Českotřebovský deník 310/2024 

                                                      sobota 9. listopadu 2024 

 

 

O víkendu  se v Kulturním centru konají divadelní hody pro starší a pokročilé v pátek podvečer se již začalo!

Zahájeno. Zahájení bylo slavnostní v malém sále KC za účasti starosty města Zdeňka Řeháka,  Mgr. Petry Richter Kohutové, zástupkyně NIPOS ARTAMA Praha a režiséra prvního představení Lukáše Frydrycha, které odstartovalo hned těsně  po slavnostním ceremoniálu. Hrála se hra Pavla Kohouta KYANID O PÁTÉ v provedení  DS Vojan Desná "Mladá haluz" . Na přehlídku byl nominován tříčlenný lektorský sbor, který bude pracovat ve složení Jiřina Lhotská, Kateřina Prouzová a Jaroslav Kodeš. Bude jednak hodnotit a jednak také řidit semináře a rozbory jednotlivých inscenací. Vzhledem k pokračující opravě Malé scény budou všechna představení pod jednou střechou v Kulturním centru - ve velkém a v malém sále. Celkem Českotřebováci mohou shlédnout devět představení, Již na prvním zahajovacím představení byla návštěva velmi pěkná. Nedivím se, jde o kvalitní představení uchazečů o postup na další přehlídky, dokonce až na Jiráskův Hronov a vstup do sálů je zdarma.   Zahájení  přehlídky a první inscenaci mám k dispozici na videozáznamu, cca 47 minut. Odkaz na video najdete ZDE 

Marně kroužící vrtulník záchranné služby

Včera, tj. 7.11.2024  jsem viděl něco, co mě teda hodně, hodně moc zarazilo. Nechtěl jsem tomu věřit, ale bylo to "na vlastní oči". Čekal jsem na parkovišti u Billy. Před "jezevčíkem" na Trávníku stála sanita RZP, před ní hasiči. A ve vzduchu vrtulník DSA, součást záchranné služby. Ve dveřích seděl záchranář. Vrtulník neměl kde přistát, já byl na parkovišti čtvrt hodiny a když jsme odjížděli, vrtulník stále kroužil a hledal místo k přistání. Síla!!! Když je povolán vrtulník, jedná se o urgentní, život ohrožující případ.  Policie, ať státní nebo městská nikde. Aby třeba zastavila provoz na silnici  domluvila se se záchrankou a umožnila tak přistání. Jde přece o nouzovou situaci.  (JV) 

Úřad práce ČR oznámil uzavření celkem 83 poboček napříč Českou republikou.

V Pardubickém kraji by se mělo jednat o šest míst. Kromě finančních úspor a efektivity argumentuje úřad bezpečností svých pracovníků. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického se po rušení finančních úřadů či poboček České pošty jedná o další výrazné zhoršení dostupnosti veřejných služeb poskytovaných státními institucemi v území. V tomto případě navíc pro nejzranitelnější skupinu obyvatel. Téma bude řešeno také v rámci pondělního jednání Rady Pardubického kraje s poslanci a senátory zvolenými v kraji.
„Pobočky finančních úřadů, České pošty a nyní také Úřadu práce ČR. To vše je v souhrnu výrazné snížení dostupnosti veřejných služeb poskytovaných státními institucemi pro občany, a to především v menších městech či na vesnicích. Stát chce šetřit, ale jednoznačně na nesprávném místě. Síť pracovních úřadů je nastavená tak, aby byla blízko lidem, pro které je dojíždění do větších měst nejen složité, ale také finančně náročné s ohledem na to, že často jsou závislí na sociálních dávkách. Navíc nemůžeme předpokládat, že si tato skupina obyvatel vyřeší agendy úřadu online. Bohužel se opakuje scénář, kdy bylo rozhodnuto o zrušení od stolu z Prahy, a pokud mám správné informace, tak se samosprávami, kterých se rušení týká, nebyla vedena žádná oficiální komunikace. S krajskou samosprávou určitě ne,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Podle Úřadu práce ČR mají být rušeny především pobočky, které jsou výjezdní nebo fungují pouze pár hodin v týdnu a jsou obsluhovány jedním nebo dvěma zaměstnanci. U větších poboček, kterých se racionalizace dotkne, má být zabezpečena dostupnost ostatních pracovišť. To je podle hejtmana viděno jen optikou Prahy, nikoliv území. „V pondělí máme pravidelné jednání s poslanci a senátory zvolenými v našem kraji. Hlavním tématem mělo být především rozpočtové určení daní pro kraje a financování nepedagogických pracovníků ve školství. Rušení úřadů práce však budeme chtít také řešit, protože se zúčastní zákonodárci napříč politickým spektrem z různých částí našeho kraje. Navíc máme avízo, že by se jednání měl zúčastnit také pan ministr Marek Výborný,“ nastínil další postup hejtman Netolický.
V rámci Pardubického kraje má být podle Úřadu práce ČR zrušeno šest poboček. Má se jednat o Jablonné nad Orlicí, Lanškroun, Skuteč, Holice, Litomyšl a Jevíčko.

