Českotřebovský deník 359/2024 

                                                      Pondělí 30.12. 2024


 
 
Tříkrálová sbírka bude mít 25. ročník

Začátkem ledna se opět vydají do ulic skupinky koledníků s radostným poselstvím o narození Spasitele. Zpívají či recitují koledy, rozdávají lidem drobné dárky, křídou píší nad dveře požehnání anebo vylepí samolepku se třemi písmeny K + M + B +. Při tom koledníci do zapečetěných pokladniček vybírají peníze na pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. A těchto potřebných lidí v nouzi kolem nás není málo. K jubileu sbírky složil písničkář Michal Horák svěží kolednickou hymnu. Do nejrozsáhlejší sbírkové akce v České republice se v první polovině ledna tradičně zapojí tisíce dobrovolníků. Navážou tak na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy. Zmíněná tři písmena K + M + B znamenají Christus Mansionem Benedicat: Kristus žehnej tomuto domu. Někdy jsou vykládána jako jména tří králů Kašpar, Melichar a Baltazar.
Koledování tří králů s charitními pokladničkami v ulicích proběhne od 1. do 14. ledna 2025.
Skupinky koledníků jsou vybaveny průkazem od pořádající Charity a zapečetěnou pokladničkou s charitním logem. Možnost přispívat do Tříkrálové sbírky však mají lidé po celý rok.
Celostátní Tříkrálová sbírka v lednu vstupuje do svého jubilejního 25. ročníku. Od svého počátku v lednu 2001 si vydobyla pevné místo v našem kalendáři i v našich srdcích. Koledníci jsou poslové dobré zvěsti, rozdávají lidem radost a současně jim nabízejí příležitosti, jak začít nový rok dobrým skutkem. Stát se solidárními s těmi, kteří se bez cizí pomoci neobejdou, říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která Tříkrálovou sbírku tradičně pořádá.
Slavíme 25 let Tříkrálové sbírky. Mám z ní radost, protože jejím cílem není jen získávat peněžní dary pro Charitu, ale zachovat tradici koledování, roznášet radost z narození Krista a dárcům nabízet možnost mít radost z toho, že se podílejí na pomoci potřebným, kterých stále přibývá, říká Jan Graubner, pražský arcibiskup který ve funkci olomouckého arcibiskupa před čtvrtstoletím tuto sbírku v Česku inicioval.  Vzpomínám, že na začátku jsem narážel na strach lidí, kteří uměli 'žebrat' pro naše potřebné na úřadech, ale jít dům od domu jako prosebníci? To nebylo snadné. Přesto našli odvahu. Začali. Po letech je vidět, že to bylo dobře, domnívá se arcibiskup Jan Graubner a dodává, že i po čtvrtstoletí jsme stále na začátku dlouhé cesty.

Silvestra bude tradiční ohňostroj

Je to tradice zavedená na přelomu tohoto století, kdy město řídil starosta Jiří Pásek.  Tradice se vžila a pouze se posunula do podvečerních hodin. A tak máme z novoročního ohňostroje  akci silvestrovskou se začátkem v 19 hodin, aby to  bylo i pro děti.  Jsou kolem toho různé řeči, ale změnit tradici se zatím nikdo nechystá. Byla snaha o "tichý" ohňostroj, ale neujalo se to. Rámusu bylo i tak dost a za stejné peníze to byla horší podívaná. Další doprovodná akce se k ohňostroji v České Třebové nechystá.  Nejsme v tom sami, ohňostroj budou mít  také jinde, třeba v Ústí nad Orlicí v 18 hodin a ve Vysokém Mýtě., také v Chocni a v Litomyšli. Tam bude ohňostroj také již v 18 hodin a bude věnován letošnímu 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Hudební doprovod k ohňostroji tedy bude tvořit  část symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast.  Ohňostroj bude odpálen v prostoru pomníku Bedřicha Smetany a navíc bude ve smyslu zdejší tradice podávána čočková polévka.  U obsluhy nebude nikdo jiný než starosta Litomyšle Daniel Brýdl.  V Ústí .vystoupí v 17 hodin na náměstí navíc kapela Žlutý pes revival.  Původně měla vystupovat v polovině září na druhé části městských slavností, ale pro povodně bylo vystoupení zrušeno A tak má kapela šanci svůj koncert odehrát na Silvestra. Zatím se můžeme podívat na video z loňského ohňostroje, který  byl objednán jako "Tichý ohňostroj"....

