ČtD 78/2024   úterý 19. března 2024 


Nové video Českotřebovského deníku: Sokolské šibřinky 2024 

 

Videa jsou vlastně dvě:
To první kraťoučké umožní ochutnat atmosféru odpoledních šibřinek pro děti. Je publikované na facebooku ZDE
Byly zde princezny, také zvířátka a další pohárkové postavy . Myslím, že se děti i rodiče dobře bavili, podobnou zábavu u nás ve městě nikdo nenabízí. Zdaleka nešlo jen o tancování!  
Druhé video je z večerních šibřinek pro dospělé, kde je ukázáno, že sokolové bez rozdílu věku  dokážou nejen sportovat, ale také se dobře bavit.  Je to více než 100 let stará tradice, v České Třebové obnovená v roce 2010. V rámci videa uvádíme zajímavost - první ukázku z nácviku sletové skladby Babí léto
Slovo šibřiti – žertovat, veselit se – patrně pochází z německého schabernack s významem žert, posměšný kousek.  Některé historické prameny uvádějí, že rakousko-uherské úřady nepovolily Sokolu Pražskému konání sokolského plesu, a tak se novým názvem vlastně úřední zákaz obešel, když se pro plesání a veselení ke konci masopustu použilo označení šibřinky – slovo, jehož obsah úřady v podstatě neznaly. Ať už to bylo jakkoliv, sokolské šibřinky slavily úspěch – již od prvních uskutečnění v Sokole Pražském se těšily značnému zájmu a pro české vlastence se tyto rozverné maškarní plesy staly velkou společenskou událostí.
Šibřinky se rychle staly nedílnou součástí pražského společenského dění. „Tyto české maškarní plesy sokolské měly od svého počátku nesmírnou, přímo kouzelnou přitažlivost. I jinak už bylo tehdy plesů dost, ale pověst o veselém reji šibřinkovém brzy tak se rozšířila, že kdekdo chtěl jich být účasten,“ napsal ve svých vzpomínkách spisovatel Ignát Herrmann s tím, že na pražské šibřinky jezdili ve velkém počtu i venkovští zámožní statkáři, lesníci, úředníci z panství a továrníci se svými manželkami a dcerami.
Šibřinky neměly jenom význam společenský, ale stejně jako řada dalších společenských událostí pořádaných vlasteneckými spolky, byly i významným počinem českého obrození. Na plesech se mluvilo jen česky, česky byly tištěny i plakáty, pozvánky a jídelní lístky, taneční pořádky obsahovaly i vlastenecké verše českých básníků a utvrzovalo se národní uvědomění. Velký podíl na popularitě českých bálů měl i tehdy módní tanec polka.
Ze šibřinek máme také dvě velikánské fotoreportáže:
Fotoreportáž z programu pro děti  najdete ZDE   
 Fotoreportáž z večerní akce najdete ZDE

Dějepisná exkurze 7. ročníků ZŠ Habrmanova do Prahy

Tradiční jarní poznávací exkurzi do Prahy se 7. ročníky jsme v tomto školním roce absolvovali 6. března 2024 se všemi třídami najednou.
Naše cesta vedla již tradičně z nádraží přes Staré město, Karlův most, kde děti absolvovaly zábavný program od agentury Praha hravě. Pak se přemístily na Kampu, kde je ještě čekala zajímavá bojovka. Odtud jsme pokračovali MHD do Břevnovského kláštera, kde jsme byli jako obvykle srdečně přijati bratrem Martinem Ševečkem. Nazpět k Hradu jsme se vrátili tramvají. Odtud jsme šli již pěšky Nerudovou ulicí, poté přes Kampu směrem k Národnímu divadlu až na Národní a Václavské náměstí.
Uchození, unavení, ale spokojení jsme se vrátili k hlavnímu nádraží na vlak zpět domů. Díky ohlasu dětí se tam příští rok asi opět vrátíme.  Eva Kohoutková, ZŠ Habrmanova

Trampský večer v Malé scéně s rozpaky: Písně dávných cest 16. 3. 2024

Opět bez zájmu českotřebovských médií, proběhl ve vyprodané Malé scéně, v sobotu 16.března 2024, třetí večer Písní dávných cest, pořádaný Kulturním centrem Česká Třebová. Plný sál tleskal výkonům kapel T.E. Band - Brno, Dou naboso – Pardubice, Vsetín a Falešná karta z Nového Města na Moravě.
Hudebníci i skvělý moderátor Petr Kulda děkovali mámě akce, Milušce Korečkové, vstřícnému publiku, osvětlovači, i zvukaři Tondovi Königovi, za bezvadné ozvučení. Hůře spokojení byli diváci, nejen z České Třebové, ale i přespolní, z Brna, Prahy, Ostravy,… o dvou přestávkách, kdy osvěžení nabízel jen kohoutek umyvadla na WC nebo venkovní déšť, před Malou scénou.....
Ohlasy jsou ale ovlivněny špatným servisem. O tom, že je vyprodáno se vědělo, stejně i o tom, že v Malé scéně probíhá rekonstrukce a bude nějaké omezení. Ale za 300,- Kč vstupného by se mohl od pořadatele akce  očekávat aspoň malý servis. Věkový průměr 60+ a od 18. do 22. hodiny, bez možnosti občerstvení, ani uložení mokrých věcí do šatny, vydrží jen trampové a příznivci táto muziky. Od muzikantů mám příslib videozáznamu, tak věřím, že se budeme moci k trampskému večeru vrátit. Vždyť trampské večery měly vždy ve Třebové velký ohlas. Sám jsem bohužel nenatočil, věnoval jsem stejný čas sokolským šibřinkám na Skále - jediném maškarnímu plesu ve městě... (mm+ps)
Z vernisáže výstavy kurzů Univerzity třetího věku v restauraci Eva

