Českotřebovský deník 342/2024 

                                                      středa 11. prosince 2024


 
 

Nové video Českotřebovského deníku: Podvečer na vánočním Flerjarmarku

Video navozuje letošní předvánoční atmosféru v podmínkách našeho města a je doplněno  fotoreportáží, která popisuje jaký je rozdíl mezi Flerjarmarkem hned po jeho otevření a v době podvečerní. Vše najdete ve společném souboru společně s video záběry z letošního a loňského roku. Díky tomu získáme srovnání. Můžete porovnávat také posle svých zkušeností s obdobnými akce  v jiných městech, nakonec u nás i v zahraničí.  Foto Martin Šebela a Milan Mikolecký, video z loňského roku natočil a sestříhal Libor Vašina. To  bylo dokonce se sněhovou pokrývkou, ne moc velkou, ale byla...
Další foto reportáž Martina Šebely z Fler jarmarku s vysvětlením kdo je organizátorem a s odkazy  najdete ZDE
Proč Flerjarmark? Je to zajímavá možnost, jak nakoupit sezónní zboží v sortimentu, který  odpovídá sezóně. Vánoce, Velikonoce atd. a navíc se seznámit se tradicemi a řemesly, které stánkový prodej doprovázejí. Akce. která má svého organizátora, pořádajícího obdobné akce v mnoha městech velkých  i menších. Vždyť i sami stánkaři mají   potřebu prodávat na dobře navštívených trzích a proto je pro ně organizátor Fler jarmarku velmi dobrou možností jak se účastnit takové akce a to na místě kam přijde hodně lidí. A tak Fler jarmark není jen záležitostí města Česká Třebová, ale setkáme se s ním i jinde. V okolí např. 15. prosince v Lanškrouně. ale také v Olomouci, Brně Medlánkách, Přerově, Josefově nebo v Prostějově,... Všimněte si že moravské destinace jsou v převaze. Existuje velký přehled zájemců o účast na Flerjarmarcích a  z nich je prováděn výběr.  Důležité je přiznat, že  Zřízení Flerjarmarku na českotřebovském náměstí není zadarmo, nebo že se na tom dokonce něco do městské kasičky vydělá. Není tomu tak.  Objednávka Fler jarmarku pro město "něco" stojí a kolik přesně, se lze dozvědět např. z registru smluv. Město samo se tím nepochlubí.  Jinde je běžné, že za pronájem stánku nebo plochy pro prodej se přece platí.....  Výsledkem je zisk pořadatele. Tím, je v tomto případě Fler - kreativní svět, společnosti vzniklé již v roce 2008 a od té doby se úspěšně rozvíjející, stejně jako její řídící Fler tým,
Všude to tak nedělají. Někde se snaží si zorganizovat trh vlastními silami. Pokud mají dobrého organizátora, tak na tom ještě dokonce vydělají.  Je to příklad vyhlášeného jarmarku v Přívratu. Ale Fler jarmark láká, třeba i Oušťáci po úspěšném českotřebovském Flerjarmarku pokukují. Flerjarmark je značkou jisté kvality, jsou zde i ukázky řemesel a je logické, že je za ně třeba zaplatit. Pokud bychom měli ale platit  trhovcům za to, aby k nám přijeli i na další trhy během roku, tak to asi není ta nejlepší cesta. To by se jistě obchodníkům v kamenných obchodech ve městě nelíbilo. Chválím ovšem obchodníky na Starém náměstí na podloubí, že také v neděli otevřeli a pozvali zákazníky se ohřát, to byla ukázka dobré spolupráce.

