Příloha Českotřebovského deníku   

                                                  Honza Šimůnek podnikatel, sportovec, cestovatel - 75 !  



Jubileí je třeba připomenout je více:
Firma Iscarex (30), běžeckého seriálu Iscarex cup (25) a Svinnský kros (15), a púředevším  životní jubileum Honzy Šimůnka (75) a to právě dnes, tedy 16. srpna 2024
Narozeniny vlastně oslavil především se svými přáteli již o týden dříve, 9. srpna, na  letošním jubilejním Svinnském Iscarex krosu. Jako dárek si nadělil vystoupení, které přineslo  do Svinné  ukázku africké kultury  - přesněji  vystoupení černošské hudební a taneční a hudební skupiny. Oslava se vydařila.  Ten se opravdu vydařil. Byla to především oslava sportovní, i kfdyž Honza už letos neběžel, dohnaly ho zdravotní problémy, pro které letos absolvovat  potřebnou výměnu kolenního kloubu za "fungl nový". Aby mohl pokračovat ve svých zálibách, nyní především cestování  po světě a to v destinacích, do kterých se nejezdí....
Doma stále opatřuje nejen spoustu šamanských masek, sošek a dalších artefaktů, které si přivezl ze svých cest, ale také dárek , který dostal opřed pěti lety od svých kolegů - tedy skládací židli - valstně křelo  s nápisem  "Běžec a cestovatel". prostě proto,. že  u kolébky Honzy Šimůnka byly přinejmenším dvě sudičky. Ta první mu do kolébky vložila (před sedmdesátipěti lety) lásku ke sportování a běhům v přírodě (tedy nějaké dobové "botasky") a ta druhá zase "toulavé boty", které jej vedou k velkému cestování.  Obě dvě "profese" se během Honzovy životní dráhy navzájem velmi dobře proplétaly. Dnes již převažuje ta "profese" cestovatelská.