Konec stavební sezóny

Podzim už je v plné síle a v příštích týdnech meteorologové očekávají další snižování teplot. Pro silničáře to neznamená pouze začátek zimní údržby, ale také krátící se dobu na dokončení naplánovaných projektů. Proto v posledních dnech usilovně pracovali například v Letohradě, Litomyšli, Luži, Vendolí či Jamném nad Orlicí. Letošní rekordní stavební sezóna, v níž se v Pardubickém kraji investuje do rekonstrukcí a modernizací komunikací téměř tři miliardy korun včetně daně je výjimečná i tím, že velké projekty jako jsou například otevření dálničních přivaděčů doplňují desítky menších, avšak lokálně velice důležitých záměrů.
„Projekty za stovky milionů střídají akce s menším rozpočtem, které však jsou také potřeba. V současné době se snažíme dotáhnout do konce nejenom klasické rekonstrukce, kde bych z nedávno dokončených vypíchnul například opravy ulice K Cihelně v Letohradu, Sokolovské v Litomyšli či například komunikace ve Vendolí, Jamném nad Orlicí, Kostěnicích nebo Březovicích. Ty skončily podle plánu ke 31. říjnu. Mezi významný projekt za více než 55 milionů korun, který bude letos dokončen, patří rovněž rekonstrukce mostu na Křižanovické přehradě, která byla zahájena v červenci 2023. Letos se také více věnujeme velkoplošným výspravám, které znamenají pro řidiče kratší uzavírky a za méně peněz jimi zvládneme opravit více silnic. Ty jsme nedávno dokončili na komunikacích v Dolním Újezdu, mezi Čankovicemi a Moravany nebo v úseku Řepníků po Domanice. Naopak ještě v této sezóně jsme zahájili práce na úseku Ostřetín – Horní Jelení, ty skončí v listopadu. Začala oprava Pražské ulice ve Svitavách s termínem dokončení na začátku prosince. Máme ještě pár týdnů, snad nám bude počasí přát a vše se stihne dokončit podle plánu,“ popsal aktuální stav na krajských silnicích Ladislav Valtr, náměstek hejtmana pro dopravu.
Řada důležitých staveb se dokončí až v příštím roce
U projektů, které budou trvat několik stavebních sezon, již brzy silničáři přeruší práce a staveniště připraví na zimní technologickou pauzu. Ta zpravidla končí na přelomu února a března, kdy teploty opět umožní zemní práce a obalovny začnou dodávat asfaltovou směs na rekonstrukci silnic. „Stejně jako připravujeme krajský rozpočet na rok 2025, tak s kolegy řešíme detaily k plánu oprav komunikací na příští roky, protože není pravdou, že bychom jednotlivé investice řešili nesystematicky. Ve všech případech vyhodnocujeme potřebnost, finanční náročnost, možnosti objízdných tras, ale také souběhy s investicemi obcí. V rámci našich možností chceme opět do silnic II. a III, tříd alokovat maximum finančních prostředků a chceme být maximálně aktivní v hledání vnějších zdrojů z Evropské unie a Státního fondu dopravní infrastruktury, protože se bohužel ukazuje, že změnu rozpočtového určení daní od ledna 2025 očekávat nemůžeme,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Více informací o opravách, termínech, cenách a dalších detailech oprav silnic v Pardubickém kraji najdete na portálu doprava.pardubickykraj.cz.