Jak se rozsvěcovaly první žárovky v našich domácnostech

Elektrifikace probíhala postupně od počátku 20. století, zdrojem byly nejdříve malé vodné elektrárny a také parní stroje v tehdejších továrničkách. V České Třebové, vlastně na parníku bylo první elektrické světlo v tamní textilce, v České Třebové na nádraží, v některých mlýnech  ale to se veřejnosti netýkalo. Možnost odebírat elektřinu pro veřejnost se v České Třebové objevila v roce 1911 po dobudování městské elektrárny v dnešní Podbranské ulici. Zde se elektrická energie vyráběla dvěma elektrickými dieselagregáty pro celé město.Š lo samozřejmě o stejnosměrný elektrický proud zejména pro svícení. Objektu, který je na fotografii se také dlouho říkalo "elektrárna" a to i v době, kdy zde byla v padesátých letech mateřská škola. Agregáty byly pak umístěny v objektu, která využivá  firma SAMM.  Cena elektrické energie nebyla levná a tak byly tehdy běžné třeba i desetiwattové žárovky, ovšem s uhlíkovým vláknem, nikoliv dnešní  typy  Cena jedné kWh byla  nejdříve 4,60 K, postupně se snižovala , běžné byly i paušální platby. Konkurence v petrolejové lampě byla tehdy ještě velká.
V Ústí bylo město rychlejší. Ústecká městská elektrárna se začala budovat již roku 1901, zkolaudována byla 24. července 1902. Elektrárna vznikla z bývalé čerpací stanice vody. Zřídila ji firma Akciová společnost strojírny Daněk a spol,  Praha Karlín , dříve Breitfeld. Výběrového řízení se tehdy zúčastnilo 12 firem., a to i zdaleka např. z Vídně, Berlína a dokonce i z Kolína nad Rýnem. Původním řešením byl vodní zdroj s akumulátory, doplněný dle záměru jen pro období větší spotřeby parním kotlem. Pára musela být v provozu nakonec neustále, protože vodní turbína (na Třebovce) nestačila pokrýt požadovanou spotřebu.
Původně byla elektrárna určena jen pro potřeby veřejného osvětlení (86 žárovek) svítících celou noc a dalších cca 70 tzv. polonočních. Velkým zájemcem o odběr elektřiny byla také ústecká  tkalcovská škola (osvětlení a pohon stavů) Za to škola platila 2000 Kč paušál ročně, město Ústí za provoz osvětlení 1400 Kč. Od roku 1903 však již bylo možné si nechat zavést elektřinu i do soukromého domu. To byla v domácnosti ovšem zpravidla jen jedna žárovka. Tam, kde měli dvě, byli považováni za bohatou domácnost  Podle zápisů byl pak v roce 1912 elektrifikován ústecký okresní soud, kde bylo 12 osvětlovacích těles, 14 stahovacích lamp a jedna ruční přenosná lampa. O rok dříve bylo osvětleno ústecké nádraží Do roku 1914 projevily zájem o napojení na ústeckou elektrárnu také Kerhartice, Hylváty a Dlouhá Třebová, také Velká Řetová a Přívrat. Tam se elektrifikace postupně podařila. Německé obce Libchavy, Knapovec nebo Oldřichovice zájem neměly.
Odběr elektrické energie stoupal, elektřina byla rozváděna po městě do všech nově postavených domů, vše hovořilo pro zavedení střídavého proudu, který bylo možné rozvádět na velké vzdálenosti. Koncem dvacátých let byla proto Česká Třebová postupně přepojena na 3x30 kV přívod z elektrárny v Pardubicích. Pro Českou Třebovou a řadu dalších obcí se vše vyřešilo v roce 1930, kdy byla dokončena nová  rozvodna Pod Jelenicí (ve městě se říkalo "nová elektrárna"). Bylo to tehdy velmi prozíravé rozhodnutí. Z té doby jsou také po městě a vlastně i v obcích v okolí postaveny zděné transformační stanice, z nichž některé slouží svému účelu dodnes.
V Ústí nad Orlicí s připojením na Východočeský energetický svaz otáleli, ještě v roce 1930 zvažovali možnost modernizovat svoji vlastní elektrárnu, která v té době již svým výkonem nestačila a museli elektrický proud kupovat od dalších výrobců, např. z panského mlýna. Podle časopisu Náš kraj z 1. března 1930  byla v  té době elektrárna v Ústí velkou brzdou rozvoje, byla udržovaná v chodu jen s největší námahou a nevyhovovala ani elektrická rozvodná síť. Uvažovalo se o koupi silnějšího parního stroje a generátoru na střídavý třífázový proud s hodnotami již tehdy normalizovanými pro republiku,  nebo místo strojů a generátorů postavit transformátory a kupovat proud od Východočeského elektrárenského svazu.  V té době byla v tzv. Východočeské župě pouze tři města nepřipojena: Ústí nad Orlicí, Brandýs n.Orl. a Hlinsko. Všechna sousední města jako Česká Třebová, Litomyšl, Vysoké Mýto, Chrudim, Skuteč, Polička atd. již svoje elektrárny zrušila a připojila se do celostátního programu elektrizace. Trend byl tedy jasný. V době napsání článku však v časopise Náš kraj ještě nebylo v Ústí rozhodnuto, stále zde byly hlasy, které požadovaly svůj vlastní podnik, byly obavy že vedoucí pozice v elektrárenském svazu budou obsazovány politickou klikou, která bude určovat  ceny energie.... (mm)

