Českotřebovský deník 322 / 2024 

                                                      Čtvrtek 21. listopadu 2024 


 

 

Hejtman Martin Netolický zahájil návštěvy významných měst v kraji, první na řadě byla (jako vždy předtím) Česká Třebová

V delegaci Pardubického kraje nebyl jen sám hejtman.  První část jednání proběhla na radnici v nově upravené zasedačce za účasti starosty Zdeňka Řeháka, místostarostky Petry Válkové vedoucích odborů a oddělení MěÚ. Předmět jednání specifikoval hejtman v rozhovoru, který bude publikován na webu Českotřebovského deníku s premiérou v sobotu dopoledne v 7 hodin ráno.
K obsahu jednání na českotřebovské radnici poskytl informace tiskový mluvčí Pardubického kraje Mgr. Dominik Barták.
Jde o tyto hlavní problémy: Největší připravovanou krajskou investicí do silniční sítě je dokončení rekonstrukce ulice Kubelkova nebo příprava rekonstrukce průtahu Skuhrovem. Kromě toho kraj připravuje budování výjezdové základny zdravotnické záchranné služby nebo nové zázemí pro Domov u studánky v Klácelově ulici.
Podrobnější informace k diskutovaným tématům:
Tématem všech setkání se starosty obcí jsou standardně rekonstrukce silnic. Nejinak tomu bylo také v České Třebové. V loňském roce byla opravena první část ulice Kubelkova směrem na Přívrat v částce 55 milionů korun. Kromě toho Správa a údržba silnic realizovala opravy povrchu v úseku Semanín – Kozlov a Česká Třebová – Kozlov. V rámci spolupráce s městem kraj připravuje dokončení rekonstrukce Kubelkovy ulice, a to se zahájením prací v příštím roce. „S ohledem na plánované investiční akce města se nyní bavíme o zahájení rekonstrukce navazujícího úseku ulice Kubelkova, kde jsou předpokládané náklady necelých 34 milionů korun. Zadavatelem bude Pardubický kraj v rámci společného zadání s městem, které bude realizovat chodníky, autobusové zálivy a veřejné osvětlení. Kromě toho nás za 13 milionů korun čeká budování opěrné zdi v Rybníku,“ řekl hejtman Martin Netolický. „Jsme rádi, že můžeme společně s krajskou investicí do silnice provést úpravu přiléhajících chodníků. Sídliště Jelenice tak dostane novou autobusovou zastávku, která usnadní jeho obyvatelům dopravu v rámci města i za jeho hranice. Tato zastávka vznikne přesunem zastávky Kubelkova,“ uvedl starosta České Třebové Zdeněk Řehák. Kromě toho Správa a údržba silnic Pardubického kraje připravuje také rekonstrukci průtahu Skuhrovem v předpokládané hodnotě 35 milionů korun s tím, že v polovině příštího roku by mělo být dokončené projektování této stavby.
Starosta Zdeněk Řehák informoval hejtmana, že Ředitelství silnic a dálnic ČR by mělo v příštím roce budovat kruhový objezd u Korada. „S ohledem na intenzitu dopravy v místě budoucího kruhového objezdu bylo naší snahou vyjednat zajištění průjezdnosti během celé stavby a to ve všech směrech, tedy nejenom po samotné silnici I/14, ale také na jejich odbočkách směrem na obce Rybník a Semanín. Zbudováním kruhového objezdu dojde v místě ke zlepšení plynulosti dopravy,“ sdělil starosta České Třebové Zdeněk Řehák.
