Příloha Českotřebovského deníku

                                                      Vzpomínka na Jana Tocháčka, mého dědu...  

Jan Tocháček - 70 let od úmrtí (1886 - 1954 )


Je to už strašně dávno a už si asi mnoho lidí nevzpomene.  Nicméně se domnívám, že  můj děda by si pár řádků zasloužil. Ve své době byl jedním z významných členů českotřebovského hasičského sboru, byl i aktivním členem  dokonce místopředsedou českotřebovské organizace včelařů, zahrádkářů a chovatelů drobného zvířectva.

Narodil se v květnu 1886 na Vysočině v obci Bobrová na Poličsku, vystudoval střední průmyslovou školu strojnickou v Chrudimi. Ještě dlouho jsme měli na půdě v jedné truhle schované strojnické výkresy, které na průmyslovce kreslil. Porovnával jsem to s dnešními schopnostmi středoškoláků, kteří by to jistě nedokázali. Jenže počítače a jejich současné 3D programy tehdy samozřejmě nebyly...

Do našeho města přišel za prací v prvních letech 20. století. Česká Třebová v té době rychle rostla a bylo zde hodně pracovních příležitostí, přibýval počet domů i počet obyvatel. Jeho snaha založit si zde  zde strojnickou živnost  byla realizována v domě  čp. 938 "Na Mouru", tedy v dnešní Sadové ulici. V tehdy  jednoduchém přízemním domě byla hlavní místností velká do zahrady vystavěná strojnická dílna. Některé zařízení z této dílny nakonec skončilo i u nás doma, ať to byla např. kovářská výheň nebo kovadlina. Dům byl označen na dřevě malovanou firmou "Jan Tocháček - strojnický závod". Také část tohoto nápisu na kvalitním dřevě se dochovala. Nevím co všechno bylo  náplní výrobní činnosti firmy Jana Tocháčka. Pracoval většinou sám jen s pomocníky najímanými na větší zakázky. Jednou z nich byla určitě výroba kovového zábradlí do budovy českotřebovské reálky, stavěné v roce 1912. Zábradlí přežilo téměř sto let bez problému, teprve před několika lety jej v části opravoval umělecký kovář František Bečka. Podle vyprávění mé maminky stavěl Jan Tocháček také nejrůznější oplocení, kovové brány a branky, opravoval zemědělské nářadí, stavěl i větrné elektrárny a opravoval první motocykly, které zkoušel přímo v terénu v okolí města.

Oženil se, je manželka Marie Bernardová pocházela z Dolního Bousova  u Mladé Boleslavi. Spolu měli jednou dceru Marii, moji maminku, která se narodila 22. dubna 1913. Svoje mládí prožila "na Mouru" a právě ona nám doma o chodu strojnické dílny vyprávěla. Hlavním problémem bylo přežít první světovou válku. Aby nemusel na frontu, přijal zaměstnání v českotřebovských železničních dílnách, kde pracoval v kotlárně vlastně po celý svůj další aktivní život, nakonec i ve funkci mistra. Strojírenská činnost v tomto případě  přestala být živností, stala se jen koníčkem, ke kterým přicházely i další činnosti hospodářského charakteru, jak bylo v té době zcela běžné ve většině domácností bydlících ve vlastních domech. Jako zajištěný člověk "pod penzí" se začal ohlížet po novém klidnějším bydlení  než byla lokalita těsně přimknutá k železnici v Sadové ulici. A tak velkou strojnickou dílnu nakonec nepotřeboval.

Stavitel Adolf Šimek pak v roce 1924 (t.j. právě  100 lety) postavil Janu Tocháčkovi nový dům na Hřbitovní ulici, který  měl již také podkroví. (Pronajaté ihned, samozřejmě. Až do konce II. sv. války zde bydlela zde rodina Kubova.  A to i později  tehdy, když se jim dcera Maruška Tocháčková v říjnu 1933 provdala). U domu byla (a stále je) velká zahrada, která umožňovala další rozvoj hospodářské činnosti, velké záliby mého dědy. Záliba v organizování zahrady, sadu, chov včel přetrvala i na další generace....  K tomu vznikla řada úprav a přístaveb. Do dneška lze dobře rozpoznat, které části domu stavěla firma Adolfa Šimka (šetřila, kde se dalo, jistě i na úkor kvality) a které části si dostavěl Jan Tocháček sám.  (Na vlastní ruce jsem se přesvědčil, že snad nic pevnějšího není). Zde je třeba nezapomenout na velkou zálibu mého dědy - hasičinu.  Do dneška z ní zbyla jen stará hasičská helma, ale staré almanachy potvrdí, jak velkou aktivitu vyvinul ve prospěch sboru dobrovolných hasičů. Najdeme ho samozřejmě i ve sborových funkcích. V letech 1925 - 1940 byl dlouholetým pokladníkem sboru a v letech 1941 - 45 pak také starostou (po Václavu Mokrém). Samozřejmostí bylo věnovat  této činnosti mnoho svého času, v knihovně byla řada hasičských knih a svého času i služební hasičský telefon, na tehdejší dobu to bylo "něco". Na Hřbitovní ulici jej měl ještě soused (obuvník a hasič) pan  Bezdíček.  Liboval si, že v době své penze bude mít na tuto činnost dostatek času. Nakonec ho měl, ale zdraví ho opouštělo.

 

Sám jsem poznal dědu Jana Tocháčka jen jako malý kluk. Protože měl jen jedinou dceru, moji maminku, tak měl ze svého vnuka (tedy ze mne) velkou radost a těšil se, jak mě bude zasvěcovat do svého černého řemesla. Pamatuji se  na to, jak jsme se chodili dívat z dnes už zbouraného Herzánova mostu dolů "na mašinky".  To jsem ještě nechodil ani do školy, děda byl v penzi a zdraví mu rozhodně nepřálo. Angína pectoris a tři infarkty  mu v roce 1954 (před 80 lety) ukončily život (předčasně) v 68 letech, když si přál ještě hodně žít.  Pamatuji si ještě jeho pohřeb. Bylo 27. listopadu 1954 a byl jsem se svými sestrami a rodiči tím, kdo šel za jeho rakví, vezenou na hasičské "Laurince",  na které se nemohl vést jen tak někdo...Babička pak dědu Jana Tocháčka přežila o osm let.    

Milan Mikolecký

Fotografie: 
1. Jan Tocháček 1950 
8. Jan Tocháček s manželkou Marií - 1954
2. Jan Tocháček - včelař  (čtyřicátá léta)
6. Jan Tocháček na svém malém hospodářství - 1933 (s dcerou Marií)
4. Jan Tocháček s manželkou, dcerou Marií a budoucím zetěm Emilem Mikoleckým 1933
5. Jan Tocháček s manželkou a dcerou s rodiči svého zetě Pod Jelenicí 1933. (Josef a Marie Mikoleckých)
3. Jan Tocháček s rodinou 10.8. 1954, tři měsíce před smrtí (dcera Marie Mikolecká a její tři děti Zdena, Milan, Libuše - slaví tehdy 5 let)
Historické fotografie na kterých je Tocháčkova dílna na Mouru  Vlevo z doby před 1. světovou válkou, v pravo dvacátá léta 19. století.  Dole dílna za domem čp. 938 po úpravách v nynější době , dále ukázka domu čp. 938 někdy v 50 letech, když kolem prochází prvomájový průvod  a Dům čp. 938 v současnosti.
 

 


  •