Příloha Českotřebovského deníku   

                                                       Kruh přátel hudby uvádí Vánoční recitál Matyáše Nováka


Česká Třebová, Malá scéna, čtvrtek 12. prosince 2024 v 19:00 hodin
Program:
Bedřich Smetana: České tance (výběr)
Leoš Janáček: Sonáta 1. X. 1905 (Z ulice)  I. Předtucha II. Smrt
Josef Suk: Píseň lásky op. 7 č. 1
Přestávka
Matyáš Novák: Vánoce v Čechách
Matyáš Novák: Vzpomínka na Jakuba Jana Rybu
Matyáš Novák: Tichá noc v hledáčku času
Školní mládež do 20 let má nárok na jednu vstupenku ZDARMA na každý koncert Kruhu přátel hudby Česká Třebová pro koncertní sezónu 2024/25.  Vstupenku zdarma lze vyzvednout u pokladny v Malé scéně před každým koncertem. Vstupenku není možno získat v předprodeji – lze ji však zarezervovat v Kulturním centru (telefon 465 532 805) a poté u pokladny v Malé scéně vyzvednout. Tento bonus platí pouze na řádné akce KPH Česká Třebová – jedná se o 7 koncertů.

Kdo je klavírista Matyáš Novák 

Klavírista Matyáš Novák patří díky mimořádnému harmonickému cítění, širokému repertoáru a vynikající úhozové technice k nejperspektivnějším pianistům své generace. V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem, v devatenácti debutoval v Carnegie Hall, ve dvaceti se představil samostatným recitálem na festivalu Pražské jaro. O jeho zcela mimořádném hudebním talentu svědčí nejen množství cen na domácích a zahraničních soutěžích, ale i fakt, že ve svém mladém věku má v repertoáru čtyři desítky koncertů s orchestrem a stovky skladeb pro sólový klavír. Matyáš Novák začal hrát na klavír v pěti letech. Je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a Konzervatoře Pardubice ve třídě prof. Jitky Fowler Fraňkové. Zároveň je absolventem věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského. V současné době studuje na Hudební akademii múzických umění ve třídě prof. Ivana Klánského.
Matyáš je vítězem mnoha národních a mezinárodních soutěží. Mj. je absolutním vítězem Mezinárodní soutěže mladých hudebníků Concertino Praga (2015) v kategorii duo, držitelem Grand Prix na soutěži Evangelia Tjiarri v kyperské Larnace (2015), absolutním vítězem Soutěžní přehlídky konzervatoří a hudebních gymnázií (2016), vítězem Jenö Takács Klavierwettbewerb (2016), vítězem Bradshaw & Buono International Piano Competition (2017). V roce 2018 získal 2. cenu a Steinway Prize na Mezinárodní soutěži Edvarda Griega v norském Bergenu, v roce 2022 se stal jedním z deseti semifinalistů Mezinárodní soutěže Franze Liszta v Utrechtu, zároveň obdržel diplom finalisty na soutěži Paloma O´Shea Santander International Piano Competition ve španělském Santanderu. Matyáš koncertuje doma i v zahraničí, se svými recitály se představil v mnoha zemích Evropy, v Thajsku a v USA. V letech 2015 a 2016 absolvoval dvě úspěšná koncertní turné po Číně. V roce 2017 debutoval v newyorské Carnegie Hall. V témže roce vydal debutové CD s cyklem F. Liszta:
Léta putování: Rok první: Švýcarsko a se stal jedním ze tří hudebníků, kteří obdrželi CME International Performing Arts Grant, ocenění, které uděluje Center for Musical Excellence v New Jersey. V roce 2021 vyšlo pod hlavičkou Nimbus Alliance jeho CD s koncerty W. A. Mozarta, které nahrál společně s Wihanovým kvartetem. Jako sólista vystoupil s Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Pražským komorním  orchestrem, Komorní filharmonií Pardubice, komorním orchestrem Quattro, Západočeským  symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, Orchestra da Camera di Imola, s Filharmonií Hradec  Králové, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Janáčkovým komorním orchestrem, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Bergenskou filharmonií a Orchestrem španělského rozhlasu a televize RTVE.
Matyáš se pravidelně účastní mistrovských kurzů (V. Askhenazy, D. Bashkirov, A. Bonatta, J. Dvarionas, L. Howard, G. Gruzman, D. Kuyken, A. Kouyoumdjian, A. Lonquich, L. Margarius, A. Siirala) a je zván na domácí a zahraniční hudební festivaly (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl…). Matyáš je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, členem PETROF Art Family, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy.
 

