ČD 92/2025 středa 2. dubna 2025


 Českotřebovský videoměsíčník - od ledna již třetí v řadě

   

Českotřebovský videoměsíčník - březen 2025 má 12 částí:

1. Javorecký rybníček - historie a letošní oprava - čas 0:30
2. Začala stavba kruháče u Korada, přinese omezení - čas 3:20
3. Stavba věžového jeřábu u Domova důchodců - čas 6:00
4. Beseda studentů SŠTD s Radimem Jančurou - čas 8:55
5. Jiří Dudycha bronz a kámen (vernisáž výstavy) - čas 12:33
6. Koncert učitelů ZUŠ, jejich příbuzných a přátel - čas 15:12
7. Koncert a beseda Kruhu přátel hudby - čas 19:34
8. Bendl & SNASA blandakor v Malé scéně - čas 22:42
9. Divadelní ples 2025, Za tou naší oranicí - čas 25:52
10. Poslední rozloučení s Otakarem Dobrovským - čas 30:20
11. Finále Oblasti ligy hokeje Č. Třebová - Skuteč - čas 33:36
12. Dětské šibřinky 2025 - čas 38:57

Jedenáct událostí měsíce února 2025 na videu.

Obsah:

Pocta Janu Hubertu Janíčkovi čas 0:14
Z jednání zastupitelstva města čas 2:09
Vedení města se setkalo s podnikateli - čas 4:17
Hrdinové a bídáci v ekocentru Podorlicko - čas 6:53
Vernisáž výstavy Terezy Andělové v Malé scéně - čas 9:44
For several friends - koncert KPH - čas 11:30
Duchovní symbolika v hudbě - přednáška - čas 14:24
II. volejbal. liga Sokol Č. Třebová - ČVUT Praha - čas 17:46
Českotřebovská pirueta 2025 7. ročník. - čas 21:09
Lokomotiva cup 2025 - hokejový turnaj U9 - čas 24:25

Peklák jezdil celý únor - dobrá sezóna - čas 27:57

V půlhodinové zkratce jsou zařazeny následující události
(uvádíme i s časem začátku)


1. Silvestrovský ohňostroj čas videa 0:23
2. Rybovka na nádraží - čas 2:23
3. Vycházka s městským muzeem na parnický hřbitov - čas 5:22
4. Vyhlášení výsledků Iscarex poháru 2024 v Přívratu 5. ledna - čas 7:37
5. Vernisáž výstavy obrazů Petra Samka "V proměnách" - čas 10:46
6. Tříkrálový koncert 2025 - čas 13:19
7. Malý velký svět - vernisáž a výstava v Městském muzeu - čas 16:25
8. Slavnostní zahájení stavby nového pavilonu domova pro seniory - 19:09
9. Velká cena města v judu mládeže 2025 (13. ročník) - čas 24:24
10. Představení Strategického plánu města do roku 2035 čas 27:30
11. Kabaret se Zuškou čas 30:23


Aktuální fotografie z České Třebové:

1. Probíhající modernizaci nádraží financovanou z EU  je třeba propagovat, proto je před nádražím velký poutač. Co na tom, že se sem vůbec nehodí. Shodou okolností ale právě na místě kde byl loni po letech nefunkčnosti zlikvidován  částečně vandaly poznamenaný infokiosek  s tím, že zde bude umístěna nějaká náhrada. Dokonce byla objednávka u společnosti Rydo, že se tak má stát do 31. 8. 2024.  Další informace byla, že náhrada bude v podobě  skupiny tří betonových koulí podle návrhu městského architekta. Nyní se  ale zdá, že náhradou bude velký informační poutač, který se sem ovšem vůbec nehodí a mělo by se pro něho najít jiné místo. Architekt by měl pomoci.
2. Na druhém obrázku je hromada sněhu / ledu,. která byla vyvezena z hrací plochy zimního stadionu a definitivně  oznamuje, že ledová sezóna na zimním stadionu skončila....

