Českotřebovský deník 337/ 2024 

                                                      Pátek 6. prosince 2024


 
 

Videozáznam Českotřebovského deníku: Vánoční koncert Základní umělecké školy 2024

Fotografie z Vánočního koncertu ZUŠ se zveřejněným programem najdete na odkazu ZDE. Přidáváme také cca 80ti minutový videozáznam všech programových čísel z tohoto koncertu, odkaz je ZDE

Mikuláši, čerti i jejich andělský doprovod po absolvování své trasy již několik  let obvykle přichází k Vánočnímu stromu kde oživují novou tradici. Je zima, ale zatím celkem pohoda a když se anděl dobře obleče, tak vydrží hodně. A pro ty anděly, čerty i Mikuláše starší 18 let je zde i dostatek svařáku. Hlavně že už nepřekáží u stromečku ta kraksna s mobilním jevištěm. (Je ale jen o kousek dál).  Letošní dění dokumentuje i Českotřebovský deník:
 

Dobrá zpráva - potok  na sídlišti Borek se podařilo rychle vyčistit - velké poděkování pro Eko Bi.

 
Svědčí o tom aktuálně zaslané fotografie. Úklid provedli iniciativně pracovníci Eko Bi, patří jim za to poděkování. Věřím že se uklizený stav udrží i  další době. Myslím, že zde je i prostor pro využití této lokality s podporou města  např. v malém projektu participativního rozpočtu. Ovšem jen potud, budou li o to stát místní obyvatelé, pro které by to bylo přínosem. Nelze  zde budovat něco,  o co sami zdejší nebudou stát.Lokalita v Borku by toho samozřejmě potřebovala více. Na  úpravu třeba čeká např. přímá cestička od parkoviště směrem k prodejně,  hodně frekventovaná, ale blátivá, celý prostor nyní doplňuje nové hřiště a mělo by být v cajku i okolí. Chodníky a cesty podél domů byly  upraveny jako součást projektu parkovišť budovaných společností Notable Estate, s.r.o., ale na zmíněnou cestičku se zapomnělo, nebyla součástí projektu.  Můžeme porovnat se situací na videu:

Další dění v České Třebové je zaznamenání i s fotodokumentací v samostatných příspěvcích s fotografickou dokumentací 

l Čerti na ledě 
pořádal hokejový oddíl TJ Lokomotiva - najdete ZDE
l Jarmark
a Den otevřených dveří na Habrmance - najdete ZDE
l Jarmark na ZŠ Nádražní  a návštěva dětí s pedagogy c Domově pro seniory  - bude zveřejněno zítra

Kruh přátel hudby zve na Vánoční klavírní recitál - Matyáš Novák

Česká Třebová, Malá scéna, čtvrtek 12. prosince 2024 v 19:00 hodin
Program:
Bedřich Smetana: České tance (výběr)
Leoš Janáček: Sonáta 1. X. 1905 (Z ulice)  I. Předtucha II. Smrt
Josef Suk: Píseň lásky op. 7 č. 1
Přestávka
Matyáš Novák: Vánoce v Čechách
Matyáš Novák: Vzpomínka na Jakuba Jana Rybu
Matyáš Novák: Tichá noc v hledáčku času
Školní mládež do 20 let má nárok na jednu vstupenku ZDARMA na každý koncert Kruhu přátel hudby Česká Třebová pro koncertní sezónu 2024/25.  Vstupenku zdarma lze vyzvednout u pokladny v Malé scéně před každým koncertem. Vstupenku není možno získat v předprodeji – lze ji však zarezervovat v Kulturním centru (telefon 465 532 805) a poté u pokladny v Malé scéně vyzvednout. Tento bonus platí pouze na řádné akce KPH Česká Třebová – jedná se o 7 koncertů.

Další zápas Lokomotivy - v Litomyšli  netradičně v pátek v 19:30 

Druhou polovinu základní části začnou muži Lokomotivy v pátek 6. 12. 2024 od 19:30 na ledě Litomyšle. V zápase 10. kola OLLH se utká první tým s druhým prozatímní tabulky. Přijeďte nás podpořit!
Přehled zápasů v tomto týdnu: Středa 4. prosince 18:00: Choceň B – ZH Pardubice (ZS Choceň)   Pátek 6. prosince 17:00: IHC Stavoblock Rebels Polička – Polička B (ZS Polička) 
Pátek 6. prosince 19:30: Litomyšl B – Česká Třebová (ZS Litomyšl)  Pátek 6. prosince 19:30: ZH Pardubice – Skuteč (ZS Pardubice) 
Sobota 7. prosince 16.15: IHC Stavoblock Rebels Polička – Skuteč (ZS Polička)  Sobota 7. prosince 19:30: Lanškroun – Choceň B (ZS Lanškroun)
Neděle 8. prosince 16:30: Čestice – Opočno (ZS Rychnov nad Kněžnou)