Sportování od mladého věku neměl Honza nijak úzce zaměřeno, tehdy v šedesátých letech, kdy Jan Šimůnek dospíval, nebyla tréninková střediska mládeže, ani drahé a speciální sportovní vybavení. Přesto rád vzpomíná na jednoduchá vesnická sportoviště, tenis, při kterém rakety nahrazovaly dřevěné náhražky, nebyly drahé lyže. Levný byl vytrvalostní běh v přírodě, kde bylo možné poměřovat síly s ostatními. Díky sportu se dostal už od šedesátých let i do ciziny a ta mu učarovala. Již ten první "obyčejný " zájezd do tehdejší NDR v roce 1967 a hlavně potom další sportovní (autobusové) zájezdy do Švýcarska, Francie (včetně Andorry) a Itálie. Na tehdejší dobu to byl pro mnoho z nás neskutečný svět. Vždy byl zájezd spojen s vytrvalostními závody v přírodě, tratě kolem 25 km. Díky dobré tréninkové píli a sportovnímu základu pěstovanému od malička dosahoval i dobré časy. Dnes by byly i na velkých závodech mezi první dvacítkou.
V osmdesátých letech pak po určité pouze Jan Šimůnek rád vzpomíná na zájezdy do Jugoslávie, kde poznal prakticky celé pobřeží Jadranu a také na rodinný zájezd do Skandinávie (Dánsko, Norsko, Švédsko) v roce 1989, ještě na "devizový příslib". A od devadesátých let pak "cestovatelská horečka" Jana Šimůnka vypukla naplno.  Ty první zájezdy by byly dnes pro turisty neskutečné - např. autobusový zájezd do Severní Afriky v roce 1991, kdy výprava projela autobusem Karosa přes celou Saharu do Tuniska  Alžíru a Maroka nebo podobný autobusový zájezd po ose z Prahy přes Balkán, Turecko, Sýrii  a Izrael  do Egypta.  Dnes by takovým způsobem cestoval jen málokdo. Těžko vypovědět  přesně všechny destinace  absolvovaných zájezdů. Zamiloval si Afriku,  a především Oceánii, Šalamounovy ostrovy...  Všechny cesty jsou podrobně zmapovány ve fotoknihách, které má cestovatel vzorně uspořádány a záznamy. Veškeré cíle spojené s velkou cestovatelskou vášní Honzy Šimůnka jsou velmi dobře zřejmé z následující mapy, vlaječky navštívených zemí mluví za vše. A s každou cestou jsou spojeny zážitky, spousty zážitků. Dala by se z toho udělat u zajímavá statistika nebo celý seriál... Na nečem takovém jsme společně pracoivali nyní v létě a vznikl z toho více než hopdinový film. Ale mohl by být třeba pětkrát delší.
"Cestování s Honzou" je také název záložky, na kterou se dostaneme jak z tohoto odkazu ZDE nebo z webu Iscarex týmu. Po kliknutí na vlaječku navštívené země  zjistíte termín návštěvy a v řadě případů i řadu dalších podrobností a zajímavostí. Je to vlastně taková zajímavá interaktivní učebníce zeměpisu z pera cestovatele Honzy Šimůnka.
O velkém cestovatelském nasazení svědčí např. i výčet zemí, které Honza stihne navštívil v jednom roce. Vybereme - li např. předcovidový rok 2019: "První na řadě bylo Kongo (Afrika), následoval zájezd do Austrálie, kde jsem ve vypůjčené Toyotě objeli s kamarády prakticky celý světadíl. Hlavním cílem, který  jsme nemohli vynechal, byl známý masiv Uluru, letošní cíl světového turismu č. 1. Jde přírodní rezervaci, která bude letos v závěru roku navždy turistům zapovězena." Svědectví o cestě do Austrálie podal přátelům a sportovcům Jan Šimůnek ve velkém obrazovém kalendáři "AUSTRÁLIE 2020". Ale ani to není všechno. Po krátké letní pauze se Honza chystá na další africký zájezd do Ghany a Toga.
Podobně se můžeme zaměřit na loňský rok 2023: i Zde  to je pestré cestování: Austrálie, Tasmánie, Šalamounovy ostrovy (už pošesté). Maledivy, Madagaskar,  Mongolsko, Středoafrická republika. Letos  je cílů méně, protože mezi nimi byla  ta ortopedická operace. Ale nemyslete, Honza se už zase chystá na další cestu do Afriky. Pojede, vlastně poletí v říjnu....
Jsou ještě nějaká "bílá místa,  kam byste se ještě rád podíval? "Rozhodně to nejsou velká města a aglomerace, ale destinace spojené s přírodou a zajímavou historií. Proto mne neláká ani civilizovaná Amerika nebo třeba Japonsko, ale např. Velikonoční ostrov nebo např. Kamčatka. A nesmím vynechat ještě další cestu na Šalomounovy ostrovy (Solomon Islands) v Oceánii, i když jsem zde už byl šestkrát. A je to turisticky velmi těžko dostupný, ale kouzelný cíl, kde ale žijí skvělí lidé, nijak příliš nezasažení světovými problémy. V řadě věcí bychom se od nich mohli mnohému naučit. "
Ptát se na konkrétní dojmy je možné nejlépe při besedě, prohlížení fotografií. K tomu jde vypravování samo. A tak myslím, že zde je ještě široké pole působnosti pro další léta, protože jiného tak pilného cestovatele (a hned tak blízko) nemáme. Dozvěděli bychom se o tom, že do mnoha destinací  odjet bez alespoň základního posvěcení nějaké cestovní kanceláře opravdu nedoporučuje, ale i to, že na cestách světem je třeba počítat i se špatnými vlastnostmi lidí a bez akceptování jejich požadavků na úplatky se potom dál na své cestě prostě nedostanete. A to si lze dle zpráv ze světa představit i horší scénáře. Moc by mohl Honza povídat také o úrovni zdravotní péče, o skutečném životě rodin a dětí, o privilegiích pro úředníky UNICEF....
 
Narozeniny. Chtěl bych (vlastně už dodatečně) popřát Honzovi Šimůnkovi do dalších let především hodně zdraví a další úspěšné cesty do vysněných destinací, které jsou a nebo teprve budou v jeho plánech. Dobře vím, že si svůj život bez "velkého cestování" nedokáže ani představit. V tomto směru je třeba také vyzdvihnout velkou podporu, která má jubilant doma ve své rodině, také sportovně zaměřené.S manželkou Zdenou  také Honza absolvoval mnoho krásných zájezdů nejen po Evropě, vždyť se s ním vydala i na dalekou cestu na Šalamounovy ostrovy. Bez dobrého rodinného zázemí by nemohl toho tolik dokázat jak v rozvoji firmy Iscarex, ve sportovní oblasti, ani při cestování po světě.
Milan Mikolecký