 Velký zájem budoucích prvňáčků

o zápis v Rybníku

Tematické dílny pomáhají dětem rozvíjet polytechnické dovednosti

Součástí implementačních aktivit projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání pro území SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová jsou i tzv. „Tematické dílny“, do nichž jsou zapojeny školy z území. Konkrétně jde o: ZŠ a MŠ Libchavy, ZŠ Sopotnice, ZŠ Orlické Podhůří, ZŠ Bratří Čapků Ústí nad Orlicí a ZŠ Česká Třebová, Nádražní. Od září 2024 prozatím proběhlo 31 tematických dílen a do konce června 2025 jich bude celkem 50. Cílem těchto dílen je zejména rozvinutí polytechnických dovedností dětí a žáků. Tematické zaměření je velmi rozmanité – od pečení chleba, vytváření animace, přes včelařství, moštování, práci se dřevem či keramickou hlínou až po výrobu dekorací, základy drátkování a mnohé další. Tyto dílny jsou u žáků oblíbené a k tomu navíc zvyšují zájem o mimoškolní aktivity. Žáci tak dostávají prostor pro seberealizaci a rozvoj manuálních dovedností.
V rámci této implementační aktivity jsou dále ve spolupráci se středními školami a místními firmami zrealizovány workshopy a exkurze pro žáky zapojených škol, kterých bude do konce června 2025 zrealizováno celkem 20. Žáci tak mají možnost potkat se se studenty či pracovníky, kteří jim prakticky představí různé činnosti z polytechnické oblasti, které si mohou na místě prakticky vyzkoušet. Během exkurzí žáci získají hlubší pohled do fungování firmy. I zde je možnost si vyzkoušet některé z činností. Více informací naleznete na našich webových stránkách www.maporlicko.cz.
Nositelem projektu je MAS ORLICKO, z.s. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Nabídka na umístění dítěte v logopedické třídě mateřské školy


     


po hranici čech a moravy - Průvodce místy, kde se potkávají

česká a moravská kultura i historie ORIGINÁLNÍ TIP NA NEVŠEDNÍ VÝLET,

TRASU A POZNÁVÁNÍ

Vydejte se na fascinující putování po hranici Čech a Moravy, kde se minulost potkává se současností a příroda s lidskými příběhy. Čeká na vás osm jedinečných úseků cesty a tematické kapitoly plné historických i kulturních souvislostí. Čtenář se dozví nejen o hraničních kamenech, horách, řekách, hradech a zámcích nebo významných osobnostech, ale dostane od autora i praktické rady, jak se na takový výlet připravit nebo kde se po cestě občerstvit. Kdo nechce absolvovat celou trasu, může se kdekoliv připojit nebo odpojit. Díky fotografiím, mapkám a příběhům významných osobností ožívá tento pás krajiny jako mozaika dějin a přítomnosti, která je ideálním společníkem pro milovníky všeho českého i moravského.
Po hranici Čech a Moravy (nastole, 399 Kč) je nevšedním cestopisem z cyklovýpravy podél historické hranice Čech a Moravy. Autor s jemným humorem a obdivem popisuje, jak lidé většinou netuší, kudy tato hranice vede. To mu poskytuje skvělou příležitost k objevování a přemýšlení nad zdánlivě obyčejnými věcmi. Kniha přináší nejen podrobnou trasu hranice a historické poznatky, ale také pohled na kulturní a společenské rozdíly mezi regiony. Čtenář se ponoří do směsi příběhů, zajímavých osobností, hraničních kamenů i hravých, někdy až absurdních zážitků. To vše zarámováno vtipnými postřehy a nečekanými paralelami k objevování světa.
O autorovi
Milan Průša vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde poté řadu let pedagogicky působil a publikoval. Většinu svého profesního života se věnuje výzkumu trhu, značek a marketingové komunikace. V současné době se soustředí především na behaviorální ekonomii, problematiku iracionality, ale také lenosti. Jeho velkou vášní je cestování. Podle jeho vlastních slov přitom nezáleží na tom, jak vzdálená a opticky exotická tako místa jsou. Procestoval takřka celou Evropu a navštívil všechny kontinenty. Během svých cest pořizuje zápisky pro své přátele. Které místo ho zatím nejvíc uchvátilo? Je velice těžké vybrat jedno, říká, ale asi by to byla chilská jižní Patagonie s její ohromující krajinou a přírodou. Nesmírně zajímavá a dosud málo „objevená“ místa jsou i u nás, tvrdí. Na důkaz svých slov začal už před lety vytvářet trasy po Praze a okolí doprovázené praktickými itineráři s prvky „hledání cesty formou hry“. Mezi „čundry“ po Česku patří i cyklistická výprava po historické hranici Čech a Moravy.