S plyšákem na hokej

Hokejový oddíl TJ Lokomotiva Česká Třebová uspořádá v sobotu 15.12.2024 v rámci domácího utkání Oblastní ligy mužů mezi TJ Lokomotiva Česká Třebová vs. Závodní hokejová Pardubice o.s., akci S plyšákem na hokej.
V průběhu utkání budou na led od fanoušků vhozeny plyšové hračky, které se následně rozdají na dětské oddělení nemocnic Pardubického kraje a případně do dalších míst, kde mohou dětem udělat radost. Na smluvený signál – tradičně první gól vstřelený domácím týmem – jimi zasypou ledovou plochu. Plyšáci jsou sesbíráni a darováni do nemocnic a charitativním organizacím. Samotní hráči obvykle osobně předávají část darů v nemocnicích. 
S myšlenkou udělat tuto akci přišli hráči A týmu Lokomotivy a ve velmi krátké době a za podpory mnoha zúčastněných se podařilo dojednat, že právě 15.12.2024 od 17:30 na zápase 11. kola Oblastní ligy na Zimním stadionu v České Třebové se tato akce s názvem "Lokomotiva pomáhá - aneb - S plyšákem na hokej". Cílem akce je vybrat 200 až 300 plyšáků a účelem je udělat radost dětem, které nemohou hlavně v době vánoc trávit čas doma s rodinnou a kamarády, ale jsou z jakýchkoliv důvodů v nemocnici. Produktem je dětský úsměv.
KDY: 15.12.2024 v 17:30  KDE: Zimní stadion Česká Třebová Bližší a aktuální informace: FB nebo Instagram Lokomotiva Hockey muži  Proč: protože dětský úsměv je k nezaplacení.  S sebou: plyšáky!!!
UPOZORNĚNÍ OBČANŮM

Poslední platby přijaté bezhotovostně přes platební terminály MěÚ bude možné uskutečnit v pátek 20.12.2024, a to z provozních důvodů banky. Od 23.12.2024 do 30.12.2024 tak bude možno platby provádět pouze v hotovosti.
V pondělí 23.12.2024 bude MěÚ z provozních důvodů uzavřen ve 14 hodin.
V pondělí 30.12.2024 bude hlavní pokladna MěÚ z důvodu provádění roční uzávěrky uzavřena v 15:00 hodin. Tento den nebude možné po 15:00 hodině vyřídit žádosti spojené s nutností uhradit správní poplatek.
Provoz Odboru dopravy, správních agend a obecní živnostenský úřad bude z technických důvodů v pondělí 30.12.2024 omezen. Od 14:15 hodin nebude možné přijímat hotovost. Žádosti spojené s nutností uhradit správní poplatek nebude možné vyřídit. V úterý 31.12.2024 bude MěÚ Česká Třebová z provozních důvodů zcela uzavřen. Hlavní pokladna MěÚ bude ve čtvrtek 02.01.2025 otevřena až od 09:00 hodin.  Děkuji za pochopení.  Ing. Jiří Mareš v. r. tajemník MěÚ