Konec stavební sezóny i v České Třebové

Na silnicích jde zejména o stavby v majetku a správě ŘSD. Oprava průtahu města  byla provedena v rámci větší akce na dlouhém úseku ze Sopotnice do České Třebové metodou "flikování" neboli velkoplošných oprav povrchu.  Nicméně ušla pozornosti porušená krajnice  u přechodu  na Tyršově náměstí, vypadá to že asi zůstane na pospas mrazu. Snad tedy někdy příště.  Ještě se opravuje povrch na křižovatce za tunely včetně poškozeného středového ostrůvku, to se jistě ještě do zimy opravit podaří.  Je však třeba připomenou staré sliby - konkrétně se již letos mělo začít s budováním kruháče u Korada a křižovatky na Rybník. Vyhlásilo se to již loni a letos zase nic, zase odklad a informace, že se to řeší, kamionů zde jezdí stále více a jistě i bude jezdit, protože Metrans připravuje odkoupení dalších pozemků pro parkoviště pro nákladní automobily s dalším vybavením.
Do stavební sezóny je třeba zahrnout též práce na čištění koryta Třebovky. Na úseku, který je ve správě města (nad jezem na Zámostí) se to podařilo díky dobré spolupráci města s firmou Davida Skalického. 
Dočištění  ještě probíhalo včera 7.11. a řečiště Třebovky  je nyní v dobrém stavu.(viz fotografie ze 7/11). Další opravy jezů budou až v jarním období. Zbytek nánosů je např. pod jezem na Zámostí, ale to už je práce pro povodí Labe, které provede čištěné koryta řeky v ostatních úsecích na katastru města. Materiál z Třebovky poslouží na terénní úpravy v prostoru za  Prádelnou Fišer - viz další obrázky.
Kolik to bude stát? Práce na vyčištění, odvoz a vyřešení rekultivace a vyrovnání terénních úprav je finančně ohodnoceno ve smlouvách s firmou David Skalický. Podle Registru smluv jde o částku cca 890 tis. Kč včetně DPH, což je ovšem jen zlomek ceny, kterou v kalkulaci na tuto práci uvedlo Povodí Labe. Finanční hodnotu pro tyto práce má město vyčleněno v městském rozpočtu. Navíc Povodí Labe by práci jen odložilo, má nyní zase jiné úkoly. Za realizaci prací na Třebovce je tedy třeba město pochválit za operativnost při zajištění prací s tím spojených.  Můžeme být zvědavi, jak rychle se vyrovná s čištění ostatních části Třebovky, které jsou v jejich správě.  
V záběru stavební sezóny má být ještě vybudováno  multifunkční hřiště na sídlišti Borek. Město na to má uzavřeno smlouvu s dodavatelem vybraným v rámci výběrového řízení, termín je do konce listopadu, ale dnes je 8/11 a ještě se nezačalo. Docela se divím, že se s takto určeným termínem stavby mohlo souhlasit. Jaká asi bude kvalita provedených prací? Stavba je podpořena významnou dotací Nadace ČEZ a Pardubického kraje a tak jsem předpokládal, že se budou termíny dodržovat. A mezitím může přijet sv. Martin na bílém koni .. (mm)

Městská hokejová liga CHL: Skončila 1. část soutěže - přinášíme výsledné tabulky


Jak bude vyřešen průchod z ulice U Javorky do parku Javorka a komunikace  pro novou výstavbu v lokalitě Robův kopec