  

Z dvouhodinové besedy vyrobil Českotřebovský deník cca hodinové  video.  Projednávala se různá témata a byly kladeny zajímavé dotazy. Pro snazší orientaci  obsáhlém videu uvádíme startovní časy jednotlivých témat. VIdeo má na youtube komentář., kde jsou tyto časy také uvedeny. Po kliknutí na časový údaj (v komentáři na youtube) se přenesete právě na požadované místo ve videozáznamu.

Pozvánka na přednášku České křesťanské akademie

Milí přátelé,
dovolujeme si Vás pozvat na zajímavou a aktuální přednášku, která se zaměřuje na vliv moderních informačních technologií na naše děti. V době chytrých telefonů, sociálních sítí a online her je důležité vědět, jak děti v digitálním světě chránit, provázet a podpořit. Téma, které je dnes aktuálnější než kdy dřív, otevře diskuzi o přínosech i rizicích digitálního světa, ve kterém naše děti vyrůstají.
Přednáškou, která se uskuteční ve středu 9. dubna od 18:00 hodin v učebně č. 110 Českotřebovského gymnázia nás provede Mgr. Jaroslav Lainz, specialista na poruchy v chování dětí a dětskou psychiku.
Dozvíme se například:
- Jak moderní informační technologie ovlivňují vývoj dítěte
- Kolik času před obrazovkou mobilního telefonu, tabletu či počítače je ještě v pořádku
- Jaké aplikace a hry jsou vhodné pro různé věkové skupiny
- Jak posílit digitální gramotnost a online bezpečí našich dětí
- Jak nastavit zdravé hranice v používání informačních technologií
 
Součástí večera bude také prostor pro Vaše dotazy a sdílení zkušeností. Přijďte načerpat inspiraci, poznat praktické nástroje a diskutovat o výzvách, které dnešní digitální doba přináší. Pokud máte ve svém okolí přátele a známé, které by mohla tato přednáška s besedou zajímat, pozvěte je, prosím, také.
Těšíme se na Vaši účast.  
Výbor místní skupiny České křesťanské akademie, Jiří Prokop

27. ročník Festivalu Bennewitz za dveřmi 


Festival zahajuje již 4. dubna.  Na úvodním koncertu vystoupí Barocco Sempre giovanne spolu s Jiřím Vodičkou. Informace ke všem koncertům naleznete zde: BENNEWITZ FESTIVAL » Kulturní centrum Česká Třebová). Následuje koncert v rodišti Antonína Bennewitze – v Přívratu u České Třebové, na kterém vystoupí sbory (českotřebovský Bendl a pardubický Bonifantes). To bude 5/4. O týden později vystoupí Ondřej Ruml s Lenkou Novou (12/4), Cimbálová muzika Pražské filharmonie (15/4), Epoque kvartet (16/4), Martin Kasík (17/4), Jiří Vodička s absolventy houslových kurzů Festivalu Bennewitz (19/4). Závěrečný koncert provede Filharmonie Hradec Králové s hostem Kateřinou Kněžíkovou 23/4 2025.  Co nejsrdečněji Vás zvu.  Mgr. Josef Kopecký ředitel



videa ČESKOTŘEBOVSKÉHO DENÍKU 

 