Vyhlášen konkurz na místo ředitele Kulturního centra

Rada města Česká Třebová vyhlašuje konkurzní řízení na obsazení vedoucího pracovního místa ředitelky/ředitele příspěvkové organizace města Česká Třebová KULTURNÍ CENTRUM ČESKÁ TŘEBOVÁ se sídlem Nádražní 397, 560 02 Česká Třebová. Pracovní poměr: na dobu neurčitou založený jmenováním. Místo výkonu práce: Kulturní centrum Česká Třebová Platové podmínky: zařazení dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů Předpokládaný nástup: DOHODOU Přihlášky se podávají nejpozději do 15.03.2025. Požadavky na uchazeče a povinné přílohy k přihlášce naleznete na úřední desce Městského úřadu Česká Třebová nebo na telefonu 465 500 151
Měření rychlosti se na průtahu Českou Třebovou nechystá

V novém rozpočtu města na rok 2025 se počítá s investicemi do semaforového systému na křižovatce na Tyršově náměstí a také u parnické školy. Bude to nejen pro bezpečnost dopravy, ale také pro zajištění co možná největší  plynulosti  dopravy na tomto zatíženém tahu. Na tyto investice bude požádáno o dotaci. Jenomže v oblasti bezpečnosti dopravy by se toho ve městě mělo zajistit daleko víc. Jde zejména o potřebu měření rychlostí projíždějících vozidel z velké části velkých a těžkých nákladních souprav s kontejnery.  Zatímco v jiných městech a obcích je měření rychlosti zavedeno, tak Česká Třebová zůstává pozadu.  První úsekové měření již bylo  schváleno k realizaci na Moravské ulici v roce 2022, byl vypracován projekt a také vypsáno výběrové řízení na zhotovitele, ale současné vedení města jej zrušilo. Cena cca 4 miliony byla považována za nerozumně velkou a tak se od záměru ustoupilo.
Jinde se do toho pustili a investované prostředky se jim rychle vrátily. V Ústí nad Orlicí  instalovali bodové měření u přechodu pod Duklou a investice se jim vrátila během necelého jednoho roku. Jistě k tomu přispěli i pokuty vybrané od českotřebovských motoristů. Počet přestupků se zde pak začal pomalu snižovat.  A tak začala další iniciativa měření rychlosti. Na průtahu městem bylo instalováno další měření, tentokrát na velmi krátkém úseku několika desítek metrů v okolí přechodu u  Tepvosu. I když je zde velké a zřetelné varování, tak i zde byl dobrý (ekonomický) výsledek, cca 4 miliony korun za  necelý rok. Přitom náklady na pořízení měření nebyly velké... Nyní se připravuje nové úsekové měření  v Sopotnici. Měřit se bude dlouhý úsek od začátku do konce obce. Zajímavý je údaj o investici, kterou zajišťuje Obec Sopotnice - rozhodně to je o dost méně než dva miliony korun.  Pokuty  za překročení rychlosti bude vybírat do své kasy město Ústí nad Orlicí, jako sídlo ORP, ale v Sopotnici  se budou cítit bezpečněji. Pořízení měření měli ve svém volebním programu a tak chtějí záměr dovést do konce. Udělali to chytře. Platit pokuty budou jen ti, kteří projedou obcí rychleji, ale pro místní, kteří jízdu v Sopotnici končí, měření nepostihne, neboť koncem  měřeného úseku neprojedou. Je zvláštní, že jim tato možnost prošla.
Vraťme se k měření v České Třebové. Je skutečností, že investice do systému měření je stále levnější, klesá cena potřebných komponent a roste konkurence mezi nabídkami, roste i počet variant, které lze využít. Česká Třebová o to zřejmě nestojí.  Dokonce i naše městská policie změnila názor, zatímco dříve považovala měření za potřebné, tak po změně vlády na radnici už nikoliv. Nejlepší bude provést nezávazné měřené rychlosti  např.v Moravské ulici nebo  na úseku klesání k "Primoně" a zjistit, kolik procent vozidel stanovenou rychlost dodržuje. A teprve potom na základě dat zjištěných např.  během  některého vybraného dne  ukázat výsledky. Jde přece o bezpečnost  dopravy. (mm)
V Ústí nad Orlicí jednalo zastupitelstvo města naposledy v roce 2024:  Mají nového zastupitele a radního Jiřího Jansu

