní atmosféře divadelních představení a úvodního večerního koncertu pod širým nebem, na nádvoří mezi starobylými zdmi... Opět jsou na programu tři večerní představení pro dospělé (vždy od 19.00) a tři odpolední představení dětská (vždy od 16.00). Úvodní večer bude jako loni zakončen hudební produkcí. Plánovaný program je následující:
ÚTERÝ 4. 7.
18.45 Zahájení festivalu
19.00 SDO Diviš: Jedlíci čokolády
21.00 Koncert plný humoru, recese a veselých písní s kapelou NADORAZ

STŘEDA 5. 7.
16.00 pro děti i dospělé Ochotníci ze Sudslavy: Dobytí cuclavské tvrze
19.00 DS Na skále:
Uděláte mně to znova?

ČTVRTEK 6. 7.
16.00 pro děti Loutkové divadlo MAMINY: Sněhurka a trpaslíci
19.00 OČB Orlice:
Galantní hříšníci v Harlemu

PÁTEK 7. 7.
16.00 pro děti OČB Orlice:
O víle Matyldě a vdovci Oldřichovi
16.45 Zakončení festivalu
Občerstvení na místě. Rezervace není nutná.
Vstup: odpoledne zdarma, večer 50 Kč.
Změna programu vyhrazena.
Více se dozvíte na webových stránkách festivalu: www.divadelni.potstejn.cz.