Českotřebovský deník 295/2024 

                                                      pátek 25. října 2024 

 
Dlouho očekávané rozhodnutí o dotaci na nový pavilon Domova pro seniory v České Třebové  máme "skoro na stole"

Město Česká Třebová v létě v termínu do 22. července podalo žádost o dotaci z Národního plánu obnovy, konkrétně v rámci programu Modernizace a obnova pobytových služeb sociální péče. Po svou měsících nyní víme, že dotační orgán, posoudil projekt na stavbu našeho nového pavilonu Domova pro seniory a kladně jej odsouhlasil. To ještě není finální rozhodnutí, neboť žádost byla teprve poslána do finálního posuzovacího kola. Náš projekt nového pavilonu Domova pro seniory prošel úspěšně kontrolou formálních náležitostí a podmínek přijatelnosti. To  vypovídá o tom, že náš projekt může být realizován s finanční podporou Národního plánu obnovy, což by mělo být 80 milionů korun.  Tak jke stanovena maximální výše podpory. Budeme tedy dále čekat na další zprávy o doporučení projektu k podpoře a následné vydání rozhodnutí.-  Připomeňme, že jde o velmi finančně náročnou stavbu, bez dotace v současné situaci města vlastně neřešitelnou. Celkově jsou předpokládané náklady investice až 298 miliónů korun. Nová Budova C bude dvoukřídlý objekt s 3 nadzemními podlažími, který bude provozně propojen se současnou budovou A. Celkem by zde mělo vzniknout 65 nových lůžek (10 odlehčovací služba, 25 domov se zvláštním režimem a 30 domova pro seniory). U objektu vzniknou také parkovací stání pro 38 automobilů, z toho 2 pro imobilní. 
I tak  bude třeba vyřešit financováni projektu pomocí nové úvěru. Bez něho nebude možné stavbu dokončit v termínu. A termín je šibeniční. Pokud má platit to, co je v podmínkách dotace v současné době tak dokončení je třeba realizovat  ještě v příštím roce. Je tedy nejvyšší čas dořešit výběr zhotovitele stavby. „Výběrové řízení je dvoukolové, přičemž prvním kolem prošli úspěšně všichni žadatelé. Nyní probíhá kolo druhé a pokud nedojde k jeho mimořádnému prodloužení, má být konečný výsledek na konci listopadu.

