Českotřebovský deník 209/2023 (27/7)
 Nové video Českotřebovského deníku:
Písničkář Michal Horák koncertoval v Javorce. Velký úspěch !

  •   Michal Horák pochází z Vysoké nad Labem, obce nedaleko Hradce Králové, kde je prakticky doma. Hraje na kytaru, klavír, foukací harmoniku a heligonku po svém pradědovi. Texty skládá od svých 13 let. Zvítězil v soutěži Czechtalent 2013 a ve stejném roce vyhrál i 7. ročník soutěže Česko zpívá. V České Třebové v Javorce potvrdil nejen svou skvělou formu, ale také svou velkou popularitu. Dokázal zaplnit celou Javorku, bylo zde jistě tisíc spokojených posluchačů. Také zaparkovat kolem Javorky opravdu nebylo možné. Na pořadu, který měli Českotřebováci možnost poslechnout bylo možné obdivovat nejen samotné písničky, jejich texty, melodii i rytmus, kterým Michal Horák se svými přáteli dokázal strhnout všechny přítomné, děti i dospělé.
  • A nikdo nechtěl domů. Obecenstvo nechtělo Michala Horáka nechat odjet. Výborný čtvrteční podvečer. Co na tom, že chvílkami poprchávalo, aspoň nikomu nesvítilo slunce do očí. A když se ohlédneme za dosavadními prázdninovými čtvrtky tak musíme chválit jejich úroveň a dramaturgii. Ať nám to vydrží do konce léta!

  • Budova centrálního příjmu v Pardubické nemocnice  bude letos dokončena

    I přes letní měsíce velmi intenzivně pokračují stavební práce na historicky největší krajské investici, kterou je stavba centrálního příjmu v Pardubické nemocnici. Důležitou zprávou je, že stavba probíhá dle stanoveného harmonogramu. Ke konci června bylo v rámci stavby prostavěno necelých 1,3 miliardy korun včetně daně z částky 1,8 miliardy korun včetně daně.
    „Kromě pravidelných kontrolních dnů předkládáme pravidelně kvartálně zprávu o průběhu stavby centrálního urgentního příjmu, který je pro nás z hlediska investic speciálně sledovanou stavbou, jelikož se jedná o historicky největší akci v historii kraje v celkovém rozsahu 1,8 miliardy korun včetně daně,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.
    Stavba byla zahájena předáním staveniště 17. května 2021. Její dokončení je pak předpokládáno na konec letošního roku. „Již z dálky je patrné, že budova má z hlediska venkovního pohledu téměř svoji finální podobu. Z hlediska exteriéru probíhá montáž hliníkové a předsazené fasády budovy, zateplovacího systému, skladba střešního pláště a zemní práce pro komunikace a pokládání betonových prvků. V celé budově pak v těchto dnech řešíme rozvody či keramické obklady. Zároveň probíhá montáž výtahů, vnitřních dveří či konstrukce pro vestavby operačních sálů ve 4. patře. Ke konci června tak byla prostavěna částka dosahující 1,3 miliardy korun včetně daně, což také značí, že se blížíme do finále,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
    Vedle samotné stavby jsou řešeny také dodávky potřebných zdravotnických technologií. „Všechny zdravotní technologie s vlivem na stavbu jsou již po uzavřené soutěži a máme podepsané smlouvy. Technické parametry zasmluvněného vybavení jsou průběžně Nemocnicí Pardubického kraje předkládány stavbě ke kontrole případných dopadů na stavbu samotnou. V současnosti se kontrolují a uzavírají aktualizované technické požadavky na napojení vysoutěžených sterilizátorů, angio, CT a RTG,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
    Ve vstupním atriu zaparkuje Kašparův Bleriot
    Samotný objekt získá ve vstupním atriu svoji dominantu. Tou bude maketa letadla Bleriot. Se kterým aviatik Jan Kašpar uskutečnil v roce 13. května 1911 první let z Pardubic do Velké Chuchle. Maketa bude umístěna v otevřeném vnitřním atriu a její instalace se předpokládá na počátku roku 2024. Fotografie z jara 2023