Stavba výjezdové základny krajských záchranářů by mohla začít příští rok. Jednou z priorit kraje z hlediska posílení kapacit Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje je vybudování výjezdové základny na okraji České Třebové v blízkosti benzinové stanice. „V tuto chvíli jsme ve fázi projektování s tím, že bychom na jaře příštího roku rádi zahájili výběrové řízení na zhotovitele stavby s tím, že pokud by vše šlo podle našich představ, tak bychom rádi na konci příštího roku zahájili stavbu samotnou,“ přiblížil průběh příprav hejtman Netolický. „Bude se jednat o jednopodlažní budovu se dvěma garážovými místy pro sanitní vozidla a jedním garážovým stáním pro speciální vozidlo určené k nasazení při vzniku mimořádných událostí s hromadným postižením osob. Stávající základny prostorem pro takto velké vozidlo nedisponují, a proto chceme využít tento záměr k jeho vybudování. Předpokládané náklady stavby v tuto chvíli činí 51 milionů korun včetně daně," doplnil hejtman.
Příprava nového zázemí pro Domov u studánky v České Třebové, které bude v Klácelově ulici čp.7 pokračuje. V oblasti sociální péče je v České Třebové připravován projekt na demolici objektu bývalé pošty v Klácelově ulici a výstavbu nové budovy, která bude sloužit pro potřeby Domova u studánky. „Momentálně je realizováno výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace. V rámci projektu chceme vybudovat v objektu bývalé pošty sociálně terapeutické dílny Domova u studánky. Chtěli bychom tímto novým zázemím podpořit klienty v rozvoji dovedností potřebných pro vstup do dalšího zaměstnání. S ohledem na to, že se jedná o prostor v centru města, tak předpokládáme větší míru začlenění klientů do společnosti,“ vysvětlil hejtman s tím, že předpokládané náklady činí 70 milionů korun.
Další jednání se pak odehrávalo  na školách zřizovaných Pardubickým krajem. Na gymnáziu se hejtman zajímal o provozní záležitosti, např. naplněnost tříd a zajištění výuky, ale také o problematiku stavebního stavu budovy gymnázia, kde se ukazuje potřeba výměny střešní krytiny. Současně použitý (bonský šindel) je z roku 1991  by měl nahrazen tak, aby to odpovídalo tomu, že jde o objekt  v seznamu nemovitých kulturních památek.
Na Skalce  si krajská delegace zevrubně za doprovodu stavbyvedoucího dodavatelské  firmy Trunec a ředitele Střední školy technické a dopravní Jana Kováře prohlédla současný stav staveniště - probíhá rekonstrukce sálu a dalších přilehlých prostor, vstupu a schodišť a současně probíhá druhá stavební akce - velká rekonstrukce  střechy a střešní krytiny na celém objektu, postaveném v padesátých letech. Byly zde i úpravy, např. v letech 2010/11 bylo provedeno zateplení, výměna oken a fasáda. Střední objekt však nebyl rekonstruován.  Stavební stav budovy je horší, než se čekalo, je třeba řadu věcí řešit nově a upravovat i projekt, z toho vyplývá zpoždění stavebních prací o několik měsíců. Původní termín byl ovšem nerealistický - 30.září, nově se připravuje dokončení stavby k 31. březnu 2025. Výměna střešní krytiny a klempířských prvků má být  hotova do konce listopadu.  Pak bude možné odstranit lešení, které zatím budovu nezkrášluje.  Podrobnější informace přímo z dnešní prohlídky objektu budou na videu, které bude zveřejněno v sobotu 23. listopadu v 7 hodin ráno. (mm)

