Českotřebovský deník 303/2024 

                                                      sobota 2. listopadu 2024 

 

 
Na návštěvě u Josefa Petráka

Josef Petrák slavil létě 90 a v kostele sv. Jakuba se k této příležitosti konal 8. června nezapomenutelný koncert v režii českotřebovské základní umělecké školy. Té školy, kam mladý jedenáctiletý Pepík Petrák v roce 1945 nastoupil jako žák k panu učiteli Holoubkovi hned v prvním roce po jejím založení.  A po konzervatoři a základní vojenské službě sem pak nastoupil jako učitel houslí a zůstal této škole věrný až do důchodu. Letošní rok můžeme nazvat nejen rokem ˇčeské hudby", ale také "rokem Josefa Petráka", vždyť byl oceněn jako významný jubilant přijetím na českotřebovské radnici,  jeho škola  ho navrhla na udělení  ocenění Ámos 2024. Josefa Petráka  jsme také mohli potkat na řadě významných českotřebovských kulturních akcí. Jejich vrcholem byl zmíněný koncert v českotřebovském kostele.  Českotřebovský deník ze všech těchto akcí má natočeny filmové záběry a zbývalo jen jediné vyprávění o svém životě  a o škole.   Právě včera jsme tento nedostatek dohnali a společně s Martinem Šebelou jsme dojeli do Lanškrouna na návštěvu. Bylo to dlouhé povídání a nejen o hudbě a o škole, ale i o historii a umění, protože Josef Petrák je velikým sběratelem  zajímavých církevních artefaktů. Sošek a také betlémů bychom zde napočítali spoustu v několika místnostech.  A u každého je známé jak vznikl, kdo upravoval a opravoval figurky. Povídali jsme si také o jeho přátelství se Stanislavem Malým, sochařem a restaurátorem, který je nyní bohužel již těžce nemocný a nepohyblivý ve zdravotnickém zařízení.  Bylo to na hodně dlouhé povídání  mohli bychom v něm, ještě dlouho pokračovat. Všechny potřebné podklady pro filmový medailonek jubilanta tím máme už k dispozici, snad zbývají dotočit  vzpomínky jeho žáků nebo kolegů.  Jeho nejvýznamnějším žákem byl rozhodně Jiří Němeček, za kterým bychom však museli jet zatraceně daleko až do Švýcarska,  do Basileje. Nějak to jistě pořídíme třeba na dálku.  Došlo i na hudbu, tedy na violovou ukázku od J. S. Bacha. Josef Petrák vlastně stále denně hraje, zkouší co v devadesátce zvládne a sami jsme se přesvědčili, že opravdu hodně.... A viola, ta je památeční, Josef Petrák ji má pod Jindřicha Pravečka staršího...  Věřím, že zmíněný medailonek připravíme ještě v letošním roce je to přece "rok Josefa Petráka"... Fotek máme spoustu,  bude z toho samostatný příspěvek (mm)

Projekt na rekonstrukci železničního uzlu Česká Třebová má svou vizualizaci

 

Třebovka bude zase jako dřív a záhon na Tyršově náměstí je nově osázený

Fotografie z dnešního dne - pátku 1. listopadu zachycují změny na které se čekalo. Na Tyršově náměstí pracovala firma Skipala Rybník a udělali dnes opravdu moc práce. Ještě třeba ošetřit stromořadí.  Také na Třebovce ještě není všechno hotovo. Tam budou nejen dokončovací práce, ale také oprava karetkových jezů.  Jejich zdrže mělo vyčistit město, což udělalo velmi rychle a důkladně s pomocí firmy David Skalický. Za kvalitní práci je třeba poděkovat. Ostatní úseky  Třebovky přes celé město má čistit Povodí Labe vlastní technikou. Na to si ale zřejmě počkáme....

