Příloha Českotřebovského deníku   

                                                       Budou na Třebovských stěnách větrné elektrárny?


Bude se o tom hlasoVat. Tak trochu signifikantní je. že v ústí nad orlicí ....

V Ústí se o tom také mluví  informuje, jedná a v České Třebové o tom vlastně nic nevíme. Pouze proběhlo jednání v osadním výboru Skuhrov. Osadní výbor nemůže jednat za občany a stanovisko by mělo být potvrzeno občany v hlasování.
V Ústí nad Orlicí také poctivě zveřejnili nabídku společnosti PV Consulting,  která je pro město příznivá a lákavá a protože geografické poměry jsou takové, že Větrníky  nad Skuhrovem nikomu v Ústí a připojených obcích moc vadit nebudou, lze si představit, jak dopadne hlasování, které již bylo vyhlášeno na 15. listopadu.
Jde o dvě větrné elektrárny, jedna na katastru České Třebové (k. ú. Skuhrov) a druhá na katastru města Ústí n.O. (k.ú. Horní Houžovec)  Materiál. který problém popisuje již by Českotřebovském deníku zveřejněn v létě, přesněji 22. srpna 2024. Článek byl poměrně obšírný a najdete ho na odkazu ZDE.  Nyní se vracím k problému znovu, protože  situace směřuje již k nějakému řešení. Domníval jsem se, že se obě města dokážou domluvit, že buď budou chtít akceptovat tuto nabídku  jak v Ústí, tak v České Třebové, vždyť se vedení měst pravidelně scházejí a jistě se musela projednávat i tato otázka. Současná situace však ukazuje se, že taková dohoda zřejmě nevznikla, protože v ústeckých připojených obcích Knapovec a Horní a Dolní Houžovec se chystá na 6. listopadu veřejné projednání záměru a na 15/11 pak hlasování občanů z těchto obcích starších 18 let.
Nyní je třeba ještě správně uveřejnit o jaké nabídce společnosti PV Consulting se jedná. Najdete ji na odkaze  ZDE  Názorně je vše znázorněno na následující mapě:
 
VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY: VEŘEJNÉ PROJEDNÁNÍ A HLASOVÁNÍ
Město Ústí nad Orlicí a osadní výbor pro městskou část Knapovec, Dolní a Horní Houžovec Vás zvou na veřejné projednání záměru výstavby VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY na k.ú. Horní Houžovec dne 6. 11. 2024 od 17.00 hodin v prostorách komunitního centra Knapovec. 
Více informací zde: https://www.ustinadorlici.cz/images/zm/090924/attachments/PV-Consulting--Nabidka-pro-mesto-Usti-nad-Orlici.pdf
Hlasování občanů Knapovec, Dolní a Horní Houžovec: Anketní lístek bude možno vyzvednout v den prezentace záměru 6. 11. 2024 v komunitním centru Knapovec nebo v místech hlasování, které se uskuteční v pátek 15. 11. 2024 na níže uvedených místech: od 16.00 do 17.00 hodin v Dolním Houžovci - kaple od 17.00 do 18.00 hodin v Horním Houžovci - klubovna od 18.00 do 20.00 hodin v Knapovci - budova Sboru dobrovolných hasičů Obyvatelé s trvalým bydlištěm Knapovec, Dolní a Horní Houžovec starší 18 let mohou hlasovat kdekoliv, ale pouze jedenkrát

Zveřejněná nabídka je pouze pro město Ústí nad Orlicí. V České Třebové nebylo nic takového zveřejněno a nedostali to jako informaci ani českotřebovští zastupitelé. přesto věřím, že nějaká taková nabídka existuje a že by se o ní jednat mělo. Aby se zjistilo přesně,  jaký je současný postoj občanů v nejvíce potenciálně zasažených oblastech, v našem případě tedy ve Skuhrově.  Vzhledem k tomu, že jinde v okolí jsou také  nabídky a jsou znovu zvažovány, bylo by správné situaci znovu prověřit ! Uvádím  např. postoje obcí na Litomyšlsku, kde je možné potenciální postižení obyvatel ještě daleko větší než ve Skuhrově:

Příznivé větrné podmínky na Svitavsku lákají investory ke stavbě nových větrníků. Jejich lopatky by se mohly roztočit na katastrech Čisté, Janova, Karle a Trstěnice. Obce se rozhodly při jednání se soukromou firmou spojit, což by jim i tamním obyvatelům mohlo přinést zajímavé benefity. O záměru s deseti větrnými elektrárnami se obyvatelé obcí dozvěděli více minulý týden v kulturním domě v Čisté.
„Řekli jsme si, že když budeme něco dělat, tak to uděláme tak, aby s nabídkou souhlasily všechny čtyři obce, kterým nabídneme úplně stejné podmínky. V Pardubickém kraji by šlo o náš největší projekt,“ uvedl na veřejné debatě Ladislav Seidler, ředitel energetické divize Micronix Group SE, která má o západní část Javornického hřebene zájem.
Na návětrné straně zvlněné krajiny by nešlo o první větrníky. V katastru Janova už dvacet let vyrábí elektrickou energii dvě větrné elektrárny polostátního podniku ČEZ, který obdobně velký projekt jako Micronix na Litomyšlsku chystá i v okolí Svitav.  Stávající dvě vrtule v Janově mají za sebou 15 let. Jejich životnost je zhruba ještě šest let. „ČEZ už nás oslovil s tím, že nám místo dvou nabízí jednu větrnou elektrárnu v obdobné lokalitě co dnes Micronix, ale finanční nabídka není tak zajímavá,“ řekl starosta Janova Luboš Jiskra.
Nejbližší domy jsou půl kilometru, (ve Skuhrově 1100 metrů viz mapa výše)
Investor počítá s vybudováním dvou elektráren jak v katastru Janova, tak v katastru Čisté a tří větrníků jak v Trstěnici, tak v Karli. Čtyři stroje dánského výrobce Vestas s výškou tubusu 123 metrů, délkou listů 75 metrů a instalovaným výkonem 4,5 MW mají vyrůst v blízkosti budované dálnice D35 u dvou dosavadních elektráren. Zbylých šest má být v polích na úpatí zalesněného Javornického hřebene. Ani jedna nemá stát blíž jak půl kilometru od obytné zástavby.
„Rozmístění elektráren jsme navrhovali tak, abychom nijak nenarušili panorama Litomyšle se zámkem, který je zapsaný v UNESCO." (Připomeňme, že právě to zrušilo záměr VE na Kozlovském kopci)