Ústí nad Orlicí odložilo rozhodnutí o větrné elektrárně na leden

Rozhodnutí o tom, zda umožní investorovi postavit v místní části větrnou elektrárnu nebylo v prosinci projednáno  Čekalo se  na vyjádření ve Skuhrově. To je však již známo od 6. prosince Takto komentovala stanovisko ústeckého starosty Petra Hájka ČTK, ovšem v době před 6. prosincem. V anketě, která se konala 15. listopadu v Horním Houžovci, Dolním Houžovci a Knapovci přišlo jen 41 procent oprávněných  občanů Byl sice sice kladný výsledek, ale vlažná účast. Ústí mělo čekat, jak budou hlasovat lidé ve Skuhrově. "Do zastupitelstva budeme předkládat rozhodnutí v lednu příštího roku. Není to ještě jasné, jak se rozhodneme. Jestli to bude možné, chtěli bychom stanovisko sjednotit. Dva větrníky by stály blízko od sebe, to znamená na dohled od obou částí. Znamenalo by to větší vizuální smog. Bylo by kontraproduktivní, kdyby jedno město souhlasilo a druhé ne," řekl Hájek pro ČTK  Připomeňme si na videu veřejné jednání v Knapovci a odhadněme kolik procent s elektrárnou souhlasí....


Připomeňme si některá videa Českotřebovského deníku zachycující osobnosti našeho města....


  33. Akademie gymnázia: veselá a podnětná.  (Kostky byly vrženy)

 
V úterý 17. prosince se konala tradiční studentská akademie. Studenti si připravili scénky na téma Kostky jsou vrženy. Předvedená vystoupení byla nápaditá, úsměvná i vedoucí k zamyšlení.  Součástí akademie bylo také vystoupení hudební skupiny Peladores a předání cen studentům, kteří v minulém školním roce úspěšně reprezentovali školu v předmětových soutěžích a olympiádách.  Všem studentům děkujeme za hezkou prezentaci gymnázia. J. Wątroba
Fotoreportáž je v samostatném souboru ZDE     Fotoprezentace ze snímků je  připravena  ZDE  I. polovina akademie je zaznamenána na I. dílu videa ZDE. Na II. polovině se pracuje, jde o sestřih z více kamer.

Hokejbalisté opět o Vánocích nezaháleli

XXVI. Vánoční turnaj zná vítěze:  (J)Elita... 2. Parník, 3. Růžová prasátka 4. Hasiči 5. Nuly 6. Květinky
Středeční mrazivé ráno 25. prosince bylo opět ve znamení dalšího  již XXXIV. ročníku vánočního turnaje. Podle vysoké hodno  čísla ročníku je zřejmé, že se nehrál pouze  na hokejbalovém hřišti v Benátkách, ale daleko dříve na jiných sportovních plochách ve městě. Vánočního turnaje se letos  zúčastnilo šest týmů. Podle zpráv z hokejbalového webu  chyběli Čahouni, které schvátila "vánoční rýmečka". Hrálo se standardně na dvě skupiny a pak semifinále a finále. Letošní ročník přinesl překvapení, dozrávající dravé mládí  "E(je)lita"  poprvé ve své historii ve finále porazila matadory zastoupený Parník. Na třetí příčce končí ambiciózní Růžová prasátka.  Na webu hokejbalistů je možné najít také fotografii vítězného týmu (snímek vlevo) a v archivu Českotřebovského deníku jsem vyhrabal  další historické fotky ze stejného turnaje hraného na Vánoce 2007, tedy před 17 lety, také v Benátkách

Další série videí z cyklu TOULAVÝ DENÍK

Topulavý deník je součást Českotřebovského deníku - seriál obvykle krátkých videí které rozšiřují záběr Českotřebovského deníku a vznikly na cestách a vyjížďkách především po našem regionu. je to projekt  Libora Vašiny, který právě nyní v době nemoci nemůže natáčet, ale může zpracovávat dříve natočené záběry ze svých letních cest. Uvádíme některé z právě dokončených dílů, ale  také videa stejného žánru z dřívější doby. Ono nezaškodí, když se krátce rozhlédneme také po našem okolí....
 