BUBNOVAČKA v MŠ U Koupaliště

Nejstarší děti z mateřské školy U Koupaliště se zapojily do akce Bubnovačka. Bubnovačka je akce Centra LOCIKA, kterou upozorňují na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Vyhlášen byl den 19. listopadu. Děti se ve školce seznámily s preventivním programem o emocích a poslechly si příběh chlapečka Tadíka, který se s násilím setkal. Jak se s násilím vypořádat u sebe i u druhých? Na to jsme si s dětmi odpověděly a nakonec si pořádně zabubnovaly na drumbeny. Děkujeme za tuto akci centru LOCIKA, díky které si můžeme  připomínat, co je důležité.
p. učitelky z MŠ U Koupaliště


Opravu zavěšení hlavních svítidel v sále Malé scény provedla firma DS INTEX, kulturní sezóna může pokračovat

   
Byla to vlastně nahlášená havárie, od 23. října, tedy v plné podzimní kulturní sezóně nebylo možné sál Malé scény využívat. Bylo zapotřebí sehnat firmu, která to udělá rychle, levně a kvalitně. Připomeňme, že hned při nahlášení jsem psal o tom, že  bude třeba jistě měsíc počkat a že to bude stát  jistě 100 tisíc možná dvakrát tolik.  Práci se podařilo objednat o společnosti DS INTEX s.r.o. Česká Třebová, která dokázala stanovený časový limit  do konce listopadu zkrátit o celých 14 dnů tak, že Benefiční koncert Komorního orchestru Jaroslava Kociana se mohl konat již v opraveném sále. Bylo třeba  udělat dost práce: doplnit ocelovou konstrukci pro kotvení hlavních svítidel nad hledištěm Malé scény, což si vyžádalo demontáž stávajícího sádrokartonového podhledu, vyztužení ocelové konstrukce, montáž nového podhledu a výmalbu. Když jsem přišel na koncert 16. listopadu, tak bylo vše hotovo a uklizeno bez známek jakýchkoliv stavebních prací (viz foto). Cena za práci byla ve smlouvě určena dohodou 163 tis. Kč + DPH.  A kulturní sezóna mohla pokračovat podle rozpisu pořadů. Přijďte se podávat třeba 30.11. zde bude zajímavý a tradiční večer trampských písní "Písně dávnejch cest". Petr Kulda uvede i letos zase jiné muzikanty: skupinu Carramba Česká Třebová, kytaristu Štěpána Raka a pražskou skupinu  Nové struny Praha. (mm)

Zápas z oblastní ligy HC Skuteč - ALOHA Lanškroun 4 : 0 zůstal nedohrán

Z webu HC Skuteč: Zápas s Alohou začal svižně. Domácí nepodcenili hru a už v 11. minutě vedli 4:0. Následoval pak souboj o puk u mantinelu, ve kterém došlo k neúmyslnému zranění jednoho z hostujících hráčů. Asi minutu poté vyvolali hráči hostů „bitku“ po které následoval bezdůvodný a zbabělý odchod hostujících do kabin. Jelikož hráči Alohy nenastoupili zpět do zápasu, rozhodčí zápas ukončil. Zraněnému hráči hostů Štěpánu Ottovi přejeme brzké uzdravení. ,,Aloha NEBAVÍ,,
 
Junioři Lokomotiva ČT - HC Lanškroun  4 : 5
(Hrálo se v sobotu 16.11)

Další zápas na domácím ledě sehráli v sobotu 16.11. naši junioři. Do České Třebové přijeli hokejisté z nedalekého Lanškrouna. Několika desítkám diváků, kteří zavítali na Českotřebovský zimní stadion se hokej musel jistě líbit. Oba týmy převáděli velmi kvalitní hokej. Po první třetině odcházeli hráči do kabin za pro nás nepříznivého stavu 1:2. Ve druhé třetině naši kluci dokázali skóre otočit na 3:2, ale hráči z Lanškrouna dokázali rychle reagovat a vyrovnat na 3:3 a tímto výsledkem skončila druhá třetina. V poslední třetině byli hráči Lokomotivy jednoznačně lepším týmem, ale spoustu šancí, které si dokázali vytvořit, se jim bohužel dlouho nedařilo proměnit. V polovině třetí třetiny naopak udeřil soupeř a stav otočil ve svůj prospěch na 3:4. Naši kluci ovšem ve svém tlaku nepolevili a podařilo se jim znovu vyrovnat na 4:4. Osudným se nakonec stalo vyloučení našeho hráče a přesilová hra, kterou soupeř dokázal využít a získat zpět jednobrankové vedení. V nervy drásajícím závěru utkání, kdy se naši hráči snažili ve hře bez brankáře alespoň o vyrovnání už ale bohužel žádný gól nepadl, a tak si všechny tři body odvezli domů hráči TJ Lanškroun. (Fotografie z FB Lokomotiva hockey)
Za předvedený výkon se naši junioři určitě stydět nemusí, jen je může opět mrzet několik zbytečných faulů, jelikož v oslabení inkasovali tři z pěti branek.