Naposledy v letošním roce se v pondělí 9. prosince v Kulturním domě sešlo zastupitelstvo města. V úvodu složil slib Jiří Jansa, který se po rezignaci Anety Novotné stal novým zastupitelem a radním. Následně byl pověřen k oddávání občanských sňatků.
Zastupitelé se seznámili s návrhem záměru prodeje nově odděleného pozemku, jehož součástí je administrativní budova Perla 01. Vypracován byl znalecký posudek a aktualizovány podmínky výběrové řízení. Následné vyhlášení záměru prodeje je v kompetenci rady města. Schválen byl každoroční příspěvek města Pardubickému kraji na zajištění dopravní obslužnosti ve výši 423 192 Kč. Jde zejména o místní části Knapovec, Horní a Dolní Houžovec, další jsou obsluhovány MHD.
Zastupitelé rozhodli o poskytnutí půl milionu korun jako humanitární pomoci obcím zasaženým povodněmi. Finanční dary ve výši 250 tisíc korun budou předány Nadaci Charty 77 | Konto Bariéry a Českému červenému kříži, které peníze použijí ke stanovenému účelu. Schválena byla dotace TJ Jiskra Hylváty na rekonstrukci kuželny, z rozpočtu města bude v příštím roce v případě splnění podmínek poskytnuto 30 % skutečných uznatelných nákladů, tedy maximálně 4,5 milionu korun. Dalším bodem bylo schválení smlouvy s Komerční bankou na poskytnutí dlouhodobého úvěru městu ve výši 140 milionů korun na financování investičních projektů v letech 2025 – 2026. Důkladně zpracovaný podrobný program jednání  byl zveřejněn na webu města Ústí nad Orlicí

Od 15. prosince budou nové jízdní řády

Vše potřebné najdete na idos.cz, ale připomeňme si dobu, kdy bylo účel mít při sobě  sešitový nebo knižní jízdní řád.  Autobusové řády se nijak vlastně nemění, zajímají nás ty vlakové. Tyto linkové jízdní řády jsou nyní k dispozici na internetu na webové stránce Správy železnic. Odkazy na tratě, které nás zajímají v našem okolí uvádím zejména poroto, že tam jsou změny, které nebyly, zejména se jedná o to, že v Třebovici je třeba přesedat na vlak směr Moravská Třebová a podobně další přesedání je nachystáno u některých spojů  i v Rudolticích, kde jezdí nyní přímě vlaky do Lanškouna některé regionální spoje směr Zábřeh startují v Rudolticích. Připomeňme si přitom dobu, kdy jezdily osobní vlaky Pardubice - Česká Třebová - Přerov. 
Přehled vlakových tabulkových jízdních řádů, které nás mohou zajímat:

Baltic express do Wroclavi a k Baltskému moři

Nová linka Ex32 „Baltic express“ na trase Praha – Wroclaw – Gdaňsk – Gdyně přináší od 15. 12. 2024 rekordně rychlé a pohodlné cestování mezi Českem a Polskem.
Moderní vlakové soupravy s Wi-Fi, klimatizací, občerstvením a komfortním sezením nabízí denně čtyři páry spojů, které vás již za necelé 4 hodiny dovezou z Prahy třeba do centra pulzující Wroclawi či za přibližně 8 a půl hodiny až do přímořského Trojměstí. Expresní linka přináší také rychlé spojení do atraktivních turistických cílů v okolí Králíků, jako je oblast Králického Sněžníku či velmi oblíbená Dolní Morava. Baltic express je tak ideální volbou jak pro pracovní cesty do dynamicky se rozvíjejících polských metropolí, tak pro dovolenou u stále oblíbenějšího Baltu či pro jednodenní výlety do klidu horské přírody na česko-polském pomezí.  
Z Ostravy do Varšavy sedmkrát denně.  Z Prahy do Varšavy jezdí tři přímé vlaky EuroCity denně, z Ostravska pak dokonce sedm přímých vlaků denně. Třikrát denně se do polské metropole dostanete i ve směru od Břeclavi a Přerova. 
Pohodlné cestování vlaky EuroCity  Dálkové vlaky do Polska od 15. 12. 2024 (940 kB)
Noční spojení  Pro cestu z Prahy, Pardubic, Ostravy a dalších měst do Varšavy nebo Krakova můžete využít i noční vlaky.
Příhraniční spojení Spojení v příhraničí je zajištěno osobními vlaky mezi Harrachovem a Szklarskou Porebou, do Glucholaz, mezi Bohumínem a Chalupkami, mezi Českým Těšínem a polským Cieszynem.