Nové LED osvětlení v tělocvičně bylo po dokončení nutné dále doplnit

Dosavadní osvětlení v hale Na Skále, která nyní slouží jako tělocvična ZŠ Habrmanova a také pro další výkonnostní sport - tréninky i zápasy zejména volejbalistů T.J. Sokol, zajišťovaly zářivky. Jako velkoplošná svítidla měly příjemnou vlastnost, že hráče, kteří  při hře  sledují míče ve výšce, neoslňovaly. Na osvětlení v hale nebyly žádné stížností ani připomínky. Nyní jsou však v kurzu úspory a tedy LED svítidla, která mají ve srovnání se zářivkami skutečně malou spotřebu energie.  Navíc svítí poměrně intenzivně. svědčily se zejména na zimním stadionu, kde je nyní od nových LED zdroj větší intenzita světla a současně dochází k citelné úspoře plateb za energie.  Přestavba na nové světelné zdroje se vyplatí také proto, že existuje krajský dotační program, který náklady na přestavbu světelných zdrojů snižuje na minimum. Proč tedy nejít dál a nerealizovat změnu světelných zdrojů na úsporné i v  dalších sportovních zařízeních. Přišla na řadu hala Na Skále, kde byl nejdříve vyměněn tepelný zdroj. Nový plynový kotel pracuje podstatně úsporněji než ten starý a došlo také k zásadní opravě oken a dveří, které se dají dnes dobře zavřít a otevřít, což dříve nebylo vždy tak snadné.  Práce na rekonstrukci osvětlení byla zadána ostravské firmě LED projekty CZ & SK S.r.o. Zakázku v hodnotě 400 tisíc korun předala koncem měsíce září. 
1. obrázek: staré osvětlení haly zářivkami   2. Obrázek - montáž nových LED světelných zdrojů (web města)
Spokojenost s výsledkem se ovšem nedostavila, světla byla instalována pouze v hranách  prostoru a střed hrací plochy byl podstatně tmavší. Snad by to pro využití jako haly pro školní tělocvičnu nevadilo, ale pro výkonnostní sport to bylo málo. Na podnět Volejbalového oddílu TJ Sokol Česká Třebová proto odbor investic MěÚ kontaktoval dodavatele s požadavkem na doplnění osvětlení, které nebylo pro sportovní zápasy dostatečné. Volejbalisté jsou spokojeni s rychlostí, se kterou  se podařilo pracovníkům odboru zajistit rozšíření zakázky a osvětlení doplnit o šest dalších LED svítidel ve střední části  podhledu. Za to město zaplatilo dalších 60 tisíc korun. Právě tento týden bylo doplnění světelných zdrojů provedeno. Ještě o víkendu zde hrály ženy TJ Sokol dva druholigové zápasy s Bohemians Praha  bez tohoto doplňku. Zápasy se díky rozumné domluvě soupeřů uskutečnily, nebyly odřeknuty. Výhodou současného řešení (s doplňkem) je možnost samostatného zapnutí světem ve středu stropního podhledu. Osvětlení je nyní dostatečné, ale vzhledem k tomu, že např. smečaři se musí dívat proti shora letícímu míči do poměrně ostrých světel,  považují někteří světelné zdroje jako oslňující. Takže stále je možnost dalších uprav. Je třeba to vyzkoušet, trénuje zde více mužstev a jako domovskou halu zde má také SK Rybník, hrající krajský přebor. Ti všichni to nyní musí novou situaci vyzkoušet a říci si  svoje připomínky.
Přidávám fotografie: Vlevo  je situaci, ke které byly stížnosti na malou intenzitu osvětlení středu hrací plochy a dále konečný stav po doplnění o šest zdrojů ve střední části stropního podhledu. 
Nicméně mám z provedeného  řešení zvláštní pocit. Spočívá v tom, že stará zářivková tělesa, která tvoří integrální součást stropního podhledu, zde v hale zůstala. Sice zhasnutá, ale je to ukázka polovičaté práce. Kdo z vás by si nechal doma stará nefunkční tělesa u stropu místností a nainstaloval nová, byť úspornější?  Jistě je oddělat lze, ale znamenalo by to poměrně složitou úpravu celého podhledu haly a na to už asi prostě nemáme peníze. Snad až se uspoří na nových ledkách, snad až dojde celkové rekonstrukci této tělocvičny....
Milan Mikolecký s přispěním Michala Kadlece

Malá scéna nám "náhle onemocněla" a je uzavřena. Funguje pouze kavárna.