    Kraj vypsal soutěží na vybudování reprezentativního sálu pardubického zámku

    Společenskou část pardubického zámku má podle generelu rozvoje národní kulturní památky tvořit v severním křídle reprezentativní sál se zázemím. Projektová dokumentace je hotová a nyní vypsali radní Pardubického kraje výběrové řízení na dodavatele stavby.
    „Na zámku, který je v majetku kraje, nám zbývají ještě dvě velké stavby – společenský sál a návštěvnické centrum. Nyní jsme dali zelenou první z nich, společenskému sálu v předpokládané hodnotě stavební části 157 milionů korun včetně DPH. Vzhledem k závislosti akce na dotačním financování z Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie jsme navrhli zvolit postup, kdy bude zhotovitel vyzván k přejímce staveniště až na základě informace o obdržení dotace,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
    „Reprezentativní prostory, kterými se v podstatě dokončí rekonstrukce zámeckého paláce, jsou vyprojektovány podle studie ateliéru AI – DESIGN architekty Evy Jiřičné. Realizační dokumentaci pak zpracoval ateliér Masák & Partner. Projekt zahrnuje především velký sál v 3. nadzemním podlaží, který byl v 16. století druhým největším sálem v Čechách po Vladislavském sále v Praze a zjevně se tu odehrávalo setkávání české šlechty s panovníkem. Jeho součástí bude i reprezentativní foyer a zázemí pro catering, šatny a hygienické zázemí v 2. nadzemním podlaží. Obě patra severního křídla tak budou tvořit organický celek, propojený skleněným schodištěm, kterým se právě Eva Jiřičná proslavila ve světě,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek.
    Sál bude mít kapacitu nad 200 osob a musí splňovat všechny akustické, estetické a požární parametry včetně bezbariérového přístupu. „Máme zkušenost s tím, že do prozatímního společenského sálu chodí za kulturou mnoho starších lidí, pro které je výstup po schodišti až do 3. patra obtížný, o imobilních návštěvnících ani nemluvě. Řešení pomocí jednoho kapacitního výtahu a jedné bezbariérové plošiny bylo poměrně složité, ale projektantům se to podařilo vymyslet tak, aby to bylo funkční. Počítáme, že stavba začne na počátku roku 2024, zhotovitel na ni bude mít 30 měsíců a pak dojde na vybavení interiérů,“ dodal Línek.
    Součástí projektu bude doplnění mobiliáře 3. nadzemního podlaží, čímž také dojde k dokončení prohlídkového okruhu zámeckého paláce. „Chceme se pustit do odvážné rekonstrukce místnosti s nádherným  kazetovým stropem a nechat domalovat iluzivní malby na stěnách a vybavit ji kopiemi historického nábytku tak, aby se vrátila do své podoby ve 40. letech 16. století,“ prozradil ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

     

    Nové moderní laboratoře v moravskotřebovské nemocnici 

    Vedle stavby nové budovy Nemocnice následné péče v Moravské Třebové, která byla otevřena v loňském roce, pokračují také další krajské investice do této zdravotnické organizace. Tou nejvýznamnější je rekonstrukce části objektu ředitelství a jeho částečná přeměna na laboratorní prostory, a to včetně moderního vybavení. Celkové náklady včetně dalších drobnějších investic v budově dosáhly 20 milionů korun.
    „Nemocnice v Moravské Třebové je z našeho pohledu vzorovým zařízením z hlediska následné péče. Sídlí v něm také naše zdravotnická záchranná služba, která se přesunula z dočasných prostor v budově ředitelství nacházející se v těsné blízkosti nového areálu. Součástí budovy ředitelství jsou také další ordinace, dopravní zdravotní služba a nyní také laboratoře - oddělení klinické biochemie. Právě do laboratoří v přízemí budovy jsme investovali necelých 19 milionů korun, díky čemuž získáváme moderní laboratorní pracoviště pro celé široké okolí. Do jednoho prostoru se přesunuly činnosti, které byly dříve vykonávány v ostatních budovách ve starém areálu nemocnice. Přesunem tak došlo k zefektivnění výkonu, úspoře provozních nákladů a celkovému zlepšení technického stavu objektu. Provoz v dříve využívaných objektech byl logicky zcela ukončen a z mého pohledu je to tečka za celým přesunem nemocnice do nových prostor,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
    Kraj v rámci investic do budovy ředitelství řešil také další drobnější, ale neméně důležité akce. „V budově ředitelství sídlí také dopravní zdravotní služba, která slouží pacientům nejen z Moravskotřebovska. Její zázemí bylo značně nevyhovující, a proto jsme v přízemí vybudovali prostory právě pro tuto službu a další pracovníky nemocnice. Osobně vnímám zázemí pro personál jako velmi důležité a věřím, že i toto přívětivé prostředí pomůže k jeho stabilizaci. Součástí prací byla také přestavba dříve nevyužívaných prostor v suterénu budovy, které budou sloužit jako dílny. Ty jsou pro údržbu areálu rovněž nesmírně důležité. Do budoucna chceme ještě dořešit garážová stání právě pro dopravní službu tak, aby i toto zázemí a pracovní prostředí odpovídalo dnešním standardům,“ sdělila náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková. 

    Twitter: Mistrovství ČR v nejhorších výrazech v češtině

    Leccos je twitteru poučného, však si to najděte sami.  Dnešní výběr je jistě zajímavý (bude to na pokračování)....