Slavnostní vernisáž se konala v neděli 17. března v 17 hodin  pro pozvané hosty. Od pondělí 18. 3. je výstava otevřena a to dokonce po dobu následujících tří měsíců. Vystavené práce jsou ve všech prostorách restaurace v přízemí i v podkrovím snad kromě salonku, který ale není trvale otevřený. Průběh vernisáže bude na videu snad zítra. Zatím několik fotografií.  (mm)

Sportovní rubrika: Kohouti mají titul na dosah

Českotřebovští Kohouti zvládli i druhý zápas finálové série, po nájezdech zvítězili na ledě Spartaku Nové Město nad Metují. Po nedělním vítězném střetnutí přinášíme hlasy pěti českotřebovských hokejistů.
Jakub Fúzik, útočník:
„Náročný zápas. Domácí do něj vlétli, my jsme na velkém kluzišti od začátku nemohli dostat do správného tempa. Do třetí třetiny jsme dali všechno, zřejmě pomohly i změny v sestavě. Byla to týmová práce, dotáhnout dvougólový náskok rozjetého soupeře nebylo snadné. V nájezdech nás podržel, ostatně jako celý zápas, Tomáš Vlk.“
Vojtěch Veverka, útočník:
„Utekl nám začátek, soupeř se mnohem lépe pohyboval. Zlom přinesla třetí třetina, především její druhá polovina. Poděkování Tomáši Vlkovi a samozřejmě skvělým divákům.“
Milan Ostřanský, útočník:
„Důležité bylo, že nás ani dvoubrankové vedení soupeře neposlalo do kolen.V závěru se hra stáhla na dvě lajny, zabrali jsme a vyrovnali na 3:3. Samostatné nájezdy, to je loterie, při které hrají hlavní roli brankáři. Tomáš Vlk byl úspěšnější, proto slavíme druhé vítězství.“
Jiří Vašíček, obránce:
„Do nějaké třicáté minuty bylo Nové Město lepší. My jsme potom postupně přidávali, jenže nás přibrzdil třetí inkasovaný gól. V závěru tým prokázal obrovskou vůli, díky tomu jsme dokázali srovnat na 3:3. Nájezdy jsou loterií, samozřejmě je to i o štěstí. Máme druhou výhru a jsme šťastní. Děkujeme fanouškům, kteří nás přijeli povzbudit.“
Tomáš Vlk, brankář:
„Byl to zápas hodný play off, a to se vším všudy, včetně skvělé atmosféry. Dnes nám v souboji s výborně hrajícím protivníkem nejvíce pomohl silný týmový duch. Za stavu 1:3 jsme se nevzdali, podařilo se nám v závěru vyrovnat a mužstvo se nadechlo. Fanoušci z České Třebové byli jedním slovem skvělí, moc jsem si to užil.“

Bude ve středu radost jako na videu z roku 2022 ???

Šance na získání titulu je velká a věřím, že bude využita již při středečním zápase, že přijde hodně diváků.  Zisk titulu si Kohouti za celoroční úsilí zaslouží. 

V neděli odpoledne bude FLER JARMARK! A nebude to nic malého:

Nabídka je velká a tak kromě tradičního plakátku mám k dispozici i daleko širší nabídku, kterou rád zveřejním v samostatném příspěvku. Taková  akce již byla před Vánoci 2023, ale nyní to bude daleko lepší! Více ZDE

Podpora včelařů pro 11 žadatelů  v kraji

Krajští radní odsouhlasili podporu včelaření v Pardubickém kraji pro rok 2024. Začínající včelaři tak od kraje získají finanční podporu v maximální výši 15 tisíc korun. O dotaci v celkové hodnotě 165 tisíc korun projevilo zájem dohromady 11 žadatelů z Chrudimska, Ústeckoorlicka a Svitavska.
Dotační program má posloužit ke stabilizaci počtu včelařů v Pardubickém kraji, primárně těch mladých a začínajících. „Situace v regionu je nyní z hlediska počtu začínajících včelařů mnohem optimističtější než před několika lety. Cílem je přilákat další začínající včelaře, podpořit jejich činnost a napomoci tak k posílení stavu včelstev. Jednotliví žadatelé mohou získat až 15 tisíc korun v případě 30% spoluúčasti. Celkově pro 11 žadatelů rozdělujeme 165 tisíc korun,“ uvedl krajský radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Miroslav Krčil.