Závada v Malé scéně se objevila  po 17 letech od rekonstrukce. Studii pro současné uspořádání Malé scény (bez letošní přístavby) vypracoval v roce 2003 městský architekt Ing. Jiří Jandera. Podle ní byl po mnohých diskuzích vypracován projekt, který realizovala společnost AGILE za cca 15 milionů korun. (Nyní skoro tolik stála nová přístavba zajišťující stavbu po statické stránce). Po velké modernizaci bylotehdy novinkou nové řešení podhledu, jeviště, šaten, sociálního zařízení a také hydraulický zvedák umožňující měnit výšku jeviště potřebný pro loutkoherce. Je to výjimka mezi obdobnými zařízeními v regionu. Malá scéna dostala moderní světelnou a zvukovou techniku. Kapacita sedadel byla těsně pod hranicí 200. Po provedené rekonstrukci byla Malá scéna znovuotevřena v neděli 23. září 2007 a to představením divadla Semafor. (Vlevo obrázky ze studie J. Jandery z roku 2003)
Důvodem současného uzavření sálu je ohrožení bezpečnosti. Zjistilo se, že světla v sále Malé scény  byla před lety zavěšena pouze do sádrokartonového podhledu a nikoliv ke konstrukci střechy a po letech se projevily (zřejmě i díky vlhkosti) problémy - velmi silně prohnuté desky podhledu. Zavěšená světla hrozí pádem do publika. Přišlo se na to při kontrole s problémem požárních hlásičů. Škoda, že až teď v plné sezóně. Přes prázdniny bylo na opravu dost času. Nyní to bude nutné řešit jako havárii ve zrychleném režimu. Může to tedy zabrat jistě 14 dnů, možná déle. Po dobu do dokončení opravy zde bude opravdu fungovat jen kavárna. A hlavně to bude stát další peníze. Bude 100 tisíc stačit? Kolik těžko odhadnout, v sále je nutné postavit lešení realizovat nový podhled a zavěšení světel nově vyřešit.  Malá scéna je využívána, koncerty KPH, besídky ZUŠ, Výuka ZUŠ, Kroužky DDM Kamarád, divadelní přehlídky. 
Snad ještě připomeňme, že budova Malé scény byla postavena po několikaletém budování v roce 1966 v Akci Z a na stavbě se podílely různé výkonné jednotky tehdejších ČSD. Hned po dokončení měla řadu problémů a závad, které neměl kdo odstranit, protože nikdo nechtěl budovu převzít do svého majetku. Závady nakonec opravila stavební četa lokomotivního depa ČSD, závady v elektroinstalaci pak Elektroúsek.  To, že nebyla budova Malé scény čp. 156 řádně převzata do majetku Českých drah bylo nakonec využito k tomu, že se v roce 1990 a následujících letech nedostala do privatizace a budovu získalo bezplatně město Česká Třebová. S Národním domem to takto udělat nešlo.  Budova však trvale vyžadovala údržbu a její technické řešení např. jevištních tahů, často vyrobených "na koleně", nevyhovovalo normám. Kdyby žil, mohl by o tom hodně povědět třeba Hubert Vencl nebo Ing. Josef Chudý. Proto bylo nutné realizovat v letech 2004 - 2007 zmíněnou rekonstrukci, to již byla Malá scéna vlastně mimo provoz.  (Obrázky po dokončení rekonstrukce v září 2007)
Problémy budovu  pronásledovaly i později, protože již o 5 let později se projevily statické problémy, stále se rozšiřující praskliny hrozily odtržením části budovy nad svahem ke Kozlovské ulici. Jistě nebyly zaviněny zmíněnou rekonstrukcí. Jejich podstatou bylo umístění stavby na násypu svahu na břehu náhonu k Vyskočilovu mlýnu. Nyní bychom měli mít Malou scénu již v dobrém zdravotním stavu. Ale vidíte, je zde nějaké prokletí, vznikl další problém se zavěšením lustrů nad publikem. Rozhodně to není něčí vina, je to prostě tak. Problém musíme vyřešit a být připraveni  řešit i další, pokud se vyskytne. Přejme Malé scéně, aby se rychle zbavila všech svých neduhů a co nejdříve zase mohla dobře sloužit... (mm).

Připomeňme samotné otevřené Malé scény v roce 1966

Faktem je že se podařilo Malou scénu postavit ne jenom jako „loutkárnu“, ale scénu i pro tzv. „malé formy divadelní“. Nakonec důkazem toho je i samotné slavnostní otevření,  které zajistil právě ve velkém stylu Divadelní soubor Hýbl. Po slavnostním projevu (tehdy se žádné pásky nestříhaly) zajistil programově tento večer divadelní soubor Hýbl Závodního klubu železničářů  premiérou detektivní hry Agaty Christie Past na myši. Detektivní hru o třech dějstvích režíroval Alexandr Gregar, dokonce jako svou první hru v životě.  (Vlastní premiéra hry se ovšem uskutečnila již den předem v pátek 11. března 1966).
Připomeňme si samotnou hru a také herce, kteří v tento slavnostní den stáli na „prknech co znamenají svět“ a posuďme kdo z nich je ještě mezi námi. Byla to samá velmi známá jména: Hana Dobrovská, učitelka mateřské školy,  hrála roli Mollie Ralstonové,  Josef Zeman, tehdy vychovatel středního odborného učiliště (elegantní majitel penzionu Monkswell Giles Ralstpon), v roli podivného  Kryštofa Wrena se objevil mladý strojvedoucí Mirek Maršál , dále Milan Gregar (Major Metcalf), Anna Chládková (v roli paní nevrlé a nespokojené Boylové, vrahovy oběti), Lída Šlemrová (v roli slečny Casewelové), Ota Dobrovský (tehdy ekonom Provozního oddílu Česká Třebová) jako záhadný pan Paravicini a roli seržanta Trottera hrál Luboš Hýbl.  Stejně známá jména se podílela na  zajištění této inscenace: hudební spolupráce F.K. Zedínek, výprava Stanislav Víša, stavby Jan Kníř, zvuk Hubert Vencl, světla Zdeněk Orlich, inspice Jiří Vencl a nápověda Jarmila Vařečková.  Byl to tehdy příjemný večer mezi příjemnými lidmi, divadelní představení „ jako břitva“ s dobou úrovní, existuje na tuto dobu bohatá fotodokumentace. Divadelní soubor měl v této době 60 členů, na realizaci této hry se tehdy podílela jeho „činoherní skupina“. Mimo této detektivky se paralelně připravovaly další divadelní inscenace. (Na snímku Hana Dobrovská a Miroslav Maršál)


