Příloha Českotřebovského deníku   

                                                       Studentské demonstrace v roce 1939 v Praze  


Na podzim roku 1939 přišla vlna demonstrací proti německým okupantům. Na výroční den vzniku Československé republiky 28. října 1939 byla v Praze v 18:25 hod. zahájena střelba do davu demonstrantů skupinkami provokatérů z řad gestapa a důstojníků německé policie. Střelba se odehrála v Žitné ulici nedaleko od Vinohradského náměstí. Postřeleno bylo několik stovek lidí, z toho smrtelně postřelených bylo patnáct. Na místě zahynul mladý pekařský dělník Václav Sedláček, kterého zasáhli do prsou, studenta medicíny Jana Opletala zasáhli do břicha. Svému zranění podlehl o čtrnáct dní později 11. listopadu 1939. Jan Opletal nebyl nikdy studentským funkcionářem a o politiku se nezajímal. Rozloučení se zavražděným studentem Janem Opletalem se konalo 15. listopadu v Praze. Tento pohřeb organizovala komunistická buňka v Hlávkových kolejích, kterou vedl českotřebovský občan Dr. Ing. Otakar Runa.
Otakar Runa se narodil 26. července 1915 v České Třebové, Staré náměstí čp. 20, v rodině železničního zaměstnance Artura Runy. Ve svých třiadvaceti letech se stal inženýrem a zároveň jako vynikající žák školy také asistentem svého bývalého profesora Dr. Ing. Viktora Felbera. Otakar Runa byl aktivním komunistou. Postupně se propracoval na předního komunistického činitele pro práci mezi studenty a stal se vedoucím komunistické buňky v Hlávkových kolejích, kde byl v té době ubytován Jan Opletal. Po 15. březnu 1939 se tato buňka stala jedním z hlavních středisek odporu proti okupantům. Vrcholnou akcí této buňky bylo organizování pohřbu Jana Opletala 15. listopadu 1939. Vše řídil právě Otakar Runa. Také tato akce přerostla v novou protinacistickou demonstraci. Okupanti jako odvetu provedli 17. listopadu rozsáhlé zatýkání studentů. Protože Otakar Runa byl v této době již vystudovaný inženýr, bydlel mimo koleje, a proto ho nepostihlo následné zatýkání. Z českotřebovských občanů byli v této souvislosti zatčeni Josef Gregor, Jan Rybka a Oldřich Špička. V kronice Sokola se ještě dočteme, že byli zatčeni také pánové Hrabík a Severa. Otakar Runa byl zatčen až 15. října 1941 za odbojovou činnost a 28. listopadu 1941 byl odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán okamžitě po rozsudku stanného soudu v Praze Ruzyni. Jedna z pamětních desek mu byla odhalena společně s Janem Opletalem na budově Hlávkovy koleje v Praze, kde oba studovali. (Vpravo fotografie Otakara Runy)
Student Josef Gregor se narodil 28. května 1914 v Oberwüste v Gőesdorfu ve Slezsku. Žil v České Třebové v Parníku. Studoval v Praze na Filozofické fakultě. Zatčen byl 17. listopadu 1939 v Praze na Letné. Studentská kolonie na Letné byla obsazena oddílem německé policie a Sicherheitsdienstu pod velením důstojníků SS kolem půl šesté ráno. Do oken, kde se svítilo, policisté stříleli. Do pokojů, které studenti okamžitě neotevřeli, začali střílet a výplně dveří rozbíjeli pažbami. Všichni, včetně nemocných studentů, byli důstojníky SS zbiti. Studenti bydlící v poschodí jednopatrových pavilonů, byli shazováni přes zábradlí do přízemí. Kolik bylo zraněných se neví. Kordónem policie byli studenti kolem 7. hodiny hnáni do autobusů. Zatčeno bylo asi 500 studentů, kteří byli převezeni do dělostřeleckých kasáren v Ruzyni, tehdy přejmenovaných na SS kasárna Heinricha Himmlera. Studenti mladší 21 let a všichni cizinci byli propuštěni a ostatní, včetně Josefa Gregora, byli převezeni do koncentračního tábora Sachsenhausen. Josef Gregor se vrátil 20. prosince 1939 a pokračoval ve studiu na obchodní škole v Praze. Studia dokončil 2. září 1945. Po studiích pracoval jako profesor tělocviku v Praze. Zemřel v roce 1993. Pohřben je na parnickém hřbitově v České Třebové.