Pozvánka na akci Církve adventistů sedmého dne
Velikonoční chvály a rozjímání ve sborovém domě CASD dne 23. března od 18 hodin

 

 Pěstování a sběr léčivek - přednáška v Ekocentru Podorlicko

Cyklus přednášek ŽIVÁ ZAHRADA, připravený ZO ČSOP Podorlicko bude v ekocentru pokračovat opět po jarních prázdninách v úterý 19. března další přednáškou.  Mgr. Kateřiny Geržové – „Léčivé rostliny v současném životě a v zahradě. “  Botanička, fytoterapeutka, bylinkářka K. Geržová představí témata Pěstování a sběr léčivek, Zpracování bylinek, Nebezpečné a falešné informace, Civilizační problémy a bylinky.   Více  na videu  ZDE

Ochránci přírody opět instalují pytlomat a budou pohřbívat odpadky

Ve čtvrtek 21. 3. 2024 odpoledne (2 dny po výše uvedené přednášce)  mají členové ZO ČSOP Podorlicko naplánován úklid  okolí ekocentra Podorlicko v Podbranské ulici. Dojde také  na instalaci Pytlomatu, který bude fungovat i pro veřejnost v následujících dnech do 25. 3. 2024. V předzahrádce  ekocentra  bude nová akce - symbolické pokusné "pohřbívání odpadků". A protože ochránci přírody jsou dobrá parta, tak  bude následovat  posezení v ekocentru. Je třeba domluvit naplánování stanovišť pro akci Hledání jara na stezce  a vyřešit termín jarního výletu.... (mm) Více ZDE


 

Chystá se zajímavý Cestovatelský večer – Nepál 

DDM Kamarád připravil cestovatelský večer na téma Nepál – Království MUSTANG stále žije.
Království Mustang je tak trochu jiný Nepál, než jaký ho znáte, či jak si jej představujete. Malé zapomenuté nepálské království na pomezí s Tibetem, patří k jednomu z posledních míst na naší planetě, kde se zachovala unikátní kultura Tibetského Buddhismu chráněná po staletí vysokou hradbou Himálaje se svými osmitisícovými vrcholy Annapurnou a Dhaulághirí. Byla to právě odlehlost a nedostupnost, díky které nepálský král uznával Mustangu status nezávislého království až do roku 2008. Zároveň však král nepovolil jedinému cizinci vstoupit na toto území až do roku 1991. Hlavní město království, Lo Mantang, úzkostlivě obehnán masivními hradbami, je se svými 800 obyvateli patrně nejmenším hlavním městem světa.
Akce se bude konat ve čtvrtek 4. 4. 2024 v 18:00 v DDM Kamarád (Sadová 1385) Česká Třebová.  Uvádí: Robert Bazika

Přednáška – Kurz pečení chleba s Janou Berkovou

KVÁSEK – PŘÍPRAVA CHLEBA – OCHUTNÁVKA bude se konat 11.4.2024 v čase 17:00 – 20:00 hodin
Tradiční chleba i bez lepku. Odnesete si 12letý kvásek, osvědčený recept na chleba, rady a kváskovou vášeň!
Nakoupíte si kváskové kuchařky a užitečné věci na pečení.
Cena: 570 Kč při platbě předem na účet, nebo v den konání na místě 650 Kč v hotovosti. (V ceně je zahrnuto lektorné, energie, kvásek s návodem, ochutnávka).
Počet míst je omezen.  Další informace vám zašleme po přihlášení.
Přihlásit se můžete pouze elektronicky na stránkách ddmkamarad.eu Pro bližší informace volejte 732 286 192.

Mineralogický klub hlásí:
Přednáška z paleontologie 
bude velmi zajímavá!

Dovoluji si pozvat všechny zájemce na přednášku RNDr. Vladimíra Sochy, která se uskuteční ve středu 20. března v 17 hodin v přírodovědné pracovně ZŠ Habrmanova v České Třebové. Milan Michalski

   "V těchto dnech a týdnech si připomínáme již 200. výročí vědeckého objevu dinosaurů - fascinujících druhohorních plazů, kteří ovládali souše naší planety po nepředstavitelně dlouhou dobu zhruba 150 milionů let. Jak byli tedy dinosauři objeveni, vědecky rozeznáni a jakými směry se ubíral jejich výzkum v oněch dvou stoletích? O tom a mnohem další bude pojednávat tato přednáška." Vladimíra Socha




  


Připomeňme si 2 roky stará jarní videa z roku 2022


Historické články nejen pro pamětníky - najdete ZDE
Letos v lednu nově zřízená stránka se slušně zaplňuje.