Pardubický kraj rozšiřuje železniční dopravu a zvyšuje komfort cestujících

S nárůstem kapacity železniční dopravy investuje Pardubický kraj do železniční infrastruktury přibližně 916 milionů korun. Na různých trasách bude zavedeno více vlaků RegioSpider a RegioPanter, které mají prvky, jako jsou Wi-Fi, elektrické zásuvky a klimatizace.
Rozsah železniční dopravy v Pardubickém kraji vzroste v příštím roce přibližně o 1,6 %. „U dopravců, kterými jsou České dráhy a Leo Express Tenders, objednáváme celkem 5,2 milionu vlakových kilometrů a na železniční dopravu vynaložíme v roce 2025 přibližně 916 milionů korun,“ řekl hejtman Martin Netolický. Dodatek ke smlouvě s dopravcem by mělo Zastupitelstvo Pardubického kraje schvalovat 10. prosince. 
Pokračovat bude zkvalitňování poskytovaných služeb a zvýšení bezpečnosti drážní dopravy. Do provozu budou ve větším počtu nasazeny modernizované motorové vozy 841.2 RegioSpider. Nově budou jezdit z Chocně do Litomyšle, v průběhu příštího roku pak budou tyto vozy nasazeny i mezi Českou Třebovou, Moravskou Třebovou a Dzbelem.
ETCS pro větší bezpečnost: Modernizace vlaků v Pardubickém kraji
„Motorové vozy procházely v letošním roce modernizací, přibyly například zásuvky 230V, USB zásuvky, internetové připojení pomocí Wi-Fi, nový informační systém a klimatizace. Aktuálně je do motorových vozů instalován nový zabezpečovací systém ETCS, který přispěje k větší bezpečnosti na české železnici,“ uvedl Ladislav Valtr, náměstek hejtmana pro oblast dopravy a dopravní obslužnosti. Instalace zabezpečovacího systému ETCS bude probíhat i u elektrických jednotek 640.1 RegioPanter, které cestující znají z tratě mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Stejné jednotky pak začnou ke konci roku 2025 jezdit i na trati Česká Třebová – Pardubice – Kolín. „Tyto zánovní elektrické jednotky jsou plně klimatizované, nízkopodlažní a disponují také zásuvkami 230V a internetovým připojením. V tomto případě se jedná o skokové zlepšení služeb na trati,“ dodal náměstek Valtr.
Nový jízdní řád přinese více spojů
Od neděle 15. prosince začnou vlaky v regionu jezdit podle nových jízdních řádů. Jejich příprava trvala několik měsíců a Pardubický kraj se do nich ve spolupráci s dopravci v maximální možné míře pokusil zapojit připomínky ze strany obcí i veřejnosti.
Hlavní změny v Pardubickém kraji po jednotlivých tratích
010 Kolín – Pardubice – Choceň – Česká Třebová
V souvislosti s nahrazením vlaku LET 1290 „Leo Express Orlice“  jsou zavedené vlaky Sp 1492 (Česká Třebová 6:25 – Pardubice 7:30 – Kolín 8:17) a Sp 1493 (Kolín 6:04 – Pardubice 6:55 – Choceň 7:22), v ranní špičce také dochází k časovým posunům u vybraných vlaků. Z důvodu velkého počtu dálkových vlaků jedoucích po této trati budou ve směru Pardubice – Česká Třebová vybrané vlaky projíždět zastávky Sedlíšťka a Sruby.
017 Česká Třebová – Moravská Třebová – Dzbel
Z důvodu dočasného nedostatku motorových vozů vybavených zabezpečovacím zařízením ETCS bude do června 2025 zaveden upravený jízdní řád, vybrané vlaky budou jezdit pouze v úseku Moravská Třebová – Třebovice v Čechách a zpět. V Třebovici bude nutné přestoupit z/do vlaku do Lanškrouna. O víkendech a svátcích bude na této trati zaveden upravený koncept dopravy, v úseku Česká Třebová – Moravská Třebová pojedou vlaky každé dvě hodiny, v úseku Moravská Třebová – Dzbel pojedou v sobotu nově čtyři páry vlaků, v neděli a svátky pak tři páry vlaků. Změna je vyvolána úpravou jízdních řádů v Olomouckém kraji na trati č. 306 Dzbel – Prostějov.
021 Hradec Králové – Letohrad
Po dohodě s Královéhradeckým krajem jsou z/do Letohradu prodlouženy sezonní vlaky Sp 2011 (Hradec Králové 8:24 – Letohrad 9:53) a Sp 2012 (Letohrad 16:10 – Hradec Králové 17:33).
024 Ústí nad Orlicí – Moravský Karlov, Dolní Lipka – Hanušovice
