ČD 235/2023   středa 23. SRPNA 2023

Podnikatelský inkubátor v České Třebové pomůže podnikatelům v řemeslných a technických oborech

Krajští radní na svém pondělním jednání rozhodli o zahájení výběrového řízení na zpracování projektu Českotřebovského podnikatelského inkubátoru (ČT-PINK). Ten by měl vzniknout v areálu Skalka, který je součástí Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové. Budovu dříve využívala společnost MIKA, která je však nyní v konkurzu. Samotný inkubátor by měl ve stávajících, ještě neopravených prostorách zahájit činnost již v říjnu letošního roku. Rekonstrukce objektu, na kterou bude kraj žádat dotaci z Národního plánu obnovy, by pak mohla být dokončena do pololetí roku 2026 s předpokládanými náklady 153,3 milionu korun včetně DPH.
„Postupnými kroky směřujeme k otevření z našeho pohledu unikátního prostoru pro začínající podnikatele s technickým a řemeslným zaměřením. V rámci areálu Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové dlouho fungovala společnost, která zde vyráběla vlasovou kosmetiku a drogistické výrobky, technickou a dezinfekční chemii. Vzhledem k tomu, že budova je v našem vlastnictví a řešíme další rozvoj aktivit Pardubického podnikatelského inkubátoru, tak jsme se rozhodli objekt využít pro potřeby rozvoje podnikání v regionu, a to se zaměřením na technické a řemeslné obory. Ve stávajících lehce adaptovaných prostorách bychom chtěli zahájit provoz pro celou východní část kraje již v říjnu letošního roku. Paralelně s tím budeme pokračovat s přípravou velkého projektu. Od počátku jsme připravovali projekt tak, aby bylo možné využít vnějších zdrojů a nezatěžovali jsme krajský rozpočet. Tato možnost se nám naskytla a jsem rád, že jsme projekt dokázali takto kvalitně připravit,“ uvedl hejtman Martin Netolický, podle kterého má umístění na Českotřebovsku širší smysl. „Ze statistik, které jsme si pro celý kraj nechali zpracovat, nám vyplývá, že v České Třebové je dlouhodobě nízká podnikatelská aktivita, kterou chceme i tímto projektem pomoci nastartovat. Navíc je celé Českotřebovsko společně s Moravskotřebovskem součástí našich pilotních projektů v rámci podpory a rozvoje takzvaných hospodářsky a sociálně ohrožených území,“ uvedl hejtman.
Nyní krajští radní vyhlásili výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace velkého projektu. „Samotný projekt by měl zahrnovat celkovou rekonstrukci objektu se zateplením, výměnou vytápění a rekonstrukcí vnitřních prostor. Celkové náklady nyní dosahují částky 153,3 milionů korun s tím, že bychom mohli získat až 76,3 milionů korun ve formě dotace z Národního plánu obnovy v programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů,“ řekl radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.
Podle radního pro oblast školství Josefa Kozla se fungování inkubátoru v prostorách školy jeví jako optimální řešení. „Jednak se nám podařilo smysluplně obsadit de facto tovární halu, která zůstala po ukončení výroby opuštěná, ale hlavně můžeme navázat úzkou spolupráci obou institucí z hlediska komunikace se studenty technických oborů, kteří potřebují v začátcích svého podnikání pomoc. Samozřejmě je inkubátor určen pro zájemce z celého okolního regionu, ale provazba se Střední školou technickou a dopravní Gustava Habrmana může být pro všechny velmi přínosná,“ sdělil radní Josef Kozel. (TZ)

Školní jídelna Habrmanova od pondělí 14.8.023 opět zahájila provoz.

Výdej obědů probíhá od 11 :00 do 12:00 hodin
Na vaši návštěvu se těší kolektiv školní jídelny Habrmanova
 
UPOZORNĚNÍ!!  Pro ceny obědů se na webu jídelny uvádí
cizí strávníci  – hlavní jídlo 80,– +  polévka 6,–
Žáci 
7 – 10     28,– + 4,– celkem 32,– hlavní jídlo + polévka
11 – 14    30,– + 4,– celkem 34,–
15 +        32,– + 4,– celkem 36,– 

HLÁSÍ SE JÓGA
TJ Lokomotiva - oddíl jógy, zahajuje pravidelná čtvrteční cvičení od 17.00 - 18.30 hod. pro sezonu 2023 -2024. 
Zahajujeme ve čtvrtek 5.10. 2023. Cena za jednu cvičební hodinu je 85,- Kč. Permanentka (deset cvičebních hodin) 780,- Kč. Seniorky a  maminy na mateřské, za jednu cvičební hodinu 75,- Kč. Permanentka (deset cvičebních hodin) 680,- Kč. 
Zakoupené permanentky platí do konce roku 2024.
Permanentky zakoupené v roce 2023, platí do konce roku 2023. 
Info: Dáša Petrželková   777044485, dasa.petrzelkova@seznam.cz,   
Milena Umová  723780143, milena.umova@seznam.cz 
Ministr životního prostředí Petr Hladík řešil na návštěvě v Pardubickém kraji dotazy zástupců kraje i měst