Několik otázek pro klavíristu Matyáše Nováka  před prosincovým koncertem Kruhu přátel hudby Česká Třebová

Jaké máte vzpomínky na dětství, když jste už od pěti let hrál na klavír a na housle?
M. N. Vzpomínky na dětství mám krásné. Hudba byla nedílnou součástí mého života odmalička, měl jsem ji takříkajíc „v krvi“. To, že jsem začal navštěvovat hodiny klavíru a později i houslí, bylo naprosto přirozené rozhodnutí.
Nevadí Vám, že se Vás takřka v každém rozhovoru ptají na chov slepic, které v současné době ani nemáte?
M. N. Je pravda, že je zvláštní, když na toto téma při rozhovoru nepřijde řeč. Na druhou stranu chápu, že chov slepic je v módě a spojení hudby a chovatelství je netypické, a tak je pro čtenáře takové povídání přitažlivé. Navíc je chovatelství a pěstitelství mojí vášní, a ačkoli  nyní drůbež nemám, v budoucnu si ji určitě opět pořídím.
 
Řada českých muzikantů, např. Josef Špaček, Miroslav Sekera, Ivo Kahánek, ráda jezdí na kole. Kolo je i Vaším koníčkem. Čím si Vás získalo a jaké preferujete (silniční, horské)?
M. N. Jezdím na silničním kole, ne však pouze po silnicích, takže občas trpí nejen kolo, ale i mé pozadí . Obzvlášť mě totiž přitahují silnice, o kterých nevím, kam vedou. Nezřídka se tak stává,  že se zužují a zužují a nakonec je z nich úzká polní cesta, která silničnímu kolu vůbec nesvědčí.
 
Co Vám jako milovníkovi železnice říká Česká Třebová a zúčastnil jste se Národního dne železnice, který se zde v říjnu konal?
M. N. Národního dne železnice jsem se bohužel kvůli nabitému diáři nemohl zúčastnit, což mě moc mrzelo. Českou Třebovou mám samozřejmě s železnicí spojenou a pevně věřím, že se mi jednou podaří projet se po spojnicích pro nákladní vlaky, kam se běžné osobní vlaky nepodívají.
 
Přijedete k nám vlakem? Preferujete národního dopravce, nebo raději jezdíte se soukromými přepravci?
M. N. Jednoznačně preferuji České dráhy, vlastním i IN kartu a jsem rád, že v Králové-hradeckém kraji, kde bydlím, zajišťuje národní dopravce drtivou většinu spojů.
 
Účinkoval jste na Hudebním festivalu Znojmo, kde v anotaci Vašeho koncertu bylo napsáno: Program koncertu tohoto mladého talentovaného klavíristy se odehrává takřka na hranici lidských možností. Řekněte nám k tomu Váš pohled.
Jednalo se o program, který byl na hranici možností nejen mých, ale i nástroje a obecenstva. Celý koncert trval bezmála tři hodiny a zazněly na něm nejnáročnější transkripce Franze Liszta, konkrétně jeho přepis 14 písní Franze Schuberta a Osudové symfonie Ludwiga van Beethovena. V rámci večera tak zazněly skladby, na něž by bylo zapotřebí zpěváka a celého symfonického orchestru. Vše jsem ale musel obsáhnout sám. Večer byl zakončen mojí vlastní transkripcí Smetanovy Vltavy v lisztovském duchu, což umocnilo jedinečnou atmosféru, ke které přispělo i to, že se koncert konal v překrásném kostele. Jednalo se o ten typ vystoupení, který vám zůstane v paměti navždy.
 
Zahrajete nám některou z Vašich fantazií, např. Vltavu? Jak je tvoříte, co pro Vás bývá impulsem k úpravám?
M. N. Jsem moc rád, že se koncert koná v adventním čase, a tak se zde mohu představit se svými fantaziemi na motivy vánočního období. Na posluchače tak čekají mé zřídkakdy uváděné skladby, na které jsem však obzvláště pyšný. Co se týče mé vlastní tvorby, je to mentálně velmi náročný proces. Něco vás třeba napadne „samo od sebe“, ale logické propojení celků se často musí složitě vymýšlet. Do vyloženě vlastní psané tvorby jsem se zatím nepustil. Zatím se vždy nechávám inspirovat nějakou předlohou, ať už napsanou skladbou nebo lidovou hudbou.
 
Která skladba Vám dala nejvíc zabrat technicky a která mentálně?
M. N. Na tuto otázku se odpovídá obtížně. Když se věnujete umění na nejvyšší úrovni, žádná  skladba není jednoduchá. Nicméně právě již zmíněné kompozice, které jsem provedl v rámci programu Na hranici lidských možností, patří k tomu nejnáročnějšímu, s čím jsem se zatím ve své kariéře setkal.
 
Chtěl byste něco vzkázat českotřebovskému publiku? Na co se ve Vašem podání můžeme těšit?
M. N. Myslím, že na tuto otázku jsem již odpověděl. Jsem moc rád, že zde mohu zahrát své fantazie s vánoční tematikou, které v průběhu roku logicky neprovádím. Těším se, že si s po- sluchači užijeme krásný předvánoční večer. Každého srdečně zvu!
 
Děkuji za rozhovor. Jaroslav Plocek

Koncert klavíristy Matyáše Nováka se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince 2024 od 19:00 hodin v českotřebovské Malé scéně