Žádosti o krajské dotace se budou přijímat v únoru, opět elektronicky

V roce 2024 si žadatelé o krajské dotace poprvé zvykali na elektronické podávání přes nový Dotační portál. Tato forma se osvědčila a bude pokračovat i v dalších letech. Na začátku příštího roku, 2. ledna 2025, vyhlásí Pardubický kraj nově schválené dotační programy na rok 2025. Příjem žádostí bude možný od 1. do 28. února 2025.
„Struktura dotací je v základu stejná jako v minulých letech, i když v některých dotačních programech došlo k dílčím změnám, které reflektují zkušenosti z minulých let, ale i požadavky, se kterými se setkáváme v obcích, při rozhovorech s občany, zástupci  kulturních organizací, sportovními oddíly a dalšími subjekty. Nově bude možné žádat například o podporu hospodaření v lesích s podprogramem na zlepšení stavu polních cest a podporu myslivosti včetně příspěvku na pořízení dronů na vyhledávání srnčat před senosečí,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Jsem rád, že se nám v loňském roce podařilo spustit krajský dotační portál, který budeme samozřejmě i nadále vylepšovat tak, aby byl pro žadatele co nejpřívětivější. Naši pracovníci jsou připraveni žadatelům, kteří nemají s tímto způsobem podávání žádosti zkušenost, vždy ochotně poradit a navést,“ řekl hejtman s tím, že všechny dotační programy na rok 2025 najdou zájemci na úřední desce Pardubického kraje a na webových stránkách Dotačního portálu Pardubického kraje od 2. ledna 2025.
Novinky pro rok 2025 shrnuje radní pro regionální rozvoj Roman Línek: „Svůj nový program zaměřený na zdraví včel budou mít včelaři. Novinky jsou i v podpoře cestovního ruchu nebo v podpoře jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí Pardubického kraje. Ty se mohou například nově ucházet o příspěvek na získání řidičského oprávnění skupiny C a prohloubení znalostí a dovedností v řízení cisternových automobilních stříkaček a dopravních automobilů.“
Dotační programy zahrnují oblasti jako je regionální rozvoj, regionální podnikatelské aktivity, ekologická výchova, péče o životní prostředí, lesní hospodářství včetně myslivosti, podpora včelařů, pořádání výstav chovatelských organizací, vodní hospodářství, kultura a památková péče, cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity, zdravotnictví, spolupráce se zahraničními regiony, příspěvky a záštity kanceláře hejtmana, integrovaný záchranný systém, bezpečnost, krizové řízení, požární ochrana, ochrana obyvatelstva, příprava občanů k obraně státu, sociální věci a neziskový sektor,  aktivity na podporu rodiny, bezpečnost silničního provozu a cyklodopravy a obnova venkova.
Pardubický kraj se zaměřuje na další rozvoj energetické soběstačnosti.