Na základě objednávky Ministerstva dopravy jsou na této trati zavedeny čtyři páry dálkových vlaků Praha – Wroclaw – Gdynia linky Ex32 Baltic Express. Tyto vlaky budou zastavovat ve stanicích Ústí nad Orlicí, Letohrad, Jablonné nad Orlicí a Lichkov, díky těmto vlakům se zlepší dopravní obslužnost Letohradska i Kralicka. Expresy pak doplní čtyři páry osobních vlaků Lichkov – Wroclaw. Dálková linka Ex32 „Baltic Express“ bude v úseku Kolín – Lichkov zaintegrována do IDS IREDO, ve vlacích tedy bude možné cestovat s využitím krajského tarifu.
Přímý vlak 1290 „Leo Express Orlice“ s prosincovou změnou jízdních řádů z důvodu kapacity tratě v dané časové poloze končí. Tento vlak je nahrazen vlakem Os 7148, který odjede z Králík v 5:23 a do Ústí nad Orlicí přijede v 6:30. Na tento vlak navazuje Sp 1492, který z Ústí nad Orlicí odjede v 6:37 a do Pardubic přijede v 7:30.
V úseku Králíky – Moravský Karlov a zpět pojedou nově dva páry vlaků navíc. V odpolední špičce pracovních dní tak pojedou nově vlaky z/do Moravského Karlova každou hodinu. Obnoven bude pravidelný denní provoz v úseku Dolní Lipka – Hanušovice, celoročně budou provozovány tři páry osobních vlaků, o víkendech a svátích budou zavedeny další tři páry turistických vlaků (v provozu budou od 18. 4. do 28. 9. 2025), vlaky do Hanušovic budou v Lichkově navazovat na vlaky dálkové linky Ex32 „Baltic Express“. O víkendech a svátcích proběhnou také změny u vybraných vlaků jedoucích v úseku Ústí nad Orlicí – Letohrad a zpět.
026 Choceň – Náchod
Na této trati pojedou vlaky Sp 1882 (Choceň 10:39 – Náchod 11:39) a Sp 1889 (Náchod 10:21 – Choceň 11:21) nově i v pracovní dny. Všechny zastávkové vlaky jedoucí v úseku Choceň – Týniště nad Orlicí jsou zachovány.
031 Pardubice – Hradec Králové – Jaroměř
Vlak Os 6229 v odjezdem 7:06 z Hradce Králové do Pardubic pojede na žádost obcí denně. Na spěšné vlaky Pardubice – Hradec Králové – Svoboda nad Úpou/Broumov budou nasazeny nové dieselové jednotky řad 847 RegioFox, které cestující znají z tratě Pardubice – Havlíčkův Brod.
 238 Pardubice – Havlíčkův Brod
Po dohodě s krajem Vysočina budou zavedeny o víkendech a svátcích tři nové páry vlaků v úseku Hlinsko v Čechách – Havlíčkův Brod, počet přímých víkendových spojení mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem tak naroste na 11 párů vlaků. V úseku Slatiňany – Chrudim nepojedou vlaky s odjezdem v 8:08, 14:08 a 19:03, v opačném směru nepojedou z Chrudimi do Slatiňan vlaky v 7:25, 12:45 a 18:45. Z důvodu silné poptávky je zaveden do Chrudimi nový školní vlak s odjezdem v 7:19 ze zastávky Pardubice centrum. Během ranní špičky dochází u několika vlaků k drobným časovým úpravám, které mají za cíl zvýšit stabilitu jízdního řádu, další úpravy jízdního řádu na této trati budou provedeny v roce 2025.
260 Česká Třebová – Svitavy – Letovice – Brno – Holubice
První přímý vlak jedoucí z České Třebové do Brna R 861 pojede nově v 5:48. Oproti dnešnímu vlaku Sp 1751 nezastaví na zastávkách Opatov, Svitavy-Lány, Hradec nad Svitavou a Březová nad Svitavou-Dlouhá. Cestující z těchto zastávek mohou využít spoje autobusové dopravy, které je dovezou do Svitav či Březové nad Svitavou, kde je možno do vlaku R 861 přestoupit. Vlak Sp 1751 nově pojede z České Třebové ve 4:48.
261 Svitavy – Polička – Žďárec u Skutče
Po dohodě se starostou obce Pustá Kamenice dochází k úpravě víkendového spojení na trase Svitavy – Pustá Kamenice a zpět. Provoz na trati 261 zajistí i v roce 2025 motorové jednotky řady 814 Regionova.
270 Česká Třebová – Zábřeh na Moravě – Přerov, Česká Třebová – Lanškroun
S ohledem na frekvenci cestujících bude většina osobních vlaků na této trati vedena v trase Česká Třebová – Lanškroun a zpět. Osobní vlaky z/do Zábřehu na Moravě budou vedeny pouze v úseku Zábřeh na Moravě – Rudoltice v Čechách a zpět. Do budoucna budou do Lanškrouna přetrasovány i zbývající osobní vlaky, u kterých to v současné době z technologických důvodů není možné. Na ostatních tratích nedochází k významným změnám.