 Nová smlouva mezi Nemocnicí Pardubického kraje a VZP je schválena

V rámci pondělního jednání Rady Pardubického kraje v pozici valné hromady Nemocnice Pardubického kraje byl učiněn poslední nutný krok v rámci schvalovacího procesu pro podpis nové pětileté smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o poskytování a úhradě zdravotních služeb. Smlouva bude platná od ledna 2025 do roku 2030 s možností automatického prodloužení o jeden rok. Hlavním parametrem nové smlouvy je snížení počtu akutních lůžek v pěti zařízeních Nemocnice Pardubického kraje o 122, což plně koresponduje s přístupem současné moderní medicíny. Jedná se především o lůžka, která jsou dlouhodobě neobsazená, tudíž se nejedná o jakýkoliv dopad na dostupnost a kvalitu poskytované péče.
„Snížení počtu lůžek v rámci všech pěti nemocnic akutní lůžkové péče v kraji je spíše tabulkové. Nemá smysl se tvářit, že máme rozsáhlý lůžkový fond v oblasti akutní péče, když v řadě případů došlo ke skutečnému snížení, a to ne na základě nedostatku personálu, ale reálné potřeby. Jedním z faktorů je snaha o zkracování délky hospitalizace, tedy pobytu pacientů v nemocničním prostředí. Naopak je zřejmý akcent na domácí doléčení. Na druhé straně nelze považovat akt za čistě formální. Jedná se o výsledek složitých jednání mezi krajem, Nemocnicí Pardubického kraje a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Nový počet nasmlouvaných akutních lůžek zohledňuje dostatečné rezervy, zvláště tam, kde došlo vlivem personální situace k dočasnému utlumení péče. Naší snahou je maximální dostupnost a zároveň kvalita poskytované péče, byť v aktuálních podmínkách, a to nejen personálních, ale také legislativních. Když se zpětně díváme na akt fúze nemocnic, je naprosto zřejmé, že se jednalo o správný krok, protože při jednáních s pojišťovnou vystupujeme jako jedna akciová společnost a ne jako pět samostatných a vzájemně si konkurujících nemocnic. Vyjednávací pozice je tedy nesrovnatelně silnější. I proto se podařilo dosáhnout dobrého výsledku. Zároveň se potvrzuje, že rozsah poskytované péče v našem kraji je i nadále rozsáhlý i díky tomu, že nemocnice zůstaly ve  veřejných rukou. Je to signál jak dovnitř nemocnic z hlediska zaměstnanosti a navenek z hlediska poskytované péče,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Podle statistiky je v České republice v mezinárodním srovnání nadbytek akutních lůžek. Podle dat OECD za rok 2021 je v České republice 6,7 lůžka na 1 000 obyvatel, průměr OECD je 4,3 lůžka. V průměrné délce hospitalizace v Evropě v roce 2021 je české zdravotnictví v datech Eurostatu s 9,8 dne na druhé příčce, delší hospitalizace jsou jen v Srbsku.
Podle generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda probíhala jednání v několika etapách a předcházela jim důkladná příprava, do níž se zapojil nejen vrcholový management, ale i ředitelé léčebné péče jednotlivých nemocnic. „Současná medicína má k dispozici moderní metody a v čase se mění i obecný přístup k pacientovi. Zákroky jsou čím dál tím méně invazivní, zkracuje se doba, po kterou je nutná pacientova přítomnost v nemocnici, a více se zohledňuje i jeho psychická pohoda. Víme, že se mnohem rychleji uzdravuje, když je obklopen svými blízkými. Dlouhodobě tak klesá tzv. obložnost. Lůžková kapacita nemocnic v Česku byla historicky dimenzována na úplně jiné medicínské požadavky a přístup. Před několika lety sice již lůžkový fond prošel jistou racionalizací, ukazuje se však, že i tak existují rezervy. Dojednané snížení počtu lůžek v krajských nemocnicích tak z našeho pohledu tyto rezervy reflektuje. A to i s ohledem na stavebně technický vývoj jednotlivých lokalit, a především schválený Program rozvoje Nemocnice Pardubického kraje,“ sdělil Tomáš Gottvald.
Další výhled s vazbou na lůžkový fond nastínil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka. „Naší společnou dlouhodobou vizí je postupná transformace lůžkových kapacit vybraných oddělení v návaznosti na Program rozvoje Nemocnice Pardubického kraj, tedy společné lůžkové fondy, navyšování počtu ambulantních zákroků bez nutnosti hospitalizace a jednodenní operativy s krátkodobou hospitalizací. Ke všem krokům však budeme přistupovat postupně podle realizace stavebních a rekonstrukčních prací a podle vývoje personální situace či neplánované poptávky po zdravotních službách,“ řekl Štefka.
 Pardubice hostily špičkové kardiology z celé Evropy na kongresu CTO&CHIP Czech Challenge.