KOTELNA TEZA LHOTKA MÁ NA STŘEŠE NOVOU FOTOVOLTAIKU 35 kWp


Pardubický kraj spojuje síly pro rozvoj cestovního ruchu

Sociální sítě, tištěná média i osobní setkání s novináři a cestovatelskými agenturami – to vše patří k nástrojům, které pomáhají představit Pardubický kraj v tom nejlepším světle.
V přátelském a pracovním duchu proběhlo 5. listopadu v Pardubicích jednání Destinační společnosti Východní Čechy, oblastních organizací destinačního managementu a zástupců Pardubického kraje.  Pracovní tým krajské Destinační společnosti seznámil všechny přítomné s marketingovým mixem, který zvolil v roce 2024 pro prezentaci Pardubického kraje. Vzhledem k různým cílovým skupinám byly voleny i rozdílné marketingové nástroje. Velký důraz byl kladen na sociální sítě a online marketing, ale v menší míře byly využity i klasické prostředky, jako je prezentace v tištěných médiích, rozhlasu, televizi, na veletrzích a prezentačních akcích. Nedílnou součástí práce destinačního managementu na krajské úrovni je komunikace s partnery a síťování.
„Jako velmi důležitou aktivitu vnímáme organizaci press a fam tripů, kdy novinářům a zástupcům cestovních kanceláří představujeme turistické cíle Pardubického kraje,“ shrnula činnost společnosti její ředitelka Alena Horáková. „Spolupráce a koordinace aktivit v cestovním ruchu je důležitá pro rozvoj regionu. I proto je nezbytná pravidelná komunikace mezi jednotlivými aktéry a samosprávou,“ podotkla Petra Šimečková, radní Pardubického kraje zodpovědná za cestovní ruch, a dodala: „Ráda jsem poznala všechny aktéry destinačního managementu našeho kraje a v příštích měsících se chci při pracovních výjezdech po kraji blíže seznámit s jejich turistickými oblastmi.“
Společného jednání se kromě gesční radní Petry Šimečkové zúčastnili i úředníci Krajského úřadu Pardubického kraje, kteří administrují dotační tituly pro cestovní ruch, a vedoucí odboru kultury, sportu a cestovního ruchu Milan Novák.Pozvání přijali zástupci všech pěti turistických oblastí Pardubického kraje, Českomoravského pomezí, Pardubicka, Chrudimska-Hlinecka, Orlických hor a Podorlicka a Králického Sněžníku, kteří spolu v přátelském duchu pohovořili o svých aktivitách, problémech a plánech do nadcházejícího roku.

Park Zdeňka Kopala v Litomyšli získal ocenění Grand Prix architektů

Litomyšlský Park Zdeňka Kopala získal v prestižní architektonické soutěži Grand Prix architektů malou stříbrnou kostku v kategorii Šetrná stavba.
Lze spojit snahu o ozelenění města a zároveň protipovodňová opatření? Ano! Ukázkou tohoto v ČR ojedinělého projektu je park, který město Litomyšl realizovalo na ulici Z. Kopala. V místě vzniklo nejen několik hektarů přírodní plochy se stovkami stromů, keřů a mobiliářem pro trávení volného času. Součástí parku jsou i terénní vlny a další technická řešení, díky kterým bude park zadržovat vodu z dešťů. Autorkou návrhu parku je Ing. Eva Wagnerová. Cílem výsadby vegetace a úprav terénu je přiblížit se měřítkem bývalé podobě zdejší krajiny, jak ji lidé znali ještě z poloviny 20. století. Park nabízí místním přírodní prostor ke trávení volného času, všechny stromy a dřeviny jsou původní odrůdy, které v minulém století na Litomyšlsku rostly. Zároveň ale umožní funkční zachycení vody v krajině, podporu přirozeného mikroklimatu rostlinám i drobným živočichům a také v případě extrémních dešťů zachytí alespoň část vody, která v minulosti stékala z polí a ohrožovala majetek občanů na ulici Z. Kopala. I. etapa budování parku byla dokončena v roce 2022. Pojmenován byl na základě podnětů od občanů podle významného litomyšlského rodáka, astronoma Zdeňka Kopala. 
Architektonický záměr: Cílem projektu je zamezit zatékání přívalové vody do intravilánu města. V okolí je zemědělsky využívaná zvlněná krajina V době dešťů docházelo k zaplavení ulic, voda vždy přinesla i množství ornice.
Územní plán zde počítal se suchým poldrem. Ten by však bránil záměru postavit penzion pro seniory. Základem návrhu se stala idea, že nový dům pro seniory jakoby „zatlačí na patu svahu“ a svým posunem zvrásní terén okolních svahů do horizontálních mělkých travnatých vln. Po dešti se vytvoří za vlnami vodní plochy, jako na rýžových políčcích. Voda bude vsakovat pomalu do podloží. V případě stagnace je připraven systém přepouštění vody postupně do nižších poloh. Vlny, vytvarované z jílu v podloží byly pokryty znovu ornicí a zelenou „kůží“ louky. Pak zbývalo jen dosadit linie tradičních odrůd ovocných stromů, jabloní, švestek, třešní a hrušní. Vznikla „krajina na hraně města“, která nebrání lidem zde žít, procházet se, slunit se, hrát si a nebo jen tak ležet v louce. Na jaře v louce pokvetou tisíce narcisů. V létě a na podzim zde bude dost ovoce pro všechny. Bude to dobré místo nejen pro lidi, ale taky pro živočichy, výrazně se zvýší biodiverzita. Vybrané domácí druhy rostlin se stanou potřebnou genetickou bankou pro celé širší okolí.  Cílem je postupně rozšířit obdobnou modelaci na celou plochu údolí, účinnost úpravy by výrazně vzrostla.  Nově vzniklá zdravá krajina nebude náročná na péči a bude zároveň útočištěm mnoha druhů rostlin, kterých ubývá. 
Projekt získal již v září roku 2023 Cenu architektonického časopisu Intro.