Nové video Českotřebovského deníku: Vzpomínání na pohodové pátky v letech 2019 - 2022

  
Jako pozvánku na šestý pohodový pátek, který se uskuteční 1. listopadu 2024 v Kulturn ím centru uvádíme vzpomínání Zdeňka Neterdy na pohodové pátky. V druhém zastavení se vrátíme do let 2019 až 2022, kdy se konaly tři pohodové pátky v Národním domě a velkém sále Kulturního centra.- Z těchto akcí uvádíme tři ukázky, z každého koncertu jednu, doplněnou o fotografickou dokumentaci z těchto akcí. Jedna z ukázek má horší obrazovou kvalitu, je pořízena divákem na mobilní telefon, ale je neocenitelnou vzpomínkou na podzimní koncert skupiny Malina Brothers s Kateřinou García. proto  pro doplnění uvádíme fotky z koncertů. Zbývá ještě uvést třetí vzpomínku, která se bude věnovat loňskému koncertu skupiny Druhá tráva s dalším znamenitým hostem z Ameriky banjistou českého původu Tony Trischkou....Dvanáctiminutové video  najdete ZDE

Rok Habsburků pomohl zútulnit interiéry na zámcích Litomyšl, Hrádek u Nechanic a Zákupy.

Návštěvnická sezona je prodloužena až do 3. listopadu.
Projekt Po stopách šlechtických rodů letos připomíná rod Habsburků a právě na jejich počest byly hostinské pokoje na Hrádku u Nechanic rozšířeny o císařské apartmá, na Litomyšli přibyly na prohlídkových okruzích zlacené reliéfy a busta císaře Františka Josefa I., na Zákupech byly tři nově zrestaurované interiéry představeny již na začátku sezony, neboť se staly součástí Zimní trasy. Rok Habsburků nekončí – zapojené objekty chystají další akce, které připomenou odkaz tohoto rodu.
Všechny památky ve správě Národního památkového ústavu na Liberecku, Pardubicku a Královéhradecku jsou otevřeny od 26. října do 3. listopadu.
V loňském roce se úspěšný projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů zaměřil na starobylý hraběcí rod Harrachů. Hlavním objektem se stal státní zámek Hrádek u Nechanic, který mimo jiné představil osm obnovených hostinských pokojů a s nimi také příběh posledních zámeckých majitelů a jejich šlechtických příbuzných. Aby byl prohlídkový okruh „Hostinské pokoje“ kompletní, zbývalo obnovit a reinstalovat tři místnosti tzv. císařského apartmá. To se podařilo v rámci 14. ročníku tohoto projektu pod názvem Habsburkové – domovem i v Českých zemích. Císařský toaletní salon, císařská ložnice a pokoj komorníka prošly zásadní proměnou a návštěvníci se v těchto pokojích dozvěděli zajímavé příběhy o vztahu Habsburků s Harrachy.  Zámek Hrádek u Nechanic je otevřen do 3. listopadu, následně od 30. listopadu až do 15. prosince a to denně – připraveny jsou zde adventní a Vá-Noční prohlídky a také koncerty.
Jedním ze stěžejních objektů v rámci projektu Habsburkové – domovem i v Českých zemích byl letos zámek Zákupy, který v 19. století sloužil jako letní sídlo rodu Habsburků. Právě sem jezdil velmi rád císař Ferdinand I. Dobrotivý s manželkou Marií Annou Savojskou. Na jaře byly veřejnosti zpřístupněny tři nově zrestaurované pokoje, které jsou součástí zimní prohlídkové trasy. Ta se návštěvníkům otevře od 4., respektive 5. listopadu. Dva z těchto pokojů jsou věnovány Terezii z Fürstenberka, hofmistryni manželky císaře Ferdinanda Dobrotivého, a třetí pokoj se jmenuje kardinálský a upomíná na časté návštěvy církevních hodnostářů u císařského páru. Zámek Zákupy má celoroční provoz – první listopadový víkend bude opět patřit Habsburkům: návštěvníky provede zámkem arcivévoda František Karel a jeho manželka, arcivévodkyně Žofie. Od 5. listopadu bude návštěvníkům k dispozici Zimní trasa, od 30. listopadu do 23. prosince budou interiéry vánočně nazdobeny, od 25. prosince do 5. ledna zde proběhnou Císařské Vánoce – prohlídky seznámí návštěvníky s vánočními zvyky u habsburského dvora.