POZNÁMKA:

Zavedení ETCS na hlavním koridoru  podle zveřejněného nového grafikonu  přináší problémy pro obsluhu tratí obsluhovaných motorovými soupravami z České Třebové směr Zábřeh, Moravská Třebová, kde bude počet vlaků vyjíždějících z České Třebové v těchto směrech  vlastně omezen  a dojde k nutnosti přestupů v Třebovici a v Rudolticích což přinese vlastně snížení komfortu pro cestující. V titulku je napsán pravý opak. Lze pochopit , že jde o dočasnou záležitost a bylo by správné připomenout, že start ETCS byl znám s velkým předstihem. Jak bude tedy zajištěna např. modernizace souprav pro směr Moravská Třebová? Proč se tedy nezeptat na to,  jak byly České dráhy na zavedení ETCS pro případ popsaných spojů směr Moravská Třebová nebo Zábřeh připraveny a případně zda to je v souladu se smlouvou mezi krajem a Českými drahami pro zajištění regionální dopravy. Z tohoto pohledu se tedy jeví situace po zavedení nového grafikonu jako jisté zhoršení dopravní obslužnosti v našem regionu. (mm)

Jaké byly šlechtické Vánoce?
Na Štědrý den bude otevřeno na Zákupech, mezi svátky na Opočně, v Ratibořicích, na Sychrově, v Litomyšli i ve Slatiňanech