Student Jan Rybka se narodil 25. prosince 1914 v Parníku, studoval práva na univerzitě v Brně. Byl zatčen ráno 17. listopadu 1939 v Kounicových studentských kolejích, které byly obsazeny gestapem a oddíly SS standarty Totenkopf, později smutně proslulé ze sachsenhausenského koncentračního tábora. Zároveň byly obsazeny budovy fakult. Studenti se počali shlukovat a došlo ke srážkám s německou policií, při nichž bylo podle úředních hlášení zatčeno 13 studentů a mnoho dalších zbito. Do koncentračního tábora Sachsenhausen byli posláni jen někteří, mezi nimi byl také Jan Rybka. Propuštěn byl 20. dubna 1940. Po propuštění pracoval na obecním úřadě v Parníku, později ve výtopně. Studia dokončil 4. června 1945. Po studiích pracoval v Praze v sociální pojišťovně.
Oldřich Špička, syn bývalého starosty Parníku, narozen 14. května 1915 v čp. 254. Byl zatčen gestapem po půlnoci 17. listopadu 1939 v Praze na kolejích Univerzity Karlovy ještě s mnoha dalšími studenty. Odvezen byl do dělostřeleckých kasáren v Ruzyni a odtud do Sachsenhausenu. Později byl propuštěn. Promoval 19. října 1945 v Praze na lékařské fakultě. Pracoval jako obvodní lékař v Králíkách. Zajímavé je, že také pracoval s budoucím prezidentem Antonínem Zápotockým v cihelně.
Studenti mladší 21 let a všichni cizinci byli propuštěni a ostatní, kterých bylo skoro 1 300, poslali nacisté bez soudu do koncentračních táborů. Většina studentů byla nejdéle po třech letech na naléhání protektorátní vlády propuštěna. Přesto v táborech zahynulo 35 studentů. Devět studentských a vysokoškolských funkcionářů bylo v ranních hodinách 17. listopadu 1939 v ruzyňských kasárnách pro výstrahu popraveno. Byli to Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šafránek a Jan Weinert. Není přitom bez zajímavosti, že jeden z popravených studentů byl funkcionářem fašistické a antisemitské organizace Vlajka, další sympatizanti tohoto hnutí byli i mezi uvězněnými studenty. Svědčí to o tom, že nacisté nerozlišovali mezi vinou jednotlivých lidí, neboť jim šlo o zastrašení obyvatelstva a zlomení jeho aktivního odporu. Šokující byla též skutečnost, že popravení byli i lidé loajální k velkoněmecké říši – v prvé řadě se jednalo o docenta Josefa Matouška, který byl místopředsedou aktivistického Českého svazu pro spolupráci s Němci. Podařilo se najít dokument, který pár dní před 17. listopadem označoval tohoto muže za kandidáta na ministra školství v protektorátní vládě. To, že nacisté popravili i takto loajálního člověka, muselo vyvolat obavu, že podobně postižen může být každý občan Protektorátu.
Vyvrcholením bylo uzavření českých vysokých škol, což vzbudilo nevoli a protesty na celém světě. Vysoké školy byly původně uzavřeny na 3 roky. Když nastoupil Reinhard Heydrich do funkce zastupujícího říšského protektora, oznámil poté českým vládním představitelům, že české vysoké školy zůstanou uzavřeny již navždy. Jedním ze smyslů této akce bylo znemožnit Čechům získání vyššího vzdělání a postupně je dostat do pozice nevzdělaného a neplnoprávného národa, neschopného starat se o svou vlastní správu. Kromě zastrašení obyvatelstva a eliminace studentů je třeba uzavření vysokých škol vnímat též v kontextu tzv. konečného řešení české otázky. Nacisté plánovali českomoravský prostor plně germanizovat a počítali do budoucna s vystěhováním části rasově nevhodného českého obyvatelstva na východ. Uvědomovali si také samozřejmě, že nejnebezpečnější složkou českého národa je inteligence, nikoliv dělnická třída, jak tvrdili v uplynulých letech komunističtí historici. V současné době se 17. listopad slaví mimo jiné jako Mezinárodní den studentstva.
Po studentských demonstracích a popravách studentů 17. listopadu 1939 v Praze, bylo v odboji rozhodnuto, že se nadále proti Němcům nebudou pořádat žádné akce, které mohou vyvolat jejich okamžitou reakci, protože již bylo jasné, že sebemenší protirežimní aktivita není tolerovaná a že každá odveta Němců je zcela neadekvátní. Proto se v odboji začala používat úplně jiná taktika. Velmi účinné bylo posílání výhružných dopisů, lepení varovných nálepek na byty Němcům, zrádcům, udavačům, kolaborantům i představitelům okupační moci, poškozování jejich majetku a sabotážní činnost.
Vladimír Hampl ml. - FB Válečná historie České Třebové
Osud Otakara Runy je dobře popsán a v Českotřebovském deníku jsme jej nedávno (loni v listopadu 2023) publikovali na odkaze ZDE
Letos 28. 11. by od jeho popravy uplynulo 83 roků