Památka zesnulých 2024 

 
Naše kroky míří v těchto dnech často na naše hřbitovy, abychom zavzpomínali na naše zesnulé předky, rodiče, prarodiče, ale také sourozence nebo dokonce děti. Hřbitovy jsou obležené auty a  hroby naplno vyzdobené. Naše hřbitovy byly upraveny a jsou v pořádku, za spadané listí nebo mlhavé počasí bohužel nikdo nemůže, to patří k podzimu a koloritu dušiček. Byly i horší roky, kdy byl v této době třeba i mráz nebo sníh.  Nadcházející víkend bude patřit památce zesnulých. Procházku po českotřebovském a parnickém hřbitově máme jako podnět ke vzpomínání ....
100 let od narození Karla Malicha slaví Gočárova galerie poctou tomuto umělci

O prvním listopadovém víkendu zahajuje Gočárova galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích několik výstav. Tou ústřední je pocta ve světě uznávanému českému umělci, rodáku z nedalekých Holic, Karlu Malichovi. V těchto dnech si právě připomínáme 100. výročí jeho narození.
Expozice představuje zásadní díla z období po roce 1970, kdy Karel Malich začal intuitivně pracovat s formováním svých význačných drátěných plastik. Autor se soustředil na tvorbu, ve které by nejlépe vyjádřil obrovskou a neviditelnou energii, světlo, proudění vzduchu a vztahy, které přesahují naše běžné vidění. Vedle prostorových objektů jsou zde k vidění pastelové kresby, které prochází Malichovou životní tvorbou a sám autor je využíval k bezprostřednímu přenosu svých originálních představ a prožitků.
Na tvorbu Karla Malicha reaguje také umělkyně Eliška Perglerová, jejíž devítimetrová socha až do jara dotvoří prostor před budovou mlýnů. Dílo má tvar pšeničného klasu s infekcí námelu (ergot), která vychází z typických Malichových mračen, která autor vytvářel od poloviny 60. let. Také barva plechové píšťaly odpovídá Malichově paletě té doby. Do sochy bude možné vstoupit a poslouchat hukot podzimního větru a další zvuky "námelové infekce" (tedy fialové píšťaly).
Karel Malich bohužel před pěti lety zemřel, ale Gočárova galerie má ve svých sbírkách řadu jeho významných děl a další pro tuto výstavu zapůjčila.  Věřím, že výstava zaujme svým myšlenkovým přesahem zejména mladou generaci, která je velmi vnímavá. Pardubický kraj zařadil nedávno Karla Malicha mezi významné rodáky do dokumentu Tvář kraje,“ podotkl radní pro kulturu Roman Línek.
Podrobné informace o všech zahajovaných výstavách naleznete na: www.gocarovagalerie.cz
KAREL MALICH: JÁ A TEN, JEHOŽ POTKÁVÁM
Gočárova galerie v Automatických mlýnech  2. 11. 2024 – 9. 2. 2025
Karel Malich (1924–2019)   Záštitu nad výstavou převzal pan Roman Línek, radní Pardubického kraje pro kulturu.   Výstava se koná ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář.
 
GG ZVENKU: ELIŠKA PERGLEROVÁ: ERGOT
Gočárova galerie v Automatických mlýnech  2. 11. 2024 – 13. 4. 2025
Fotografie Štěpána Bartoše zachycují Karla Malicha na jedné z jeho předchozích výstav v Pardubicích.

Světový pohár v orientačním běhu by mohl v roce 2027 zamířit do Pardubického kraje, dokonce na Českotřebovsko

O možnosti uspořádat v roce 2027 v Pardubickém kraji Světový pohár v orientačním běhu jednal v úterý se zástupci Českého svazu orientačních sportů hejtman Martin Netolický. Zvažovanou lokalitou je okolí České Třebové směrem na Třebovice, Damníkov a Skuhrov. Světový pohár je elitním podnikem, jehož se účastní závodníci ze tří desítek zemí.
„Světový pohár v orientačním běhu je prestižní akcí, které se účastní závodníci a závodnice ze tří desítek zemí. Vzhledem k tomu, že Česká republika patří mezi velmi úspěšné, má právo závod světového poháru pořádat poměrně pravidelně. Pro náš region je každá obdobná akce důležitá mimo jiné z hlediska podpory podnikání v místě pořádání, podpory cestovního ruchu, ale samozřejmě také z hlediska prestiže daného sportu jako takového.
Vzhledem k délce trvání akce a počtu účastníků se může jednat až o 15 tisíc osobnocí z hlediska přenocování pro závodníky, doprovod, ale také diváky z celého světa. Závody světového poháru jsou navíc vysílané v České televizi a přebírané zejména ve Skandinávii, Rakousku či Švýcarsku,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V rámci finančních možností Pardubického kraje jsme připraveni akci podpořit. O konkrétní formě a výši podpory budeme jednat na úrovni krajské rady s 1. náměstkem hejtmana Dušanem Salfickým, v jehož gesci sport je,“ doplnil hejtman Netolický.
V rámci světového poháru by mohlo zároveň vzniknout trvalé sportoviště pro orientační běžce. „Jednoznačnou přidanou hodnotou závodů je zmapování lesa, ve kterém bychom soutěž pořádali. Vzniklo by tak i do budoucna sportoviště pro pořádání dalších závodů pro širokou orientačně-běžeckou veřejnost,“ uvedl místopředseda Českého svazu orientačních sportů a předseda OK Lokomotiva Pardubice Petr Klimpl.