Plánuje výstavbu nových fotovoltaických elektráren i modernizaci budov. Nedávno úspěšně uzavřel smlouvu na dodávku elektřiny pro následující roky.
Pardubický kraj zorganizoval školení pro energetické manažery svých příspěvkových organizací, během kterého si zopakovali důležité zásady energetického managementu a vzájemně si vyměnili praktické informace, týkající se chodu svých zařízení.
Kraj od roku 2013 na svém majetku koncepčně zabezpečuje snížení spotřeb energií a nákladů na jejich pořízení a usiluje o využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Výsledkem této činnosti je od roku 2016 akreditace certifikovanou osobou systému energetického managementu dle celosvětově platné normy ISO 50001, kterou Pardubický kraj získal jako první kraj v České republice.
Systém hospodaření s energiemi se týká spotřeby ve všech objektech v majetku Pardubického kraje a na dodržování schválených směrnic v jednotlivých organizacích dohlíží Odbor majetkový, stavebního řádu a investic, který aktualizuje akční plány, sleduje legislativu a zajišťuje interní audity, případně řeší i nápravná a preventivní opatření.
Nejdůležitější je zpětná vazba na kraj
„Jedním z nejdůležitějších úkolů tohoto školení je fungování zpětné vazby na kraj,“ řekla Petra Šimečková, krajská radní zodpovědná za majetek, a dodala: „Zásadní pro uplatňování systému managementu hospodaření s energií je lidský faktor, tedy spolupráce se všemi 104 organizacemi, které se o budovy v majetku kraje starají.“
Všechny nutné informace jsou evidovány v energetickém modulu FAMA+ společnosti Tesco SW a. s., jejíž zástupci na místě vysvětlili, jak jejich aplikace funguje. Jedná se o evidenci faktur, odečty a evidenci spotřeb apod. V systému je zavedeno celkem 828 odběrných míst a manažeři jejím prostřednictvím hlídají optimalizaci nákladů, nastavení sazeb, způsobilost jističů, kontrolují rezervované kapacity, případně hledají další energetické příležitosti. Těmi může být výměna oken nebo osvětlení, tepelná izolace rozvodů, vypínání cirkulace teplé vody a podobně. „Manažerům jsem nabídla možnost uspořádat pro ně školení, jak se systémem FAMA efektivně pracovat. O termínech je budeme informovat,“ doplnila Petra Šimečková.
V tuto chvíli kraj také připravuje obnovu průkazů energetické náročnosti budov. Všechny průkazy, jejichž platnost skončila nebo bude končit, musí být obnoveny nejpozději v polovině příštího roku. „Do budoucnosti máme v plánu zpracovat všechny průkazy elektronicky, takže budeme žádat všechny naše organizace o spolupráci,“ řekl František Brendl, předseda Výboru pro energetiku, IT a e-Government.
Výhledy do blízké budoucnosti
Krajský energetický manažer Milan Vich představil také výhledy do blízké budoucnosti. Nadále se budou realizovat obnovitelné zdroje energie – v roce 2025 to bude cca dvacet fotovoltaických elektráren (FTVE), jedna vodní elektrárna, zvažuje se i možnost využití větru. Do konce příštího roku by měla být dokončena realizace projektů EPC IX a EPC X, během nichž vznikne 13 FTVE elektráren, proběhne rekonstrukce 15 kotelen, bude vyměněno 11 tisíc světel apod. Pro Nemocnice Pardubického kraje a. s. se připravují projekty EPC XI a EPC XII, na jejich přípravu bude kraj žádat o dotaci z programu ELENA.
V polovině prosince získal Pardubický kraj v aukci dodavatele na dodávky elektrické energie na roky 2026 a 2027. Vítězem se stala společnost Pražská plynárenská a. s., násobný koeficient marže je 1,097. Konkrétní nákup energie bude uskutečněn dle vývoje cen na burze formou postupného nákupu. V lednu 2025 proběhne podobným způsobem také výběr dodavatele plynu na následující dva roky.

Program DDM Kamarád - leden 2025

Program městské knihovny na leden 2025

Program městského muzea  na leden  2025


Adventní videa Českotřebovského  deníku  
¨

Kulturní akce  na Českotřebovsku
          

Video Českotřebovského deníku: Velkou událostí byl Národní den železnice  2024

     


Úmrtí v v prosinci -  aktualizace 29/12:   
Milan Král, 55 let, Třebovice, Irena Doležalová, 81 let,  Česká Třebová, J. Pácla, zemřela 24.12. Jindřich Vašek, 85 let Česká Třebová zemřel 19. prosince  Jaroslav Svatoš, 72 let, Anenská Studánka 52 Jaroslava Lunáková 91 let, Česká Třebová, Kubelkova 1760 Věra Fišerová, 86 let, Nové náměstí 1752,   František Menclík, 81 let, Přívrat 44, Jaroslav Kecík, 55 let, Semanín,  Eva Řehořová, 91 let, Česká Třebová, Václav Severa, 84 let, Kozlov.  Jaroslava Vytlačilová, 86 let, Česká Třebová, Masarykova 1400, Milan Pávíček, 79 let, ČT Křib 1805,  Miluše Lochmanová, 89 let, Česká Třebová, Adéla Dostálová, 82 let, Česká Třebová, Kubelkova 401, Jaromír Kovář, 89 let, Česká Třebová, Na Výšině 1874, Jana Borůvková, 83 let, Riegrova 339 Česká Třebová, Karel Pešorna, Česká Třebová 73 let,   Více v rubrice Úmrtí ZDE)

  

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?