Kulturní akce v prosinci jdou jedna za druhou


Co je Toulavý deník ?

Je to součást Českotřebovského deníku - seriál obvykle krátkých videí které rozšiřují záběr Českotřebovského deníku a vznikly na cestách a vyjížďkách především po našem regionu. je to projekt  Libora Vašiny, který právě nyní v době nemoci nemůže natáčet, ale může zpracovávat dříve natočené záběry ze svých letních cest. Uvádíme některé z právě dokončených dílů, ale  také videa stejného žánru z dřívější doby. Ono nezaškodí, když se krátce rozhlédneme také po našem okolí....

Kruh přátel hudby zve na Vánoční klavírní recitál - Matyáš Novák

Česká Třebová, Malá scéna, čtvrtek 12. prosince 2024 v 19:00 hodin
Program:
Bedřich Smetana: České tance (výběr)
Leoš Janáček: Sonáta 1. X. 1905 (Z ulice)  I. Předtucha II. Smrt
Josef Suk: Píseň lásky op. 7 č. 1
Přestávka
Matyáš Novák: Vánoce v Čechách
Matyáš Novák: Vzpomínka na Jakuba Jana Rybu
Matyáš Novák: Tichá noc v hledáčku času
Školní mládež do 20 let má nárok na jednu vstupenku ZDARMA na každý koncert Kruhu přátel hudby Česká Třebová pro koncertní sezónu 2024/25.  Vstupenku zdarma lze vyzvednout u pokladny v Malé scéně před každým koncertem. Vstupenku není možno získat v předprodeji – lze ji však zarezervovat v Kulturním centru (telefon 465 532 805) a poté u pokladny v Malé scéně vyzvednout. Tento bonus platí pouze na řádné akce KPH Česká Třebová – jedná se o 7 koncertů.

Jak podpořit sociální podniky při zadávání veřejných zakázek? 