Kardiologické centrum AGEL v Pardubicích pořádalo 15. listopadu mezinárodní kongres CTO&CHIP Czech Challenge zaměřený na komplexní zákroky na věnčitých tepnách srdce. Akce přilákala špičkové intervenční kardiology z devíti evropských zemí a konala se v reprezentativním sále Jana Kašpara v prostorách Krajského úřadu Pardubického kraje.
Kongres, který probíhal v anglickém jazyce, se zaměřil na sdílení zkušeností, nových poznatků a postupů v oblasti komplexních koronárních intervencí. Nabídl prostor pro diskuzi, spolupráci a odborný růst s cílem zlepšit kvalitu nejen prováděných zákroků, ale především života pacientů s nejpokročilejšími nálezy. Celý odborný program připravili a vedli přední čeští specialisté, MUDr. Vojtěch Novotný, Ph.D., a MUDr. Ivo Varvařovský, Ph.D., kteří společně s českými i zahraničními experty zaručili vysokou úroveň odborného obsahu.
Význam zkratek CTO a CHIP vysvětluje MUDr. Vojtěch Novotný, Ph.D., odborný garant akce. „CHIP v kardiologii označuje komplexní zákroky u pacientů s vysokým rizikem, kteří často nemohou podstoupit chirurgický zákrok (tzv. bypass). Tyto zákroky vyžadují mimořádnou odbornost, zkušenosti a v některých případech i využití dočasného „umělého srdce“, tedy tzv. oběhových podpor. CTO (chronická totální okluze) pak popisuje dlouhodobé uzávěry věnčitých tepen, které byly ještě donedávna považovány za téměř neřešitelné. Díky moderním přístupům a technologiím však nyní intervenční kardiologové se speciálním výcvikem dosahují úspěšnosti přes 90 % i u těchto extrémně složitých výkonů“.
Pardubické Kardiologické centrum AGEL se v této oblasti stalo průkopníkem v České republice. Svou odborností a inovativními přístupy významně přispívá ke zlepšení kvality péče a prognózy pacientů s těmito náročnými diagnózami. 
„Program konference byl bohatý a zahrnoval živé přenosy zákroků z katetrizačních sálů Kardiologického centra AGEL v Pardubicích i z partnerských kardiocenter v Belgii a Rumunsku. Dále nabídl přednášky zaměřené na aktuální témata v oboru intervenční kardiologie a prostor pro diskuze a sdílení zkušeností během tematických sekcí,“ dodává MUDr. Novotný, který se v roce 2023 stal prvním českým členem prestižního EuroCTO klubu.
Konference se konala pod záštitou hejtmana Pardubického kraje, České asociace intervenční kardiologie a EuroCTO klubu, čímž byla zdůrazněna její prestiž a význam. Akce přinesla obohacení o nové poznatky, navázání cenných kontaktů v rámci mezinárodní odborné komunity a získala velmi pozitivní zpětnou vazbu od účastníků.