Na zámku Litomyšl se připomínala v souvislosti s Habsburky dvě významná výročí. V neděli 8. 9. uplynulo 220 let od návštěvy císaře Františka I. v Litomyšli na panství tehdejšího majitele hraběte Jiřího Josefa z Valdštejna-Vartenberka. Císaře Františka I. i jeho následníka Ferdinanda připomínají dva zrestaurované zlacené sádrové reliéfy z původního vybavení zámku Litomyšl, umístěné v hraběcí pracovně na I. prohlídkové trase, která k výročí prošla rekonstrukcí. Další významná panovnická návštěva na zámku proběhla před 135 lety, kdy sem zavítal císař František Josef I. a na pět dní se usídlil ve zdejším zámku díky pohostinnosti posledních majitelů - knížete Alberta Thurn-Taxis a kněžny Margarety Klementýny Rakouské, která pocházela z habsburského rodu. Ceremoniál doprovázela císařská hymna a vybrané pasáže ze Smetanovy opery Libuše. Město osvětlovaly obloukové lampy objednané u Františka Křižíka, nechyběl ani lampionový průvod od staré radnice k zámku. Na památku císařova pobytu byla v srpnu letošního roku v hlavním sále zámku během Hradozámecké noci návštěvníky odhalena sádrová busta starého mocnáře. Zámecké divadlo ožilo v červenci dobovým představením Hudba a tanec u dvora Habsburků. Litomyšlská výročí budou uzavřena Vánočními prohlídkami (od 30. listopadu do 31. prosince), které představí, jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích. I zámek Litomyšl má – nově – celoroční provoz. Kromě období adventu a Vánoc je návštěvníkům k dispozici Zimní trasa a také expozice proč je zámek UNESCO (čtvrtek až sobota).
Hrady a zámky ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově budou mít otevřeno denně po dobu podzimních prázdnin (26.-30. 10.), prohlídky budou letos možné až do 3. listopadu. Na vybraných objektech bude možné využít celou návštěvní dobu, někde je potřeba zakoupit vstupenku předem na stanovené časy prohlídek. Prosíme proto návštěvníky, aby si na webu objektů ověřili návštěvní dobu. „Srdečně zvu všechny příznivce památek k návštěvě – jsme si vědomi, že horké léto přálo zahraničním dovoleným a pobytům u vody, a tak bychom chtěli prodloužením sezony umožnit návštěvu našeho kulturního dědictví nyní, na podzim, protože i počasí nám zatím přeje. Budeme mít otevřeno nejenom po dobu podzimních prázdnin, ale až do 3. listopadu. Prodloužení sezony je plošné, týká se všech objektů ve správě NPÚ, ale vždy je lepší si návštěvní dobu ověřit na webu zvolené památky. Následně se objekty uzavřou, aby se kolegové mohli chystat na adventní a vánoční prohlídky, někde začneme s pravidelnými inventurami, úklidem a dalšími provozními záležitostmi“, nastiňuje Miloš Kadlec, ředitel ÚPS Sychrov.
Od 4. listopadu jsou objekty zavřeny, celoroční provoz má na Liberecku zámek Sychrov a zámek Zákupy, na Pardubicku zámek Slatiňany a zámek Litomyšl.
Kulturní nabídka objektů v kraji Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém až do konce sezony je ke stažení zde: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/prehled-kulturnich-akci