Oslavy 100 let ústeckého Skiklubu byly zakončeny lyžařským plesem 

Rok 2024 se nesl ve znamení oslav 100. výročí SKI klubu Ústí nad Orlicí. Během roku probíhala řada akcí, které připomínaly stoletou tradici lyžování v Ústí nad Orlicí, od prvních odvážných pokusů sjíždět místní svahy až po současné aktivity klubu v Říčkách v Orlických horách. Výstava v Hernychově vile byla jednou z hlavních událostí oslav, kde návštěvníci měli možnost nahlédnout do historie lyžování v Ústí nad Orlicí. Výstava přiblížila nejen sportovní milníky, ale i společenský význam lyžování v průběhu století, a nabídla unikátní fotografie a archivní materiály. V říjnu si milovníci historie i členové klubu užili promítání historických filmů, které zachycovaly počátky lyžování, a chytrý kvíz se Ski klubem, který prověřil znalosti návštěvníků o lyžování. Zvláštním počinem letošních oslav je vydání almanachu ke 100. výročí klubu, který kromě bohatého obrazového materiálu obsahuje i odkazy na unikátní historická videa. Oslavy byly završeny slavnostním plesem, který se konal 2. listopadu v Kulturním domě v Ústí nad Orlicí. Tato společenská událost přivítala členy, přátele i příznivce klubu, kteří přišli společně oslavit tuto významnou etapu.

Právě 100 let může slavit také českotřebovské organizované lyžování !

Rok 1924 je spojen se založením lyžařského odboru českotřebovského Klubu českých turistů.  Dokumenty o tom existují v dodnes zachované kronice KČT, které byly připomenuty Loni. V roce 1923 vznikl Klub českých turistů v České Třebové a lyžařský odbor pak o jeden rok později. 
Z tohoto důvodu také českotřebovští lyžaři připomínali v roce 2014, tehdy v Národním domě   lyžařské "devadesátiny" a mimo kulaté výročí se díky Haně Brusenbauchové a Mílovi Zoubelovi sešli lyžaři již v roce 2010 - také v Národním domě. A této sešlosti mohu  představit  fotografii.
 Řada ze sportovců na snímku dnes už nežije.... .  Nyní jsme se v čase posunuli z roku 2014 o deset let dále a z devadesátky je najednou stovka, stejná jako v případě Ústí nad Orlicí.   Stovku ale lyžaři slaví především prací, na trénincích, na velké oslavy není pomyšlení Ono těch lyžařských výročí vztažených k České Třebové je také více.  Na pořádání výstav nebo plesu nemáme pomyšlení. Ale vzpomínat a připomenout lyžařskou historii bychom měli, protože lyžaří v České Třebové dokonce měli tři lyžařské disciplíny -   běh na lyžích, sjezd a slalom a také skok na lyžích.
Českotřebováci objevili lyžařské středisko Čenkovice a rozvinuli ho na slušnou úroveň. A lyžařské terény a areály  byly a jsou také v České Třebové: Hory, Peklák, Habeš....a daly základ současnému dění v areálu Peklák. SA těmi zimami to je dnes nějaké špatné ale to neplatí jen o České Třebové.,,,
Oslavovat se asi nebude, ale vzpomínat by se mělo, nejlépe s těmi pamětníky. O to se chci s pomocí pamětníků pokusit a připravit k té stovce nějaké lyžařské video.  Myslím, že je na co vzpomínat. A teď jen zbývá se do toho pustit. Zima se blíží, třeba bude jedou zase pořádná.......  (mm)