Honza Šimůnek už je po 28 dnech strávených na cestách v Africe zase doma!


Vrátil se včera večer a dnes už pilně pracuje. Zpracovává foto a video materiály z jeho expedice po jižní Tanzanii. Absolvoval ji ještě se dvěma přáteli. O své cestě píše na svém facebookovém profilu v poslední zprávě:
Jižní Tanzanie - den dvacátýosmý:  Letadlem  Dar es Salaam - Istanbul - Vídeň - Česká Třebová - Svinná.  Velká, těžká, dlouhá ale krásná měsíční cesta po Jižní Tanzanii skončila, máme spoustu krásných zážitků, projeli jsme místa kam turista nepřijde já jsem si splnil další cestovatelské sny, Národní park Gombe, vodopád Kalambo kde jsem stál v roce 2014 na druhé straně vodopádu ale již v Zambii dále setkání ve vesnici Njalamatata s mojí kamarádkou Angel, kde nyní dělá učitelku. Konečně jsem byl pár dní na krásném ostrově Mafia.... No prostě krása v nepředstavitelně těžkých a pro nás náročných podmínkách....
K tomu dodám jen to, že fotky a videa došly až do mého počítače a už se také pracuje na poslední třetí části  zpravodajství z Honzovy expedice po jižní Tanzánii.. Zatím tak 3 fotky...(mm)

Videa Českotřebovského deníku: Ohlédnutí za národní přehlídkou seniorského divadla Česká Třebová 2024


Třídenní přehlídka skončila v neděli odpoledne. Z natočeného materiálu jsme připravil asi hodinové videoohlédnutí, na kterém  navštívíme čtyři inscenace, seminář po  představení jednoho zajímavého představení, projdeme kuloáry a poptáme se na  delegátky NIPOS ARTAMA Praha na všeobecné zhodnocení dění v českotřebovském kulturním centru.  Byly to krásné dny plné divadla, Přehlídka se koná jednou za dva roky jako bienále, v České Třebové byla po páté.   Můžeme porovnávat také s přehlídkou, která byla před dvěma roky - to na dalších videích:... Odkaz na videoohlédnutí je ZDE    

Připomeňme si na videu jaké byly Jabkancové poutě v letech 2022 - 2024

 