Prohlídky hradů a zámků mají nyní vánoční kouzlo – interiéry jsou nazdobené, provoněné vůní jehličí, cukroví i sušeného ovoce. Návštěvníci vidí nazdobené stromky i stromy úctyhodných rozměrů a dárky, někde zabalené, aby fantazie pracovala, někde nezabalené, protože zvyk balení dárků je poměrně nový. Adventní prohlídky, doplněné o výklad tradic v době adventní i vánoční, nabízí nyní na Hrádku u Nechanic, na zámku v Náchodě a v Opočně, na Liberecku na Sychrově, Zákupech a na hradě Grabštejn, na Pardubicku jsou nazdobeny zámky Slatiňany a Litomyšl.
Kult vánočního stromku byl na rakouském panovnickém dvoře přijat oficiálně v roce 1816 za vlády císaře Františka I. Do Čech se tradice vánočních stromků dostala ještě o několik let dříve, v roce 1812, a to do rodiny ředitele stavovského divadla Jana Karla Liebicha, který slavnostně nazdobil vzrostlý smrk ve svém zámečku v pražské Libni jako překvapení pro své hosty z řad pražské smetánky. Zavedení tradice stromečků do běžných domácností probíhalo postupně až do poloviny 19. století. Stromky bývaly zpočátku zavěšovány ke stropu a zdobily se sladkým pečivem, jablky, ořechy, sušenými švestkami či hrozinkami.
Návštěvníci se zajímají také o stravování šlechty během Vánoc. „Vánoční tabule aristokratické i lidové kuchyně se samozřejmě lišily, ale ani šlechta v 19. století na Štědrý den nehodovala nijak okázale, neboť se přísně dodržoval půst, aby lidé mohli podle tradice večer spatřit zlaté prasátko. V menu šlechtických rodin pro období vánočních svátků se nacházel například předkrm v podobě placiček s kaviárem, ústřic či filetů z uzeného lososa s koprem; z ryb nechyběl vařený candát či kapr s křenem a ovocem. Smažený kapr se poprvé objevil v kuchařce Magdalény Dobromily Rettigové z 2. poloviny 19. století, ale zavedení této tradice se váže spíše do období po vzniku Československa. Daleko běžnějším pokrmem býval kapr načerno známý již ve středověké kuchyni. Na dnešní zvyklosti se upravoval netradičně - nasladko se silně kořeněnou tmavou omáčkou, pro jejíž přípravu se používal perník, med, sušené ovoce, pivo a víno. Další oblíbenou variací býval kapr namodro uložený v aspiku z telecích nožiček a ozdobený kvítky z vyskládaných koleček mrkve a pórku“, vysvětluje Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově.
V aristokratických kruzích se podávaly například i pečené telecí ledvinky s makaróny, květáková polévka, rizoto s raky či pstruh s holandskou omáčkou. Jako sladká tečka se na šlechtický stůl servíroval pudink, lívance s rybízovou zavařeninou a strouhaným tvarohem či velmi oblíbený jablečný závin. 
Zajímavostí je, že vánoční dárky se nebalily, byly volně položené pod stromečkem a nebylo jich nijak mnoho – v aristokratických kruzích knihy, ale také podobizny členů rodiny, psací či kuřácké potřeby, pro dámy šperky či drobné kusy nábytku, pro děti většinou dárky praktické, jako bylo oblečení, obuv, knihy, ale třeba také sáňky.
Konkrétní zvyky dané aristokratické rodiny se dozvíte během adventních a vánočních prohlídek zvoleného hradu či zámku.
Do 15. prosince se adventní prohlídky konají na zámku Hrádek u Nechanic, a to jak přes den, tak v pátek i v podvečer, soboty zde patří vánočním koncertům. Do 15. prosince je otevřený také zámek Náchod, který nabízí adventní prohlídky s výkladem o tom, jak se slavily Vánoce na zámku v 19. století. Prohlídky jsou zde o víkendech, pro školy a objednané skupiny i ve všední dny. Do 15. prosince je o víkendech otevřen i zámek Opočno, i zde je nabídka pátečních večerních prohlídek. Opočenský zámek bude otevřen i mezi svátky – 29. a 30. prosince.
Adventní a vánoční prohlídky jsou v současné nabídce zámku Sychrov, který je otevřen denně, zavřeno bude pouze 24.-26. 12. Od 27. prosince do 5. ledna bude možnost projít si nazdobený zámek pouze za asistence kustodů, volně. Také na celoročně zpřístupněném zámku Zákupy probíhají adventní prohlídky, na 7. prosinec je zde nachystána speciální Mikulášská prohlídka – provázet budou andělé a dětské účastníky čeká  nadílka. Zámek Zákupy zůstane otevřen i na Štědrý den a právě v tento den budou adventní prohlídky zámku nahrazeny prohlídkami pod názvem Císařské Vánoce - změní se nejenom interiéry, které návštěvník uvidí, ale také výzdoba a průvodcovské slovo. Tyto prohlídky budou na zákupském zámku nabízeny do 5. ledna. O víkendu 7.-8.12. proběhnou Vánoce také na hradě Grabštejn – připraveny jsou hrané prohlídky hradu s vánoční tematikou, dětské dílničky, stezka kolem hradu a také vánoční koncert v kapli svaté Barbory.
Na Pardubicku jsou provoněné a nazdobené interiéry na zámku Litomyšl, součástí prohlídky je také zámecká kaple s vyřezávaným lidovým betlémem. Průvodci zde budou hovořit o tom, jak probíhaly Vánoce nejenom na litomyšlském zámku, ale i na císařském dvoře a zda šlechta během Vánoc myslela i na sloužící. 21. a 22. 12. ožije zámecká kuchyně a návštěvníci ochutnají vybrané dobroty.  Adventní a vánoční prohlídky jsou také ve Slatiňanech, i zde je součástí prohlídek zastavení v zámecké kuchyni. Vánoční prohlídky na zámku Slatiňany budou nabízeny do 5. ledna, následně budou nahrazeny prohlídkami Zimního okruhu, na Litomyšli bude vánoční výzdoba po celý leden.
Vánoční koncerty jsou připraveny na 7. prosince na hradě Grabštejn, 26. prosince na Sychrově, 7. a 14. prosince na Hrádku u Nechanic, na 14. prosince v ratibořickém zámku a 15. prosince na Kuksu – podrobněji zde: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/prehled-kulturnich-akci