Video Českotřebovského deníku z víkendu: Kraloval zejména Národní den železnice  2024

   

Příští kolo oblastní hokejové ligy:

Sobota 26.10. 16.15:  IHC Rebels Polička – HC Litomyšl B (ZS Polička)                                     Sobota 26.10. 17.00:  ALOHA Lanškroun - HC Spartak Polička B (ZS Lanškroun)
Neděle 27.10. 17.00:   HC Skuteč -  ZH Pardubice (ZS Skuteč)                                                    Neděle 27.10. 17.00:  HC Baroni Opočno -  HC Spartak Choceň B (ZS Opočno)
Neděle 27.10. 17.30:  Loko Č. Třebová -  TJ Sokol Čestice (ZS Č.Třebová)                                Pondělí 28.10. 16.15:  HC Spartak Polička B -  HC Spartak Choceň B (ZS Polička)

O pomoc na Linku důvěry se bude možné nově obracet i přes chat

Napsat může každý… I vy! To je název projektu Linky důvěry Ústí nad Orlicí, který byl podpořen na letošní Burze filantropie. Tu pořádá Koalice nevládek (KONEP) a Pardubický kraj s cílem pomoci neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy.
„Jsme moc rádi, že se Linka důvěry v Ústí nad Orlicí rozhodla rozšířit dostupnost své služby pro další cílovou skupinu zájemců,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Okamžitá pomoc v nepříznivé životní situaci
„Naše služba má lidem poskytovat okamžitou pomoc v jejich nepříznivé životní situaci. Dosud mohli zájemci kontaktovat Linku důvěry prostřednictvím pevné telefonické linky na čísle 465 52 42 52, konzultačního e-mailu napis@linkaduveryuo.cz a SKYPE aplikace. Nyní to bude nově možné i přes chat,“ vysvětlila vedoucí Linky důvěry Sylva Heulerová. Cílem je nabídnout lidem nový, modernější a atraktivnější způsob komunikace. „Možná by tuto službu mohly nově více využívat i mladší ročníky, které jsou zvyklé spíš psát než mluvit,“ reagovala za donátory Burzy filantropie manažerka interní komunikace společnosti OEZ Radka Makarová.
Chatové poradenství má silné i slabé stránky
Chatové poradenství má podle Sylvy Heulerové silné i slabé stránky. „Mezi ty silné patří dostupnost, anonymita, méně stresující forma komunikace, rychlá reakce, snadné sdílení informací a kontaktů či flexibilita při určování času konzultace. Jedním z hlavních limitů chatování je, že se při něm trochu ztrácí osobnější rovina komunikace,“ doplnila Sylva Heulerová.  Podle jejích slov má písemné poradenství svou specifickou povahu. „Proto je potřeba na ni naše pracovníky pečlivě připravit a vzdělat. Naše pracoviště pak bude nutné i technicky dovybavit,“ poznamenala vedoucí Linky důvěry Ústí nad Orlicí, která v příštím roce oslaví 30. výročí své existence.
Od roku 1995 poskytuje podporu široké škále obyvatel, od dětí až po seniory. „Je určena všem, kteří se potýkají s psychickým nepohodlím, zvažují otázky existence a smyslu života, mají myšlenky na sebevraždu, trápí je vztahové a rodinné problémy, obávají se životních změn, cítí se osaměle, zažili nebo byli svědky domácího či jiného násilí, čelí strachu z onemocnění, prošli traumatizujícími událostmi. Nebo mají potíže s financemi, ztrátou zaměstnání a závislostmi na návykových látkách,“ upřesnila Sylva Heulerová.
Témata volajících jsou velmi různá a pestrá. „Jde o širokou škálu problémů, které souvisí s každodenním životem, ale také s tím, co se aktuálně děje ve společnosti. V covidové době se na nás obraceli lidé s tématem osamělosti. V době povodní pak řešili potíže spojené s touto živelnou pohromou,“ dodala vedoucí Linky důvěry. Její pracovníci sloužící na telefonu se snaží člověku naslouchat a klást otázky tak, aby si každý její uživatel byl schopen dojít k vlastnímu řešení problému.
Podpora na Burze filantropie ve výši 47 tisíc korun
Nový projekt Linky důvěry Ústí nad Orlicí získal na Burze filantropie podporu ve výši 47 tisíc korun. „Burza filantropie je unikátní společný počin Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje, který pomáhá neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy. Umožňuje osobní setkání dárců a zástupců neziskových organizací. Ti mají možnost v časovém limitu představit vlastní nápad a získat potřebnou podporu pro svůj projekt,“ podotkla ředitelka Koalice nevládek Pardubicka, která je též garantkou a fundraiserkou Burzy filantropie v Pardubickém kraji.Bližší informace o Burze filantropie je možné získat na webu www.burzafilantropie.cz.