  Slintavka & kulhavka hrozí, zpřísňují se preventivní opatření

v souvislosti se šířením slintavky a kulhavky nedaleko českých hranic jednal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s ředitelem Krajské veterinární stanice Pardubického kraje Josefem Boháčem. Preventivní opatření již přijala také například Střední škola zemědělská a veterinární Lanškroun, která již zrušila tradiční Den školy, který každoročně do Lanškrouna lákal tisíce návštěvníků. Obdobná preventivní opatření zavedla také Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim.
„S ohledem na šíření onemocnění nedaleko českých hranic je nutné, abychom byli připraveni nejen na úrovni státu, ale abychom měli představu o tom, co se případně očekává od krajů. Aktuální preventivní opatření se postupně přitvrzují tak, aby se co nejvíce snížilo riziko rozšíření nákazy také do českých chovů. Jedná se mimo jiné o zpřísnění kontrol na hraničních přechodech se Slovenskem a Rakouskem. Důležitou zprávou, kterou je nutné opakovat, je, že nemoc nemá negativní vliv na lidské zdraví, nicméně se jedná o nakažlivou infekční chorobu, která se přenáší kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Proto je nezbytně nutné dodržovat nastavená preventivní opatření,“ řekl hejtman Martin Netolický, který v této věci hovořil také s ředitelem Střední školy zemědělské a veterinární Lanškroun Davidem Hruškou. „Kromě zrušení tradičního Dne školy, který se měl konat 8. května, nastavila škola preventivní opatření, kdy je například na školní farmě zcela zakázán pohyb nepovolaných osob a veřejnosti. V případě vjezdu vozidel či vstupu osob nutných k provozu farmy, je podmínkou dodržení pravidel vysoké biologické bezpečnosti hospodářství spočívající v dezinfekci při vstupech a výstupech, dezinfekci vozidel či kontrole osob a materiálů vstupujících do hospodářství. Rád bych požádal veřejnost, aby tato opatření nejen v rámci našich školních farem respektovala,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Obdobné opatření přijala také Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim.
Poslední výskyt v roce 1975
V České republice se nákaza sudokopytníků slintavkou a kulhavkou objevila naposledy v roce 1975. A to v dvoutisícové obci Tišice v okrese Mělník, kde se toto virové onemocnění vyskytlo u býků v místním JZD. Od 4. května 1975 tenkrát karanténa uvěznila místní obyvatele v jejich domovech na dlouhých 19 dnů. Zavřely se školy a obchody, pošta přestala doručovat. Nikdo místní nesměl ven a nikdo cizí zase dovnitř.
 Osobně také pamatují v 70. letech také  problémy v obci Sklenné na Svitavsku, kde bylavyhlášna dlouhodobá karanténa ... 

   Hospodářsky a sociálně ohrožená území je nutné řešit systémově.

