Pěvecký sbor KOS Litomyšl poprvé ve Třebové! 


Několik otázek pro sbormistra smíšeného pěveckého sboru KOS Litomyšl Milana Motla a klavíristku Martinu Plockovou před zahajovacím koncertem Kruhu přátel hudby Česká Třebová
OTÁZKY PRO MILANA MOTLA
Jste sbormistrem KOSu již více než 20 let. Jak je pro Vás těžké, při často se měnícím obsazení zpěváků, ze sboru dostat to nejlepší dle Vašich představ?
 
M. M. Je pravda, že každý rok sbor po maturitě a absolutoriu opouští většina nejzkušenějších, nejvyzpívanějších zpěváků. Někteří však se sborem spolupracují i nadále externě. Než opustí sbor úplně, protože jim pracovní nebo studijní povinnosti na VŠ již ve  sboru déle setrvat nedovolí, vyzpívají se díky nim a starším KOSákům ti mladší. Je to vlastně takové předávání štafety mezi generacemi.
Jak často měníte repertoár a kdo Vám dělá aranže?
M. M. Repertoár se snažíme částečně obnovovat každým rokem. Nejvíce se to projevuje na vánočních koncertech, kde se pro posluchače snažíme připravit vždy něco nového. V poslední době jsme právě pro vánoční repertoár využívali úpravy šikovných mladých muzikantů: Martina Kudrny z Pardubic a našeho člena Zdeňka Horňáka, nadějného aranžéra a možná jednou i skladatele. Z českých skladatelů rádi zpíváme písně Jana Vičara.
 
Jak si mám představit nácvik nové skladby? Jak často zkoušíte?
M. M. Vzhledem k tomu, že na vedení sboru spolupracuji se svou kolegyní Janou Švecovou, nácvik nových skladeb probíhá na dělených zkouškách. To znamená, že si sbor rozdělíme,  většinou na dívčí (soprán, alt) a chlapecké (tenor, bas) hlasy, domluvíme se, po jakou část  skladbu nacvičíme, a pak proběhne tzv. společné sezpíváni. Tím jde nácvik rychleji dopředu. Zkoušíme dvakrát týdně, asi pětkrát do roka využíváme také intenzivní víkendová soustředění.
 
V loňském roce jste absolvovali německé a americké turné. Jak na ně vzpomínáte?
M. M. Každý výjezd do zahraničí je pro KOSáky velkou motivací a zkušeností, na kterou se dlouho vzpomíná. A pokud je to USA, naposledy stát Florida, pak jsou zážitky a dojmy o to pestřejší a intenzivnější. V Americe jsou lidé velice emocionální, v  reakcích bezprostřední, takže zpětná vazba nadšeného publika v podobě potlesku ve stoje je velmi potěšující odměnou!

Jaký je Váš největší zážitek z těchto turné?
M. M. Nejsilnější zážitek jsme zaznamenali na našem posledním koncertu v USA, v Okeechobee. Místo i publikum bylo velmi atypické – zazpívali jsme pro muže z Centra léčby závislosti. I ti návštěvníci koncertu, kteří vypadali jako drsňáci, během našeho zpěvu  jihli a nestyděli se plakat a zpívat společně s námi. To nás velice dojalo. Vlna emocí postupně zasáhla celý sbor. Propojení mezi námi a publikem bylo skutečně mimořádné, atmosféra v sále neopakovatelná.
 
Na konci května jste měli tu čest zahajovat svým koncertem sborový festival Svátky písní Olomouc. Poté na portále KlasikaPlus.cz vyšla velice kladná recenze tohoto  koncertu. Může KOSákům takový úspěch pomoci v dalším rozletu?
M. M. Každá kladná recenze v první řadě potěší! Pro zpěváky je to důkaz toho, že naše společné úsilí a čas, který sboru věnujeme, má smysl, odráží se v jeho kvalitě a zájmu o něj. Recenze však také mohou zafungovat jako reference pro potencionální zájemce o sbor, ať už se jedná o nabídky koncertu či zahraničního turné. Nejlépe ale samozřejmě funguje
vlastní zkušenost a zážitek z vystoupení sboru.
 
Na co se můžeme v podání Vašeho sboru těšit? Chtěl byste něco vzkázat českotřebovskému publiku?
M. M. Vzhledem k tomu, že jsem v České Třebové vystudoval gymnázium a mám zde řadu přátel, moc rád bych je na koncert pozval. Zazpíváme výběr písní z našeho současného repertoáru – od renesance až po hudbu současnou. Vzhledem k probíhajícímu Roku české hudby budeme akcentovat české skladatele. Chybět však nebude ani hudba populární. Posluchači se mohou těšit např. na aranže písní legendárních Beatles a Queen v naší dynamické interpretaci.
 
Otázky pro Martinu Plockovou
Jak se přihodilo, že ses stala korepetitorkou litomyšlského sboru KOS?
M. P. Jednoho – zcela jistě krásného – dne jsem se ozvala na telefonní číslo Milana Motla uvedené na plakátku „sbor KOS hledá korepetitora“, který visel na nástěnce klavírního oddělení pardubické konzervatoře. O něco později už jsem před sborem seděla za klavírem  na první zkoušce.
 
Je pro Tebe doprovázení ať sboru či sólistů naplňující?
M. P. Doprovázení sboru i sólistů je báječné. Klavírista není na pódiu sám, s každým sólistou a hudebním dílem je to jiné, spolupráce je vždy zážitkem. Korepetice sboru k tomu přidává  ještě mnoho milých přátelství. 
 
Jak se Ti líbila loňská turné v Německu a na Floridě?
M. P. Oba zájezdy (v druhém případě spíše zálet ) byly krásné. Poznali jsme sílu oceánu, typickou americkou snídani… A v Drážďanech mají pěknou sbírku porcelánu! Viděla jsem a prožila mnoho nového, vystoupili jsme na pěkných místech před milým obecenstvem.
 
Jaký byl Tvůj největší zážitek za těch několik let s KOSáky?
M. P. Zážitků už byly mraky. Ty bílé na modrém nebi. Mnoho jich je slovy nepopsatelných, mnoho z nich se naopak ve sboru traduje už po léta. Jeden největší neexistuje. Milé bývají kupříkladu společné zájezdy a soustředění.
Jaké máš plány do budoucna?
M. P. Korepetovat KOSáky. 
 
Děkuji za rozhovor. Jaroslav Plocek
 
Koncert smíšeného pěveckého sboru KOS Litomyšl Koncert smíšeného pěveckého sboru KOS Litomyšl
se uskuteční ve čtvrtek 26. září 2024 od 19:00 hodin v českotřebovské Malé scéně