Jak je možné sociální podniky, které vytvářejí pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním či kulturním znevýhodněním, podpořit při zadávání veřejných zakázek? O tom pojednával kulatý stůl, který Pardubický kraj uspořádal společně s ministerstvy práce a sociálních věcí a pro místní rozvoj v pardubickém Centru Kosatec. Pro Pardubický kraj je podpora sociálního podnikání jednou z priorit.
V Pardubickém kraji bylo podpořeno 127 projektů
„V Pardubickém kraji se podpoře sociálního podnikání aktivně věnujeme už od roku 2013. A to jak formou přímých dotací, tak i vzděláváním a osvětou,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Pardubický kraj prostřednictvím svého dotačního programu od roku 2015 podpořil 127 projektů s celkovou částkou téměř 14 milionů korun. Zároveň poskytl více než půl milionu korun na vzdělávací a rozvojové aktivity. „Sociální podniky musí stát na pevných základech. Nemohou žít jen z dotací. Proto se je snažíme v našem kraji podporovat v jejich rozvoji, ne vykrývat jejich případné finanční ztráty. Jak se říká, nedáváme jim ryby, ale učíme je ryby chytat,“ doplnil Šotola. V Pardubickém kraji je v současné době 37 sociálních podniků. Jsou zaměřeny zejména na služby, výrobu, gastronomii a zemědělství. Pracuje v nich přibližně 1200 zaměstnanců znevýhodněných na trhu práce.
Některé zakázky lze zadávat sociálním podnikům přímo
„Veřejné zakázky malého rozsahu lze při dodržení určitých zásad zadávat i sociálním podnikům. Jednou z variant je i přímý nákup. Sociální podniky je možné zohlednit za určitých okolností také v případě zadávacích řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Připravované změny zákonů tyto příležitosti ještě rozšíří. Nadále však bude platit, že žádná zakázka nesmí být vytvořena na míru tak, aby některému z dodavatelů poskytla neoprávněnou výhodu,“ zdůraznil Adam Gromnica z ministerstva pro místní rozvoj.
Překážkou účasti sociálních podniků ve veřejných zakázkách může být například administrativní náročnost. „Zadavatel by se měl snažit ji minimalizovat. I toto opatření může napomoci tomu, aby se mohly sociální podniky reálně hlásit do zadávacích řízení,“ konstatoval Adam Gromnica.
Zadavatel by měl znát situaci v daném území
„Význam může hrát i rozsah nákupu. Některé zakázky mohou být pro sociální podnik splnitelné jen v některé části. Zadavatel by mohl v takovém případě zakázku v souladu se zákonem rozdělit tak, aby o jednotlivé části mohl soutěžit větší počet potenciálních dodavatelů. Například sociální podniky,“ popsal jednu z možností Adam Gromnica.
„Je velmi důležité, aby zadavatel znal situaci na trhu sociálních podniků přinejmenším v daném území a dokázal vyhodnotit, zda a do jaké míry může nabídka sociálních podniků uspokojovat jeho potřeby,“ poznamenal zástupce ministerstva pro místní rozvoj. „I proto se spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí snažíme pracovat na rozšiřování tohoto povědomí, komunikovat se zadavateli veřejných zakázek a motivovat sociální podniky,“ dodal.
Od ledna roku 2025 by mělo dojít ke změně legislativy
„Cílem této akce bylo seznámit zadavatele veřejných zakázek s novinkami v této oblasti. Od ledna příštího roku by mělo dojít ke změně legislativy, která se výrazně dotkne sociálních podniků,“ řekl Ondřej Závodský. Ten působí jako vedoucí oddělení sociálního podnikání na ministerstvu práce a sociálních věcí a je jedním ze spoluautorů zákona o integračním sociálním podniku.
„Nový zákon chce podpořit zaměstnávání osob se zdravotním postižením, bez přístřeší nebo těch, co se vrací z výkonu trestu odnětí svobody. Nárok na podporu od státu bude mít integrační sociální podnik, který bude zaměstnávat z celkového počtu zaměstnanců nejméně 30 procent osob s těmito specifickými potřebami,“ přiblížil Ondřej Závodský.
Jak budou integrační sociální podniky motivovány?
Integrační sociální podniky budou motivovány prostřednictvím příspěvku, který ocení úspěšnou pracovní integraci osob se specifickými potřebami na volném trhu práce. Motivační příspěvek bude vyplácen až dva roky v ročních splátkách. Jeho výše bude záviset na tom, kolik integrovaná osoba u nového zaměstnavatele vydělá. Za kalendářní rok však bude činit minimálně 120 % měsíční průměrné mzdy v národním hospodářství.
Kromě motivačního příspěvku zákon o integračním sociálním podniku počítá i s příspěvkem na náklady spojené se zaměstnáváním osob se specifickými potřebami ve výši 1 000 korun měsíčně a 2 500 korun pro nejvíce sociálně znevýhodněné.
Integrační sociální podnik bude mít za úkol poskytovat zaměstnancům podporu odpovídající jejich specifickým potřebám. „Ta spočívá zejména v pomoci se začleněním na volný trh práce a do společnosti. A to formou poradenství a pomoci se zbavením se závislostí, dluhů či jiných problémů,“ vysvětlil Ondřej Závodský.
Toho potěšilo, že i samotný kulatý stůl byl příkladem dobré praxe vzájemné spolupráce mezi zadavateli veřejných zakázek a sociálními podniky.
Pardubický kraj jako příklad dobré praxe
„Mám velkou radost, že Centrum Kosatec jako sociální podnik zajistilo pro tuto akci prostory, technické zázemí i vynikající catering, a to včetně vyhlášených chlebíčků. To je jasný důkaz toho, že spolupráce mezi zadavateli veřejných zakázek a sociálními podniky může fungovat na skvělé úrovni. Kéž by se příklady z Pardubického kraje podařilo naklonovat i do dalších krajů,“ vyjádřil se vedoucí oddělení sociálního podnikání na ministerstvu práce a sociálních věcí. 
„Jsme moc rádi, že Pardubický kraj byl vůbec prvním regionem, kde se kulatý stůl na téma Legislativní rámec sociálního podnikání a veřejného zadávání konal pouhý den po schválení návrhu zákona o integračním sociálním podniku v Poslanecké sněmovně,“ sdělil Pavel Šotola, náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor, který má sociální podnikání ve své gesci.

