Příloha Českotřebovského deníku

                                                      Co jste nevěděli o chystané větrné elektrárně u Skuhrova


Zájem o lokalitu projevila společnost PV Consulting Praha, která zahájila intezivní přípravu pro prosazení svého záměru "zabrat sio pro sví ekonomické zájmy lokalitu na Třebovských stěnách a to bez ohledu na  to že řada ukazatelů mluví proti a již  dříve prosazování zájmu zřídit v lokalitě větrné elektrárny ztroskotalo.  Konaly se dvě ankety, kde se mohli vyjádřit občané. První anketa v Knapovci a Houžovcích měla vlažný zájem (jen 41%účast ) a výsledek byl  83:68 pro elektrárnu, tak ve Skuhrově občané elektrárnu při podstatně vyšší účasti  rázně odmítli  poměrem 97 : 6. Zatímco v České Třebové se dle slov starosty města hodná zastupitelstvo názorem vyjádřeným ve skuhrovské anketě řídit, tak v Ústí nad Orlicí to tak jasné není. V Ústí se téma dostalo na pondělní jednání zastupitelstva dne 9. prosince, kde Lukáš Karbulka z Horního Dobrouče, také jako organizátor petice proti stavbě větrných elektráren na hřebeni Třebovských stěn vystoupil s materiálem, který poskytl také Českotřebovskému deníku. Dostal od řídícího schůze na přečtení své připomínky jen 4 minuty, které mu ovšem pro vysvětlení nestačily. Přednesené připomínky považuji za velmi vážné a jistě stojí za to se s nimi zabývat.  Vystoupení Lukáše Karbulky dále uvádím.  

POUČNÉ A ZAJÍMAVÉ
Vystoupení Lukáše Karbulky proti stavbě větrných elektráren nad Skuhrovem na jednání zastupitelstva města Ústí nad Orlicí
 
Dobrý den, jmenuji se Lukáš Karbulka trvalým bydlištěm v Horní Dobrouči. Rád bych Vás tímto poprosil o možnost vyjádřit se k plánovanému záměru výstavby VE v katastrálním území Horní Houžovec (a Skuhrov) a uvedl doplňující informace, které se od investora a pronajímatele nedozvíte.
Jsem si vědom, že v době přísných emisních limitů a nařízení ze strany EU je vyvíjen tlak na výstavbu „zelených zdrojů energií“. V případě VE na území ČR se však jedná o velice citlivou otázku ohledně dopadu na krajinný ráz, ochranu přírody a obyvatele nejbližších obcí, které však neleží v daném katastru. Situace je samozřejmě jiná na území států, kde se nachází velké neobydlené oblasti např. v okolí dálnic apod., které mohou velice dobře posloužit těmto záměrům. (Polsko, Německo, Francie atd...) Bohužel v našem případě přejedete kopeček a dorazíte do další vesnice.
Historicky se jedná, v našem případě, o opakovaný pokus o výstavbu větrných elektráren v této lokalitě. Někdy okolo roku 2010, se vyjádřil osadní výbor Knapovec proti záměru výstavby několika VE v katastrálním území Horní Houžovec. Taktéž se proti výstavbě postavil osadní výbor Skuhrov v jejichž blízkosti byl představen obdobný záměr. Vraťme se ale do současnosti. Na základě tlaku EU zde nyní vzniká mnoho záměrů různých  společností, které bych přirovnal k urychlené kolonizaci vhodných území pro výstavbu VE s heslem, kdo dřív přijde ten dřív mele. V jednom území jsme se bohužel znovu ocitli také. Stávající návrh byl představen zastupitelstvům měst UO a ČT dvěma subjekty. Avena s.r.o jako pronajímatel pozemků a firmou PV Consulting – investorem. Záměr a pohnutky firmy Avena s.r.o. jsou zřejmé – 750 000Kč za každou postavenou VE ročně. Záměr firmy PV Consulting, také netkví v péči o planetu a životní prostředí, jedná se o čistě ekonomicky výhodný projekt.  O výstavbě jsem se dozvěděl mimoděk, díky velice malé informovanosti ze strany obou MěÚ, které by o případné výstavbě měli rozhodovat.
 