Pozvánka na vernisáž piaristické výstavy v Litomyšli

Takováto akce v Litomyšli ještě nikdy nebyla. Na slavnostním zahájení bude také představena a dána do prodeje více než 500stránková kniha Piaristé v Litomyšli (editoři Martin Boštík a Stanislav Vosyka), v níž je mj. rozebrán obsah Klácelova spisu Mostek, což je vlastně výklad myšlenek litomyšlského piaristického filozofa Bonifáce Buzka.

LUBOŠ MALINA & ROBERT KŘESŤAN ZVOU NA KONCERT DO ČESKÉ TŘEBOVÉ


Jde o koncert Ivo Viktorin Tria s hosty, který se uskuteční jako sedmý pohodový pátek ve velkém sálu Kulturního centra v České Třebové, Jako hosté budou právě Luboš Malina a Robert Křesťan, kteří samozřejmě také vystoupí a hlavně se zúčastní křtu nového alba skupiny Ivo Viktorín trio.

Jako host vystoupí také GANKINO QUINTET, jehož členem je také českotřebovský kontrabasista Jakub Janíček a s ním mimořádně také houslista Adam Janíček! Pořad bude uvádět v České Třebové populární JAN ČENSKÝ. Vstupenky jsou již v předprodeji a s pozvánkou přichází na krátkém videu také Luboš Malina a Robert Křesťan



Program Kulturního centra na říjen
Program akcí Městského muzea v říjnu
Program městské knihovny na říjen
Souhrn plánovaných akcí v říjnu
Program DDM Kamarád v říjnu
Program ČSOP Podorlicko v říjnu


Úmrtí v říjnu a září  - aktualizace 22/10:  

Bohumír Simon, 61 let, Česká Třebová, Lhotka 184, František Kratochvíl, 83 let, Skuhrov, Wigand Vogl , 81 let, Na Výšině, Česká Třebová, Ing. Jitka Keprtová, 78 let, Česká Třebová,  Bohumila Bečková, 80 let, Masarykova 2100 Česká Třebová Mária Jankelová, 74 let, Česká Třebová U Stadionu 579 Gloserová Vlasta, 89 let, ČT, Smolík Karel, 74 let,  Zýka Jaroslav, 90 let, Zhoř 38, Ivana Bártová, 72 let, Vladiboj Zajíček, 75 let.  Zdenka Vašinová, 83 let, Věra Jenyštová, 78 let, Aleš Koktavý, 68 let, Kunčina,  Miroslav Řehák, 56 let, Žichlínek, Dagmar Královcová , 63 let, Jiří Lehar, 44 let, ....    Více v rubrice Úmrtí ZDE)


Výběr z publikovaných videí z podzimu 2023

Nová videa Českotřebovského deníku:


  
AVÍZO NA LISTOPAD  PPP 2024 - pohodový pátek po sedmé,  1. 11. 2024 od 19,00 hod. VS KC Česká Třebová, vstupné 350, - Kč.
Účinkují : Ivo Vikttorin Trio (Ivo Viktorin  - AG Flek, Luboš Novotný - Druhá tráva, Radek Hlávka - Druhá tráva) - křest nového CD, kmotři křtu - Robert Křesťan (Druhá tráva) s Lubošem Malinou (Druhá tráva, Malina Brothers) - společně oslavíme 40 let jejich spolupráce, předkapela - Gankino Quintet - studenti Pardubické konzervatoře. Vystoupí i Adam Janíček Pořádá a zve Zdeněk Neterda

 

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?