SENZAbabča bavila soutěžící i diváky. Nejvíce sympatií získala Marie Hrstková

SENZAbabča, oblíbená celostátní soutěž pro nejsympatičtější babičky, které mají alespoň jedno vlastní vnouče, oslavila 16. narozeniny! Originální akce, jež vyzdvihuje aktivní seniorky, se uskutečnila v pardubickém Kulturním domě Hronovická za podpory Pardubického kraje.
Reálně hrozilo, že by patnáctý ročník mohl být posledním „Jsme moc rádi, že se tuto unikátní soutěž v Pardubickém kraji podařilo zachránit,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, pod jehož záštitou se SENZAbabča konala. Reálně hrozilo, že by patnáctý ročník mohl být úplně posledním v historii. Rada seniorů Pardubického kraje v čele s Vladimírem Berounským však usoudila, že něco tak výjimečného je potřeba zachovat a zároveň udržet i hodně vysoko nastavenou laťku. A tak se po dohodě s „matkami zakladatelkami“ ujala organizace letošního šestnáctého ročníku a přesvědčila je k opětovné spolupráci. „Bylo na co navazovat,“ poznamenal Vladimír Berounský, podle něhož bylo hlavním cílem, aby SENZAbabča bavila jak soutěžící, tak diváky. A to se opět povedlo. Finalistky unikátního klání znovu musely prokázat sportovního ducha, postřeh, pohotovost a představit svoje zájmy a záliby.
Nejvíce sympatií poroty i obecenstva získala Marie Hrstková  Nejvíce sympatií poroty i obecenstva letos získala Marie Hrstková. Ta se narodila v roce 1943 ve Svinčanech. „Ve 20 letech jsem se stala maminkou, v 38 letech babičkou a v 72 letech prababičkou. Vždycky jsem ráda cestovala, luštila a také se smála,“ vyznala se vítězka šestnáctého ročníku populární soutěže. „Měla jsem radost z toho, že jsem tu poznala úžasné lidičky, že bylo veselo a že se snad všichni dobře bavili,“ svěřila se 81letá Marie Hrstková.
Druhé místo obsadila Irena Dohnalová Blažková. „Bydlím 20 kilometrů od Pardubic. Miluji zahrádkaření a houbaření. Ráda vařím a jím a z toho vyplývá klid na duši,“ představila se soutěžící, která ve volné disciplíně vsadila na vyprávění „lechtivého“ vtipu.  Třetí příčku vybojovala Lidmila Morávková z Chlumce nad Cidlinou. Babička čtyř vnoučat je velkou milovnicí country tanců, což potvrdila také při výběru své volné disciplíny. „Jsem neustále v pohybu. A to i díky partě podobně zaměřených žen. V ní si vystačíme bez mužských,“ prohlásila Lidmila Morávková.
Nikde jinde v republice nedělají podobnou soutěž lépe  „Nikde jinde v republice nedělají podobnou soutěž lépe než v Pardubicích,“ vysekl poklonu organizátorům zkušený moderátor Petr Jančařík. „Také letos se na této akci sešli báječní lidé. Bylo vidět, že se přišli pobavit a zároveň držet palce svým favoritkám,“ řekl Petr Jančařík, jehož potěšil i plný sál.
„Byla jsem moc ráda, že jsem se už podruhé mohla zúčastnit této úžasné akce,“ nechala se slyšet zpěvačka Hana Křížková, která loni oslavila 65. narozeniny a 40 let na hudební scéně.
„Dokud je o člověka zájem, žije,“ svěřil se Josef Fousek  „Oceňuji, že soutěžící dámy měly smysl pro legraci a zábavu. Bylo vidět, že se nebály postavit na jeviště a před mikrofon,“ podotkl populární bavič, zpěvák, básník a bývalý člen legendárního divadla SeMaFor Josef Fousek. „Byl jsem potěšen, že mě pořadatelé do Pardubic pozvali. Dokud je o člověka zájem, žije. A dokud je živ, tak žádný den není špatný,“ shrnul 85letý Josef Fousek, který na Hronovické zazpíval mimo jiné také Hymnu českého důchodce.
Ta publikum pobavila stejně jako překvapení v podobě vystoupení členek Klubu SENZAbabča s choreografií Švihák lázeňský. V ní se objevil v hlavní roli předseda poroty, král perníku Pavel Janoš.

Videa Českotřebovského deníku: Koncert  pro kamarády na městském hřbitově. Tradiční akce: muzikanti hrají muzikantům...

Tradiční akce, při které českotřebovští muzikanti vzdávají v termínu Dušiček holt českotřebovským muzikantům se letos uskutečnila za krásného podzimního slunečného počasí v neděli 10. listopadu 2024. Uvádíme Zkrácenou verzi koncertu,  Odkaz na video ZDE Přidáváme ještě obdobné akce z loňského a předloňského roku.