Rozhodl jsem se jako občan „katastrálně nedotčené obce“, ale jako občan žijící téměř nejblíže plánované výstavbě (cca 1100m), účastnit prezentace firmy PV Consulting ve Skuhrově. Občanům byly osvětleny hlavně minimální dopady na jejich stávající okolí a životní pohodu na základě neexistujících studií v dané lokalitě, čili domněnek. Poté návštěvníky prezentace obeznámili s výsledky referend, či anket ve kterých se občané vyjádřili pro stavbu. Nezmínili však mnoho anket a referend, která pro investory dobře nedopadla. V nejbližším okolí se jedná např. o Verměřovice a další lokality. Dále byli účastníkům představeny případné požitky, které by jim byly nabídnuty. V prezentaci se tudíž objevila velice zavádějící stránka ohledně stávajících cen energií a jejich lukrativní nabídce. (viz. příloha 1.a 1A)
Následovala stránka ohledně umístění jednotlivých VE ze kterých vyplývá, že i kdyby MÚ ČT návrh zamítl, zůstane jim tam případně schválená VE v katastru Horní Houžovec, která bude pouze o 100m dále s odlišnou orientací (zeměpisnou, samozřejmě...)
  
V otevřené diskuzi pak investor odpovídal na dotazy. Na dotaz umístění VE oznámil, že poloha není určená a může se změnit o cca 100 – 200 m. Tudíž tím popřeli údaje ve své prezentaci ohledně vzdálenosti k nejbližším obydlím. (viz. Příloha č.2 s mapou)
Na otázku jak se zachová investor v případě zamítnutí jedné VE, odpověď zněla: “Postavíme jednu“. V tomto případě by popřeli i jejich zavádějící informace o ještě výhodnějších nabídkách v případě získání dotací. (stále příloha 1.) Doposud v uzavřených dotačních programech byl minimální výkon záměru VE stanoven na 6MwH. Ani jeden z představených modelů takovýto „papírový výkon“ nemá. (viz dále uvedené odkazy). Vyvstává pak další otázka, postaví tedy 2 v katastrálním území MÚ, která záměr schválí?
www.enercon.de/en/turbines/e-160-ep5
www.enercon.de/en/turbines/e-138-ep3
www.vestas.com/en/energy-solutions/onshore-wind-turbines/4-mw-platform/V150-4-2-MW
Na otázku, jaký bude zásah do krajiny a jejich rázu, odpověď zněla: „Jedná se o dočasnou stavbu  (25 let) základy o průměru cca 26m s hloubkou max 1,7m v zemi a zbytek nad povrchem. Stožár o velikosti až 120m a vrtule 80m. Nejsem odborník, ale z dostupných informací se jedná o hloubku základů 3,5m. Základy o hloubce 1,7m měli staré VE o výkonech kolem 1,5MWh (viz příloha č.4). Jak takovéto základy cca vypadají ve skutečnosti najdete také v příloze č.4. Málokdo z nás si pak dokáže představit 2 Ještědské věže nebo 1 Žižkovskou na hřebenu Třebovských stěn. Dále tu také vyvstává otázka zdali se v následujících letech investor nerozhodne pro stavbu dalších VE jak je tomu v mnoha lokalitách, ve kterých jsou již VE instalovány.
 
Na základě těchto znepokojujících informací jsem se začal o výstavbu VE zajímat.
Dohledal jsem Studii potenciálního vlivu výškových staveb a větrných elektráren na krajinný ráz území Pardubického kraje (příloha 5. str 80) z roku 2007 ve které jsou uvedeny:
„Ochranné podmínky:  v okolí Skuhrova a na Hloužovecku nestavět vertikální výškové stavby technicistní povahy přesahující vymezující horizonty a krajinný předěl Třebovských stěn.“ Samozřejmě se může jednat, pro některé, o zastaralý dokument, mění se však v tomto případě pouze „požadavky civilizace“ ne krajiny a přírody. Mimo krajinné dopady pak vyvstávají také otázky ohledně přirozené habitace různých druhů ptactva od Výra velkého po silně ohroženého Čápa černého, jehož hnízdo i přes dlouhodobé povědomí odpovědných orgánů nebylo zaneseno do Nálezové databáze ochrany přírody Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
 