Dodavatelská firma předala městu multifunkční hřiště v Borku  - úplné dokončení bude až na jaře
Dne 4.12 došlo k oficiálnímu předání hřiště. Jsou zde ovšem na první pohled zřejmé nedodělky, které nebrání užívání. Nejsou zde např. lajny a nejsou provedeny terénní úpravy.  Hřiště bude nyní zamčeno, než se dořeší terénní úpravy - jestli to bude do jara - těžko říct. Hřiště bude nyní zamčeno, než se dořeší terénní úpravy - jestli to bude do jara - to je těžké říci. Z obrázků je zřejmé že předávání proběhl.o mimo hřiště v obavě ze znečištění nové plochy.  Je správné že bude hřiště pod správou a kontrolou Eko Bi.

Videa  z posledního týdne

Aktuální adventní videa Českotřebovského  deníku  

   

Adventní akce  na Českotřebovsku

    
      

Jaké bylo cestování a rozsvícení vánočních stromů v České Třebové v letech 2020 - 2024


Pavel Šotola získal Cenu Asociace poskytovatelů sociálních služeb

Výroční kongres poskytovatelů sociálních služeb je každoročně završením odborných akcí, které řeší situaci v oboru, inovativní přístupy, novinky a hlavní výzvy, které v sociálních službách doba přináší. Pořádá ho Asociace poskytovatelů sociálních služeb ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Prestižní Cenu asociace letos na kongresu převzal náměstek hejtmana Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Asociace ocenila jeho přínos k rozvoji sociálních služeb, výraznou podporu a rozvoj pěstounské péče a inovativní přístupy k podpoře ohrožených rodin s dětmi v Pardubickém kraji.
Stavař přesedlal na sociální služby
Pavel Šotola je v posledních letech mezi odbornou veřejností v oblasti sociálních služeb pojmem. Pardubický kraj je díky němu v mnoha aspektech krajem, který prošlapává cestu, zavádí nové postupy a to, s čím ostatní začínají, jako je třeba rušení takzvaných kojeneckých ústavů, už má dávno vyřešené. Přitom se Pavel Šotola dostal jako stavební inženýr k této problematice vlastně náhodou: „ To je pravda, až do roku 2010 jsem se věnoval převážně technickým věcem, a to jak ve státní správě, tak i městské samosprávě v Hlinsku. V roce 2010 jsem se jako náhradník stal zastupitelem a zároveň neuvolněným radním Pardubického kraje pro neziskový sektor a po krajských volbách v roce 2012 jsem převzal post radního pro sociální péči a neziskový sektor. Tehdy jsem se začal intenzivně zajímat o tuto oblast, zkoumat zkušenosti ze zahraničí a také zjišťovat možnosti, jak získat podporu z různých fondů a zavést ty postupy, které se už jinde ve světě osvědčily. K tomu mám štěstí na výborný tým na Odboru sociálních věcí na Krajském úřadu Pardubického kraje. “
Takzvané měkké projekty to mají těžší než opravy silnic
Ze začátku jeho působení na kraji zdaleka ne všichni chápali význam různých oborných skupin, výborů Rady, pracovních týmů, expertních cest do zahraničí a najímání mentorů. Týkalo se to především tří oblastí - transformace péče o ohrožené děti, transformace pobytových ústavů pro zdravotně postižené v kraji a podpory péče o duševní zdraví.
„Měli jsme dobrou výchozí pozici, když jsme získali grant z takzvaných norských fondů, a ve spolupráci odborů sociálního, zdravotního a školského na Pardubickém kraji jsme mohli začít s transformací všech našich dětských domovů a dětských center, tedy bývalých kojeneckých ústavů. Ověřili jsme si, že změn nejde dosáhnout rychle. Mnohem složitější než nákup nových bytů či domků je změna myšlení lidí, kteří se o děti starají. Proto je potřeba se nejdříve zaměřit na podporu zaměstnanců,“ vysvětluje Šotola s tím, že celá transformace by měla být hotová v polovině roku 2026. 
Na to navazuje práce s pěstouny, která začíná kampaněmi na jejich nábor, pokračuje zajišťováním dobrých podmínek pro jejich přípravu a zdaleka nekončí každoročním přátelským setkáváním s novými pěstouny. Díky tomu nejsou v kraji žádné zdravé děti do tří let v ústavním zařízení a daří se nacházet pěstouny i pro děti s postižením a někdy i pro sourozence.
Zcela novou kvalitu do práce orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) přináší nyní už třetí projekt Pardubického kraje, který mění přístup úřadů k ohroženým rodinám, bere je jako rovnocenné partnery v řešení problémů rodiny a sází na jejich silné stránky.
Nastavené změny jsou potřebné a přinášejí pozitivní výsledky, přesto se sociální oblast u veřejnosti těší menšímu zájmu než například potřeba oprav silnic. „Myslím si, že je to tím, že společnost takzvaně klouže po povrchu a média jí nabízí to, co chce. Rozbité silnice jsou pouhým okem víc vidět než rozbité vztahy, nebo potřeby seniorů.  Teprve, až se s tím lidé setkají ve svém bezprostředním okolí, si uvědomí ty výzvy, které jsou před námi. Stárnutí populace, psychické zdraví mladé generace či nedostatek pracovníků v sociálních službách. Jsem ale přesvědčený, že práce v sociálních službách je pro fungování společnosti naprosto zásadní,“ míní Pavel Šotola.
Pobytové služby pro zdravotně postižené dokončují změny
Pardubický kraj zřizuje sedm pobytových zařízení pro zdravotně postižené a duševně nemocné. Také tady začal kraj s transformací před více než 10 lety a nyní už z celkem 800 klientů žije téměř 600 v komunitním bydlení, tedy v domcích nebo bytech. „V transformaci pokračujeme, využíváme hlavně evropské dotace, které nám to umožňují. Díky tomu by se mohlo brzo přestěhovat dalších 64 klientů do komunitního bydlení,“ zmiňuje současné aktivity Šotola.
Terénní služby pro seniory i duševní zdraví
V péči o seniory je prioritou Pardubického kraje, aby mohli co nejdéle setrvat v domácím prostředí. „Proto každoročně navyšujeme kapacity terénních služeb. Myslíme ale také na pečující a zvýšení dostupnosti odlehčovacích služeb a domácí hospicové péče. Náš kraj zřizuje pouze jeden domov pro seniory, a to Domov u fontány v Přelouči. U něj nyní stavíme komunitní domov pro 18 seniorů, kteří budou žít  ve třech domácnostech s jednolůžkovými pokoji,“ uvádí náměstek hejtmana.
Co se týká duševního zdraví, podporuje kraj mezičlánky mezi ambulancemi a nemocnicemi, kterými jsou nově vzniklá centra duševního zdraví. Pokrývají všechny čtyři okresy.  Pro děti působí v oblasti Chrudim – Pardubice mobilní tým včasné intervence, jehož vznik umožnil projekt Rozvoj služeb duševního zdraví v Pardubickém kraji. „Je důležité, abychom byli schopní tyto služby udržet i po skončení financování projektů. Obdobný tým by měl od příštího roku vzniknout pro oblast Poličky a myslím, že by to mohl být dobrý základ pro vznik Center duševního zdraví pro děti,“ přeje si Pavel Šotola.
V neposlední řadě čeká kraj také zajištění komunitní pobytové služby pro osoby s náročnými projevy chování.

