Příloha Českotřebovského deníku   

                                                       Josef Petrák hudebník, pedagog, ale také sběratel umění 


Josef Petrák slavil létě 90 a v kostele sv. Jakuba se k této příležitosti konal 8. června nezapomenutelný koncert v režii českotřebovské základní umělecké školy. Té školy, kam mladý jedenáctiletý Pepík Petrák v roce 1945 nastoupil jako žák k panu učiteli Holoubkovi hned v prvním roce po jejím založení.  A po konzervatoři a základní vojenské službě sem pak nastoupil jako učitel houslí a zůstal této škole věrný až do důchodu.
Nejvíce byl mohli vyprávět samozřejmě členové jeho rodiny, jeho kolegové ze školy a také jeho žáci, ale i farář Martin Kolovratník a členové pastorační rady, sochař a restaurátor Stanislav Malý. Působnost Josefa Petráka byla více než pedagogické působení na Lidové škole umění a později pak zušce. Jako houslista byl členem  významných hudebních těles, které v  České Třebové a okolí působila v posledních šedesáti letech - v Orchestrálním sdružení Smetana, Komorním souboru Jaroslava Kociana, v  Českotřebovském kvartetu (Eduard Vaníček, Josef Petrák, Antonín Šimeček a Josef Kaláb), na varhany hrál českotřebovském kostele a další jeho disciplínou byl zpěv.  Vítal  do života českotřebovská novorozeňata, vyprovázel je na cestě do manželství loučil se nimi při posledním rozloučení v obřadní síni městského krematoria.
I když dnes bydlí u dcery v Lanškrouně, tak byl a stále je velmi ctěným občanem České Třebové, K jeho sedmdesátinám, v roce 2004  mu byla udělena cena města Kohout. To bylo před dvaceti lety. Ale také letos  byly pro Josefa Petráka další vavříny. V březnu  si v Malé scéně došel pro ocenění Českotřebovský Ámos, udělovaný  nejlepším učitelům k jejich březnovému svátku  a v květnu t.r. byl oceněn jako významný jubilant přijetím na českotřebovské radnici. Josefa Petráka  jsme také mohli potkat na řadě významných českotřebovských kulturních akcí. Jejich vrcholem byl jubilejní  koncert  uspořádaný k Petrákovým devadesátým narozeninám, Konal se v sobotu 8. června v kostele sv. Jakuba a pořadatelem byla Základní umělecká škola, jeho škola,  se kterou začínal od jejího nultého ročníku nejdříve jako žák a pak i jako učitel.   Českotřebovský deník ze všech těchto akcí má natočeny filmové záběry a připravuje z nich sestavit medailon.  Aby byl co nejúplnější připravili jsme také vyprávění o životě, o škole a také jeho "záchranářské! sběratelské činnost Tuto poslední mezeru pro medailonek jsme dohnali společně s Martinem Šebelou na návštěvě u Josefa Petráka.  Přijal nás jako "staré známé" a bylo to dlouhé povídání a nejen o hudbě a o škole, ale i o historii a umění. Josef Petrák je totiž velikým sběratelem různých církevních artefaktů, historických knih, medailonů, obrazů, sošek a také betlémů bychom zde napočítali spoustu v několika místnostech., nechybí ani ručně vázaná bible. A u každý předmět má svůj příběh, jak je známé jak vznikl, v jakém byl stavu, kdo upravoval a opravoval, restauroval a odkud pochází. Povídali jsme si také o jeho přátelství se Stanislavem Malým, sochařem a restaurátorem, který je nyní bohužel již těžce nemocný a nepohyblivý ve zdravotnickém zařízení. Také o smutném osudu jeho syna. Malého juniora -  nadějného sochaře a následovníka, který však zemřel náhle ve svých 29 letech.  Bylo to na hodně dlouhé povídání  mohli bychom v něm, ještě dlouho pokračovat.
Protože Josef Petrák má ve věci sakrálních památek v širokém regionu dokonalý přehled a nakonec sám se velmi snažil, aby  byla zajištěna jejich oprava. Hovořil např. o restaurování známé kamenné Křížové cesty u kapličky P. Marie na Horách. Byla různě poškozená rozházená kolem cesty v lese nad Kapličkou, v dnešní podobě je díky  restaurování Stanislavem Malým. Dnes by top možná nebyl problém, ale v osmdesátých letech to nebylo jednoduché. Aby opravené kameny Křížové cesty splňovaly to, co se od nich očekává, bylo třeba pořídit 14 odlitků bronzových kopí, aby se po zapravení do kamenného reliéfu leskly a nekorodovaly. Stanislav Malý je  dokázal zajistit, ale stálo to na tehdejší peníze dost - 32 tisíc. Kde je vzít?  Josef Petrák už dle vyprávění přemýšlel co všechno bude muset doma prodat, aby dluh zaplatil. Pomohlo štěstí nebo prozřetelnost Boží - podařilo se mu získat darem z nějaké pozůstalosti violoncello a hned na to se vyskytl kupec, který takový nástroj rychle potřeboval.. A tak jej dostal - právě za těch 32 tisíc (a hned také zaplatil) a Křížová cesta na Horách už nebyla zadlužena....
Podklady pro filmový medailonek jubilanta  se pomalu kompletují, ale ještě zbývá dotočit třeba vzpomínky jeho žáků a kolegů. Jeho nejvýznamnějším žákem byl rozhodně Jiří Němeček, i od něho  se pokusíme pokusíme získat i když působí až ve Švýcarsku. Na návštěvě došlo i na hudbu, konkrétně na violovou ukázku od J. S. Bacha. Josef Petrák vlastně stále denně hraje, zkouší co v devadesátce zvládne a sami jsme se přesvědčili, že opravdu hodně.... A viola, ta je památeční, Josef Petrák ji má pod Jindřicha Pravečka staršího...  Věřím, že zmíněný medailonek připravíme ještě v letošním roce.  Fotografie Martin Šebela (mm).