Videa z posledního týdne
¨  

Aktuální adventní videa Českotřebovského  deníku  

   

Film Léto s Evženem jde do kin

Česká rodinná komedie nabízí nejen skvělé herecké výkony, ale také krásné záběry našeho regionu. Natáčení podpořil finančně Pardubický kraj a organizačně jej pomáhala zajistit kancelář East Bohemia Film Office. 
V neděli 8. prosince se v sále pardubického Cinema City konala slavnostní předpremiéra filmu Léto s Evženem, který se natáčel v Pardubickém kraji. Předpremiéry se zúčastnil filmový štáb včetně obou režisérů, většiny herců a také kastelán hradu Kunětická hora, který ve filmu dostal název hrad Tramberk. „Představte si, že jste kastelánem hradu a máte ho chránit. Pak přijedou nějací šílenci a potřebují jít do místností, stěhovat je a měnit. Kolik nás bude? No, s komparzem maximálně 180. A potřebujeme udělat na nádvoří oheň! Tohle když někdo snese a nevyžene vás, tak zaslouží velký dík. Takže, pane Jiroušku, moc děkuji!,“ řekl na úvod režisér Miloslav Šmídmajer.   „Já jsem tedy doufal, že se o tom požáru nikdo nedozví! Ale chtěl bych moc poděkovat kolegovi Evženovi, na hradě mi po něm zbylo několik cedulí, které budu určitě využívat,“ naznačil s nadsázkou část děje kastelán Kunětické hory Miloš Jiroušek.
Filmový kastelán je totiž nejraději, když může hrad zavřít pro návštěvníky a bádat v něm. Představitel kastelána Evžena Jiří Dvořák nenatáčel v Pardubicích poprvé: „Já Pardubice miluji, protože jsem tady strávil hodně času, když jsme natáčeli Operaci Silver A, kde jsem hrál Alfréda Bartoše, a bylo to krásné. A teď, když jsem se mohl vrátit, se mě to kouzlo Pardubic nějakým způsobem znovu dotklo.“
Pardubický kraj vychází filmařům ve všech ohledech vstříc
„Pardubický kraj s radostí podporuje filmaře prostřednictvím Destinační společnosti Východní Čechy a její East Bohemia Film Office, která pomáhala s vytipováním lokací a pomáhala například i s komparzem. Ráda bych jim touto cestou moc poděkovala! Film se opravdu povedl,“ uvedla Petra Šimečková, krajská radní zodpovědná za cestovní ruch. Ve filmu ocenila i dnes již historický červený autobus Karosa, který filmařům zapůjčilo Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě.
„Bylo to poprvé, kdy jsme u nás v regionu pomáhali zorganizovat dvě předpremiéry v jeden den, v Pardubicích a v Litomyšli. Filmové kanceláři se to, myslím, podařilo skvěle,“ řekla Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy, a dodala: „I účast herců a štábu byla opravdu ojedinělá. Produkce Bio Illusion u nás v kraji již dříve natáčela a podpory Pardubického kraje a filmové kanceláře si moc cení. Jejich početná návštěva a ochota se po filmu a diskuzi fotit s diváky je toho důkazem.“
Veselé historky z natáčení
Všichni představitelé hlavních rolí a členové štábu na léto strávené v pardubickém regionu vzpomínali s radostí a na předpremiéře zmínili množství vtipných „historek z natáčení“. Například kameraman Martin Čech: „Říká se, že natáčení s dětmi a se zvířaty je nejtěžší. Tady hrál s Markem Němcem divočák a Marek ho – jak jste viděli – trochu uhnal, takže divočák pak odmítal pracovat. Původně to tedy měl být býk, ale to naštěstí nedopadlo.“ Na to s úsměvem odpověděl Marek Němec, představitel tělocvikáře Roberta: „Ta scéna se točila v létě a oni mi říkali, že v tomhle vedru ani prase nepracuje. Já jsem se ho samozřejmě bál, ale dobře to dopadlo. Použili na to speciální zobrazovací techniku, takže to vypadalo, že běžím devadesátkou a na tom poli sprintuju o život.“  
V rodinné komedii mohou diváci vidět ještě další známé herce jako je Martin Myšička, Jaroslav Plesl, Jana Pidrmanová, Dana Batulková, Kateřina Brožová, Miroslav Táborský nebo Oldřich Navrátil. Režie se ujali Miloslav Šmídmajer, který je současně producentem filmu, a Pavel Krumpár. V komparzu se objevilo mnoho místních lidí, někteří z nich se předpremiéry v Pardubicích také zúčastnili.
Filmové zajímavosti
Natáčecích dnů bylo celkem 20, odehrávaly se převážně na Kunětické hoře, v Litomyšli a závěrečná scéna je z Chocně. Část filmu se dotáčela i na hradu Kost v Královehradeckém kraji. Jednou ze zajímavostí bylo, že ačkoli se točilo hlavně v létě, některé scény se dotáčely až v říjnu. Zajistit, aby na sebe záběry navazovaly a vše bylo stejné, byl pro produkci nelehký úkol. Konkrétním příkladem může být začátek jarmarku v létě a následný požár v říjnu nebo odjezd žlutým broukem v létě a jeho příjezd na nádraží rovněž v říjnu.