Videa Českotřebovského deníku: 



Videa Českotřebovského deníku z posledního týdne


Víceleté financování sociálních služeb se kraji osvědčilo, nově bude začínat v pololetí

Pardubický kraj připravuje už třetí cyklus víceletého financování sociálních služeb hrazených z rozpočtu Pardubického kraje na období od 1. července 2025 do 30. června 2028. „Náš kraj byl jeden z prvních, který vyšel vstříc poskytovatelům  sociálních služeb a zavedl v roce  2018 tříleté cykly financování. Nyní připravujeme už  třetí období a podle ohlasů z terénu se tento způsob určitě osvědčuje. Poskytovatelé  mají větší stabilitu pro svůj rozvoj a pro všechny to znamená menší administrativní zátěž, kterou řešíme jen jednou za tři roky. Jedinou změnou je nyní start období v pololetí, čímž chceme odstranit počáteční nejistotu financování zejména na začátku roku, než se vše schválí a peníze mohou putovat na místo určení,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Pavel Šotola.
Do programu se budou moci hlásit poskytovatelé zařazení do Sítě sociálních služeb Pardubického kraje prostřednictvím Dotačního portálu. Žádosti o dotaci bude možné podávat od 25. 11. do 9. 12. 2024. Pro žadatele o dotaci bude uspořádáno on-line školení, které představí jak s Dotačním portálem pracovat a to od registrace až po podání žádosti. Program víceleté podpory je určen pro poskytovatele z řad neziskových organizací. Jedná se o podporu celé škály sociálních služeb od odborného sociálního poradenství, pečovatelské služby, osobní asistence až po například ranou péči, sociálně aktivizační služby pro seniory a zdravotně postižené.
„Pro nás to je velká výhoda, že nemusíme každý rok žádat o dotace z krajských financí. Jednou za tři roky je přiměřená doba, kdy známe další směřování našich služeb, aktuální potřeby a naše možnosti. Když dotaci získáme, máme na další tři roky jasnou perspektivu a víme, s čím můžeme počítat. První tři měsíce v roce jsou pro neziskovky náročné na financování – teprve v březnu získáváme dotace z MPSV, takže finance z Pardubického kraje na začátku roku jsou pro nás důležité. Menší neziskovky navíc musí žádat o úvěr, aby zajistily chybějící finance v jarních měsících,“ vysvětluje ředitelka Oblastní charity Pardubice Marie Hubálková.

Pozvánky na nově ohlášené akce:


 

Nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku:


   

Video Českotřebovského deníku: Velkou událostí byl Národní den železnice  2024

   

Program Kulturního centra
Program akcí Městského muzea
Program městské knihovny
Souhrn plánovaných akcí  listopad
Program DDM Kamarád - listopadu
Jabkancová pouť  16/11 2024
Benefiční koncert  KOJK pro Jeseník
Dámský turnaj ve hře PRŠÍ - Hliníky 9. 11 2024
Národní přehlídka seniorského divadla 8. - 10. 11. 2024


Úmrtí vlistopadu a  říjnu -  aktualizace 6/11:   

Jana Krofová. 67 let, Jana Jarešová 80 let, Radmila Slezáková, 86 let,  Táborská 722 Česká Třebová ,  Zdenka Procházková, roz. Mikulecká, Prostějov  Ludmila Břesťovská, 71let, Česká Třebová, Masarykova 1400 Mgr. Jarmila Dušková, 72 let, Česká Třebová, Křib 1813   Ivan Pávek, 76 let, Zhoř, Milena Vondrová B, 76 let, Němčice, Bohumír Simon, 61 let, Česká Třebová, Lhotka 184, František Kratochvíl, 83 let, Skuhrov, Wigand Vogl , 81 let, Na Výšině, Česká Třebová, Ing. Jitka Keprtová, 78 let, Česká Třebová,  Bohumila Bečková, 80 let,,,,,   Více v rubrice Úmrtí ZDE)


Nová videa Českotřebovského deníku:

 

  

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?