Celostátní konference na téma podpory rozvoje Hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ) se uskutečnila v úterý ve Svitavách. Cílem konference bylo zvýšit povědomí o problematice HSOÚ a zdůraznit její význam, upozornit na nezbytnost integrovaného a koncentrovaného přístupu k této problematice, prezentovat příklady dobré praxe z Pardubického kraje a zdůraznit jejich potenciál jako vzor pro ostatní regiony, podpořit širší zapojení podnikatelského sektoru do řešení této problematiky a získat větší podporu pro intenzivnější zaměření na problematiku HSOÚ na národní úrovni.
Úvod konference po zdravici ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka a ekonoma a bankéře Pavla Kysilky obstaral hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Téma rozvoje hospodářsky a sociálně ohrožených území je pro Českou republiku nesmírně důležité, ale bohužel se mu nedostávalo takové pozornosti, jak by mělo. Vždy se toto téma otevřelo po parlamentních volbách, když jsme se podívali na mapu a zhodnotili výsledky. Pak si začínáme všímat, že některé regiony volí jinak, než si myslí centrum. Musíme se vždy nejdříve ptát, co je důvodem těchto výsledků. Není to pouze oblast Sudet a odsun původního obyvatelstva, ale také úpadek průmyslu po roce 1989. Bohužel nůžky se mezi jednotlivými oblastmi postupem času spíše rozevírají. V našem kraji k těmto územím přistupujeme systematicky a snažíme se upravit naši strategii na úroveň obcí s pověřeným obecním úřadem, jelikož území ORP není vypovídající. Vytváří se totiž vnitřní periferie, a to například na Chrudimsku, Hlinecku či v oblasti Chvaletic, ale dle dat státu na úrovni ORP jsou tyto oblasti v pořádku. Bohužel to tak není a stát by si to měl uvědomit a jít více do detailu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
První diskusní panel patřil otázce: Jak podpořit rozvoj HSOÚ na národní i krajské úrovni? Debaty se kromě hejtmana Martina Netolického a starosty Svitav Davida Šimka zúčastnili také zástupci Ministerstva financí ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, ale také Národní ekonomické rady vlády. Radní Pardubického kraje a vedoucí České národní delegace v Evropském výboru regionů Roman Línek hovořil o mimo jiné o kohezní politice a roli evropských fondů v rámci snižování rozdílů mezi regiony. „Hospodářské a sociální soudržnosti, čili tomu, aby se rozdíly mezi regiony snižovaly, tak tomu se Evropská unie věnuje dlouhodobě a lze říci, že regionální politika je součástí DNA Evropské unie. Bohužel nové výzvy a problematiky globálního světa dostávají regionální politiku na druhou kolej, nicméně také v rámci Evropského výboru regionů budeme dělat maximum proto, aby toto téma nezmizelo a regionální politika včetně snižování rozdílů mezi regiony byla stále tématem podporovaným ze strukturálních fondů Evropské unie. To, jakým způsobem budou fondy nastavené, je nyní v řešení,” uvedl Roman Línek. Další diskusní panel se věnoval problematice příležitostí a bariér zapojení soukromého sektoru do rozvoje HSOÚ.
V odpoledním programu se účastníci konference rozdělili do šesti tematických workshopů. Jeden z nich se věnoval vytváření fondů HSOÚ, zapojení bank a využití finančních nástrojů pro rozvoj HSOÚ. I v tomto patří Pardubický kraj mezi průkopníky. „Připravujeme vytvoření krajského revolvingového programu, který bude představovat velmi zvýhodněnou návratnou finanční výpomoc ze strany kraje pro znevýhodněné oblasti, kde by bylo velmi nízké úročení tak, aby byl tento nástroj opravdu využíván, a to například v rámci předfinancování projektů realizovaných z evropských fondů, ale také pro podporu podnikatelských aktivit, rozvoje veřejných služeb, a to včetně bydlení. K tomu vytváříme nadační fondy pro jednotlivé ORP, v rámci kterých po vzoru Saska chceme soustředit prostředky kraje, municipalit, místních podnikatelských subjektů, ale také bankovního sektoru. V rámci těchto fondů chceme pomáhat studentům se studiem na vysoké škole, ale se závazkem návratu do místa, ze kterého pochází. Zároveň chceme podpořit provázanost s významnými zaměstnavateli v regionu, ale chceme nabídnout také pobídky pro přesídlení do vybraných lokalit. Naším cílem je alokovat pro každý nadační fond přibližně pět milionů korun, nicméně pevně věříme, že postupně se tyto fondy budou rozrůstat i díky většímu zapojení soukromého sektoru či bank,“ avizoval hejtman Netolický.
Další workshopy se v průběhu odpoledne věnovaly například digitalizaci území, rozvoji internetu a mobilních sítí, sociální problematice či podpoře podnikání, inovací a vzdělávání.

 

 

 
   



Úmrtí v březnu a únoru 2025  - aktualizace 24. 3. 2025:   

Jandová Eliška 80 let, Česká Třebová, Štech Stanislav, 82 let, Táborsdká ulice, Růžičková Vítězslava  83 let, Česká Třebová,    Heinz Bohumír, Ing. 82 let, Praha 7  Tusarova 1537. Rybka Pavel, 70 let, Česká Třebová Lhotka 63, Klusáček Karel, 81 let,  Česká Třebová, Chmelař Luděk, Ing. 76 let,  Česká Třebová, Skalka 1945, Dobrovský Otakar, 62 let, Česká Třebová, Karlíková Eva, 83 let, Semanín, Linhartová Marta, 90 let, Masarykova 2100, Česká Třebová,  Více v rubrice Úmrtí ZDE