Adventní akce  na Českotřebovsku

    

    

Video Českotřebovského deníku: Velkou událostí byl Národní den železnice  2024

     



Úmrtí v listopadu a v prosinci -  aktualizace 10/12:  
Milan Pávíček, 79 let, ČT Křib 1805,  Miluše Lochmanová, 89 let, Česká Třebová, Adéla Dostálová, 82 let, Česká Třebová, Kubelkova 401, Jaromír Kovář, 89 let, Česká Třebová, Na Výšině 1874, Jana Borůvková, 83 let, Riegrova 339 Česká Třebová, Karel Pešorna, Česká Třebová 73 let, Hana Švestková, 76 let,  Jelenice 1799 Č. Třebová, Luboš Vytlačil, 61 let, Semanín, Jiří Luža 86 let, Masarykova 1400 Česká Třebová, Josef Starý, 58 let, Česká Třebová Křib, Vladimír Hrdina, 64 let, Moravská ulice Česká Třebová (nekrolog ZDE), Miroslav Tomeš, 79 let, U stadionu 580 Česká Třebová, Miroslav Barbořák, 84 let, Příční 1865 Česká Třebová, Věra Leierová, 75 let, Ostrov, Květa Orlichová, 86 let, Lesní ul.   Více v rubrice Úmrtí ZDE)


Nedávno prezentovaná videa Českotřebovského deníku:

 

  

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?