Kraj využívá miliardy z evropských fondů

Radní Pardubického kraje se na svém jednání seznámili se statistikou využití evropských fondů na investičních akcích kraje a jeho příspěvkových a zřizovaných organizací za posledních 10 let. Týká se to programového období Evropské unie 2014-2020 a současného období 2021-2027.
V našem kraji jsme ve využívání evropských fondů velmi úspěšní. Za zmiňované období máme hotových a ve fázi udržitelnosti 149 projektů za 6 miliard korun. Na ně jsme získali bezmála tři a půl miliardy korun z evropských dotací,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
„Více než polovina všech dotací šla do modernizace silnic v kraji. Mezi největší stavby patří modernizace silnic u Kojic, mezi Vršovem, Sečí a Trhovou Kamenicí, dále v okolí Ústí nad Orlicí, Poličky či Křenova a Pohledů. Další projekty jsou nyní v realizaci nebo v přípravě. Kraj za ně zaplatí 5,3 miliardy korun, z čehož chce získat 3,2 miliardy z evropských fondů,“ řekl Roman Línek, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy
Doprava
V oblasti dopravy například nyní vybíráme zhotovitele na modernizaci silnice z Jedlové na hranici kraje za půl miliardy, připravujeme modernizaci silnice Chrast – Hrochův Týnec za 330 milionů korun nebo obchvat Sezemic za 280 milionů. Věříme, že díky výběrovým řízením tyto ceny o něco klesnou. Z evropských dopravních projektů se nyní aktuálně pracuje na úsecích Třemošnice – hranice kraje, Staré Hradiště – Hrobice, a na dvou mostech v Nových Hradech,“ dodal náměstek hejtmana pro dopravu Ladislav Valtr.
Informatika
Velké projekty jsou hotové také v oblasti informatiky.  „Patří mezi ně například Digitální technická mapa, která nyní pokračuje další etapou  a má umožnit snadnější plánování investic obcím. Další projekty se týkaly například zabezpečení dat úřadu a jeho komunikační infrastruktury,“ sdělil hejtman Netolický.
Kultura
„Co se týká kultury, máme dokončené projekty za tři čtvrtě miliardy koruna a v realizaci jsou další projekty za 670 milionů korun s půlmiliardovou dotací z Unie. Pracuje se na druhé etapě Technického muzea Pardubického kraje ve Vysokém Mýtě, na společenském sálu a návštěvnickém centru na pardubickém zámku a na dvou projektech na Králicku,“ vyjmenoval kulturní projekty radní Roman Línek.
Sociální péče
Plynule pokračují i projekty pro sociální účely, dvanáct je hotových a dalších osm za 430 milionů s dotací 335 milionů korun se realizuje a připravuje. „Většina projektů se týká transformace sociálních služeb, ale jedním z nových projektů jsou například Komunitní pobytové služby pro seniory v sousedství Domova U fontány Přelouči nebo zpřístupnění a úprava místního parku,“ konstatoval náměstek hejtmana Pavel Šotola.
Zdravotnictví
Některé velké projekty ve zdravotnických zařízeních uskutečnil v minulých letech kraj prostřednictvím své akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje. Kromě toho dokončil ve své režii 21 projektů za půl miliardy korun a pracuje na dalších 13 projektech za 400 milionů korun. „V současné době probíhá například výběr zhotovitele projektu Kybernetická bezpečnost poskytovatelů zdravotních služeb následné péče Pardubického kraje a žádost o dotaci na projekt interoperability zdravotnických záznamů, který bude důležitým krokem v elektronizaci našeho zdravotnictví a pomůže jak zdravotníkům, ta i pacientům,“ vysvětlil hejtman.
Školství
Ve školství pomohly evropské fondy 58 projektům za 1,2 miliardy téměř půlmiliardovými dotacemi. Téměř stejně hodnotné projekty jsou připravené. „Z těch největších byla zahájena stavba ateliérů Střední školy umělecko-průmyslové Ústí nad Orlicí v areálu Perla a příští rok zahájíme náročnou rekonstrukci areálu Do Nového Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích,“ prozradil radní Kozel.
Regionální rozvoj
Pro regionální rozvoj považuje kraj za podstatné dva připravené projekty, které by měl být zahájeny v příštím roce. „Tím prvním je pardubické výzkumné inovační centrum za 324 milionů korun a zhruba poloviční Třebovsko-orlický podnikatelský inkubátor,“ řekl na závěr Roman Línek.

 

  Orchestr bývalých žáků ZUŠ Česká Třebová  má ve svém programu tři adventní koncerty                    


   



Připomeňme si na videu jaké byly Jabkancové poutě v letech 2022 - 2024

 

Videa Českotřebovského deníku

 

    

Video Českotřebovského deníku: Velkou událostí byl Národní den železnice  2024

     



Úmrtí v listopadu -  aktualizace 5/12:  

Jana Borůvková, 83 let, Riegrova 339 Česká Třebová, Karel Pešorna, Česká Třebová 73 let, Hana Švestrková, 76 let,  Jelenice 1799 Č. Třebová, Luboš Vytlačil, 61 let, Semanín, Jiří Luža 86 let, Masarykova 1400 Česká Třebová, Josef Starý, 58 let, Česká Třebová Křib, Vladimír Hrdina, 64 let, Moravská ulice Česká Třebová (nekrolog ZDE), Miroslav Tomeš, 79 et, U stadionu 580 Česká Třebová, Miroslav Barbořák, 84 let, Příční 1865 Česká Třebová, Věra Leierová, 75 let, Ostrov, Květa Orlichová, 86 let, Lesní ul. Jiřina Hájová, 67 let, Dlouhá Třebová. Oldřich Kopecký, 78 let, Jelenice, Č. Třebová, František Štusák, 87 let Chrudim, Jaroslav Špatenka, 84 let, Lhotka (zemřel již v červnu v sociálním zařízení Jimramov),  Více v rubrice Úmrtí ZDE)


Nedávno prezentovaná videa Českotřebovského deníku:

 

  

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?