Hradní most na Rychmburku čeká generální oprava

Nejen pardubické mosty z minulého století, ale také historický hradní most na Rychmburku v Podhradí u Skutče potřebuje důkladnou generálku. Byl totiž už v značně degradovaném stavu a je jedinou komunikační spojnicí pro zásobování a obsluhu hradu v majetku Pardubického kraje.
„Na jednání Rady Pardubického kraje jsme vybrali nejvýhodnější nabídku na první etapu opravy mostu. Ta se bude věnovat demolici stávající nosné konstrukce a jejímu nahrazení novou konstrukcí ze železobetonu včetně bezešvé hydroizolace. Vysoutěžená cena je necelých 6 milionů bez DPH,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro investice a sport Dušan Salfický.
Původně gotický hrad je kulturní památkou, která tvoří část městské památkové zóny Předhradí. Proto i přístup k opravě mostu musí být citlivý a konzultovaný s památkáři. „V tomto směru bude důležitá hlavně 2. etapa oprav. Po jejím dokončení by návštěvníci neměli poznat rozdíl, kromě toho, že neuvidí současné praskliny ve zdivu. Zábradelní zdi budou vypadat stejně, na parapetních římsách budou osazeny kamenné římsové desky a také vozovka bude obnovena z kamenných dlažebních kostek. To podstatné pro další prodloužení trvanlivosti mostu bude skryté uvnitř. První etapu chceme stihnout do začátku sezóny roku 2025 a tu druhou do sezóny 2026,“ dodal radní pro kulturu Roman Línek.

Pozvánky na nově ohlášené akce:



Nedávno nová videa Českotřebovského deníku:




   

Video Českotřebovského deníku z víkendu: Kraloval zejména Národní den železnice  2024

   

Program Kulturního centra
Program akcí Městského muzea v listopadu
Program městské knihovny na listopad
Souhrn plánovaných akcí v říjnu
Program DDM Kamarád v listopadu

Jabkancová pouť



Úmrtí v říjnu a září  - aktualizace 30/10:   

Zdenka Procházková, roz. Mikulecká, Prostějov  Ludmila Břesťovská, 71let, Česká Třebová, Masarykova 1400 Mgr. Jarmila Dušková, 72 let, Česká Třebová, Křib 1813   Ivan Pávek, 76 let, Zhoř, Milena Vondrová B, 76 let, Němčice, Bohumír Simon, 61 let, Česká Třebová, Lhotka 184, František Kratochvíl, 83 let, Skuhrov, Wigand Vogl , 81 let, Na Výšině, Česká Třebová, Ing. Jitka Keprtová, 78 let, Česká Třebová,  Bohumila Bečková, 80 let, Masarykova 2100 Česká Třebová Mária Jankelová, 74 let, Česká Třebová U Stadionu 579 Gloserová Vlasta, 89 let, ČT, Smolík Karel, 74 let,  Zýka Jaroslav, 90 let, Zhoř 38, Ivana Bártová, 72 let, Vladiboj Zajíček, 75 let.  Zdenka Vašinová, 83 let...   Více v rubrice Úmrtí ZDE)


Výběr z publikovaných videí z podzimu 2023

Nová videa Českotřebovského deníku:

 

 

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?