Dále jsem si dohledal dostupné údaje o firmě PV Consulting založenou 2 osobami. Jedna z nich provozuje cirka 14 let 1 VE o 1/10 výkonu plánované výstavby.
PV Consulting neváhala a založila několik dalších s.r.o. s názvy vybraných lokalit kde o výstavbu VE usiluje. Např. V.E.Skuhrov IČO: Praha IČO 21748721, základní jmění 20 000Kč. :))))))
VE Skuhrov má dva jednatele, což jsou majitele PV Consulting a dva společníky. PV Consulting vlatní pouze 48% podíl v této firmě, ve výši celých 9600Kč. Řetězec celkově vlastněných s.r.o všech zúčastněných stran se pak mění v „jednu velkou  melu“ (viz příloha č.6 a dohledatelné na kurzy.cz při zadání IČO) Vyvstává tedy otázka, s kým vlastně MÚ o záměru jedná a kdo MÚ zaručí slibované „modré  z nebe“.
Mimo shromažďování faktických informací jsem se také zaměřil společně s pomocí mnoha dalších občanů dotčených obcí na „sociologický výzkum formou petice“ v nejbližších lokalitách Horní Dobrouč, Skuhrov, Ostrov jako odezvu na anketu, která proběhla pro občany v obci vzdálené 2,5 + km od plánováné výstavby.
„Komise“ při této anketě byla k dispozici 45 min v každém Houžovci a 2 hodiny v Knapovci. Dle mého a názoru i jiných občanů byl prostor pro účast velice omezený, s čímž ale organizátor asi počítal při vědomí o volebních účastí v dnešní době. Při celkové účasti 144 občanů ze 351 se  vyslovilo PRO: 81 a PROTI: 63 Tento výsledek byl před i po hlasování uveden jako průkazný nebo „k přihlédnutí“ při rozhodování zastupitelstva.
Naše iniciativa v nejbližším okolí však vykazuje parametry jiné, což dokazuje výsledek ankety z 6.12, která se konala celé 4 hodiny ve Skuhrově s výsledkem:
ÚČAST: 106 (ze 169) PRO: 9 PROTI: 97
A také již ukončená petice v Horní Dobrouči: Z celkového počtu cca 206 oprávněných voličů PROTI: 146 (+12 vlastníků nemovitostí či pozemků bez trvalého bydliště v HD). V obci Ostrov stále sbíráme podpisy a celkové počty podpisů dle jednotlivých obcí dodáme  do dalšího zasedání Zastupitelstva.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nejbližší obce jsou sice „řídce osídlené“ ale jednotné v názoru na případnou výstavbu VE. Jsem si vědom, že udělat rozhodnutí o výstavbě která se Vás v podstatě osobně či jako města UO netýká, a tváří se, že bude přínosná pro město není jednoduché. V okolí plánovaných výstaveb však žijí obyvatelé, kterých se plánovaná výstavba v mnoha aspektech dotkne. Rád bych Vás tedy poprosil o pár minut z Vašeho času na pročtení a otevření příloh, díky kterým se dozvíte více než jen ze zavádějící prezentace firmy PV Consulting.
 
Děkuji, Lukáš Karbulka 
 
Dovětek Českotřebovského deníku: Situaci kolem záměru stavět větrné elektrárny na Třebovských stěnách budu dále sledovat.  Když si osobně představím, že  mají být vlastně postaveny nedaleko trampského tábořiště  "Na Myšině", tak si prostě nedovedu představit, že by trampové dělali tradiční potlach prakticky pod větrnou elektrárnou. Kdyby se tak stalo, tak by se ti v trampském nebi na to u nás na zemi už nemohli koukat. 
Cožpak nemáme sílu na to, abychom uchránili  zde existující čistou přírodu před takovými vlivy, které "ji dočasně (na 25 let?)  zničí a během této "dočasnosti" se najde 20 důvodů proč tam přidat ještě 5 dalších větrníků - samozřejmě také dočasně, že.  Takže to tam bude nakonec věčně. Takže míček je nyní především v orlickoústeckém zastupitelstvu  a je třeba apelovat na jejich zdravý rozum. (mm)