Na návštěvu Pardubického kraje přijel v závěru minulého týdne ministr životního prostředí Petr Hladík. Na jednáních v Národním hřebčínu v Kladrubech nad Labem, se samosprávami na Pardubickém kraji, v Holicích, Pardubicích a také ve firmě na výrobu větrných elektráren v Chrudimi ho doprovázel náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
„Bylo to poprvé, co ministr životního prostředí navštívil Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Ministerstvo má od začátku svého zástupce v Radě památky UNESCO. Zapsání krajiny hřebčína na tento seznam má totiž nejen kulturní, ale také přírodní hodnotu spojenou s územím Natura 2000 a krajinnou památkovou zónou Kladrubské Polabí.  V minulém roce tu navíc pracovníci hřebčína vysadili tři kilometry nových ovocných alejí,“ uvedl Roman Línek, který je i předsedou Rady památky UNESCO.
Další zastávkou byly Holice a jejich projekty na hospodaření s vodou a pak také město Pardubice, které řeší spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví. „Pan ministr se nemohl ke spalovně sám vyjádřit, protože je odvolacím orgánem, ale vyslechl si argumenty kraje, města i místních samospráv, kterých se případné obnovení spalovny dotýká.  Musím říct, že v této otázce jsme napříč politickými stranami zajedno v tom, že spalovna nebezpečného odpadu do takto už nyní zatíženého území nepatří,“ řekl Línek. Ten s ministrem zavítal také do chrudimské firmy  SIAG, která má v areálu bývalé Transporty jeden ze svých tří provozů na výrobu větrných elektráren. Většina jejich výrobků jde nyní do zahraničí, ale právě větší zastoupení obnovitelných energetických zdrojů je podle Petra Hladíka jednou z priorit vlády.
„Vláda České republiky vidí budoucnost energetiky jednoznačně v mixu jaderné energetiky a obnovitelných zdrojích. Podle studie Deloitte vypracované pro Svaz moderní energetiky může výstavba obnovitelných zdrojů dále vylepšit příjmy domácností o 145 mld. Kč, navýšit výrobu v ČR o 721 mld. Kč a vytvořit 34 000 pracovních míst. Každá investice do rozvoje obnovitelných zdrojů nebo také do energetických úspor se státu mnohonásobně vrátí,“ dodal ministr Hladík
O těchto tématech se hovořilo také na Pardubickém kraji, kde se jednání zúčastnili náměstci hejtmana Michal Kortyš a Michaela Matoušková a radní pro životní prostředí Miroslav Krčil. „Zajímalo nás například, jak to bude s takzvanými Go-To zónami. Tedy místy, kde má být možné ve zjednodušeném režimu než ve stávajícím povolovacím procesu umístit a vystavět zejména větrné elektrárny, a to jak jednotlivá zařízení, tak větrné parky. Jde o zásah do krajiny, a proto je potřeba vše pečlivě posoudit a volit co nejcitlivější přístup. MŽP v této souvislosti podle slov ministra Hladíka připravuje vytipování možných lokalit v celé ČR a v každém kraji na základě dat o území a různých limitů a tyto návrhy budou na podzim projednávány s kraji,“ uvedl radní Krčil.
V rámci části debaty týkající se nakládání s odpady ministr Hladík jednoznačně odmítl možnost dalšího prodlužování skládkování v současném rozsahu.V oblasti odpadového hospodářství je prioritou ministerstva nerozšiřovat plochy skládek odpadů ale využívat odpady modernějším způsobem, např. materiálovým využitím odpadů. Odložit konec skládkování na rok 2030 považuji za chybu minulé vlády, kvůli které se výrazně zpomalily investice do energetického a materiálového využívání odpadů,“ řekl Petr Hladík.
Dalším tématem, o kterém se hovořilo, byla otázka financování obnovy lesních porostů po kůrovcové kalamitě. Radní Krčil podpořil avizovaný záměr použít část výnosů z emisních povolenek právě na obnovu lesů. „Pan ministr nám potvrdil, že tento postup má i podporu jeho ministerstva a je ve shodě také s ministerstvem zemědělství, což vnímám jako pozitivní. Tato problematika má být součástí projednávání státního rozpočtu,“ doplnil Miroslav Krčil. 
„Ptali jsme se také na novou legislativu pro těžbu strategických surovin. Ta se v našem kraji týká těžby manganu na Chvaleticku. Pan ministr uvedl, že dohled nad těžbou by měla mít Česká geologická služba, která má u nás největší zkušenosti s šetrnou těžbou a dodržováním všech předpisů,“ sdělila náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková.
Ministr Hladík také absolvoval jednání se zastupiteli obcí v Chrudimi a navštívil úspěšně zelené projekty v Litomyšli. Na závěr výjezdu ho pak čekala debata s občany v obci Dvakačovice.




CzeXperiment v Litomyšli 

Zveme vás k účasti na projektu CzeXperiment, sondy do duše českého národa. 
Našli jste smysl života?
Bylo za komunistů líp?
Je Loučná řeka nebo potok?
K těmto a dalším zajímavým otázkám budete moct vyjádřit svůj postoj ve čtvrtek 24. srpna od 17. hodin na Městské plovárně v Litomyšli.
Registrace účastníků probíhá pomocí formuláře dostupného na následující adrese: https://forms.gle/8U3ctnhFj3DtxkGr9
Krom zážitku bude na účastníky čekat i drobné občerstvení. Plavky, rodinu a přátele však s sebou musíte přivést sami. Těšíme se na vás v hojném počtu.   CzeXperiment - video teaser (formát mp4, velikost 105,36 MB)


ČD 235/2023  středa 23. SRPNA 2023