 

Pozvánka:  Srdečně Vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy DANGEROUS LOVE v angličtině, která se bude konat ve čtvrtek 21. listopadu v 17.30 v domě U Rytířů.  
Naším průvodcem bude americký nadšenec pro umění a lektor John Benson. Na co se můžete na anglicky mluvené komentované prohlídce výstavy s Johnem těšit?
Kromě příjemně stráveného času hlavně na otevřenou diskuzi o umění a možnostech jeho interpretace. A jako bonus si procvičíte svoji angličtinu (všechny jazykové úrovně jsou vítány!).
Těšíme se na viděnou! Vstupné / zdarma

 

Nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku:


Termíny podzimních výlovů Rybářství Litomyšl 2024
26. listopadu 2024 - úterý - výlov rybníka Zálešský Prodej ryb na hrázi od 09,00 do 15,00 hodin
28. listopad 2024 - čtvrtek - výlov rybníka Lodrant  Prodej ryb na hrází od 09,00 hodin do 13,00 hodin

Video Českotřebovského deníku: Velkou událostí byl Národní den železnice  2024

     

Program Kulturního centra
Program akcí Městského muzea
Program městské knihovny
Souhrn plánovaných akcí  listopad
Program DDM Kamarád - listopadu
Jabkancová pouť  16/11 2024
Benefiční koncert  KOJK pro Jeseník
Dámský turnaj ve hře PRŠÍ - Hliníky 9. 11 2024
Národní přehlídka seniorského divadla 8. - 10. 11. 2024


Úmrtí v listopadu -  aktualizace 18/11:   

Květa Orlichová, 86 let, Lesní ul. Jiřina Hájová, 67 let, Dlouhá Třebová. Oldřich Kopecký, 78 let, Jelenice, Č. Třebová, František Štusák, 87 let Chrudim, Jaroslav Špatenka, 84 let, Lhotka (zemřel již v červnu v sociálním zařízení Jimramov), Hynek Beran, 89 let, ČT Ústecká 151, MUDr. Ladislav Skalický, 87 let, ČT V zahrádkách 1844, Vlasta Sedláčková, 72  let, Česká Třebová U Stadionu 580 Marie Jansová, 95 let, Česká Třebová, Jarmila Borková, 73 let, Opatov. Jana Krofová. 67 let,.  Více v rubrice Úmrtí ZDE)


V  Ústí nad Orlicí besedovali  se seniory o OSOBNÍ bezpečnosti

Ve středu 20. listopadu se v Centru sociální péče města Ústí nad Orlicí uskutečnila tradiční beseda pro seniory na téma "Osobní bezpečnost seniorů a jaké mají možnosti se bránit".
Preventistka Policie ČR Lenka Vilímková a preventista městském policie se zaměřili nejen na podomní a pochůzkový prodej a s tím spojená rizika při nabídkách různého zboží, ale také na časté telefonické podvody i podvodné praktiky na internetu. Povídání bylo doplněno praktickými zkušenostmi ze služby a radami, jak se případnému protiprávnímu jednání bránit.
Po ukončení besedy obdrželi účastníci drobné propagační materiály a kalendář pro seniory, plný rad pro rizikové situace v oblasti zdraví, dopravy, ochrany obydlí  a bezpečnosti.
VÝSTAVNÍ PANELY U DDM  V ÚSTÍ N.O. PŘEDSTAVUJÍ NOMINACE NA ČESKOU CENU ARCHITEKTURY
 Z iniciativy městské architektky Petry Coufal Skalické doputovala do Ústí nad Orlicí výstava, která představuje nominace na Českou cenu za architekturu. Panely jsou k vidění na prostranství před Domem dětí a mládeže Duha do 15. prosince. Do letošního devátého ročníku bylo přihlášeno přes tři sta prací. Na výstavě je 31 nominovaných realizací Je to  příležitost se seznámit s tím nejlepším, co v uplynulých pěti letech na poli české architektury vzniklo.  Z Pardubického kraje jde vystavena adaptace obilného sila v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích a revitalizace veřejného prostranství bývalých kasáren ve Vysokém Mýtě.

Nedávno prezentovaná videa Českotřebovského deníku:

 

  

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?